www.infoglobe.sk » Aktuality » SNM otvorilo novú prírodovednú expozíciu

SNM otvorilo novú prírodovednú expozíciu

Publikované: 2.1.2011
Po päťdesiatich rokoch Slovenské národné múzeum v Bratislave modernizovalo svoju stálu prírodovednú expozíciu. Krátko pred Vianocami sprístupnili novú pod názvom Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska ako osobitý príspevok k Medzinárodnému roku biodiverzity, vyhláseným UNESCO v roku 2010.

SNM_Zazrak_prirodyPôvodné stále expozície Fauna Slovenska a Variácie sveta rastlín obdivovalo od roku 1960 niekoľko generácií návštevníkov múzea. Pôvodné diorámy boli teraz doplnené o nové exponáty aj ďalšie prezentácie, podávajúce komplexný obraz o biologickej rozmanitosti flóry a fauny Slovenska v rôznych vegetačných typoch krajiny – od nížiny a pahorkatiny až po najvyššie masívy hôr, ale aj život pod vodnou hladinou, od mikroorganizmov až po cicavcov. Najmenším prezentovaným organizmom je iba 2 mm veľká blcha mačacia, naopak najväčším a najťažším takmer tonu vážiaci zubor európsky alebo dnes už neznáma ryba, ktorá sa v slovenských tokoch vyskytovala až do začiatku 20. storočia – vyza veľká, dosahujúca vyše 6 metrov dĺžky a hmotnosť okolo tony. Najstaršie zoologické preparáty sú staré vyše sto rokov, z botanických zbierok stojí za zmienku tzv. Cypriánov herbár starý okolo 240 rokov. Múzejná prezentácia rastlinných druhov je riešená kresbami akademického maliara Jindřicha Krejču, ktoré doplňujú aj vitríny s exponátmi živočíchov. Časť novej expozície je vyhradená prezentácii národných parkov, ochrane prírody a ohrozeným a vzácnym rastlinám a živočíchom.

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: SNM – Prírodovedné múzeumDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Vesmír okolo nás v múzeu
Publikované: 14.1.2011
Súčasťou výstavy „Majstri ducha – Osobnosti vedy a techniky na Slovensku“ v priestoroch Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave sú pravidelné prednášky významných osobností nielen slovenskej vedy.

SR: Slovenské národné múzeum lámalo rekordy v návštevnosti
Publikované: 17.3.2013
Slovenské národné múzeum (SNM) v roku 2012 lámalo rekordy v návštevnosti, a to vďaka stovkám expozícií, výstav, podujatí, koncertov či divadelných predstavení.

SR: Múzeá v nedeľu zadarmo
Publikované: 28.2.2013
Až 37 múzeí, galérií a vedeckých pracovísk po celom Slovensku bude mať vždy prvú nedeľu v mesiaci bezplatný vstup pre všetkých poznaniachtivých návštevníkov. Okrem múzeí je možnosť bezplatného vstupu aj do expozícii Slovenskej národnej galérie.

SR, Bratislava: Prehistória ožíva
Publikované: 20.12.2012
Voľné chvíle v zimnom období trávia ľudia zväčša na kopcoch lyžovaním, na vianočných trhoch popíjaním teplých nápojov či sedením doma v teple pred televízorom. My by sme vás tentoraz chceli pozvať do múzea. Len nedávno v ňom totiž otvorili novú expozíciu. A že sa máte na čo tešiť, to vám garantujeme.

Krásnohorské Podhradie: hrad Krásna Hôrka
Publikované: 28.9.2012
Prešlo už 6 mesiacov od požiaru na hrade Krásna Hôrka, ktorý vypukol 10. marca 2012. Redakcia Infoglobe sa snažila uverejnením článku aspoň mediálne pomôcť vyhlásenej verejnej zbierke na záchranu tejto významnej kultúrnej pamiatky. Nateraz vám prinášame aktuálny stav zmien, ktoré sa uskutočnili, či v blízkej budúcnosti uskutočnia, na uvedenom kultúrnom dedičstve.

Bratislava: Odomykanie brány času
Publikované: 13.8.2011
Pod názvom „Škola v múzeu – Brány času Bratislavy“ pripravilo Slovenské národné múzeum s podporou Nadácie Poštovej banky a v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny prázdninový interaktívny vzdelávací program pre deti vo veku od 8 do 12 rokov z nízkoprahových a sociálne slabších rodín.

Bratislava: mesto pre všetkých
Publikované: 11.4.2011
Už po ôsmykrát sa v hlavnom meste Slovenska otvoria cez víkend brány múzeí, galérií, knižníc, športových zariadení, ale aj zoologickej a botanickej záhrady pre širokú verejnosť. Týmto podujatím tradične začína turistická sezóna.

Bratislava: múzeum vo vojenskom bunkri
Publikované: 7.4.2011
Zrejme najmladšie múzeum v slovenskej metropole sa nachádza v bývalom vojenskom bunkri v Petržalke neďaleko hranice s Rakúskom. Vybudovala ho hŕstka nadšencov z občianskeho združenia „Zachráňme petržalské bunkre“.

Slovenský kandidát v ankete Európsky strom roka
Publikované: 5.3.2011
Vyše 800-ročný dub v obci Dubinné získal prvenstvo vo vlaňajšej ankete Strom roka 2010. V súčasnosti kandiduje na titul Európsky strom roka a hlas prostredníctvom internetu mu môže dať každý najneskôr do 6. marca 2011.

V múzeu „pláva“ vyza veľká
Publikované: 4.2.2011
V Slovenskom národnom múzeu v Bratislave je vystavený model najväčšej sladkovodnej ryby, ktorá v minulosti žila v Dunaji, ale kde ju už niekoľko generácií nevidelo.

Klzisko v centre Bratislavy
Publikované: 17.1.2011
Od polovice januára je na Hlavnom námestí v centre Bratislavy v prevádzke ďalšie bezplatné verejné klzisko.

SR: Múzeá v návštevnosti stále vedú
Publikované: 3.9.2013
Múzeá, patriace pod správu Slovenského národného múzea, sa aj tento rok tešia priazni návštevníkov. V letných mesiacoch sú populárne hradné múzeá, ktoré ponúkajú množstvo festivalov, hier a exteriérových aktivít.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálne zívajú prázdnotou a dostať sa do nich je vplyvom aktuálnych opatrení viac menej nemožné. Avšak vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality tam môžete ísť aj hneď.
28.10.2020
Jubilejný 15. ročník festivalu dobrodružných filmov Horyzonty sa uskutoční 5. až 7. novembra 2020 prostredníctvom internetu. Okrem skvelých outdoorových filmov uvidíte aj tzv. dokrútky, v ktorých sa vám prihovoria tvorcovia a protagonisti niektorých premietnutých filmov.
26.10.2020
Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla celú Európu sa nevyhla ani organizácii Európskej noci výskumníkov. V dôsledku toho sa po prvýkrát od svojho vzniku namiesto posledného septembrového piatku festival vedy v celej Európe uskutoční 27. novembra 2020 a v zmenenom formáte.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 31. 10. 2020
sviatok:Aurélia
dnes:
sobota 31.10.
11 °C
zajtra:
nedeľa 1.11.
11 °C