www.infoglobe.sk » SR, Banskobystrický kraj – významný banícky región II.

SR, Banskobystrický kraj – významný banícky región II.

Publikované: 4.4.2021
Po týždni sa opäť vrátime do Banskobystrického kraja. V nasledujúcich riadkoch potešíme všetkých nadšencov cyklistiky, ale aj histórie či pamiatok. Postupne sa vydáme k Pustému hradu, do Španej doliny a „bajkom“ sa dostaneme k tajchom.

Kam na výlet

Pustý hrad, známy aj pod menom Starý zvolenský hrad, patrí k najrozsiahlejším hradným zrúcaninám nielen v rámci Slovenska, ale aj celej Európy. 

Pustý hrad, (c) Pixabay.com

K hradu vás dovedie náučný chodník s dvadsiatimi dvojjazyčnými informačnými tabuľami, ktorý je dlhý 5,8 kilometra a má prevýšenie 310 metrov. Príjemným vychádzkovým tempom sa dá prejsť približne za 3 hodiny. 

Pustý hrad, (c) Pixabay.com

Pustý hrad sa rozprestiera na čiastočne zalesnenom vrchu nad sútokom Hrona a Slatiny, len asi 2 km juhozápadne od Zvolena. Kedysi pozostával zo staršieho Horného hradu a mladšieho Dolného hradu. Symbolom celého areálu je monumentálna prechodová vežová brána, ktorej zvyšky dodnes stoja v najjužnejšej časti opevnenia. Na hrade neustále prebiehajú reštaurátorské a archeologické práce. Výsledkom týchto prác je aj napríklad kompletne obnovená veža komitátneho hradu, ktorá je zároveň najvyšším bodom tohto stredovekého skvostu a ponúka najkrajšie výhľady na okolitú krajinu. 

 

Aby sme zostali verní názvu série článkov, tak banícku minulosť Banskobystrického kraja pripomína aj horská obec Špania dolina, ktorá je dnes významným klenotom ľudovej architektúry. 

Špania dolina

Pamiatkovú rezerváciu tvorí súbor baníckych domov vybudovaných z dreva a kameňa. Tie sú zväčša postavené do strmého svahu, majú šindľové strechy a prekrásne pavlače. Tisícky turistov z celého sveta sem každoročne priláka krása okolitej prírody, bohatá banícka minulosť obce, ale tiež pokoj, ktorý z tohto miesta priam vyžaruje. 

Starohorské vrchy

V Španej doline, v minulosti známej najmä vďaka ťažbe medenej rudy, dodnes stojí prekrásny ranogotický Kostol Premenenia Pána pochádzajúci z 13. storočia, súčasťou ktorého sú aj priľahlé stavby fary a zvonice. Zaujímavá je aj budova bývalej klopačky. Taktiež tu možno nájsť náučný banský chodník, banícku krčmu či unikátny historický Špaňodolinský banský vodovod. Pre horských cyklistov sú tu k dispozícii horské zvážnice nad obcou, na ktorých zažijú ten pravý adrenalín. Haldy po banskej činnosti sú zas obľúbeným miestom pre hľadačov minerálov.

 

Cyklotip

Veľmi zaujímavú sieť cyklotrás pod spoločným názvom „Bajkom k tajchom“ nájdete v lone krásnej prírody Štiavnických vrchov, ktoré poskytujú ideálny terén pre milovníkov horskej cyklistiky. Počas cyklovýletu môžete obdivovať krásy prírodného prostredia, ale tiež navštíviť viaceré významné historické či kultúrne pamiatky, z ktorých sú mnohé úzko späté so slávnou baníckou históriou tohto regiónu. 

Štiavnické vrchy - tajchy

Jedinečný je predovšetkým systém banských zberných a prívodných jarkov a tajchov, ktoré v minulosti slúžili ako rezervoár vody a predovšetkým zdroj energie na poháňanie banských strojov. V súčasnosti sa mnohé tajchy využívajú na rekreačné účely, iné slúžia ako rezervoár pitnej či úžitkovej vody a niektoré dokonca zanikli. Zberné a prívodné jarky sú dnes z väčšej miery nefunkčné, ale mnohé z nich sa využívajú ako turistické či cykloturistické značkované trasy, lesné komunikácie, alebo v zime ako lyžiarske bežecké trasy. Podrobnú cyklomapu si môžete bezplatne stiahnuť TU.

Štiavnické vrchy - tajchy

(pokračovanie nabudúce)

 

GPS: 48°33'18.0"N 19°06'29.1"E (Pustý hrad)

Text: redakcia

Foto: Oľga Maňáková, Karol Kobella, Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

SR, Špania dolina – zimná prechádzka po okolí
Publikované: 15.3.2020
Už dlhší čas sme vás nezaviedli do hôr, preto to dnes napravíme. Navštívime totiž jeden z banských klenotov Slovenska, ktorým Špania Dolina dozaista je! Nachádza sa necelých 11 kilometrov od Banskej Bystrice v náruči Starohorských vrchov.

SR, Banskobystrický kraj – významný banícky región I.
Publikované: 28.3.2021
Tentoraz vás zavedieme na juh stredného Slovenska, kde sa rozprestiera rozlohou najväčší spomedzi všetkých krajov. Dozaista už viete, že reč bude o Banskobystrickom kraji, ktorého história, ale aj pamiatky sú úzko späté s baníckou minulosťou.

Sitno - najvyšší vrch Štiavnických vrchov
Publikované: 11.3.2010
Štiavnické vrchy sú najväčšia chránená krajinná oblasť Slovenskej republiky, ktorá návštevníkov zaujme v každom ročnom období. Rozlohou sú Štiavnické vrchy najväčším vulkanickým pohorím Slovenska so zastúpením takmer všetkých fenoménov sopečného reliéfu, majú významnú biogeografickú polohu na rozhraní teplomilných panónskych a chladnomilných karpatských horských druhov flóry a fauny.

SR, Banská Štiavnica na starých pohľadniciach
Publikované: 3.1.2018
Jedno z najkrajších slovenských baníckych miest – Banská Štiavnica je unikátna nielen svojou architektúrou, históriou, ale aj neopakovateľnou atmosférou. Jej romantické uličky a malebné zákutia priam lákajú k objavovaniu sveta z čias dávno minulých.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Turistika v okolí Španej doliny
Vydajte sa spolu s nami za zimnými krásami Starohorských vrchov. Naším východiskovým bodom bude m...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

SR: Štiavnické vrchy na jeseň
Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát a za CHKO boli vyhlásené 22.9.1979...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

10.5.2021
Dobré správy pre lyžiarov prichádzajú z rakúskeho Korutánska. Lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher obľúbené medzi rekreačnými lyžiarmi opäť otvára svoje brány. Na zjazdovkách čakajú na lyžiarov viac ako 3 metre snehu.
7.5.2021
Dnes vám predstavíme prírodné aj kultúrne pamiatky, ktoré sa dostali na predbežný zoznam UNESCO, respektíve o ktorých nominácií Slovensko i Česká republika uvažuje.
5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 5. 2021
sviatok:Blažena
dnes:
utorok 11.5.
26 °C
zajtra:
streda 12.5.
14 °C