www.infoglobe.sk » Nemecko, spolková krajina Durínsko: Weimar – Mekka nemeckej literatúry

Nemecko, spolková krajina Durínsko: Weimar – Mekka nemeckej literatúry

Publikované: 19.12.2012
Pomyselnou čerešničkou na torte nášho putovania Durínskom je Weimar, mesto s nesmierne bohatým kultúrnym dedičstvom. Leží na rieke Ilm, presne v strede úsečky, ktorá spája Erfurt a Jenu.

Nemecká spisovateľka Christa Wolfová o Weimare povedala, že je to najkrajšie a zároveň najstrašnejšie mesto v dejinách Durínska.

Nefalšovaná kultúra

Známym obrazom Weimaru je pohľad na námestie Theaterplatz – vysoká socha Goetheho a Schillera a v pozadí Národné divadlo, ktoré dal Goethe postaviť. Títo dvaja literáti sú tu prítomní na každom kroku, keďže ich pôsobenie výrazne ovplyvnilo kultúrny život v Nemecku. Pri návšteve Weimaru sa nám naskytá možnosť spoznať ich aj z iného uhla pohľadu, nie len z učebníc literatúry a ich tvorby, ale viac z tej ľudskej stránky. Pri prehliadke ako Goetheho, rovnako aj Schillerovho domu si môžete urobiť presnú predstavu o tom, na akých pohovkách sedávali, z akého riadu jedávali, či aký poriadok mali na pracovnom stole. V Schillerovom dome je navyše možnosť vyskúšať si písanie husím perom a atramentom, čo ocenia najmä detskí návštevníci, ktorých podrobný výklad o živote spisovateľov až tak veľmi nezaujíma.

Socha Goetheho a Schillera pred Národným divadlom

300-ročná knižnica

Keďže sme v „Mekke“ nemeckej literatúry, bolo by hriechom nenechať si ujsť prehliadku knižnice vojvodkyne Anny Amálie založenú v roku 1691. Budovu knižnice pred ôsmimi rokmi zasiahol ničivý požiar a množstvo zachránených kníh stále reštaurujú. Honosná oválna rokoková sála so starými knihami, obrazmi a sochami miestnych velikánov je však pre verejnosť prístupná a jej návšteva skutočne stojí za to. Pred budovou knižnice tróni jazdecká socha Karla Augusta, veľkovojvodu zo Saska-Weimar-Eisenach. Na veľkom námestí Marktplatz sa nachádza trojposchodová budova radnice v novogotickom slohu, ďalší z dobre známych symbolov mesta. Na druhej strane námestia je luxusný hotel Elephant, ktorý kedysi hostil všetkých obchodníkov a významné osobnosti.

Socha Karla AugustaHotel Elephant

Radnica

Hrôzy z čias nie tak dávnych

Musíme však dať za pravdu Christe Wolfovej, nekráčali sme len po stopách nemeckých klasikov, ale spoznali sme aj temnú stránku nemeckej histórie. Navštívili sme neďaleký koncentračný tábor Buchenwald, o ktorom miestni obyvatelia počas vojny údajne ani nevedeli. Tu sme vďaka vyčerpávajúcemu výkladu nášho sprievodcu získali ešte presnejší obraz hrôz daných čias. Stála expozícia osobným predmetov naháňa zimomriavky. Studený kovový nápis na bráne hlása Jedem das Seine – každému čo mu patrí a rovnako chladne pôsobí aj celý areál. V momente, keď americké vojská prevzali kontrolu nad táborom, sa tu zastavil čas. A to doslova. Ručičky na hodinách nad bránou už roky ukazujú štvrť na štyri a pripomínajú čas oslobodenia – 11. 4. 1945 o 15:15.

Goetheho záhradný domMnožstvo zelene

Obrovský park pozdĺž rieky Ilm ponúka priestor na pokojnú prechádzku, rodinný výlet či piknik. Sú tu rozsiahle otvorené zelené plochy, ale aj všakovaké zákutia pri rieke v prítmí stromov. A na takomto lukratívnom mieste mal Goethe svoj záhradný dom – dar od priateľa veľkovojvodu Karla Augusta. Frauenplatz - vľavo Goetheho domHoci prostredie evokuje, že toto miesto je ako stvorené pre oddych, Goethe tu zvykol najmä pracovať, takže keď si tento domček prezriete, možno zistíte, kde hľadal inšpiráciu pre svoje diela.

Weimar ukážkovo spája obe stránky dejín – krásu umenia, ktoré si musíme vážiť a zveľaďovať, aj hrôzy vojny, ktoré treba poznať, aby sa už nikdy nezopakovali. Toto mesto skutočne dýcha históriou a v každom návštevníkovi zanechá hlboký dojem.

 

Text a foto: Lucia KériováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, SR: festival Noc literatúry 2021
Publikované: 15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.

Nemecko, Brandenbursko: Benátska romantika a budhistický pokoj na rieke Spréva
Publikované: 7.9.2015
Chcete preplávať riečnymi tokmi na gondole, sledovať lužickú prírodu, stretnúť hasičskú a poštársku pramicu (druh dreveného člna), ochutnať spreewaldské uhorky a palacinky s jablkovým pyré? Tak navštívte lužickosrbský Spreewald (Sprévsky les).

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc II.
Publikované: 7.12.2015
Tak teda pokračujeme v rozprávaní o výlete do termálnych kúpeľov Bad Füssing. Prvú ponuku kúpeľov máme za sebou, tak čo skúsiť tie ďalšie? Nemali by ste si nechať ujsť prechádzku po kúpeľnom parku, ktorý je nádherný a pomerne rozľahlý. Nájdete tu naozaj nepreberné množstvo kvetinových záhonov, ktoré sú veľmi dobre zladené. Z farieb a tvarov rastlín vám prechádza zrak. Nechýbajú lavičky, fontánky, oddychové zóny – no jednoducho skvelé miesto pre relax.

Nemecko: Rostock II. – námornícka atmosféra starého prístavu
Publikované: 15.8.2018
V tomto kúte sveta, na pobreží Baltského mora je stále cítiť námornícku atmosféru. Srdce Rostocku patrí práve námorníctvu a táto romantika sa ešte umocňuje večer počas prechádzky mestským prístavom pri západe slnka so siluetou starobylých meštianskych domov z pálených tehál.

Nemecko, Limburg an der Lahn – významný dopravný uzol
Publikované: 16.1.2019
Nemecko má mnoho zaujímavých a známych miest, pre ktoré je typická ich architektúra. Výnimkou nie je ani menej známe mestečko v spolkovej krajine Hesensko, ktoré leží na diaľnici vedúcej medzi Pasovom a Holandskom. Pokiaľ touto cestou prechádzate, urobte si odbočku do mestečka s názvom Limburg an der Lahn a oddýchnite si v romantických uličkách mesta.

Nemecko, Trier – dejinami skúšané mesto
Publikované: 2.6.2021
Naše potulky Európou nás dnes zavedú do západonemeckého mesta Trier v spolkovej krajine Porýnie – Falcko. Jedno z najstarších mestských sídiel v Nemecku si pre nás pripravilo bohatú históriu, množstvo architektonických skvostov a niekoľko zaujímavostí, ktoré si postupne odhalíme v nasledujúcich riadkoch.

Nemecko, Erfurt: Rande v srdci Durínska
Publikované: 24.10.2012
Spolková krajina Durínsko, plná honosných hradov, zámkov, starobylých kláštorov a kostolov, leží v strede Nemecka. Durínske mestá lákajú svojou atmosférou v úzkych uličkách aj na otvorených námestiach, kde na každom kroku možno naraziť na stánok s miestnymi špecialitami, akou je napríklad pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Nemecko, Brémy - krátke zastavenie v hanzovom meste
Publikované: 7.6.2013
V dnešnom článku sa krátko zastavíme a pozrieme na staré pamiatky v hlavnom meste najmenšej spolkovej zeme.

Nemecko: Ingolstadt – spojenie histórie a modernej atmosféry
Publikované: 2.10.2013
Ingolstadt je mesto na Dunaji známe najmä vďaka automobilke Audi. Má však aj bohatú históriu, najväčšiu slávu zažilo začiatkom 15. storočia, keď bolo sídlom bavorským vojvodov. Staré mesto nie je veľké, všetky dôležité pamiatky sa dajú stihnúť prejsť za dve hodiny.

Nemecko: Eichstätt -  historické mesto na rieke Altmühl
Publikované: 30.10.2013
Eichstätt je historické mesto na rieke Altmühl približne v strede Bavorska. Obklopujú ho kopce prírodného parku Altmühltal a vládne tam úplný pokoj a pohodová atmosféra. Možno to bude tým, že je akoby odrezané od okolitého sveta. Leží totiž mimo hlavnej železničnej trate, z rýchliku treba vždy vystúpiť na zastávke uprostred ničoho a do mesta sa doviezť „osobákom“.

Nemecko: Rothenburg ob der Tauber - typické nemecké mesto
Publikované: 16.10.2013
Rothenburg ob der Tauber leží na severozápade Bavorska, na brehu rieky Tauber. Je to stredoveké opevnené mesto s množstvom úzkych uličiek, romantických zákutí a malých námestí. Pred mestskou bránou sa rozprestiera veľká záhrada s výhľadom na náprotivnú časť mesta.

Nemecko: Kláštor Weltenburg
Publikované: 6.11.2013
Kláštor Weltenburg je opátstvo Benediktínov, ktoré sa nachádza na polostrove pri známom prielome Dunaja medzi Weltenburgom a Kelheimom. Je to najstarší bavorský kláštor, založili ho škótsky mnísi a jeho vznik sa datuje do roku 620 nášho letopočtu.

Nemecko: Kolín nad Rýnom – kolínske pamiatky
Publikované: 14.3.2014
Prastaré mesto, ktoré je dnes najväčším mestom Severného Porýnia-Vestfálska, začínalo pôvodne ako oppidum germánskeho kmeňa Ubiov. V priebehu prvého storočia nášho letopočtu, počas územnej expanzie rímskej ríše sa osada stala súčasťou rímskej provincie Germania Inferior, dostala tiež nové latinské meno Colonia, a tak sa stala hlavným mestom tejto provincie.

Nemecko, spolková krajina Durínsko: Jena – mesto mladých
Publikované: 12.12.2012
Jena je druhým najväčším mestom spolkovej krajiny Durínsko. Leží na rieke Sála, asi 50 kilometrov východne od Erfurtu. Od nepamäti bola priemyselným centrom východného Nemecka. Po celom svete sa preslávila predovšetkým výrobou skla.

Nemecko: Fascinujúce Sasko
Publikované: 5.3.2012
Sasko je územie s bohatou históriou, s prekrásnymi mestami, drahocennými zbierkami v múzeách, či vychýrenými kultúrnymi podnikmi. Kultúrne bohatstvo Slobodného štátu Sasko, jedného zo 16 spolkových krajín Nemecka, nesie status jednotky v oblasti cestovného ruchu.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Trier – najstarší skvost krajiny
V údolí rieky Mosely sa rozprestiera najstaršie mesto v Nemecku – Trier. Dajú sa tu vidieť úchvat...

Nemecko: Zugspitze – nezabudnuteľná lyžovačka
Víkendová lyžovačka na Zugspitze (2962 m n. m.), najvyššom vrchu Nemecka, rozhodne stála za to. O...

Nemecko: Mníchov - svetová výstava minerálov...
Posledný októbrový víkend sa konala v nemeckom Mníchove najväčšia komplexná výstava minerálov, sk...Súvisiace video

Berlín kultúrny a umelecký
Video: Katka Konečná-Rivera

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X