www.infoglobe.sk » Rakúsko: Hrad Röthelstein – malý strážca Dunaja

Rakúsko: Hrad Röthelstein – malý strážca Dunaja

Publikované: 11.9.2013
Pri našich cyklopotulkách Rakúskom sme sa zastavili v mestečku Hainburg. Táto stredoveká obec, nad ktorou sa týči Hainburský hrad, ukrýva mnohé prírodne ale aj historické tajomstvá. Jedným z nich je aj zrúcanina hradu Röthelstein, ktorý sa skrýva v náručí národného parku.

Pokiaľ by ste chceli tento historický, ale tiež stavebný unikát navštíviť, azda najjednoduchší spôsob je zísť k nábrežiu Dunaja. My sme tiež tak učinili a v nasledujúcich riadkoch popísaná trasa sa pre nás stala zážitkom, na ktorý radi spomíname.  

Vstup do Národného parku Dunajské luhy

No začnime pekne po poriadku. Pri nábreží Dunaja v mestečku Hainburg je možné nájsť napojenie na Dunajskú cyklotrasu, malý prístav, stredoveké opevnenie, rôzne reštaurácie či park s lavičkami, ktoré ponúkajú relaxačný pohľad na európsky veľtok. A práve tento park je akousi vstupnou bránou do Národného parku Dunajské luhy po nemecky Donau-Auen. Ak by ste si tu chceli odložiť bicykle, stojan sme síce nenašli, no upnutie zámky o lavičku bolo dostačujúcim riešením.

Jaskynný tunelJaskynný tunel

Nenápadný vstup do národného parku je označený len malou ceduľkou udávajúcou názov parku a zákazy, ktoré je potrebné dodržiavať. Jedným z nich je aj zákaz prechodu cez národný park na bicykli, čo viacerí návštevníci v čase nášho výletu ignorovali. Cez národný park viedol asi 1,5 metra široký piesčitý chodník, ktorý nás za krátko doviedol k jaskynnému tunelu, ktorý tvorili zlepencové horniny nazývané aj brekcie.  Prechod niekoľkometrovým tunelom bol príjemným letným osviežením, nakoľko teplota vzduchu presahovala v ten deň 30 °C. Skalné útvary s jaskynnými prejavmi nás sprevádzali ešte niekoľko desiatok metrov. Zatiaľ, čo na jednej strane chodníka boli skaly, na druhej sa nám odkrývali krásy nivnej krajiny. Malé „zálivy“, „ostrovné“ výbežky obrastené trávou či stromy „vyrastajúce“ z vody.  Po ceste k nášmu cieľu nás sprevádzali húfy komárov a bežecké značky s vyznačenou vzdialenosťou. Po 2 kilometroch sme dorazili na miesto. Na trávnatej čistine stál mohutný múr a tabuľa oznamujúca význam a históriu tohto miesta. O 5 metrov ďalej bol chodník vedúci k schodom, po ktorých sme sa dostali na malé nádvorie zrúcaniny hradu. Nádvorie ohraničovalo zábradlie, ktoré chránilo návštevníkov tejto pozoruhodnej pamiatky od  strmého spádu. Na zábradlí boli nainštalované informačné tabule o národnom parku, o výskyte fauny, flóry v okolí a samozrejme o histórií hradu.

Hrad Röthelstein

Hrad Röthelstein Hrad Röthelstein (informačná tabuľa)

Ako sme sa dozvedeli, hrad Röthelstein nazývaný aj ako Heimenburg (starší hrad) bol menší ako známejšie a veľkolepejšie zrúcaniny hradov Hainburg a Devín. Stál na 30 metrov vysokom skalnom brale a prvé zmienky o ňom sa datujú na rok 1180. Ako už názov hradu napovedá, meno nesie po rode Röthelsteinovcov, ktorý ho obýval. Jeho funkcia dodnes nie je známa. Nevie sa, či sa jednalo o hrad hraničný alebo strážny. Pravdepodobne však slúžil na kontrolovanie obchodu a rybolovu na Dunaji. Neskôr sa vystriedali na hrade aj ďalší panovníci a v 16. storočí bol obsadený Turkami. Postupom času bol rozobratý na stavby blízkeho mestečka Hainburg, a tak nám do súčasnosti ostali len zvyšky vonkajšieho múru a palácovej steny.

Národný park Dunajské luhy

Štrkovité pláže v Národnom parku Dunajské luhy Štrkovité pláže v Národnom parku Dunajské luhy (detail)

Po nasýtení sa historickými faktami sme sa ešte chvíľu pokochali výhľadmi na zalesnenú krajinu. Cestou späť k našim dvojkolesovým tátošom sme si všimli doslova štrkové pláže, ktoré vymýval Dunaj. Na jednej z nich sme sa zastavili, zozbierali pár pekných obliakov a dokonca aj mušlí. Cítili sme sa skoro ako pri mori. Každopádne všetkým nadšencom prírody a histórie, trebárs aj počas cyklovýletu Rakúskom, odporúčame zastávku v Národnom parku Dunajské luhy, nad ktorým už stáročia bdie hrad Röthelstein.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Viedeň - Albertina
Publikované: 26.3.2009
Viedeň je nesporne klenotnica umenia od vznešeného baroka až po secesné budovy či typické viedenské kaviarne z konca 19. storočia, kedy Viedni vtlačil jej súčasnú podobu architekt Hoffmann. Centrum mesta, teda cieľ väčšiny turistov, má jednu zásadnú výhodu.

Rakúsko, Klosterneuburg – majestátny kláštor v náručí kvetov
Publikované: 8.4.2015
Jar je ako stvorená na výlety, preto sme nasadli do auta a vydali sa tentoraz do útulného mestečka Klosterneuburg, ktoré sa rozprestiera približne 15 kilometrov severozápadne od Viedne. Už z diaľky nás vítala pompézna stavba v podobe kláštora či reklamné pútače pozývajúce na výstavu orchideí v jeho záhradách.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera
Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.

Rakúsko: Čarovné Korutánsko
Publikované: 19.2.2014
Na slnečnom juhu Rakúska, v jeho najjužnejšej spolkovej krajine Korutánsko, sa nachádza jedinečný zimný raj s vynikajúco upravenými zjazdovkami, výbornými snehovými podmienkami a jedinečnou atmosférou, ktorá si dokáže získať srdcia všetkých milovníkov lyžovania a panenskej prírody.

Cyklovýlet: Hainburg -Schloss Hof
Publikované: 6.8.2013
Stredoveké mestečko Hainburg bolo zaujímavou zástavkou v našom putovaní na bicykloch. Dnes budeme pokračovať cez dlhý most, dve rakúske obce, až po najväčší barokový zámocký komplex v Rakúsku - Schloss Hof.

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikované: 31.7.2013
V predchádzajúcej časti nášho cyklovýletu sme prekročili hranice Rakúska a po nevšednej zastávke v malebnej a kvetmi obsypanej obci Wolfsthal sme sa vybrali po cykloceste ďalej k nášmu ďalšiemu výletnému bodu – k mestečku Hainburg.

Rakúsko: Alpentrip I. – Plánovanie a odjazd
Publikované: 12.8.2012
Prvý diel nového cestopisného rozprávania bude venovaný hlavným bodom plánovanej trasy, počas ktorej za týždeň navštívime tri alpské krajiny, horské jazerá aj množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré určite stoja za to vidieť.

Dolné Rakúsko: Objavte opäť krásy zámku Schloss Hof
Publikované: 22.6.2021
Len približne 30 minút jazdy autom od Bratislavy na vás čaká top lokalita, ktorá zaujme bohatou históriou, majestátnou architektúrou, prírodnými prvkami i atraktívnou ponukou aktivít.

Rakúsko: Viedeň I.
Publikované: 16.10.2010
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Rakúsko, Graz: Historické centrum Štajerského Hradca
Publikované: 12.10.2012
Ako vyzerá historické centrum univerzitného mesta, v ktorom pobýval okrem iného aj Johannes Kepler?

Rakúsko: Štajersko – krajina zeleného srdca
Publikované: 24.4.2013
Na návšteve v spolkovej krajine Štajersko ostaneme aj dnes. V predchádzajúcich článkoch sme si predstavili dovolenkový región Murtal a Vysoké Štajersko. Tento krát sa pozrieme do najväčšieho a zároveň hlavného mesta Štajerska – Grazu, a k tomu vám pribalíme pár dobrých cestovateľských tipov do okolia.

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere
Publikované: 24.10.2011
Viedeň je jedným z miest, ktoré turisti radi vyhľadávajú. Pre jeho atraktivitu i pôvab. Ponúka mnoho, nudiť sa tu určite nebudete. Kto však túži cítiť sa ako v rozprávke a oddýchnuť si v nádherne upravenom parku plnom fontán, určite by nemal obísť barokový zámok Belvedere.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko: Vysoké Taury – očarujúce a monumentálne
Vysoké Taury (Hohe Tauern) sú rozsiahlym a mohutným horstvom Východných Álp, ktoré sa môžu p...

Rakúsko, Klosterneuburg – klenoty mestečka
Približne 15 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Rakúska - Viedne sa rozprestiera útulné m...

Rakúsko, Klosterneuburg – výstava orchideí
Preneste sa spolu s nami do sveta farieb, vôní a krásy. V rakúskom mestečku Klosterneuburg sa kaž...

Rakúsko: Dunajské luhy a hrad Röthelstein
Neďaleko hraníc Slovenska sa nachádza Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen). Pri prechádzke tým...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Rakúsko: Neziderské jazero
V blízkosti hraníc Slovenska, Maďarska a hlavne Rakúska sa nachádza unikátne Neziderské jazero, k...

Rakúsko: zámocký komplex Schloss Hof
Preneste sa spolu s nami do obdobia baroka, ktoré môžete obdivovať počas návštevy najväčšieho bar...

Rakúsko: Hainburg – mestečko na Dunaji
Neďaleko hlavného mesta Slovenska v spolkovej krajine Dolné Rakúsko, sa nachádza malebné mestečko...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X