www.infoglobe.sk » Poľsko, Poznaň – mesto na rieke Varte III.

Poľsko, Poznaň – mesto na rieke Varte III.

Publikované: 7.11.2014
Z Poznane sme už niekoľko pamiatok spoznali, ale tým nekončíme, pretože dnes sa sem pozrieme po tretíkrát a naposledy.

Jazero MaltaKeď už sme v jej centre na Starom Rynku, pozrime sa okolo seba. Do oka vám padne fontána, ktorá sa nazýva studnička Bamberky. Je to pamiatka na tragédiu a následnú revitalizáciu, ktorú Poznaň zažila v prvej polovici 18. storočia, keď bola po skazách znovu osídľovaná. Poznaň bola poznamenaná sériou vojen, ako vojna o poľské dedičstvo, sedemročná vojna alebo rebélia barskej konfederácie. A to nebolo všetko. Poznaň bola zasiahnutá morom a záplavami.

MoniuszkoTo znamenalo, že začal rapídne klesať počet obyvateľov. Za približne 130 rokov klesol z 20 tisíc na 6000. Preto sem boli privedení osadníci z nemeckého Bambergu a z Holandska, aby Poznaň znovu osídlili. Po druhom delení Poľska, ktoré sa odohralo v roku 1793, sa Poznaň stala súčasťou Pruského kráľovstva. Poďme však späť k Bamberčanom. Títo poväčšine chudobní farmári sa v Poznani rýchlo asimilovali, avšak niektoré svoje zvyky a ďalšie kultúrne prvky (ako kroje) si ponechali. Studnička bola postavená až v roku 1915 za financovania bamberského rodu Goldenringov. Každý rok prvú augustovú sobotu si Poznaňpotomkovia Bamberkov pripomínajú príchod svojich predkov do Poznane.

Teraz ale opustime Starý Rynek a poďme sa pozrieť niekam za kultúrou.

Napríklad také Veľké divadlo na ulici Fredry. Divadlo bolo navrhnuté mníchovským architektom Maxom Littmannom a stavalo sa v rokoch 1908-1910. Prvá sezóna bola zahájená Mozartovou Čarovnou flautou. Počas druhej svetovej vojny našťastie neoklasicistická budova divadla unikla väčším škodám.

PoznaňPatrónom divadla je Stanislaw Moniuszko. Bol to veľký poľský hudobný skladateľ, dirigent, pedagóg a organista, ktorý žil v 19. storočí. Jeho bustu, stojacu na žulovom podstavci, môžete nájsť v parku, ktorý nesie jeho meno.

Keď už sme sa dostali k divadlám a kultúre, nemôžeme nespomenúť jednu z najdôležitejších miestnych kultúrnych udalostí roku. Je ňou Maltský divadelný festival, ktorý sa koná každoročne od konca júna do neskorého júla. Hoci meno je rovnaké ako u stredomorského Veľké divadlo ostrovného štátu, má s týmto ostrovom spoločné jedine to, že bol pomenovaný podľa Maltézskeho rytierskeho rádu.

Koná sa pri umelo vytvorenom jazere, ktoré je približne 2,2 kilometra dlhé a priemerne 5 metrov hlboké. Každopádne vždy počas divadelného festivalu sa tu hrajú niektoré predstavenia. Ostané sa konajú všade možne po meste.

Ešte sa na chvíľu zdržme pri jazere. To je totiž centrom množstva iných, než iba kultúrnych aktivít. Nájdete tu umelú zjazdovku, plochu na korčuľovanie alebo zoologickú záhradu.

Keď do Poľska, tak do Poznane!

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org, Drozdi-PN, MOs810,  Radomil,  A.Savin, Łukasz PoznańDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko, Poznaň: mesto na rieke Varte II.
Publikované: 31.10.2014
Bol by to hriech venovať takému mestu akým je Poznaň iba jeden článok. Dnes sa sem preto vraciame, bližšie spoznať toto hlavné mesto Veľkopoľského vojvodstva.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 7. 2019
sviatok:Dušana
dnes:
piatok 19.7.
28 °C
zajtra:
sobota 20.7.
31 °C