www.infoglobe.sk » Nemecko: Herrenchiemsee – zámok kráľa, ktorý chcel predať Bavorsko

Nemecko: Herrenchiemsee – zámok kráľa, ktorý chcel predať Bavorsko

Publikované: 4.4.2019
V druhej polovici 19. storočia vládol Bavorsku kráľ Ľudovít II., po ktorom zostal na ostrove Chiemsee nedokončený zámok projektovaný ako kópia francúzskeho Versailles. Vôbec nevadí, že ide len o torzo pôvodných plánov. Dokonalé spojenie krásnej prírodnej lokality, opulentného zámku a záhrad so vzrušujúcim príbehom excentrického panovníka právom priťahuje pozornosť.

Ostrov v bavorskom mori

Jazero Chiemsee, nazývané aj bavorské more, leží 85 km juhovýchodne od Mníchova a jeho plochu rozrušujú štyri ostrovy. Najväčší z nich, Herreninsel, má rozlohu 238 ha a dostanete sa naň loďou z ktorejkoľvek osady na brehu jazera.

ostrov Herreninsel

Z archeologických výskumov vieme, že ostrov bol po stáročia osídlený. Od stredoveku sa v severnej časti ostrova nachádzal kláštor, ktorý bol neskôr zrušený a budovy v 19. storočí prestavané a hospodársky využívané. Dnes sa nazývajú Starý zámok a je v nich otvorené múzeum a obrazová galéria.

Zámok Herrenchiemsee

V roku 1874 kúpil ostrov bavorský kráľ Ľudovít II., aby tu realizoval svoj megalomanský plán na výstavbu kópie zámku vo Versailles. Do svojej smrti stihol vybudovať hlavné krídlo zámku, čiastočne ho vybaviť a v záhrade realizovať vodné prvky, fontány a plavebný kanál v hlavnej osi. Napriek tomu, že dielo zostalo nedokončené a niektoré hrubé stavby boli počiatkom 20. storočia dokonca úplne odstránené, je dojem zo zámku a záhrady veľkolepý. Výzdoba dokončených interiérov je ohromujúca a Zrkadlová sála je dokonca väčšia než versailleská, meria celých 75 m. Vaňa v mramorovej kúpeľni pojme až 7 tisíc litrov vody vyhrievanej kúrením v podlahe.

zámok Herrenchiemsee

Záhrada bola vybudovaná v prírodnom, pôvodne zvlnenom a skalnatom teréne zarovnaním 80 hektárov do úplnej roviny, a to všetko preto, aby mohol kráľ z okien obytných miestností a Zrkadlovej sály vidieť to isté, čo jeho idealizovaný vzor Ľudovít XIV. Dve vodné nádrže, fontánu, Apollónovu fontánu a vodný kanál prekopaný z jazera. Príjazdová cesta dlhá 900 m tvorí os na východnej strane zámku. Ostatné priehľady boli osadené vysokými živými plotmi tak, aby kráľ nemal výhľad do okolitú krajinu a na poľnohospodársku pôdu.

Zrkadlová sála

V súčasnosti je zámok otvorený celoročne a okrem samotnej stavby a jej vybavenia tu môžete pozorovať súčasných vzácnych obyvateľov podkrovia – netopiere. Cez nainštalované kamery môžu návštevníci na obrazovkách na recepcii sledovať život v netopierej kolónii. Podľa historikov sú so staviteľom zámku v mnohom podobní. Aj Ľudovít II. vraj preferoval nočný život.

Ľudovít II., výstredník s tragickým osudom

Bavorský kráľ Ľudovít II. sa preslávil predovšetkým vzťahom k umeniu a architektúre. To on dal vystavať zámky Linderhof a tiež známy Neuschwanstein, sen všetkých disneyovských princezien. Detstvo prežil na zámku Hohenschwangau, ktorý stojí na dohľad od Neuschwansteinu.

Neuschwanstein

Bol bratrancom preslávenej Alžbety Bavorskej, zvanej Sisi, ktorej mladšiu sestru až trikrát požiadal o ruku. Zasnúbenie však vždy zrušil, medzitým čo vychádzali najavo jeho aféry s komorníkmi, hudobníkmi a hercami.

Mal dôverný vzťah s Richardom Wagnerom, ktorého štedro podporoval. Miloval hudbu a najmä operu a nechával si inscenovať predstavenia len pre seba, ako jediného diváka. Zaujímal sa o báje a mýty, státisíce utrácal za obrazy a sochy a s rozpočtom si nikdy nerobil starosti. Spôsoboval tým problémy nielen sebe, ale aj celému Bavorsku, čo sa mu nakoniec stalo až osudným.

Jeho ministri dlho označovali kráľovo podivínske správanie za príznak duševnej choroby, pohár ich trpezlivosti však pretiekol, keď kráľ poveril ministra financií predajom Bavorska a žiadal kúpu novej zeme v Južnej Amerike. Ministri na nič ďalšie nečakali, nechali kráľa zbaviť svojprávnosti a tým aj trónu.

bavorské Versailles

Celý akt vôbec neprebiehal hladko a nakoniec skončil tragicky. Kráľa našli mŕtveho po prechádzke na brehu Starnberského jazera. Sprevádzal ho lekár, dr. Gudden, ktorý bol zároveň autorom psychiatrického posudku kráľovho duševného zdravia a ktorý bol tiež zabitý. Doteraz nebolo objasnené, k čomu vtedy pri jazere došlo a za akých okolností prišiel Ľudovít II. o život. Je viacero teórií: dvojnásobná samovražda, vražda, či nevydarený pokus o útek. Zabil kráľ doktora a následne dostal infarkt pri pokuse preplávať ľadové jazero?

Čo povedať na záver? Snáď len to, že všetko raz pominie. Jazero Chiemsee pomaly zaniká. Na konci doby ľadovej, pred 10 000 rokmi malo rozlohu cca 240 km2, dnes je to sotva 80 km2 a len za posledných sto rokov sa jeho plocha zmenšila o viac než 200 ha. Cestu na Herrenchiemsee teda radšej neodkladajte, kto vie, čo bude zajtra?

GPS: 47°51'37.8"N 12°23'57.1"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons: rjones0856

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko – zimná dovolenka v Salzbursku
Publikované: 24.12.2018
Zimnú dovolenku si obvykle spájame s lyžovaním, ale vhodne skombinovaný šport a poznávanie zaujímavých miest nám môže urobiť voľný čas ešte zaujímavejším. Ideálne podmienky pre takúto zážitkovú dovolenku ponúka Salzbursko – rozľahlé skiareály blízko úžasného historického mesta, to jednoducho chceš!

Rakúsko, Salzbursko – krátky výlet do hôr I.
Publikované: 30.8.2015
S kamarátkou sme sa rozhodli, že vyrazíme na výlet. Už len plánovanie cesty bolo skvelé. Pozerala som si rôznych sprievodcov, hľadala som nejakú inšpiráciu na stránkach cestovných kancelárií a nakoniec sme sa rozhodli, že navštívime krásne miesto v blízkosti Salzburgu, malú dedinku Abtenau, ktorá bude naším zázemím, odkiaľ budeme cestovať po okolí.

Rakúsko, Salzbursko – krátky výlet do hôr II.
Publikované: 6.9.2015
Pre ďalší deň sme s kamarátkou zvolili prechádzku po vysokohorskej platenej ceste Grossglockner Hochalpenstrasse, ktorá je dlhá asi 48 km. S rôznymi odbočkami a zastávkami sa nám cesta ale asi pretiahne...

Nemecko: Mníchov – Októberfest, oslava (nielen) pre milovníkov piva
Publikované: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, ktorý sa pije po celom svete, no nie je všade rovnaký. Tiež si radi vychutnáte poriadne vychladené pivo vo vašom obľúbenom podniku? Čo keby ste tentokrát išli za pivom trochu ďalej, než len za roh, či do centra mesta? Áno, reč je o najväčšom pivnom festivale – Oktoberfeste.

Nemecko: predĺžený víkend II. - zámky Ľudovíta II.
Publikované: 30.12.2013
Prehliadku norimberskej zoo máme za sebou, aj počasie nám celkom prialo, a tak pokračujeme do cieľa - alpského hotela v meste Holz v Rakúsku.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Salzbursko – lokalita Skicircus
Lyžiarsku lokalitu Skicircus rozprestierajúcu sa v oblasti nad obcami Saalbach, Hinterglemm a Leo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 17. 6. 2019
sviatok:Adolf