www.infoglobe.sk » Malorka – ostrov zážitkov a prírodných krás

Malorka – ostrov zážitkov a prírodných krás

Publikované: 21.1.2018
Dnes vás zavedieme na španielsky ostrov Malorka, ktorý sa nachádza v západnej časti Stredozemného mora a je súčasťou autonómneho spoločenstva Baleárskych ostrovov. Napriek tomu, že za oknami momentálne prebieha zima v plnom prúde, práve začiatok roka je ideálnym na plánovanie letnej dovolenky. Preto sa môžete nasledujúcimi riadkami inšpirovať a aspoň trochu spoznať lákadlá tohto žiarivého ostrova.

Na najväčší ostrov Španielska sa dostanete buď letecky alebo loďou. Hneď po príchode sa zamilujete do prírodných scenérií, ktorých je tu neúrekom. Vďaka veľkému počtu slnečných dní a príjemnej morskej klíme si dovolenku budete doslova užívať. Z každého zákutia na vás budú číhať píniové lesy, kvetinové aranžmány, očarujúce pláže, romantické mestečká, azúrové more a v neposlednom rade majestátne hory.

Malorka - letecký pohľad

cesta lietadlomMalorka - športoviská

Malorka patrí medzi  tie najobľúbenejšie svetové destinácie a počas sezóny sa tu vystrieda viac než 10 miliónov turistov. Napriek tomuto enormnému množstvu sa nemusíte báť preľudnenia. Dohovoríte sa tu niekoľkými svetovými jazykmi a miestni obyvatelia vás budú vítať s otvorenou náručou. Chudobu či veľké triedne kontrasty tu nenájdete a všetci si tu žijú tzv. pohodovým životom.

Malorka - pobrežie

História Malorky je spájaná s Rimanmi, Maurami aj Byzantcami, čoho dôkazom sú mnohé architektonické pamiatky. Nájdete tu pozostatky aj 84 obranných veží, ktoré chránili ostrov pred barbarskými pirátmi z Afriky. V súčasnosti je ekonomika ostrova založená výhradne na cestovnom ruchu.

Malorka - katedrála La Seu

Malorka - miestny umelecMalorka - hrad

Hlavným mestom ostrova je Palma de Mallorca, ktorá vás očarí historickým centrom, všakovakými reštauráciami a vychýrenou mestskou plážou Playa de Palma. Nájdete tu aj najstaršiu čokoládovňu. Medzi turisticky obľúbené miesta patrí i Manacor, ktorý preslávila výroba umelých periel či rezbárska výroba. Mesto je aj rodiskom svetovej tenisovej hviezdy Rafaela Nadala. K vyhľadávaným letoviskám patrí i Can Picafort, kde okrem modernej obchodnej promenády uvidíte aj dlhú pláž zdobenú pieskovými hradmi. Za návštevu určite stoja viaceré dedinky vybudované na skalách roztrúsené po celom ostrove, či prírodné pozoruhodnosti v podobe jaskýň, pobreží s vysokými útesmi a plážami. Pláže tu nájdete kamienkové, piesočné, zlaté, biele  i čierne. Nevšedný je aj výlet po prírodnej rezervácií Puig de Galatzo.  

Malorka - rezervácia Puig de Galatzo

Z pamiatok odporúčame návštevu katedrály La Seu, ktorá sa nachádza v hlavnom meste. Na jej vzhľade sa podpísal slávny Antoni Gaudí. Vďaka farebným vitrážam vytvára neopísateľné farebné divadlo, ktorého súčasťou je aj múzeum, takže sa tu pri vašich potulkách Malorkou určite zastavte. Nevšedná je aj návšteva trhoviska Mercat del Olivar, kde si môžete nakúpiť čerstvé mäso, zeleninu, ovocie a samozrejme ryby i miestne špeciality. Pre nadšencov histórie odporúčame návštevu hradu Castell de Capdepera ležiaceho na východnom pobreží. Kedysi slúžil na ochranu pred pirátmi. Porto Cristo zas ponúka pohľad na tradičnú španielsku rybársku dedinu s malebným prístavom, kde sa na vode kolíše množstvo lodiek, člnov  i väčších lodí. Úžasné sú aj mestečká Valldemossa či Soller zdobené kvetenou a peknou architektúrou. Pri potulkách ostrovom možno narazíte aj na arabské kúpele, kartuziánsky kláštor či mestečko strmých uličiek a umelcov - Deia.    

Malorka - dedinky vybudované na skalách  

Malorka - plážeMalorka - pláže

Malorka ponúka aj športové vyžitie, ktoré je tu viac než obľúbenou činnosťou, o čom svedčia desiatky tenisových kurtov, golfovísk, zariadení prevádzkujúcich vodné športy či množstvo akvaparkov, kde sa vyšantia nielen deti, ale i dospelý. Disciplíne menom plávanie podľahne azda každý návštevník. Vybrať si tu môže zo stoviek pláži, ale aj z odľahlejších zátok. Nájdete tu i nádherné útesy, z ktorých je možno bezpečne skákať do mora.

Malorka - prístav

Pokiaľ vyhladnete, tak okrem typického miešaného nápoja z červeného vína – Sangrie, ochutnajte aj tvrdší anízový likér hierbas či sladkú dobrotu ensaimadas. Morské plody za dostupné ceny či tunajšie klobásky tiež nevynechajte. Ku gastronomickým pôžitkom patrí aj zábava, no a tých tanečných sa tu koná neúrekom. Preto sa určite nechajte unášať rytmom flamenca a zúčastnite sa fiesty.

Malorka - trhovisko

Malorka vás bude počas celého pobytu doslova vyzývať k tomu, aby ste objavovali jej krásy. Neváhajte a požičajte si auto, využite miestnu autobusovú dopravu alebo si zjednajte plavbu na katamaráne. Využite pohostinstvo miestnych obyvateľov a zažívajte skutočné dobrodružstvo, z ktorého si odnesiete množstvo zážitkov.

 

GPS: 39°38'16.8"N 2°54'01.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mário LipovskýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SVET: Cestovateľské novinky na letiskách i mimo nich
Publikované: 22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

Kanárske ostrovy, Tenerife – európska perla oceánu
Publikované: 25.5.2019
Pokiaľ práve premýšľate nad tohtoročnou dovolenkou, určite vo svojom výbere nezabudnite na Kanárske ostrovy. Aj keď sa geograficky jedná o súčasť afrického kontinentu, patria pod Španielsko. Tenerife je ich najväčším ostrovom a láka nielen pokojnou atmosférou, ale náročnejších turistov priťahuje aj pre svoju neopakovateľnú krásu sopečnej prírody.

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum - VIDEO
Publikované: 21.4.2015
Druhé najväčšie mesto Španielska, katalánske centrum, veľmi obľúbený cieľ digitálnych nomádov a hlavne miesto, odkiaľ si priveziete nespočetne veľa krásnych zážitkov. Barcelona je veľmi ústretová pre všetky typy cestovateľov a môžete ju navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období.

Španielsko, Mallorca: Palma
Publikované: 21.6.2017
Palma de Mallorca (oficiálne iba Palma) je hlavné a zároveň najväčšie mesto Baleárskych ostrovov. A ako si tu užijete dovolenku?

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou I.
Publikované: 17.5.2015
Či už vás zlákajú rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajomnosť Córdoby, pôvab prímorského Cádizu alebo nádhera Granady so zasneženým pozadím Sierry Nevady, toto si jednoducho nemôžete nechať ujsť...

Španielsko, Barcelona: katalánska metropola I.
Publikované: 26.10.2012
Vitajte pri čítaní nášho nového trojdielneho seriálu o fascinujúcom španielskom mestu Barcelona. Dočítate sa v nich, že je to mesto, ktoré by ste podľa možností mali aspoň raz v živote navštíviť.

Španielsko, Cordoba – mesto dvoch kultúr
Publikované: 25.7.2016
V južnej časti Španielska zvanej Andalúzia leží krásne mestečko voňajúce pomarančovníkmi – Cordoba (španielsky písané Córdoba), zapísané do zoznam UNESCO. Turistov láka predovšetkým svojou arabskou architektúrou, ktorú toto mesto pochytilo okolo roku 1000, kedy bolo zásadným bodom islamskej kultúry.

Španielsko, Girona – malý bonus na ceste do Barcelony
Publikované: 26.3.2014
Určite nie som jediná, ktorá na výlet do Barcelony využila služby nízkonákladovej leteckej spoločnosti. Musím povedať, že som tento krok nikdy neoľutovala, skôr naopak. Bola som milo prekvapená viacerými zážitkami, ktoré mi táto cesta ponúkla ako bonus.

Španielsko, Malaga – mesto, ktoré žije
Publikované: 18.7.2016
Malaga (španielsky napísané Málaga) je druhým najväčším mestom v španielskej oblasti Andalúzia. Rozkladá sa na pobreží stredozemného mora a je centrom známeho letoviska Costa del Sol alebo tiež Pobrežie slnka.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VI.
Publikované: 21.6.2015
Po ceste z Cádizu do Toleda som sa ešte išla na pár dní pozrieť do Lisabonu. Myslím, že si konečne zaslúžim trošku pohodlia a sprchu, tak sa tentokrát ubytujem v hosteli.


Súvisiaca fotogaléria

Malorka – španielsky ostrovný raj
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme na jeden z Baleárskych ostrovov - Malorku. Tento najväč...

Španielsko: Barcelona – prímorská kráska
Mesto, ktoré nikdy nespí, asi tak by sme veľmi v skratke charakterizovali druhé najväčšie španiel...

Španielsko – v rytme flamenca
Španielsko (oficiálne Španielske kráľovstvo) leží na Pyrenejskom polostrove, o ktorý sa delí s Po...

Španielsko: Potulky Barcelonou
Hlavné mesto Katalánska – Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora v severovýchodnej časti Šp...

Španielsko: Pohorie Sierra Nevada  
Pohorie Sierra Nevada s najvyššou horou Španielska Mulhacén (3482 m) sa tiahne neďaleko kultúrneh...

Španielsko: Cordoba
Mesto ležiace na juhu Španielska, kde okrem iného stojí slávna kresťansko-moslimská Mezquita. ...

Španielsko:  Hor sa do Granady! II.
Pokračovanie prechádzky po jednom z najúžasnejších miest Pyrenejského polostrova. Foto: Maxim...

Španielsko - Krížom krážom Valenciou  
Valencia je hlavným mestom rovnomennej provincie. Mesto obýva cez 800 tisíc ľudí, ktorí môžu byť ...

Španielsko: Barcelona - mesto snov
Barcelona je hlavným mestom Katalánska, autonómnej španielskej provincie ležiacej na severovýchod...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 30. 3. 2020
sviatok:Vieroslava
dnes:
pondelok 30.3.
5 °C
zajtra:
utorok 31.3.
3 °C