www.infoglobe.sk » Malorka – ostrov zážitkov a prírodných krás

Malorka – ostrov zážitkov a prírodných krás

Publikované: 10.9.2021
Dnes vás zavedieme na španielsky ostrov Malorka, ktorý sa nachádza v západnej časti Stredozemného mora a je súčasťou autonómneho spoločenstva Baleárskych ostrovov. Napriek tomu, že za oknami momentálne prebieha zima v plnom prúde, práve začiatok roka je ideálnym na plánovanie letnej dovolenky. Preto sa môžete nasledujúcimi riadkami inšpirovať a aspoň trochu spoznať lákadlá tohto žiarivého ostrova.

Na najväčší ostrov Španielska sa dostanete buď letecky alebo loďou. Hneď po príchode sa zamilujete do prírodných scenérií, ktorých je tu neúrekom. Vďaka veľkému počtu slnečných dní a príjemnej morskej klíme si dovolenku budete doslova užívať. Z každého zákutia na vás budú číhať píniové lesy, kvetinové aranžmány, očarujúce pláže, romantické mestečká, azúrové more a v neposlednom rade majestátne hory.

Malorka - letecký pohľad

cesta lietadlomMalorka - športoviská

Malorka patrí medzi  tie najobľúbenejšie svetové destinácie a počas sezóny sa tu vystrieda viac než 10 miliónov turistov. Napriek tomuto enormnému množstvu sa nemusíte báť preľudnenia. Dohovoríte sa tu niekoľkými svetovými jazykmi a miestni obyvatelia vás budú vítať s otvorenou náručou. Chudobu či veľké triedne kontrasty tu nenájdete a všetci si tu žijú tzv. pohodovým životom.

Malorka - pobrežie

História Malorky je spájaná s Rimanmi, Maurami aj Byzantcami, čoho dôkazom sú mnohé architektonické pamiatky. Nájdete tu pozostatky aj 84 obranných veží, ktoré chránili ostrov pred barbarskými pirátmi z Afriky. V súčasnosti je ekonomika ostrova založená výhradne na cestovnom ruchu.

Malorka - katedrála La Seu

Malorka - miestny umelecMalorka - hrad

Hlavným mestom ostrova je Palma de Mallorca, ktorá vás očarí historickým centrom, všakovakými reštauráciami a vychýrenou mestskou plážou Playa de Palma. Nájdete tu aj najstaršiu čokoládovňu. Medzi turisticky obľúbené miesta patrí i Manacor, ktorý preslávila výroba umelých periel či rezbárska výroba. Mesto je aj rodiskom svetovej tenisovej hviezdy Rafaela Nadala. K vyhľadávaným letoviskám patrí i Can Picafort, kde okrem modernej obchodnej promenády uvidíte aj dlhú pláž zdobenú pieskovými hradmi. Za návštevu určite stoja viaceré dedinky vybudované na skalách roztrúsené po celom ostrove, či prírodné pozoruhodnosti v podobe jaskýň, pobreží s vysokými útesmi a plážami. Pláže tu nájdete kamienkové, piesočné, zlaté, biele  i čierne. Nevšedný je aj výlet po prírodnej rezervácií Puig de Galatzo.  

Malorka - rezervácia Puig de Galatzo

Z pamiatok odporúčame návštevu katedrály La Seu, ktorá sa nachádza v hlavnom meste. Na jej vzhľade sa podpísal slávny Antoni Gaudí. Vďaka farebným vitrážam vytvára neopísateľné farebné divadlo, ktorého súčasťou je aj múzeum, takže sa tu pri vašich potulkách Malorkou určite zastavte. Nevšedná je aj návšteva trhoviska Mercat del Olivar, kde si môžete nakúpiť čerstvé mäso, zeleninu, ovocie a samozrejme ryby i miestne špeciality. Pre nadšencov histórie odporúčame návštevu hradu Castell de Capdepera ležiaceho na východnom pobreží. Kedysi slúžil na ochranu pred pirátmi. Porto Cristo zas ponúka pohľad na tradičnú španielsku rybársku dedinu s malebným prístavom, kde sa na vode kolíše množstvo lodiek, člnov  i väčších lodí. Úžasné sú aj mestečká Valldemossa či Soller zdobené kvetenou a peknou architektúrou. Pri potulkách ostrovom možno narazíte aj na arabské kúpele, kartuziánsky kláštor či mestečko strmých uličiek a umelcov - Deia.    

Malorka - dedinky vybudované na skalách  

Malorka - plážeMalorka - pláže

Malorka ponúka aj športové vyžitie, ktoré je tu viac než obľúbenou činnosťou, o čom svedčia desiatky tenisových kurtov, golfovísk, zariadení prevádzkujúcich vodné športy či množstvo akvaparkov, kde sa vyšantia nielen deti, ale i dospelý. Disciplíne menom plávanie podľahne azda každý návštevník. Vybrať si tu môže zo stoviek pláži, ale aj z odľahlejších zátok. Nájdete tu i nádherné útesy, z ktorých je možno bezpečne skákať do mora.

Malorka - prístav

Pokiaľ vyhladnete, tak okrem typického miešaného nápoja z červeného vína – Sangrie, ochutnajte aj tvrdší anízový likér hierbas či sladkú dobrotu ensaimadas. Morské plody za dostupné ceny či tunajšie klobásky tiež nevynechajte. Ku gastronomickým pôžitkom patrí aj zábava, no a tých tanečných sa tu koná neúrekom. Preto sa určite nechajte unášať rytmom flamenca a zúčastnite sa fiesty.

Malorka - trhovisko

Malorka vás bude počas celého pobytu doslova vyzývať k tomu, aby ste objavovali jej krásy. Neváhajte a požičajte si auto, využite miestnu autobusovú dopravu alebo si zjednajte plavbu na katamaráne. Využite pohostinstvo miestnych obyvateľov a zažívajte skutočné dobrodružstvo, z ktorého si odnesiete množstvo zážitkov.

 

GPS: 39°38'16.8"N 2°54'01.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mário LipovskýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Kanárske ostrovy, Tenerife – európska perla oceánu
Publikované: 25.5.2019
Pokiaľ práve premýšľate nad tohtoročnou dovolenkou, určite vo svojom výbere nezabudnite na Kanárske ostrovy. Aj keď sa geograficky jedná o súčasť afrického kontinentu, patria pod Španielsko. Tenerife je ich najväčším ostrovom a láka nielen pokojnou atmosférou, ale náročnejších turistov priťahuje aj pre svoju neopakovateľnú krásu sopečnej prírody.

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum - VIDEO
Publikované: 21.4.2015
Druhé najväčšie mesto Španielska, katalánske centrum, veľmi obľúbený cieľ digitálnych nomádov a hlavne miesto, odkiaľ si priveziete nespočetne veľa krásnych zážitkov. Barcelona je veľmi ústretová pre všetky typy cestovateľov a môžete ju navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období.

Španielsko, Ibiza – cestujeme po ostrove II.
Publikované: 3.9.2021
Naším ďalším cieľom pri prechádzaní ostrova je miesto zvané Atlantis, ale tiež národný park Ses Salines.

Španielsko, Ibiza – cestujeme po ostrove I.
Publikované: 27.8.2021
Ibiza je ostrov plný možností. Či už človek túži po objavovaní historických pamiatok, alebo hľadá nedotknutú prírodu, malé či veľké pláže. My sa dnes na pár zaujímavých miest vydáme.

Španielsko, Mallorca: Palma
Publikované: 21.6.2017
Palma de Mallorca (oficiálne iba Palma) je hlavné a zároveň najväčšie mesto Baleárskych ostrovov. A ako si tu užijete dovolenku?

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou I.
Publikované: 17.5.2015
Či už vás zlákajú rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajomnosť Córdoby, pôvab prímorského Cádizu alebo nádhera Granady so zasneženým pozadím Sierry Nevady, toto si jednoducho nemôžete nechať ujsť...

Španielsko, Barcelona: katalánska metropola I.
Publikované: 26.10.2012
Vitajte pri čítaní nášho nového trojdielneho seriálu o fascinujúcom španielskom mestu Barcelona. Dočítate sa v nich, že je to mesto, ktoré by ste podľa možností mali aspoň raz v živote navštíviť.

Španielsko, Cordoba – mesto dvoch kultúr
Publikované: 25.7.2016
V južnej časti Španielska zvanej Andalúzia leží krásne mestečko voňajúce pomarančovníkmi – Cordoba (španielsky písané Córdoba), zapísané do zoznam UNESCO. Turistov láka predovšetkým svojou arabskou architektúrou, ktorú toto mesto pochytilo okolo roku 1000, kedy bolo zásadným bodom islamskej kultúry.

Španielsko, Girona – malý bonus na ceste do Barcelony
Publikované: 26.3.2014
Určite nie som jediná, ktorá na výlet do Barcelony využila služby nízkonákladovej leteckej spoločnosti. Musím povedať, že som tento krok nikdy neoľutovala, skôr naopak. Bola som milo prekvapená viacerými zážitkami, ktoré mi táto cesta ponúkla ako bonus.

Španielsko, Malaga – mesto, ktoré žije
Publikované: 18.7.2016
Malaga (španielsky napísané Málaga) je druhým najväčším mestom v španielskej oblasti Andalúzia. Rozkladá sa na pobreží stredozemného mora a je centrom známeho letoviska Costa del Sol alebo tiež Pobrežie slnka.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VI.
Publikované: 21.6.2015
Po ceste z Cádizu do Toleda som sa ešte išla na pár dní pozrieť do Lisabonu. Myslím, že si konečne zaslúžim trošku pohodlia a sprchu, tak sa tentokrát ubytujem v hosteli.


Súvisiaca fotogaléria

Malorka – španielsky ostrovný raj
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme na jeden z Baleárskych ostrovov - Malorku. Tento najväč...

Španielsko: Barcelona – prímorská kráska
Mesto, ktoré nikdy nespí, asi tak by sme veľmi v skratke charakterizovali druhé najväčšie španiel...

Španielsko – v rytme flamenca
Španielsko (oficiálne Španielske kráľovstvo) leží na Pyrenejskom polostrove, o ktorý sa delí s Po...

Španielsko: Potulky Barcelonou
Hlavné mesto Katalánska – Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora v severovýchodnej časti Šp...

Španielsko: Pohorie Sierra Nevada  
Pohorie Sierra Nevada s najvyššou horou Španielska Mulhacén (3482 m) sa tiahne neďaleko kultúrneh...

Španielsko: Cordoba
Mesto ležiace na juhu Španielska, kde okrem iného stojí slávna kresťansko-moslimská Mezquita. ...

Španielsko:  Hor sa do Granady! II.
Pokračovanie prechádzky po jednom z najúžasnejších miest Pyrenejského polostrova. Foto: Maxim...

Španielsko - Krížom krážom Valenciou  
Valencia je hlavným mestom rovnomennej provincie. Mesto obýva cez 800 tisíc ľudí, ktorí môžu byť ...

Španielsko: Barcelona - mesto snov
Barcelona je hlavným mestom Katalánska, autonómnej španielskej provincie ležiacej na severovýchod...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X