Nemecko: Herrenchiemsee – zámok kráľa, ktorý chcel predať Bavorsko

Ostrov v bavorskom mori
Jazero Chiemsee, nazývané aj bavorské more, leží 85 km juhovýchodne od Mníchova a jeho plochu rozrušujú štyri ostrovy. Najväčší z nich, Herreninsel, má rozlohu 238 ha a dostanete sa naň loďou z ktorejkoľvek osady na brehu jazera.
Z archeologických výskumov vieme, že ostrov bol po stáročia osídlený. Od stredoveku sa v severnej časti ostrova nachádzal kláštor, ktorý bol neskôr zrušený a budovy v 19. storočí prestavané a hospodársky využívané. Dnes sa nazývajú Starý zámok a je v nich otvorené múzeum a obrazová galéria.
Zámok Herrenchiemsee
V roku 1874 kúpil ostrov bavorský kráľ Ľudovít II., aby tu realizoval svoj megalomanský plán na výstavbu kópie zámku vo Versailles. Do svojej smrti stihol vybudovať hlavné krídlo zámku, čiastočne ho vybaviť a v záhrade realizovať vodné prvky, fontány a plavebný kanál v hlavnej osi. Napriek tomu, že dielo zostalo nedokončené a niektoré hrubé stavby boli počiatkom 20. storočia dokonca úplne odstránené, je dojem zo zámku a záhrady veľkolepý. Výzdoba dokončených interiérov je ohromujúca a Zrkadlová sála je dokonca väčšia než versailleská, meria celých 75 m. Vaňa v mramorovej kúpeľni pojme až 7 tisíc litrov vody vyhrievanej kúrením v podlahe.
Záhrada bola vybudovaná v prírodnom, pôvodne zvlnenom a skalnatom teréne zarovnaním 80 hektárov do úplnej roviny, a to všetko preto, aby mohol kráľ z okien obytných miestností a Zrkadlovej sály vidieť to isté, čo jeho idealizovaný vzor Ľudovít XIV. Dve vodné nádrže, fontánu, Apollónovu fontánu a vodný kanál prekopaný z jazera. Príjazdová cesta dlhá 900 m tvorí os na východnej strane zámku. Ostatné priehľady boli osadené vysokými živými plotmi tak, aby kráľ nemal výhľad do okolitú krajinu a na poľnohospodársku pôdu.
V súčasnosti je zámok otvorený celoročne a okrem samotnej stavby a jej vybavenia tu môžete pozorovať súčasných vzácnych obyvateľov podkrovia – netopiere. Cez nainštalované kamery môžu návštevníci na obrazovkách na recepcii sledovať život v netopierej kolónii. Podľa historikov sú so staviteľom zámku v mnohom podobní. Aj Ľudovít II. vraj preferoval nočný život.
Ľudovít II., výstredník s tragickým osudom
Bavorský kráľ Ľudovít II. sa preslávil predovšetkým vzťahom k umeniu a architektúre. To on dal vystavať zámky Linderhof a tiež známy Neuschwanstein, sen všetkých disneyovských princezien. Detstvo prežil na zámku Hohenschwangau, ktorý stojí na dohľad od Neuschwansteinu.
Bol bratrancom preslávenej Alžbety Bavorskej, zvanej Sisi, ktorej mladšiu sestru až trikrát požiadal o ruku. Zasnúbenie však vždy zrušil, medzitým čo vychádzali najavo jeho aféry s komorníkmi, hudobníkmi a hercami.
Mal dôverný vzťah s Richardom Wagnerom, ktorého štedro podporoval. Miloval hudbu a najmä operu a nechával si inscenovať predstavenia len pre seba, ako jediného diváka. Zaujímal sa o báje a mýty, státisíce utrácal za obrazy a sochy a s rozpočtom si nikdy nerobil starosti. Spôsoboval tým problémy nielen sebe, ale aj celému Bavorsku, čo sa mu nakoniec stalo až osudným.
Jeho ministri dlho označovali kráľovo podivínske správanie za príznak duševnej choroby, pohár ich trpezlivosti však pretiekol, keď kráľ poveril ministra financií predajom Bavorska a žiadal kúpu novej zeme v Južnej Amerike. Ministri na nič ďalšie nečakali, nechali kráľa zbaviť svojprávnosti a tým aj trónu.
Celý akt vôbec neprebiehal hladko a nakoniec skončil tragicky. Kráľa našli mŕtveho po prechádzke na brehu Starnberského jazera. Sprevádzal ho lekár, dr. Gudden, ktorý bol zároveň autorom psychiatrického posudku kráľovho duševného zdravia a ktorý bol tiež zabitý. Doteraz nebolo objasnené, k čomu vtedy pri jazere došlo a za akých okolností prišiel Ľudovít II. o život. Je viacero teórií: dvojnásobná samovražda, vražda, či nevydarený pokus o útek. Zabil kráľ doktora a následne dostal infarkt pri pokuse preplávať ľadové jazero?
Čo povedať na záver? Snáď len to, že všetko raz pominie. Jazero Chiemsee pomaly zaniká. Na konci doby ľadovej, pred 10 000 rokmi malo rozlohu cca 240 km2, dnes je to sotva 80 km2 a len za posledných sto rokov sa jeho plocha zmenšila o viac než 200 ha. Cestu na Herrenchiemsee teda radšej neodkladajte, kto vie, čo bude zajtra?
GPS: 47°51'37.8"N 12°23'57.1"E
Text: Radka Snížková
Foto: Pixabay, Wikimedia Commons: rjones0856
Preklad: O. Maňáková
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

Nemecko, Erfurt - rande v srdci Durínska

Nemecko, Norimberg – za praclíkmi a históriou

Nemecko, Pirna – vstupná brána do Saského Švajčiarska – VIDEO

Nemecko: Relaxačné miesta i rozprávková cesta

Nemecko, Berlín – medzi kultúrami

Nemecko, Heilbronn – víno na rieke Neckar

Nemecko: Mníchov – Októberfest, oslava (nielen) pre milovníkov piva

Nemecko: predĺžený víkend II. - zámky Ľudovíta II.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy

Nemecko, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobrežia Baltu
Súvisiaca fotogaléria

Nemecko: pobrežie Baltského mora

Rakúsko, Salzbursko – lokalita Skicircus

Nemecko: Zoo Norimberg

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto

Nemecko: Mníchov - svetová výstava minerálov...
Lokácia:
