www.infoglobe.sk » Praha, Zbraslav: lesopark Belveder

Praha, Zbraslav: lesopark Belveder

Publikované: 17.10.2019
Mestskej časti Praha-Zbraslav sa pred pár rokmi podarilo revitalizovať zalesnenú stráň medzi obytnou výstavbou, ktorá mala od oddychového parku ďaleko. Dnes sa právom pýši názvom lesopark Belveder. A ako už samotný výraz belveder napovedá, pôjde o vyhliadkové miesto.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Do parku sa dá vstúpiť z niekoľkých miest, my sme si zvolili hlavný vstup, ktorý je od Všeobecnej fakultnej nemocnice po ulici U Prádelny. Je jediným vstupom zo spodnej časti a zbiehajú sa tu všetky tri cesty prechádzajúce lesoparkom. Vpravo sa nachádza aj objekt bývalej práčovne (česky prádelna), po ktorej je pomenovaná priľahlá ulica. V čase našej návštevy (v roku 2019) bola stavba v rekonštrukcii, pretože z bývalé práčovne má vzniknúť miesto pre skautský oddiel a k nej priľahlá moderná prístavba s presklenou stenou poskytne priestor pre verejnosť s výhľadom do zelene.

Praha-Zbraslav, model objektu práčovne   Praha-Zbraslav, oprava objektu práčovne

Vstupujeme do parku a víta nás masívny drevený altán a jedna z informačných tabúľ. Tabule sa nachádzajú pri každom zaujímavom mieste a dokumentujú zmenu pôvodného stavu na nový. Vydávame sa strednou cestou, ktorá tvorí hlavnú os lesoparku a v celej dĺžke je bezbariérová, teda vhodná pre detský kočík aj bicykel. Zároveň ponúka prepojenie dolnej a hornej časti mestskej štvrte Zbraslav.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Tri cesty lesoparku vedú v troch rôznych úrovniach, preto sú rozdelené na dolnú, strednú a hornú. Spevnené cesty so štrkopieskovým povrchom sú medzi sebou vždy nejakým prvkom prepojené. Stredná cesta je s hornou prepojená novým schodiskom a serpentínou (bezbariérovou alternatívou), s dolnou cestou je prepojená jazdeckým schodiskom.

Praha-Zbraslav, park Belveder   Praha-Zbraslav, park Belveder

Horná cesta vedie západnou hranou lesoparku a prepája všetky ulice zástavby, ktoré ústia do parku. Na južnom konci sa napája na cestičku, ktorá vedie do lesov nad zbraslavským lomom. Spodná cesta vedie pôvodnou lipovou alejou a susedí so súkromnými pozemkami. Pre lepšiu údržbu bola rozšírená a kvôli lepšiemu súkromiu osadená krovinami.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Na strednej aj hornej ceste je niekoľko vyhliadkových miest. Napríklad svahy Vltavy môžete pozorovať z vyhliadkovej terasy, ktorá sa nachádza tam, kde ústí ulica Pod Sirénou. Ďalšia vyhliadka je v ústí ulice Výtvarnická.

Zeleň lesoparku tvoria listnaté aj ihličnaté stromy. Porasty agátov nahradili stromy, ktoré rešpektujú prírodné podmienky tohoto miesta a majú šancu na prežitie.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Pramene a studničky lesoparku hrajú dôležitú úlohu v celej koncepcii obnovy. Odvodnenie celej stráne nebolo ľahkou úlohou, vode bolo treba dať smer a občas ju zadržať v krajine. Preto vznikli alebo boli obnovené studničky a jazierka. Nové studničky sú oblých tvarov s voľnou hladinou vody.

Praha-Zbraslav, park Belveder   Praha-Zbraslav, park Belveder

Kosatcové jazierko vzniklo na mieste pôvodného prameniska v plytkej jame s novo postavenou hrádzou. Dostanete sa k nemu dolnou cestou po drevenom chodníku. V údolí pramení aj jeden z prítokov Záběhlického potoka, ktorého voda sa využíva v záhradkárskej kolónii.

Desiatky rokov neudržiavaný lesopark sa zmenil na rekreačné a oddychové miesto. Vznikli nové cesty, studničky, odpočinkové miesta, vyhliadky, drevené mostíky, schody a lavičky. Zbraslavská stráň našla svoje miesto v srdci miestnych aj náhodných turistov.

Praha-Zbraslav, park Belveder

GPS: 49°58'09.9"N 14°23'32.9"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Praha – Kunratický les
Publikované: 4.10.2017
Hlavné mesto Českej republiky - Praha ponúka okrem úchvatných pamiatok, výbornej kuchyne a ešte lepšieho piva, aj výlety do prírody. Jedno jej malebné prírodné zákutie dnes navštívime. Bude ním Kunratický les.

ČR, Praha: Drahaňské údolie – VIDEO
Publikované: 12.8.2014
Draháňské údolie spája mestskú časť Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským brehom. Peším ponúka kúzelnú prechádzku plnú krásnych miest na pokochanie, bikerom zas zaujímavú a pomerne náročnú trasu.

ČR, Praha – Valdštejnská záhrada a iné malebné zákutia
Publikované: 5.11.2017
Po týždni sa opäť vraciame do Prahy, aby sme vás pozvali na prechádzku jej uličkami. Tentoraz sa vyhneme hlavným atrakciám mesta a navštívime skôr miesta so svojskou atmosférou, ktorú si dozaista zamilujete.

Praha: Horné Počernice majú nový lesopark
Publikované: 24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.

ČR, Praha – čarovný morský svet
Publikované: 20.7.2014
Pred pár týždňami sme navštívili hlavné mesto Českej republiky – Prahu. Popri prechádzkach jej stovežatými uličkami, návštevách všakovakých múzeí a pamätihodností či ochutnávkach skvelého jedla sme sa rozhodli aj pre nakuknutie do morského sveta, ktorý je relatívne novootvorenou atrakciou tejto krásnej metropoly.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.

ČR, Jílové pri Prahe – Borek: štôlňa Halíře
Publikované: 18.11.2014
V okolí Jílového sa nachádza jedna z najmladších z troch sprístupnených štôlní. Vedie pod rovnomenným kopcom a jej najkrajší úsek z obdobia stredoveku vás čaká až na konci.

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO
Publikované: 22.4.2014
Kedy inokedy sa vypraviť na zámok než na jar, keď všetko kvitne? Aj štátny zámok v Mníšku pod Brdy je na jar výnimočný. Obzvlášť jeho zámocký park.


Súvisiaca fotogaléria

Praha, Zbraslav: lesný park Belveder
Zbraslavskú stráň, ktorá delí Zbraslav na hornú a dolnú časť, roky pokrývala divoká príroda. Po r...

ČR, Jílové u Prahy: Regionálne múzeum
Jílovské múzeum nájdete v pamiatkovo chránenom objekte v dolnej časti námestia. V historickej bud...

ČR, Praha – náučná prechádzka Botanickou záhradou
Hlavné mesto Českej republiky má mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj trojská botanická záhr...

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 11. 2019
sviatok:Klaudia
dnes:
nedeľa 17.11.
12 °C
zajtra:
pondelok 18.11.
11 °C