www.infoglobe.sk » Nemecko: Herrenchiemsee – zámok kráľa, ktorý chcel predať Bavorsko

Nemecko: Herrenchiemsee – zámok kráľa, ktorý chcel predať Bavorsko

Publikované: 22.6.2022
V druhej polovici 19. storočia vládol Bavorsku kráľ Ľudovít II., po ktorom zostal na ostrove Chiemsee nedokončený zámok projektovaný ako kópia francúzskeho Versailles. Vôbec nevadí, že ide len o torzo pôvodných plánov. Dokonalé spojenie krásnej prírodnej lokality, opulentného zámku a záhrad so vzrušujúcim príbehom excentrického panovníka právom priťahuje pozornosť.

Ostrov v bavorskom mori

Jazero Chiemsee, nazývané aj bavorské more, leží 85 km juhovýchodne od Mníchova a jeho plochu rozrušujú štyri ostrovy. Najväčší z nich, Herreninsel, má rozlohu 238 ha a dostanete sa naň loďou z ktorejkoľvek osady na brehu jazera.

ostrov Herreninsel

Z archeologických výskumov vieme, že ostrov bol po stáročia osídlený. Od stredoveku sa v severnej časti ostrova nachádzal kláštor, ktorý bol neskôr zrušený a budovy v 19. storočí prestavané a hospodársky využívané. Dnes sa nazývajú Starý zámok a je v nich otvorené múzeum a obrazová galéria.

Zámok Herrenchiemsee

V roku 1874 kúpil ostrov bavorský kráľ Ľudovít II., aby tu realizoval svoj megalomanský plán na výstavbu kópie zámku vo Versailles. Do svojej smrti stihol vybudovať hlavné krídlo zámku, čiastočne ho vybaviť a v záhrade realizovať vodné prvky, fontány a plavebný kanál v hlavnej osi. Napriek tomu, že dielo zostalo nedokončené a niektoré hrubé stavby boli počiatkom 20. storočia dokonca úplne odstránené, je dojem zo zámku a záhrady veľkolepý. Výzdoba dokončených interiérov je ohromujúca a Zrkadlová sála je dokonca väčšia než versailleská, meria celých 75 m. Vaňa v mramorovej kúpeľni pojme až 7 tisíc litrov vody vyhrievanej kúrením v podlahe.

zámok Herrenchiemsee

Záhrada bola vybudovaná v prírodnom, pôvodne zvlnenom a skalnatom teréne zarovnaním 80 hektárov do úplnej roviny, a to všetko preto, aby mohol kráľ z okien obytných miestností a Zrkadlovej sály vidieť to isté, čo jeho idealizovaný vzor Ľudovít XIV. Dve vodné nádrže, fontánu, Apollónovu fontánu a vodný kanál prekopaný z jazera. Príjazdová cesta dlhá 900 m tvorí os na východnej strane zámku. Ostatné priehľady boli osadené vysokými živými plotmi tak, aby kráľ nemal výhľad do okolitú krajinu a na poľnohospodársku pôdu.

Zrkadlová sála

V súčasnosti je zámok otvorený celoročne a okrem samotnej stavby a jej vybavenia tu môžete pozorovať súčasných vzácnych obyvateľov podkrovia – netopiere. Cez nainštalované kamery môžu návštevníci na obrazovkách na recepcii sledovať život v netopierej kolónii. Podľa historikov sú so staviteľom zámku v mnohom podobní. Aj Ľudovít II. vraj preferoval nočný život.

Ľudovít II., výstredník s tragickým osudom

Bavorský kráľ Ľudovít II. sa preslávil predovšetkým vzťahom k umeniu a architektúre. To on dal vystavať zámky Linderhof a tiež známy Neuschwanstein, sen všetkých disneyovských princezien. Detstvo prežil na zámku Hohenschwangau, ktorý stojí na dohľad od Neuschwansteinu.

Neuschwanstein

Bol bratrancom preslávenej Alžbety Bavorskej, zvanej Sisi, ktorej mladšiu sestru až trikrát požiadal o ruku. Zasnúbenie však vždy zrušil, medzitým čo vychádzali najavo jeho aféry s komorníkmi, hudobníkmi a hercami.

Mal dôverný vzťah s Richardom Wagnerom, ktorého štedro podporoval. Miloval hudbu a najmä operu a nechával si inscenovať predstavenia len pre seba, ako jediného diváka. Zaujímal sa o báje a mýty, státisíce utrácal za obrazy a sochy a s rozpočtom si nikdy nerobil starosti. Spôsoboval tým problémy nielen sebe, ale aj celému Bavorsku, čo sa mu nakoniec stalo až osudným.

Jeho ministri dlho označovali kráľovo podivínske správanie za príznak duševnej choroby, pohár ich trpezlivosti však pretiekol, keď kráľ poveril ministra financií predajom Bavorska a žiadal kúpu novej zeme v Južnej Amerike. Ministri na nič ďalšie nečakali, nechali kráľa zbaviť svojprávnosti a tým aj trónu.

bavorské Versailles

Celý akt vôbec neprebiehal hladko a nakoniec skončil tragicky. Kráľa našli mŕtveho po prechádzke na brehu Starnberského jazera. Sprevádzal ho lekár, dr. Gudden, ktorý bol zároveň autorom psychiatrického posudku kráľovho duševného zdravia a ktorý bol tiež zabitý. Doteraz nebolo objasnené, k čomu vtedy pri jazere došlo a za akých okolností prišiel Ľudovít II. o život. Je viacero teórií: dvojnásobná samovražda, vražda, či nevydarený pokus o útek. Zabil kráľ doktora a následne dostal infarkt pri pokuse preplávať ľadové jazero?

Čo povedať na záver? Snáď len to, že všetko raz pominie. Jazero Chiemsee pomaly zaniká. Na konci doby ľadovej, pred 10 000 rokmi malo rozlohu cca 240 km2, dnes je to sotva 80 km2 a len za posledných sto rokov sa jeho plocha zmenšila o viac než 200 ha. Cestu na Herrenchiemsee teda radšej neodkladajte, kto vie, čo bude zajtra?

 

GPS: 47°51'37.8"N 12°23'57.1"E

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons: rjones0856

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko, Erfurt - rande v srdci Durínska
Publikované: 19.10.2022
Spolková krajina Durínsko, plná honosných hradov, zámkov, starobylých kláštorov a kostolov, leží v strede Nemecka. Durínske mestá lákajú svojou atmosférou v úzkych uličkách aj na otvorených námestiach, kde na každom kroku možno naraziť na stánok s miestnymi špecialitami, akou je napríklad pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Nemecko, Norimberg – za praclíkmi a históriou
Publikované: 5.10.2019
Norimberg sa nachádza neďaleko západnej hranice Českej republiky (necelé 3 hodiny cesty z Prahy) a je jedným z najmalebnejších miest Bavorska. Návštevník sa tu môže ponoriť do dávnej histórie, konieckoncov prvé písomné zmienky o meste pochádzajú už z 11. storočia, ale aj do tej nedávnej, veď práve v Norimbergu sa konali prvé ríšske stranícke zjazdy NSDAP a Bavorsko bolo ohniskom tretej ríše. Taktiež je ideálnou destináciou pre milovníkov kultúry, najvýznamnejším miestnym rodákom je totiž bezpochyby Albrecht Dürer, jeden z najslávnejších zaalpských renesančných maliarov, ktorého dochovaný dom a múzeum nájdete priamo v strede mesta.

Nemecko, Pirna – vstupná brána do Saského Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 13.7.2022
Po ceste z Děčína do Drážďan určite nemiňte zhruba 40tisícové mesto Pirna, ktoré slúži nielen ako ideálna vstupná brána do Saského Švajčiarska, ale vďaka krásnemu historickému centru je sama o sebe obľúbenou výletnou destináciou.

Nemecko: Relaxačné miesta i rozprávková cesta
Publikované: 28.2.2023
Viete kam chodia oddychovať domáci, ktorí žijú v nemeckých mestách? Čo vidieť a zažiť počas 48 hodín v Stuttgarte? Poznáte historické a rozprávkové cesty nemeckých spolkových krajín? Odpovede na tieto otázky vám ponúkame v nasledujúcich riadkoch.

Nemecko, Berlín – medzi kultúrami
Publikované: 16.11.2022
Nechajte sa vlákať do pulzujúceho Berlína, do štvrtí Kreuzberg, Neukölln alebo Prenzlauer Berg. Veľké množstvo turistov sa koncentruje okolo Múzejného ostrova, Brandenburskej brány alebo televíznej veže Fernsehturm v strede Berlin-Mitte, ktorá sa dá podobne ako Eiffelova veža vidieť zo všetkých kútov mesta.

Nemecko, Heilbronn – víno na rieke Neckar
Publikované: 28.9.2022
Začína obdobie vinárskej kultúry. Svetlé aj tmavé hrozná sa pnú na kríkoch v nemeckom mestečku Heilbronn. Jesenné dni tak lákajú k ochutnaniu prvého Rieslingu (Rizling rýnsky) z tohtoročného zberu. Bude víno sladké alebo trpké?

Nemecko: Mníchov – Októberfest, oslava (nielen) pre milovníkov piva
Publikované: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, ktorý sa pije po celom svete, no nie je všade rovnaký. Tiež si radi vychutnáte poriadne vychladené pivo vo vašom obľúbenom podniku? Čo keby ste tentokrát išli za pivom trochu ďalej, než len za roh, či do centra mesta? Áno, reč je o najväčšom pivnom festivale – Oktoberfeste.

Nemecko: predĺžený víkend II. - zámky Ľudovíta II.
Publikované: 30.12.2013
Prehliadku norimberskej zoo máme za sebou, aj počasie nám celkom prialo, a tak pokračujeme do cieľa - alpského hotela v meste Holz v Rakúsku.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobrežia Baltu
Publikované: 15.6.2022
Meklenbursko-Predné Pomoransko je šiestou najväčšou spolkovou krajinou Nemecka. Na jej severnom cípe ležia ostrovy Rujána a Usedom s kŕdľami fotografujúcich turistov. Baltským tajomstvom stále zostáva ostrov Poel.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Rakúsko, Salzbursko – lokalita Skicircus
Lyžiarsku lokalitu Skicircus rozprestierajúcu sa v oblasti nad obcami Saalbach, Hinterglemm a Leo...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...

Nemecko: Mníchov - svetová výstava minerálov...
Posledný októbrový víkend sa konala v nemeckom Mníchove najväčšia komplexná výstava minerálov, sk...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

2.6.2023
Nenechajte si ujst podujatie,  ktoré dáva ľuďom možnosť spoznať obľúbené miesta záhradného umenia našej republiky novým spôsobom či nahliadnuť do bežne neprístupných parkov a záhrad.
31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 4. 6. 2023
sviatok:Lenka
dnes:
nedeľa 4.6.
17 °C
zajtra:
pondelok 5.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X