www.infoglobe.sk » Poľsko, Wieliczka – história nad zemou

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou

Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Pokiaľ sa vyberiete podobne ako my do Krakova, určite nesmiete vynechať návštevu Wieliczky, ktorá je od mesta vzdialená približne 10 kilometrov. Hoci z Krakova do Wieliczky denne premáva mnoho autobusových či vlakových spojov, my sme sa vybrali autom. S parkovaním hneď z rána tu problém nebol, keďže na každom kroku tu nájdete platené parkovisko. Zaparkovali sme priamo pri bani. Ešte pred samotným objavovaním soľnej krásy v podzemí, sme si to zamierili k pamätihodnostiam v tesnej blízkostí baní a historického centra.

Aleja Jána Pavla II (Wieliczka)

Mestské práva získala vtedy ešte osada Wieliczka v roku 1290 od kráľa Přemysla II. a v období stredoveku bola nazývaná ako Magnum Sal (latinsky Veľká soľ). Stáročná história mesta je spojená hlavne so soľnými baňami a výrobou soli, ktoré túto oblasť preslávili. Dokonca aj pamiatky mesta pripomínajú práve túto stránku jej bohatej histórie. Že sme sa ocitli v banskom meste naznačuje i jeho erb tvorený zlatým baníckym kladivom a krompáčmi na modrom pozadí. Za vlády kráľa Kazimíra Veľkého vzniklo šachovnicové urbanistické členenie mesta, ako aj hradby, ktoré tvorilo 29 bášt, avšak zachovala sa len jedna a dve brány – KrakovskáKlosovská.

Banská minulosť môže vyvolávať dojem rozvŕtanej neútulnej krajiny, ale Wieliczka je mesto, kde si môžete odpočinúť v parku, alebo v inom zelenom zákutí. A práve z veľkého Parku sv. Kingy pri soľnej bani (Daniloviczova šachta) pokračujeme malebnou Alejou Jána Pavla II. Táto pešia zóna bola vytvorená v roku 1998  a privedie vás do centra mesta.

Sztygarówki - Szkoła Górnicza a Múzeum Salinarne (Wieliczka)

Na okraji aleje upúta pozornosť neogotická stavba z červených tehál Sztygarówki - Szkoła Górnicza i Muzeum Salinarne. Budova navrhnutá architektom prof. Tadeuszem Dołęga-Mostowským bola postavená v roku 1898 na počest cisára Františka Jozefa I., pri príležitosti 50. výročia jeho vlády. Spočiatku bola táto stavba baníckou školou a múzeom, no v súčasnosti tu sídli Okresný úrad.

Zamek Żupny (Wieliczka)

O čosi ďalej je už vstup do miestneho hradu Zamek Żupny. Bol sídlom správy krakovských žúp - salin a banského úradu. Neskôr tu často prebýval kráľ Kazimír Veľký. Dnes tu sídli Múzeum krakovských žúp, ktorého expozícia je venovaná histórii Wieliczky, prezentuje artefakty z doby bronzovej a v zbierkach má aj najväčšiu kolekciu solničiek na svete. Dejiny hradu siahajú do 13. storočia. Po požiaroch mesta v rokoch 1473 a 1475 došlo i k prestavbe hradu v štýle neskorej gotiky. Ďalšie dostavby v 16. storočí sa vyznačovali v duchu renesančnej výzdoby. Počas 2. svetovej vojny bol hrad zničený a od roku 1976 prebehala jeho rekonštrukcia do podoby stredovekej pevnosti z neskorej gotiky.

kostol sv. Klementa (Wieliczka)

Svätý Klement je považovaný za jedného z patrónov baníkov, takže kostol zasvätený práve tomuto svetcovi v meste s bohatou baníckou históriou nemôže chýbať. Len pár krokov od hradu sa nachádza farský kostol sv. Klementa. Zo stavby, ktorá tu stála na prelome 13. a 14. storočia, sa tu nič nezachovalo. Dnešný kostol je zo 17. – 19. storočia. Za pozornosť stojí baroková kaplnka Morsztynov z roku 1693 so štukovou výzdobou a voľne stojaca zvonica venovaná na konci 17. storočia kráľom Jánom III. Sobieským. Areál kostola je doplnený o klasicistickú budovu fary.

budova bane Regis (Wieliczka)

Kolorit mestského prostredia dotvárajú ťažné veže a banské budovy. Tie pôvodné drevené boli v 19. storočí nahradené murovanými. Zachovali sa nad šachtami Regis, Danilowicz, Górsko a nad šachtou sv. Kingy. Opäť nám stačí prejsť len pár krokov a očarí nás snáď najkrajšia budova soľných baní vo Wieliczke, budova bane Regis s typickou ťažnou vežou.

námestie Rynek Górny (Wieliczka)

Odtiaľ prejdeme pár metrov po ulici Władysława Sikorskiego na hlavné námestie Rynek Górny. Väčšina domov lemujúcich toto štvorcové námestie s pravouhlou sieťou ulíc, ktoré doň ústia, pochádza z 19. storočia. Najvýraznejšou stavbou je Palác Przychockých z konca 18. storočia, na južnej strane námestia, kde v súčasnosti sídli radnica.

detail maľby na námestí Rynek Górny (Wieliczka)

Skôr ako stavby návštevníkov upúta umelecké stvárnenie plochy námestia. Uprostred námestia je namaľovaná trojrozemerne pôsobiaca maľba viažúca sa k histórii mesta a jej soľným baniam. Takáto optická ilúzia vyvolaná anamorfóznym umením akoby vám otvorila uprostred mesta povrch zeme a ohdalila to čo sa v hĺbke ukrýva a čím je stále zaujímavá i pre turistov. Maľba doplnená o sochy baníkov vchádzajúcich do podzemia nás láka tiež nahliadnúť pod zem. O pár minút nato už i my stojíme pred vstupom do soľného podzemia.

 

GPS: 49°59'03.3"N 20°03'34.1"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová  

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Poľsko, Żywiec - návšteva pivovaru z čias monarchie
Publikované: 26.4.2020
Tentoraz sa vydáme spoznávať južné Poľsko, presnejšie mesto Żywiec, ktoré leží na sútoku riek Koszarawa a Soła v Sliezskom vojvodstve. Našu púť mestom začneme v miestnom pivovare založenom v roku 1856, ktorý vyrába jedno z najznámejších pív v Poľsku.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.
Publikované: 6.11.2019
Očarení minulotýždňovým výletom na vrchy Gubałówka a Butorowy Wierch sa dnes vydáme spoznávať ďalšie úchvatné miesta Malopoľska. Tentoraz zamierime do dedinky Poronin, nachádzajúcej sa približne 7 kilometrov od Zakopaného.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke V. – baňa ako centrum kultúry, športu i zdravia  
Publikované: 20.3.2019
Soľné podzemie vo Wieliczke chce priťahovať turistov v každom období, preto ani tu nezabúdajú na trendy, ktoré so sebou prináša moderná doba. Po ukončení prehliadky sa nemusíte ponáhľať na povrch, ale napríklad si môžete vychutnať nejakú tú dobrotu z typickej poľskej kuchyne.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke IV. – kaplnky pod zemou
Publikované: 13.3.2019
V predošlých článkoch sme nahliadli do chodieb a komôr soľnej bane vo Wieliczke, pripomínajúc si tak jej bohatú banskú históriu. No baňa ukrýva aj svoju dušu v podobe kaplniek, ktoré baníci pravidelne navštevovali k modlitbe. Preto sa v nasledujúcich riadkoch vydáme na tieto miesta a absolvujeme špeciálny pútnický okruh baňou.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím
Publikované: 6.3.2019
Prvá polovica cesty podzemím nás očarila svojimi priestormi či legendou vytesanou v skale, avšak to nie je ani zďaleka všetko, čo baňa svojim návštevníkom ponúka. Preto poďte s nami zostúpiť ešte hlbšie, do jej chodieb a komôr, na miesta kde sa ligocú krištáľové lustre a slané banské jazierka.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke II. – prvá polovica cesty cez komory
Publikované: 27.2.2019
Zostúpte s nami do podzemných chodieb a komôr soľnej bane, kde môžete na vlastné oči vidieť priestory, v ktorých sa po stáročia ťažila soľ. Jedinečný priestor prekvapí najmä množstvom originálnych umeleckých diel. V nasledujúcich riadkoch sa vydáme obdivovať zaujímavosti pozdĺž prvej polovice prehliadkovej trasy.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2017
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C