www.infoglobe.sk » Región Liptov: cieľ oddychu a zábavy

Región Liptov: cieľ oddychu a zábavy

Publikované: 23.9.2010
Vďaka prírodným podmienkam a kultúrno-historickým pamiatkam je oblasť medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami na severe Slovenska jednou z najkrajších a turisticky najvyhľadávanejších oblastí cestovného ruchu.

Región Liptov svojou rozlohou zaberá cez 2 000 km2, z čoho viac ako polovicu predstavujú lesy. Na tejto ploche žije približne 140 tisíc obyvateľov.

Poloha

okolie Penziónu AstóriaNachádza sa v severnej časti Slovenska v Liptovskej kotline, ktorú obklopujú pohoria – zo severu Západné Tatry a Chočské vrchy, z juhu Nízke Tatry, zo západu Veľká Fatra a z východu Vysoké Tatry.

Kotlinou preteká naša najdlhšia rieka Váh, na ktorej je postavená vodná nádrž Liptovská Mara. Administratívne patrí do Žilinského samosprávneho kraja a zahŕňa okresy Liptovský Mikuláš a Ružomberok.

História

Prvá písomná zmienka o Liptove pochádza z roku 1231, ale archeologické nálezy potvrdzujú osídlenie už od praveku. Od polovice 13. storočia bol súčasťou Uhorska, samostatná župa vznikla koncom 13. storočia. V tomto období začali vznikať aj prvé banícke osady, kde sa dolovalo zlato, striebro, meď a železo.

Región je známy aj svojimi murármi, ktorí sa vydávali za prácou ďaleko do cudziny a ich prácu si dnes návštevníci môžu pozrieť v murárskych obciach ako sú napríklad Hybe. Ľudová kultúra tejto oblasti je výrazne ovplyvnená pastiermi oviec, produkty z ovčieho mlieka doteraz patria k najkvalitnejším na Slovensku.

Narodili sa a pôsobili tu mnohí kultúrni a politickí činitelia, napríklad Andrej Hlinka či maliar Ľudovít Fulla. K známym historickým postavám patrí aj zbojník Juraj Jánošík, ktorého zlapali v roku 1713 vo Valaskej Dubovej.

Kultúrne pamiatky

Vďaka bohatej histórii sa v regióne nachádza množstvo kultúrnych a historických pamiatok. Medzi najznámejšie patria Vlkolínec s rezerváciou ľudovej architektúry, zapísanou v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO, Východná, kde sa každoročne koná folklórny festival, či Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.

Za zmienku určite stoja aj obce Važec, Hybe, Liptovská Osada, Liptovské Sliače a iné, charakteristické svojráznou architektúrou a folklórom.

Ak sa rozhodnete navštíviť Liptov, určite nevynechajte ani najväčšie hospodárske a kultúrne centrá Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok. Okrem historických stavieb a pamätníkov ponúkajú Slovenské múzeum prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, Liptovské múzeum v Ružomberku či zrúcaninu hradu Liptovský Hrádok. V Chočských vrchoch sa nachádzajú aj ruiny hradov Likava a Liptovský hrad.Turistika v Nízkych Tatrách

Prírodné krásy

Liptovskú kotlinu obklopujú zo všetkých strán naše najvyššie pohoria s prekrásnou prírodou. Na juhu sa nachádza Národný park Nízke Tatry (NAPANT) a v ňom na Slovensku najväčšie chránené územie Demänovská dolina.

Z asi 30 jaskýň sú verejnosti sprístupnené tri – Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa mieru.

Turistika v Nízkych TatráchMedzi najkrajšie slovenské doliny určite patria Kvačianska a Prosiecka dolina v Chočských vrchoch.

V regióne vyviera množstvo teplých minerálnych prameňov a kyseliek, najmä v obciach Liptovský Ján, Bešeňová, Žiar, Pribylina, Závažná Poruba, Likavka, a iné.

 

 

Dovolenka

JasnáLiptov ponúka ideálne podmienky na letnú a zimnú rekreáciu. Okolité pohoria sú priam stvorené na turistiku, horolezectvo, cyklistiku či speleológiu.

Počas zimného obdobia sú veľmi obľúbené lyžiarske strediská so zjazdovkami, napríklad Demänovská dolina, Jasná, Chopok, Malinô, Jánska a Bocká dolina.

Letná sezóna je spojená najmä s kúpaním a vodnými športmi na priehrade Liptovská Mara. Letnú idylku aj počas chladnejších mesiacov si môžete zachovať prostredníctvom Aquaparku Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši či Thermal Parku Bešeňová s liečivými prameňmi. Tie sa využívajú aj v kúpeľoch Lúčky, Ľubochňa či Korytnica.

Aquapark TatralandiaThermal Park Bešeňová

Populárne sú aj menej tradičné športy ako paragliding, rafting, jazda na koni, vyhliadkové lety, poľovníctvo či rybárstvo.

V regióne sa nachádza množstvo možností ubytovania, ak však túžite po nerušenom oddychu v prírode, a pritom na skok od mestského ruchu, určite vás zaujme Penzión vila Astória neďaleko Ľubochne. Ako na dlani budete mať všetky krásy a možnosti, ktoré ponúka región Liptov.

Penzión Astória

Zaujímavosti

Ak aj vďaka tomuto článku zavítate na Liptov, nechajte sa zlákať na tradičné bryndzové halušky. Priamo na salaši alebo v niektorej z množstva štýlových reštaurácií budú zaručene chutiť najlepšie. Veď liptovská bryndza je najchutnejšia.

Text: Kristína Csongárová

Foto: Aquapark Tatralandia, Thermal Park Bešeňová, Penzión Astória, Tatry Mountain Resorts, Branislav GrebečíDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Svätý Kríž – vzácny artikulárny kostol
Publikované: 23.8.2012
Neďaleko okresného mesta Liptovský Mikuláš sa nachádza dedinka Svätý Kríž, ktorá sa môže pochváliť vzácnou a jedinečnou drevenou stavbou, dokonca jednou z najväčších v strednej Európe, dreveným artikulárnym evanjelickým kostolom.

SR, Pribylina: Považská lesná železnica
Publikované: 3.1.2013
Neďaleko mesta Liptovský Hrádok sa nachádza najmladšie a zároveň najnavštevovanejšie múzeum v prírode na Slovensku – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V minulosti sme o tomto múzeu už čo to popísali. Tentoraz vám však chceme podrobnejšie predstaviť jeho statickú expozíciu technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železničky.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

Pribylina: Vianoce v Liptove
Publikované: 26.12.2014
Pokiaľ ešte nemáte program na poslednú nedeľu v roku, máme pre vás jeden zaujímavý tip na výlet. Čo tak zavítať do Múzea liptovskej dediny v Pribyline, kde sa v tento deň uskutoční zaujímavé podujatie nesúce názov Vianoce v Liptove.

SR: región Kysuce – Slovenský orloj v Starej Bystrici
Publikované: 7.9.2011
K jedným z najkrajších a turisticky najzaujímavejším kútov Slovenska rozhodne patrí región Kysuce. Okrem krásnej horskej prírody, popretkávanej turistickými a cykloturistickými chodníčkami, či bohatej histórie, ktorá na vás dýchne naozaj v každej dedine, sem čoraz viac turistov priláka aj najväčšia drevená socha na Slovensku – Slovenský orloj v Starej Bystrici.

Slovensko: Ružomberok – mesto mnohých tvárí
Publikované: 8.9.2011
Jedným z dvoch najvýznamnejších centier regiónu Liptov je Ružomberok. Cez mesto prechádza takmer každý, kto smeruje do Tatier zo západu od Žiliny alebo od juhu od Banskej Bystrice, nie každý sa tam však zastaví.

Tatralandia sa spája s lyžiarskymi strediskami
Publikované: 18.11.2010
Spoločnosť Tatry Mountain Resorts (TMR), prevádzkujúca lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier, oznámila podpísanie memoranda o pripravovanom začlenení Aquaparku Tatralandia do TMR.

Liptovský Hrádok: Najmenšie mesto Liptova
Publikované: 10.3.2011
Mesto Liptovský Hrádok sa nachádza vo východnej časti Liptovskej kotliny v Žilinskom kraji. Toto turistické a hospodárske centrum horného Liptova leží v obklopení čarokrásnej prírody pod severnými výbežkami Nízkych Tatier, na sútoku riek Belej a Váhu.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

Aquapark Tatralandia pod novými krídlami
Publikované: 30.3.2011
Známy aquapark pri Liptovskom Mikuláši sa stal súčasťou skupiny Tatry mountain resorts, a.s., ktorá tak posilnila svoju pozíciu v cestovnom ruchu v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier a Liptova.

Pribylina: Mašinparáda
Publikované: 20.5.2011
Pri príležitosti 95. výročia vzniku Považskej lesnej železnice sa v nedeľu 22. mája 2011 uskutoční slávnostná Mašinparáda v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.

Likava: Na hrade a v podhradí
Publikované: 2.6.2011
Aké to bolo na Jánošíkovej kolkárni, ako si Ilčík v Bystrom s medveďom ruku podával alebo ako páni Likavy svojich poddaných na dereš naťahovali – to sa môžu dozvedieť žiaci základných a stredných škôl v programe, pripravenom Liptovským múzeom v Ružomberku.

Liptovský Hrádok: Medzinárodný deň múzeí
Publikované: 17.5.2011
Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí organizuje Liptovské múzeum v Ružomberku s ďalšími partnermi prezentáciu úspešných cezhraničných projektov, zameraných na rozvoj spolupráce medzi múzejnými inštitúciami v Českej republike, Poľsku a na Slovensku.

Pribylina: Sviatok bryndze
Publikované: 27.5.2011
Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku s ďalšími partnermi pripravilo na nedeľu 29. mája v priestoroch Múzea liptovskej dediny v Pribyline Ovčiarsku nedeľu pod názvom Sviatok bryndze.

Trio otvorí letnú sezónu v Tatralandii
Publikované: 12.6.2011
Prvý a najväčší slovenský zábavný aquapark pri Liptovskom Mikuláši prináša ako novinku rodinný tobogán, v ktorom sa jazdí čelom k sebe. Nový tobogán slávnostne pokrstia v nedeľu 12.6.2011 – symbolicky – spoločne tri rodiny o tretej hodine popoludní.

Liptov: Do múzeí sa vracajú návštevníci
Publikované: 19.7.2011
V prvom polroku 2011 zavítalo do múzeí v troch mestách Liptova a do vysunutých expozícií Liptovského múzea v Ružomberku vyše 50 tisíc návštevníkov, čo je približne o desatinu viac ako vlani.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Turistika v Západných Tatrách
Svojou jedinečnou krásou a rozmanitosťou lákajú Západné Tatry turistov zo Slovenska, ale aj z oko...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...

SR: Demänovská dolina v Nízkych Tatrách
Jadrové pohorie Nízke Tatry sú najrozsiahlejším pohorím Slovenskej republiky a zároveň druhým naj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 13. 7. 2020
sviatok:Margita
dnes:
pondelok 13.7.
22 °C
zajtra:
utorok 14.7.
25 °C