www.infoglobe.sk » Rakúsko, Gmünd – prihraničné mesto obklopené krásnou prírodou

Rakúsko, Gmünd – prihraničné mesto obklopené krásnou prírodou

Publikované: 1.8.2019
Gmünd leží na sútoku Lužnice s riekou Branau a vďaka bezprostrednej blízkosti Českej republiky a ľahkej dostupnosti je toto mesto ideálnym miestom na výlet. Okrem historických zaujímavostí láka návštevníkov aj na termálne kúpele a krásnu okolitú prírodu.

Niečo málo z histórie

Gmünd leží v oblasti Dolného Rakúska v turisticky vďačnej oblasti Waldviertel. Mesto priamo susedí s Českými Velenicami, s ktorými kedysi tvorilo jeden celok. V minulosti býval Gmünd významným východiskovým bodom úzkokoľajovej železničnej dopravy, viedli odtiaľ dráhy do Litschau a ďalších blízkym miest. Taktiež sa zapísal do dejín rakúskej trolejbusovej dopravy. Na trasu spájajúcu centrum mesta s vlakovou stanicou tu trolejbusy nasadili už v roku 1907, a to úplne po prvý raz v rámci Rakúska.

domy na námestí

Prechádzka po meste

Mestu dominuje pôvodne gotický kostol sv. Štefana. Z nábrežia rieky Branau (česky sa nazýva Skřemelice) vedie ku kostolu dokonca výťah. Námestie zdobí mnoho renesančných domov a uprostred sa nachádza budova starej radnice. Okrem toho na námestí sídli aj Mestské múzeum, či Múzeum skla a Múzeum kameňa. Posledné menované sa zameriava hlavne na históriu ťažby a spracovania tunajšej žuly.

radnica   stará radnica na námestí

Na druhom konci námestia stojí gmündský zámok, ktorý vznikol v 16. storočí prestavbou pôvodne románskeho hradu. Dnes je zámok vo vlastníctve miestneho bytového družstva a pre verejnosť je neprístupný, môžete sa ale prejsť v parku, ktorý ho obklopuje. Nachádzajú sa tu majestátne stromy a tiež malé jazierko s ostrovčekom. Pri múre zámockého parku stojí aj Palmenhaus alebo Palmový dom z 19. storočia. Dnes sa v ňom konajú výstavy a rôzne kultúrne akcie.

zámok   zámocký park

Pokiaľ prídete do Gmündu z Českých Velenic, určite si všimnete mohutné dvojvežie patriace ku kostolu Najsvätejšieho srdca Pána. Kostol prezývaný katedrála Waldviertelu sa nachádza v blízkosti miestnej vlakovej stanice.

kostol Najsvätejšieho srdca Pána

Ďalšie zaujímavosti

Zmienená úzkokoľajová dráha je počas letných mesiacov stále v prevádzke, aj keď tunajšia nákladná doprava, ktorá tu fungovala až roku 2001, už zanikla. Gmünd je známy aj termálnymi soľnými kúpeľmi, ktoré sú obľúbeným miestom odpočinku. Cez mesto vedie niekoľko cyklotrás, napríklad trasa Iron Curtain Trail, ktorá prechádza aj miestom, kde stávala stará colnica. Neďalekou osadou Grillenstein, ktorá priamo susedí s Gmündom, prechádza 15. rovnobežka. Jej značku však nenájdete na chodníku alebo na ceste, ako to býva zvykom, ale na fasáde jednej z budov.

15. rovnobežka prechádzajúca susedným Grillensteinom

Gmünd, respektíve práve Grillenstein je tiež spätý s osobnosťou sochára Carla Hermanna, ktorý tu tvoril a aj zomrel. Niektoré jeho diala zdobia priestor mesta a sú inštalované v parku Blockheide.

Užitočné tipy

Do Gmündu síce jazdia z Českých Velenic vlaky, no do mesta sa pohodlne a rýchlo dostanete aj pešky. Obe mestá sú prepojené niekoľkými mostami cez Lužnicu. K dispozícií tu sú hraničné prechody pre peších aj pre automobily. Mapky mesta aj neďalekého prírodného parku Blockheide sa dajú získať v infocentre v budove novej radnice neďaleko námestia.

GPS: 48°46'17.0"N 14°59'04.1"E

 

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko, prírodný park Blockheide – krajinou žulových balvanov
Publikované: 25.7.2019
Prírodný park Blockheide sa nachádza blízko českých hraníc, takže pokiaľ trávite dovolenku na juhu Čiech a hľadáte nejaký zaujímavý tip na výlet, nenechajte si ujsť túto zaujímavú prírodnú rezerváciu.

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria I.
Publikované: 9.12.2013
Mnohí z nás si Novohradské hory dokážu spojiť akurát snáď s komerčne využívaným zdrojom pitnej vody alebo aspoň so známym českým pralesom. Koho by ale napadlo uskutočniť prechod tak nepatrného, no napriek tomu úchvatného pohoria!? Poďte sa presvedčiť, že „Novohradky“ za takú návštevu rozhodne stoja!

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria II.
Publikované: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putovanie cez Novohradské hory...

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolie a panenská príroda
Publikované: 28.4.2016
Príroda Novohradských hôr mala šťastie, ľudia ju v minulom storočí nemali šancu veľmi ovplyvňovať. Odľahlé pohorie s nadmorskou výškou okolo 1 000 m bolo osídlené nemeckým obyvateľstvom, ktoré bolo po vojne vysťahované, a celé územie v pohraničnom pásme sa stalo neprístupným. Ak si odmyslíme krivdu na pôvodnom obyvateľstve, efekt je pozitívny – hlboké lesy, čistý vzduch, nedotknutá príroda a napodiv ani 25 rokov po sprístupnení sem neprúdia davy turistov ako na neďalekú Šumavu.

ČR, Třeboň - Historické mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 10.8.2017
Malebné mesto so zachovalým historickým jadrom leží v juhočeskej krajine plnej rybníkov, no nielen tie ho preslávili.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

11.12.2019
V tomto roku sa do upratovania zapojilo až 157 163 dobrovoľníkov, ktorí počas 3 895 akcií upratali 2 613 ton odpadu, uviedli pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov organizátori akcie Upracme svet, upracme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 11. 12. 2019
sviatok:Hilda
dnes:
streda 11.12.
-3 °C
zajtra:
štvrtok 12.12.
-1 °C