www.infoglobe.sk » SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO

Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

Malebné mestečko rozprestierajúce sa vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkánu je od pradávna späté s ťažbou vzácnych kovov, najmä striebra. Toto banícke mestečko v sebe ukrýva kostoly, zámky, paláce i meštianske a banícke domčeky, ktoré sú pospájané úzkymi uličkami a chodníkmi so stovkami schodov. Ich jedinečnosť a krása bola odmenená zápisom do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Banská Štiavnica

My Vám postupne predstavíme tie najzaujímavejšie či skôr najvzácnejšie pamätihodnosti mesta, pozrieme sa do okolia a spomenieme aj nejaké tie podujatia. Začneme teda pri zámkoch.

Banská Štiavnica - kostol sv. Kataríny

Banská Štiavnica ich má hneď dva. Starý zámok nachádzajúci sa v centre mesta na úpätí vrchu Paradajs je vôbec najstaršou pamiatkou mesta a okrem obhliadky dominantnej kostolnej veže a opevnenia ponúka aj pohľad na fajkársku dielňu, mučiareň či kováčsku expozíciu. Oproti tomu niekoľko stoviek metrov ďalej vzdialený Nový zámok predstavuje protitureckú strážnu vežu. Táto renesančná budova so štyrmi baštami a strieľňami pripomínajúca raketu v sebe ukrýva expozíciu protitureckých bojov a najvyššie poschodie slúži ako turistická vyhliadková plošina.   

Banská Štiavnica - Kalvária

Ak sa vám širokotiahle pohľady zapáčili, tak určite nevynechajte návštevu ďalšieho štiavnického unikátu, a to Kalvárie. Tento barokový sakrálny komplex pozostáva z kaplniek a kostolov postavených na kužeľovom kopci nazývanom Scharfenberg. Na samotnom vrchole budete môcť obdivovať nádhernú prírodnú panorámu.

Banská Štiavnica - Námestie Svätej Trojice

Pokiaľ sa vrátite do centra, tak za návštevu rozhodne stojí Námestie Svätej Trojice, ktorého dominantou je nevšedný stĺp Svätej Trojice nachádzajúci sa v jeho strede. Námestie je obklopené meštianskymi domami. V jednom z nich je umiestnená expozícia minerálov, ktorú určite treba vidieť. O kúsok ďalej sa už hrdo týči neskorogotický kostol sv. Kataríny a za ním mestská radnica s pozoruhodnou hodinovou vežou, ktorá má vymenené  ručičky na hodinách. Ak budete pokračovať hlavnou ulicou dole, budete míňať nielen množstvo krásnych historických budov, ale aj tzv. Trotuar, čo je neobvykle vyvýšený chodník. V týchto stavbách sa nachádzajú obchodíky a reštaurácie, takže ste na správnom mieste, kde si môžete vychutnať  ľahký obed alebo kávičku.

Banská Štiavnica - Trotuar

Po krátkom oddychu navštívte impozantný objekt – Kammerhof, ktorý vám predstaví históriu baníctva na Slovensku. Neskôr sa popresúvajte k Baníckej Akadémií, ktorá bola vôbec prvou univerzitou svojho druhu na svete a načerpajte energiu v priľahlej Botanickej záhrade, kde nájdete napríklad obrovské sekvoje či japonský céder.

Banská Štiavnica

Ak by sa vám baníctva a jeho histórie málilo, tak kúsok od mesta sa nachádza skanzen - Banské múzeum v prírode, kde si na vlastnej koži  môžete vyskúšať fáranie do bane. Za návštevu stoja aj okolité bane či tajchy, ktoré sú v lete prírodným kúpaliskom alebo rybníkmi a v zime ideálnym miestom na korčuľovanie.Banská Štiavnica

Pre milovníkov poľovníctva odporúčame návštevu neďalekého kaštieľa a múzea v Svätom Antone, turisti určite ocenia výstup na legendami opradené Sitno s bývalým hradom a nižšie položeným Počúvadlianskym jazerom a cyklisti si to určite užijú na niektorej zo štiavnických cyklotrás.  

Banská Štiavnica - Radnica a kostol sv. Kataríny

Mesto Banská Štiavnica je neustále živé aj kultúrnymi podujatiami, z ktorých vynikajú Salamandrové dni, Dni sv. Huberta, 4 živly, Zimomravenie a ďalšie, preto pokiaľ obľubujete mestá, kde panuje čulý turistický ruch, tak si výlet naplánujte na niektorú z uvedených akcií. No ak si chcete vychutnávať pokojnú romantiku starobylého baníckeho mestečka, tak si určite zvoľte mimosezónny termín.

 

GPS: 48°27'34.2"N 18°53'33.4"E

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Keep Going - myuu

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR: Naj infocentrum Slovenska
Publikované: 27.12.2019
Tento rok sa uskutočnil prvý ročník ankety o NAJ infocentrum Slovenska, do ktorej sa zapojili všetci členovia Asociácie informačných centier Slovenska (AICES).

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku II.
Publikované: 18.4.2018
Minulý týždeň sme vám sľúbili, že vás zavedieme na turistické chodníčky nad obcou Malachov, ktoré nás prevedú nielen baníckou históriou okolia, ale aj mikroklimatickými anomáliami v podobe „prírodnej chladničky“.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku I.
Publikované: 11.4.2018
Okolie Banskej Bystrice ponúka návštevníkom zaujímavé zákutia, ktoré stoja za spoznanie. Jedným z nich je obec Malachov, kam sa dnes vyberieme.

Banskoštiavnické vodné nádrže - tajchy
Publikované: 15.4.2010
Ak sa opýtate, čo sú to tajchy (tajch – odvodené z nemeckého slova teich – rybník), tak väčšina ľudí len pokrčí ramenami a nevie o čo sa jedná a pritom ide o unikátne diela techniky, ktoré sa rozhodlo chrániť aj medzinárodné spoločenstvo, keď v roku 1993 zapísalo Banskú Štiavnicu s jej technickými pamiatkami do zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

SR: Prešov – metropola Šariša – VIDEO
Publikované: 22.8.2017
Tretie najväčšie mesto Slovenska by ste rozhodne pri návšteve východnej časti našej krajiny nemali vynechať. Patrí totiž medzi najkrajšie mestá nášho štátu, má krásne historické centrum a zároveň slúži ako vstupná brána Šariša – regiónu cestovného ruchu s úžasnou prírodou, bohatou kultúrnou tradíciou, významnou rusínskou menšinou a slávnym UNESCO mestom Bardejov. Čo stojí za to v Prešove navštíviť?

GMM ziskalo ocenenie
Publikované: 31.8.2017
7. septembra 2017 získalo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote Výročnú cenu revue Pamiatky a múzeá za rok 2016 v kategórii Akvizícia za akvizíciu rozsiahlej zbierky potápačskej techniky Petra Ferdinandyho z Revúcej. Cenu prevzala PhDr. Oľga Bodorová, riaditeľka múzea spolu s Petrom Ferdinandym.

SR, Banská Štiavnica na starých pohľadniciach
Publikované: 3.1.2018
Jedno z najkrajších slovenských baníckych miest – Banská Štiavnica je unikátna nielen svojou architektúrou, históriou, ale aj neopakovateľnou atmosférou. Jej romantické uličky a malebné zákutia priam lákajú k objavovaniu sveta z čias dávno minulých.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí
Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

Sitno - najvyšší vrch Štiavnických vrchov
Publikované: 11.3.2010
Štiavnické vrchy sú najväčšia chránená krajinná oblasť Slovenskej republiky, ktorá návštevníkov zaujme v každom ročnom období. Rozlohou sú Štiavnické vrchy najväčším vulkanickým pohorím Slovenska so zastúpením takmer všetkých fenoménov sopečného reliéfu, majú významnú biogeografickú polohu na rozhraní teplomilných panónskych a chladnomilných karpatských horských druhov flóry a fauny.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Turistika v okolí Španej doliny
Vydajte sa spolu s nami za zimnými krásami Starohorských vrchov. Naším východiskovým bodom bude m...

Metamorfóza ľadu – neznámy pohľad
V dnešnej fotogalérií vás zavedieme do fascinujúceho sveta ľadu. Nahliadnete na rôznorodosť, svoj...

SR, Turecká - tradičné preteky takzvaných Krňačiek
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na tradičné preteky takzvaných Krňačiek, k...

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR: Symbolický stred Európy
Symbolický stred Európy nájdete nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch. Záleží l...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...


Súvisiace video

SR: Prešov – metropola Šariša
Prešov sa považuje za vstupnú bránu Šariša – regiónu, ktorý má krásnu prírodu, bohatú kultúrnu tr...

SR, Banská Štiavnica – starobylá kráska
Poďte spolu s nami nazrieť do tajomných uličiek starobylého mestečka v obklopení hôr – Banskej Št...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 31. 5. 2020
sviatok:Petronela
dnes:
nedeľa 31.5.
12 °C
zajtra:
pondelok 1.6.
17 °C