www.infoglobe.sk » Rakúsko: hrad Röthelstein – malý strážca Dunaja

Rakúsko: hrad Röthelstein – malý strážca Dunaja

Publikované: 14.5.2022
Pri našich cyklopotulkách Rakúskom sme sa zastavili v mestečku Hainburg. Táto stredoveká obec, nad ktorou sa týči Hainburský hrad, ukrýva mnohé prírodne ale aj historické tajomstvá. Jedným z nich je aj zrúcanina hradu Röthelstein, ktorý sa skrýva v náručí národného parku.

Pokiaľ by ste chceli tento historický, ale tiež stavebný unikát navštíviť, azda najjednoduchší spôsob je zísť k nábrežiu Dunaja. My sme tiež tak učinili a v nasledujúcich riadkoch popísaná trasa sa pre nás stala zážitkom, na ktorý radi spomíname.  

Vstup do Národného parku Dunajské luhy

No začnime pekne po poriadku. Pri nábreží Dunaja v mestečku Hainburg je možné nájsť napojenie na Dunajskú cyklotrasu, malý prístav, stredoveké opevnenie, rôzne reštaurácie či park s lavičkami, ktoré ponúkajú relaxačný pohľad na európsky veľtok. A práve tento park je akousi vstupnou bránou do Národného parku Dunajské luhy po nemecky Donau-Auen. Ak by ste si tu chceli odložiť bicykle, stojan sme síce nenašli, no upnutie zámky o lavičku bolo dostačujúcim riešením.

Jaskynný tunelJaskynný tunel

Nenápadný vstup do národného parku je označený len malou ceduľkou udávajúcou názov parku a zákazy, ktoré je potrebné dodržiavať. Jedným z nich je aj zákaz prechodu cez národný park na bicykli, čo viacerí návštevníci v čase nášho výletu ignorovali. Cez národný park viedol asi 1,5 metra široký piesčitý chodník, ktorý nás za krátko doviedol k jaskynnému tunelu, ktorý tvorili zlepencové horniny nazývané aj brekcie.  Prechod niekoľkometrovým tunelom bol príjemným letným osviežením, nakoľko teplota vzduchu presahovala v ten deň 30 °C. Skalné útvary s jaskynnými prejavmi nás sprevádzali ešte niekoľko desiatok metrov. Zatiaľ, čo na jednej strane chodníka boli skaly, na druhej sa nám odkrývali krásy nivnej krajiny. Malé „zálivy“, „ostrovné“ výbežky obrastené trávou či stromy „vyrastajúce“ z vody.  Po ceste k nášmu cieľu nás sprevádzali húfy komárov a bežecké značky s vyznačenou vzdialenosťou. Po 2 kilometroch sme dorazili na miesto. Na trávnatej čistine stál mohutný múr a tabuľa oznamujúca význam a históriu tohto miesta. O 5 metrov ďalej bol chodník vedúci k schodom, po ktorých sme sa dostali na malé nádvorie zrúcaniny hradu. Nádvorie ohraničovalo zábradlie, ktoré chránilo návštevníkov tejto pozoruhodnej pamiatky od  strmého spádu. Na zábradlí boli nainštalované informačné tabule o národnom parku, o výskyte fauny, flóry v okolí a samozrejme o histórií hradu.

Hrad Röthelstein

Hrad Röthelstein Hrad Röthelstein (informačná tabuľa)

Ako sme sa dozvedeli, hrad Röthelstein nazývaný aj ako Heimenburg (starší hrad) bol menší ako známejšie a veľkolepejšie zrúcaniny hradov Hainburg a Devín. Stál na 30 metrov vysokom skalnom brale a prvé zmienky o ňom sa datujú na rok 1180. Ako už názov hradu napovedá, meno nesie po rode Röthelsteinovcov, ktorý ho obýval. Jeho funkcia dodnes nie je známa. Nevie sa, či sa jednalo o hrad hraničný alebo strážny. Pravdepodobne však slúžil na kontrolovanie obchodu a rybolovu na Dunaji. Neskôr sa vystriedali na hrade aj ďalší panovníci a v 16. storočí bol obsadený Turkami. Postupom času bol rozobratý na stavby blízkeho mestečka Hainburg, a tak nám do súčasnosti ostali len zvyšky vonkajšieho múru a palácovej steny.

Národný park Dunajské luhy

Štrkovité pláže v Národnom parku Dunajské luhy Štrkovité pláže v Národnom parku Dunajské luhy (detail)

Po nasýtení sa historickými faktami sme sa ešte chvíľu pokochali výhľadmi na zalesnenú krajinu. Cestou späť k našim dvojkolesovým tátošom sme si všimli doslova štrkové pláže, ktoré vymýval Dunaj. Na jednej z nich sme sa zastavili, zozbierali pár pekných obliakov a dokonca aj mušlí. Cítili sme sa skoro ako pri mori. Každopádne všetkým nadšencom prírody a histórie, trebárs aj počas cyklovýletu Rakúskom, odporúčame zastávku v Národnom parku Dunajské luhy, nad ktorým už stáročia bdie hrad Röthelstein.

 

GPS: 48°09'39.0"N 16°57'16.1"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Viedeň - Albertina
Publikované: 26.3.2009
Viedeň je nesporne klenotnica umenia od vznešeného baroka až po secesné budovy či typické viedenské kaviarne z konca 19. storočia, kedy Viedni vtlačil jej súčasnú podobu architekt Hoffmann. Centrum mesta, teda cieľ väčšiny turistov, má jednu zásadnú výhodu.

Rakúsko, Klosterneuburg – majestátny kláštor v náručí kvetov
Publikované: 8.4.2015
Jar je ako stvorená na výlety, preto sme nasadli do auta a vydali sa tentoraz do útulného mestečka Klosterneuburg, ktoré sa rozprestiera približne 15 kilometrov severozápadne od Viedne. Už z diaľky nás vítala pompézna stavba v podobe kláštora či reklamné pútače pozývajúce na výstavu orchideí v jeho záhradách.

Cyklovýlet: Hainburg -Schloss Hof
Publikované: 6.8.2013
Stredoveké mestečko Hainburg bolo zaujímavou zástavkou v našom putovaní na bicykloch. Dnes budeme pokračovať cez dlhý most, dve rakúske obce, až po najväčší barokový zámocký komplex v Rakúsku - Schloss Hof.

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikované: 31.7.2013
V predchádzajúcej časti nášho cyklovýletu sme prekročili hranice Rakúska a po nevšednej zastávke v malebnej a kvetmi obsypanej obci Wolfsthal sme sa vybrali po cykloceste ďalej k nášmu ďalšiemu výletnému bodu – k mestečku Hainburg.

Rakúsko: Alpentrip I. – Plánovanie a odjazd
Publikované: 12.8.2012
Prvý diel nového cestopisného rozprávania bude venovaný hlavným bodom plánovanej trasy, počas ktorej za týždeň navštívime tri alpské krajiny, horské jazerá aj množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré určite stoja za to vidieť.

Rakúsko: Štajersko – krajina zeleného srdca
Publikované: 24.4.2013
Na návšteve v spolkovej krajine Štajersko ostaneme aj dnes. V predchádzajúcich článkoch sme si predstavili dovolenkový región Murtal a Vysoké Štajersko. Tento krát sa pozrieme do najväčšieho a zároveň hlavného mesta Štajerska – Grazu, a k tomu vám pribalíme pár dobrých cestovateľských tipov do okolia.

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere
Publikované: 24.10.2011
Viedeň je jedným z miest, ktoré turisti radi vyhľadávajú. Pre jeho atraktivitu i pôvab. Ponúka mnoho, nudiť sa tu určite nebudete. Kto však túži cítiť sa ako v rozprávke a oddýchnuť si v nádherne upravenom parku plnom fontán, určite by nemal obísť barokový zámok Belvedere.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko: Vysoké Taury – očarujúce a monumentálne
Vysoké Taury (Hohe Tauern) sú rozsiahlym a mohutným horstvom Východných Álp, ktoré sa môžu p...

Rakúsko, Klosterneuburg – klenoty mestečka
Približne 15 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Rakúska - Viedne sa rozprestiera útulné m...

Rakúsko, Klosterneuburg – výstava orchideí
Preneste sa spolu s nami do sveta farieb, vôní a krásy. V rakúskom mestečku Klosterneuburg sa kaž...

Rakúsko: Dunajské luhy a hrad Röthelstein
Neďaleko hraníc Slovenska sa nachádza Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen). Pri prechádzke tým...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Rakúsko: Neziderské jazero
V blízkosti hraníc Slovenska, Maďarska a hlavne Rakúska sa nachádza unikátne Neziderské jazero, k...

Rakúsko: zámocký komplex Schloss Hof
Preneste sa spolu s nami do obdobia baroka, ktoré môžete obdivovať počas návštevy najväčšieho bar...

Rakúsko: Hainburg – mestečko na Dunaji
Neďaleko hlavného mesta Slovenska v spolkovej krajine Dolné Rakúsko, sa nachádza malebné mestečko...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X