www.infoglobe.sk » Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím

Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím

Publikované: 17.7.2019
Letné prázdniny sú ideálnym časom na rodinné výlety. Preto vás dnes na jeden taký pozývame. Naším cieľom bude poľská obec Nedeca (Niedzica), ktorá sa nachádza v regióne Spiša, neďaleko slovenských hraníc v Malopoľskom vojvodstve.

Nedeca je od štátnych hraníc vzdialená necelé 2 kilometre, resp. od najbližšieho slovenského mesta - Spišskej Starej Vsi bezmála 7 km. Pokiaľ by ste sem smerovali cez Poľsko, tak od Nowého Targu je vzdialená 21 km a z Krakova 75 km. Vďaka výstavbe priehrady a zaujímavým pamiatkam v jej okolí sa obec stala obľúbenou turistickou destináciou.

Nedeca (Niedzica) - hrad

Na začiatok si v krátkosti predstavíme jej históriu. Prvá písomná zmienka o obci pochádza síce z roku 1320, avšak osídlenie tejto oblasti bolo už dávno predtým. Pôvodne sa jednalo o slovenskú resp. uhorskú obec, osídlenú výlučne slovenským etnikom, avšak po roku 1945 bola definitívne pričlenená k Poľsku. Najväčšou turistickou atrakciou je bezpochýb Nedecký hrad ležiaci na brehu Czorsztynskeho jazera v nadmorskej výške 560 metrov.

Nedeca (Niedzica) - priehrada

Hrad Nedecký (Niedzica), v minulosti nazývaný tiež hrad Dunajec, bol dôležitým stredovekým strážcom pohraničia. Postavený bol v rokoch 1320 až 1326 na základoch pravekej hrádze a jeho úlohou bolo strážiť obchodnú cestu medzi vtedajším Uhorskom a Poľskom. Hrad alebo zámok je pomerne dobre zachovaný a návštevníkom ponúka prehliadku komnát s expozíciami dokumentujúcimi život šľachty a dejiny tohto sídla. Ďalej tu uvidíte hranolovú vežu, kaplnku, obytné časti či pekné nádvorie so studňou. Pri prehliadke sa možno dozviete aj legendu o odsúdení Jánošíka, o pozoruhodných obyvateľoch z peruánskeho indiánskeho rodu Inkov či o filmoch, ktoré sa tu natáčali. Pridanou hodnotou tohto výletu bude úchvatný výhľad na okolie. Po skončení prehliadky určite nevynechajte ani návštevu o kúsok ďalej ležiacej sýpky pochádzajúcej z 19. storočia.

Nedeca (Niedzica) - hrad

Pre úplnosť musíme uviesť, že hrad je od roku 2014 katastrálnou súčasťou samostatnej obce Niedzica-Zamek.

Nedeca (Niedzica) - hradNedeca (Niedzica) - hrad

Okrem hradu sa mestečko môže pochváliť i kostolom sv. Bartolomeja  z roku 1320 (1278), v ktorom sa nachádzajú vzácne sakrálne umelecké diela či Židovským cintorínom s náhrobkami písanými v hebrejčine (19. až 20. storočie). V blízkosti nájdete tiež turistickú osadu a kemping Glade Sosna, ktorá ponúka okrem ubytovania a reštauračných služieb aj menšie lyžiarske stredisko, park miniatúr, pláž na kúpanie, lanový areál či vodný prístav, odkiaľ je možnosť vyhliadkových plavieb po Sromowskieho priehrade resp. nadväzujúcej Czorsztyńskej nádrži.

Nedeca (Niedzica) - vyhliadkové plavbyZaujímavosťou je, že v rokoch 1942 až 1945 tu pôsobil ako učiteľ Rudolf Dočolomanský. Narodili sa mu tu deti, neskôr známy herci Michal Dočolomanský a Lucia Dočolomanská. Pripomienku tejto udalosti v podobe pamätnej tabule nájdete na ich dodnes stojacom rodnom dome.   

Nedeca (Niedzica) - vyhliadkové plavby

Počas celodenného výletu v Nedeci zažijete dotyk s históriou, dobrodružstvo na vode, relax na pláži i krásnu prírodnú scenériu všade navôkol. Neváhajte sa preto inšpirovať a vyrazte objavovať slovensko-poľské pomedzie.

 

GPS: 49°25'18.7"N 20°19'06.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, Wadowice – rodné mesto pápeža
Publikované: 15.5.2022
Približne 50 kilometrov juhozápadne od Krakova sa rozprestiera bezmála 20-tisícové mesto Wadowice, ktoré sa preslávilo ako rodisko Karola Wojtylu, neskoršieho pápeža Svätého Jána Pavla II. Dnes sa sem vydáme nielen po stopách pápeža, ale nazrieme i do histórie, a tiež si pozrieme zopár pamiatok.

Poľsko, Osvienčim – spomienka na holokaust
Publikované: 8.5.2023
V týchto dňoch si pripomíname 78. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na jeden z najvýznamnejších medzníkov našich dejín si spomenieme prostredníctvom návštevy poľského mesta Osvienčim, ktoré sa rozprestiera pri ústí rieky Soly do Visly v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 23.2.2023
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Svídnice a Jawor – kostoly Mieru
Publikované: 19.1.2023
V našich krajinách je pobielohorské obdobie stále často vnímané ako obdobie temna. Ale práve v tejto „temnej“ dobe uzrelo svetlo sveta mnoho našich najväčších umeleckých pokladov, ktoré vytvorili majstri ako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferovci. A nádhernými barokovými pokladmi, ktoré v podstate vznikli v dôsledku tridsaťročnej vojny, sa pýši aj susedné Poľsko. A dokonca kus dnešného Poľska bol vtedy súčasťou Krajín českej koruny.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 9.3.2023
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 13.2.2022
To, že poľské hory sú Čechmi (i Slovákmi) dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 16.2.2023
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu, si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas tiež nestojí málo. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 26.1.2023
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke. Výlet do Poznane nás zavedie do jedného z úplne najstarších poľských miest. Len čo sa dozviete niečo o najstaršej histórii tohoto mesta, bude váš pobyt o to viac presiaknutý túžbou spoznávať a užívať si toto mesto, ktoré zohralo dôležitú úlohu v poľských dejinách.

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.
Publikované: 6.11.2019
Očarení minulotýždňovým výletom na vrchy Gubałówka a Butorowy Wierch sa dnes vydáme spoznávať ďalšie úchvatné miesta Malopoľska. Tentoraz zamierime do dedinky Poronin, nachádzajúcej sa približne 7 kilometrov od Zakopaného.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva II.
Publikované: 30.10.2019
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili Kościeliskú a Chochołowskú dolinu, sa dnes vydáme na spoznávanie ďalších turistických atrakcií Malopoľska. Tentoraz neopustíme mesto Zakopané, nakoľko naším cieľom bude podlhovastý kopec nazývaný Gubałówka.

Poľsko, Żywiec – mesto s kráľovskou minulosťou
Publikované: 4.6.2021
Po absolvovaní návštevy známeho pivovaru sa dnes vydáme na potulky samotným mestom Żywiec. Toto niečo vyše 30-tisícové mesto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do oblasti Západných Beskýd, taktiež ponúka jazernú rekreáciu pri malebnej Zywieckej priehradnej nádrži i atraktívne pamätihodnosti s pútavou históriou.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X