www.infoglobe.sk » Praha, Zbraslav: lesopark Belveder

Praha, Zbraslav: lesopark Belveder

Publikované: 17.10.2019
Mestskej časti Praha-Zbraslav sa pred pár rokmi podarilo revitalizovať zalesnenú stráň medzi obytnou výstavbou, ktorá mala od oddychového parku ďaleko. Dnes sa právom pýši názvom lesopark Belveder. A ako už samotný výraz belveder napovedá, pôjde o vyhliadkové miesto.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Do parku sa dá vstúpiť z niekoľkých miest, my sme si zvolili hlavný vstup, ktorý je od Všeobecnej fakultnej nemocnice po ulici U Prádelny. Je jediným vstupom zo spodnej časti a zbiehajú sa tu všetky tri cesty prechádzajúce lesoparkom. Vpravo sa nachádza aj objekt bývalej práčovne (česky prádelna), po ktorej je pomenovaná priľahlá ulica. V čase našej návštevy (v roku 2019) bola stavba v rekonštrukcii, pretože z bývalé práčovne má vzniknúť miesto pre skautský oddiel a k nej priľahlá moderná prístavba s presklenou stenou poskytne priestor pre verejnosť s výhľadom do zelene.

Praha-Zbraslav, model objektu práčovne   Praha-Zbraslav, oprava objektu práčovne

Vstupujeme do parku a víta nás masívny drevený altán a jedna z informačných tabúľ. Tabule sa nachádzajú pri každom zaujímavom mieste a dokumentujú zmenu pôvodného stavu na nový. Vydávame sa strednou cestou, ktorá tvorí hlavnú os lesoparku a v celej dĺžke je bezbariérová, teda vhodná pre detský kočík aj bicykel. Zároveň ponúka prepojenie dolnej a hornej časti mestskej štvrte Zbraslav.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Tri cesty lesoparku vedú v troch rôznych úrovniach, preto sú rozdelené na dolnú, strednú a hornú. Spevnené cesty so štrkopieskovým povrchom sú medzi sebou vždy nejakým prvkom prepojené. Stredná cesta je s hornou prepojená novým schodiskom a serpentínou (bezbariérovou alternatívou), s dolnou cestou je prepojená jazdeckým schodiskom.

Praha-Zbraslav, park Belveder   Praha-Zbraslav, park Belveder

Horná cesta vedie západnou hranou lesoparku a prepája všetky ulice zástavby, ktoré ústia do parku. Na južnom konci sa napája na cestičku, ktorá vedie do lesov nad zbraslavským lomom. Spodná cesta vedie pôvodnou lipovou alejou a susedí so súkromnými pozemkami. Pre lepšiu údržbu bola rozšírená a kvôli lepšiemu súkromiu osadená krovinami.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Na strednej aj hornej ceste je niekoľko vyhliadkových miest. Napríklad svahy Vltavy môžete pozorovať z vyhliadkovej terasy, ktorá sa nachádza tam, kde ústí ulica Pod Sirénou. Ďalšia vyhliadka je v ústí ulice Výtvarnická.

Zeleň lesoparku tvoria listnaté aj ihličnaté stromy. Porasty agátov nahradili stromy, ktoré rešpektujú prírodné podmienky tohoto miesta a majú šancu na prežitie.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Pramene a studničky lesoparku hrajú dôležitú úlohu v celej koncepcii obnovy. Odvodnenie celej stráne nebolo ľahkou úlohou, vode bolo treba dať smer a občas ju zadržať v krajine. Preto vznikli alebo boli obnovené studničky a jazierka. Nové studničky sú oblých tvarov s voľnou hladinou vody.

Praha-Zbraslav, park Belveder   Praha-Zbraslav, park Belveder

Kosatcové jazierko vzniklo na mieste pôvodného prameniska v plytkej jame s novo postavenou hrádzou. Dostanete sa k nemu dolnou cestou po drevenom chodníku. V údolí pramení aj jeden z prítokov Záběhlického potoka, ktorého voda sa využíva v záhradkárskej kolónii.

Desiatky rokov neudržiavaný lesopark sa zmenil na rekreačné a oddychové miesto. Vznikli nové cesty, studničky, odpočinkové miesta, vyhliadky, drevené mostíky, schody a lavičky. Zbraslavská stráň našla svoje miesto v srdci miestnych aj náhodných turistov.

Praha-Zbraslav, park Belveder

GPS: 49°58'09.9"N 14°23'32.9"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO
Publikované: 22.4.2014
Kedy inokedy sa vypraviť na zámok než na jar, keď všetko kvitne? Aj štátny zámok v Mníšku pod Brdy je na jar výnimočný. Obzvlášť jeho zámocký park.

ČR, Praha – Kunratický les
Publikované: 4.10.2017
Hlavné mesto Českej republiky - Praha ponúka okrem úchvatných pamiatok, výbornej kuchyne a ešte lepšieho piva, aj výlety do prírody. Jedno jej malebné prírodné zákutie dnes navštívime. Bude ním Kunratický les.

ČR, Praha: Drahaňské údolie – VIDEO
Publikované: 12.8.2014
Draháňské údolie spája mestskú časť Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským brehom. Peším ponúka kúzelnú prechádzku plnú krásnych miest na pokochanie, bikerom zas zaujímavú a pomerne náročnú trasu.

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR, Praha – Valdštejnská záhrada a iné malebné zákutia
Publikované: 5.11.2017
Po týždni sa opäť vraciame do Prahy, aby sme vás pozvali na prechádzku jej uličkami. Tentoraz sa vyhneme hlavným atrakciám mesta a navštívime skôr miesta so svojskou atmosférou, ktorú si dozaista zamilujete.

Praha: Horné Počernice majú nový lesopark
Publikované: 24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.

ČR, Praha – čarovný morský svet
Publikované: 20.7.2014
Pred pár týždňami sme navštívili hlavné mesto Českej republiky – Prahu. Popri prechádzkach jej stovežatými uličkami, návštevách všakovakých múzeí a pamätihodností či ochutnávkach skvelého jedla sme sa rozhodli aj pre nakuknutie do morského sveta, ktorý je relatívne novootvorenou atrakciou tejto krásnej metropoly.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.

ČR, Jílové pri Prahe – Borek: štôlňa Halíře
Publikované: 18.11.2014
V okolí Jílového sa nachádza jedna z najmladších z troch sprístupnených štôlní. Vedie pod rovnomenným kopcom a jej najkrajší úsek z obdobia stredoveku vás čaká až na konci.


Súvisiaca fotogaléria

Praha, Zbraslav: lesný park Belveder
Zbraslavskú stráň, ktorá delí Zbraslav na hornú a dolnú časť, roky pokrývala divoká príroda. Po r...

ČR, Jílové u Prahy: Regionálne múzeum
Jílovské múzeum nájdete v pamiatkovo chránenom objekte v dolnej časti námestia. V historickej bud...

ČR, Praha – náučná prechádzka Botanickou záhradou
Hlavné mesto Českej republiky má mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj trojská botanická záhr...

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
14 °C