www.infoglobe.sk » Liptovský Hrádok: Najmenšie mesto Liptova

Liptovský Hrádok: Najmenšie mesto Liptova

Publikované: 10.3.2011
Mesto Liptovský Hrádok sa nachádza vo východnej časti Liptovskej kotliny v Žilinskom kraji. Toto turistické a hospodárske centrum horného Liptova leží v obklopení čarokrásnej prírody pod severnými výbežkami Nízkych Tatier, na sútoku riek Belej a Váhu.

Vznik osady Liptovský Hrádok sa datuje do 18. storočia, kedy tu lesní a štátni úradníci panstva založili osadu Mrovník pri sklade soli, medi a železa. Začiatkom 19. storočia sa osada stala výsadným mestečkom s trhovým a jarmočným právom. Predchodcom Liptovského Hrádku bola osada Belsko, ktorej existencia je potvrdená už od 13. storočia. Na území Liptovského Hrádku sa našlo predhistorické pohrebisko z obdobia lužickej kultúry.
Samotné mesto prešlo neskôr mnohými zmenami svojho názvu. V roku 1341 bolo spomínané ako Ujwar, ďalej ako: Haraduk (1360), Novum Castrum (1476), Castrum Hradek (1503), Hrádek (1808), Hrádok (1920), až napokon v roku 1927 dostalo súčasný názov Liptovský Hrádok.
 
Hrad a jeho história

Hrad s kaštieľomHrad Hrádok tvorí neodmysliteľnú súčasť starších dejín Liptovského Hrádku. O vzniku hradu koluje viacero verzií, no isté je, že prvýkrát sa hrad spomína v listine z roku 1341 pod názvom Novum Castrum. Hrad vybudoval zvolenský župan Donč začiatkom 14. storočia. Dal ho postavil na pozemkoch, ktoré zabral viacerým zemanom. Tí sa snažili o spravodlivosť u Ostrihomskej kapituly, avšak nebolo im to nič platné, keďže Donč bol dôverníkom kráľa Karola Róberta.
Župan hrad postavil na päť metrov vysokej vápencovej skale a hoci ho obkolesovalo vysoké opevnenie a vodné priekopy, bol viackrát dobytý a poškodený. Hrad bol strážcom obchodnej cesty a jedna z legiend, ktoré sa k nemu viažu, hovorí o jeho spojení podzemnými chodbami s opevnením pri Liptovskom Jáne a dokonca s Likavským hradom. Do 15. storočia slúžil ako sídlo správy hradného panstva uhorských kráľov. Neskôr bol majetkom rodov Zápoľských, Thurzovcov, Ballasovcov a iných.
O prestavbu hradu na renesančný kaštieľ sa postarala Magdaléna Zayová, ktorá ho dala kompletne zrekonštruovať v renesančnom slohu a pristaviť kaštieľ.  Počas stavovských povstaní koncom 17. storočia bol hrad silno poškodený a po požiari v roku 1803 obnovili už len kaštieľ a to v roku 1930. V minulom storočí sa ešte uskutočnili ďalšie opravy, avšak v súčasnosti si stavba žiada rekonštrukčné práce.
 
Historické pamiatky

Liptovská drevenicaOkrem Liptovsko-hrádockého hradu, ktorý je najväčšou a najstaršou miestnou pamiatkou, sú v Hrádku k videniu tieto  pamiatky:
 
Prvá poľnohospodárska škola
Jej budova bola postavená v roku 1799. Škola bola otvorená 12. januára 1871 a v tom čase bola jedinou svojho druhu v Uhorsku. Vyučovalo sa v nej aj lesníctvo s vyučovacím jazykom slovenčinou. Neskôr bola premiestnená do Rimavskej Soboty a v tejto budove vznikla horárska škola. Na potreby vyučovania slúžila budova do roku 1952.
 
Bielovská budova
Postavená bola v 17. storočí ako hospodárska budova ku kaštieľu. Len starý pivovarský komín hlása zašlú slávu pivovarníctva. Vo dvore bolo viacero budov, ktoré slúžili na prenocovanie povozníkov, ako mäsiarstvo či pohostinstvo. Neskôr v jednej z budov sídlilo kino. Dlhé roky sa tu konali odvody regrútov z okolitých obcí... V roku 1934 bola budova povodňou značne poškodená.
 
Kaplnka
Na skale vyčnievajúcej z jazierka sa týči kaplnka, v ktorej sa nachádza socha Jána Krstiteľa. Bola postavená koncom 18. storočia, jej tvorca nie je známy.
 
Vzácny organ a socha sv. Františka z Assisi
V klasicistickom rímskokatolíckom kostole (z druhej polovice 13. storočia, zasvätený sv. Martinovi Tourskému) sa nachádza organ vytvorený Andrejom Pažitným Budova soľného úraduz roku 1799, ktorý je zapísaný na zozname chránených pamiatok.
Socha sv. Františka z Assisi je rovnako umiestnená v rímskokatolíckom kostole. Jej autorom je majster Štróbel, pochádza asi z roku 1900 a tiež je zapísaná na zozname chránených pamiatok.
 
Budova administratívy bývalého soľného skladu
V roku 1728 ju dala postaviť kráľovská dvorná komora s povolením kniežaťa Lichtensteina a  od roku 2004 slúži ako dôstojné sídlo Národopisného múzea.  
 
Vážnica a klapačka na Maši
V roku 1792 bola na území "Podjakovej" (medzi Liptovským Hrádkom a Kráľovou Lehotou) postavená vysoká pec, tzv. maša, na tavenie železnej rudy. Tá sa síce v okolí ťažila, ale bola tiež dovážaná zo Spiša. Vážnica slúžila na váženie dovážaných rúd. V rokoch 1964 – 1965 bola renovovaná. V jej blízkosti bola postavená zvonica - klapačka, z ktorej bol zvonením oznamovaný začiatok a koniec práce. Obe budovy sú vyhlásené za technické pamiatky ll. stupňa.
Splavovanie BelejSkialpinizmus
Voľný čas

Vďaka vynikajúcim prírodným podmienkam s kultúrno-historickými pamiatkami a zachovanou ľudovou architektúrou je Liptovský Hrádok a jeho okolie jedným z najkrajších a turistami najvyhľadávanejších regiónov cestovného ruchu na Slovensku.
Návštevníci Liptovského Hrádku si odnesú  príjemné zážitky a králodenica v letesne spomienky na miesta, ktoré tu navštívili. Jedným takýmto miestom je Penzión Lodenica, ktorý vo svojom okolí ponúka pestrú paletu služieb s možnosťou dokonalého adrenalínového vyžitia pre vodákov, najmä vyznávačov raftingu a splavovania riek (Váh, Belá), lyžiarov, skialpinistov či horolezcov. Na svoje si tu prídu tak isto milovníci turistiky, dobrej zábavy, či teplej termálnej vody, keďže v okolí sa nachádza niekoľko termálnych parkov s celoročnou prevádzkou. Jednoducho, v každom ročnom období je tu čo robiť... 
 
Text: Zuzana Megerssová
Foto: wikimedia.org, Penzión Lodenica



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov III.
Publikované: 29.10.2015
Po tom čo sme sa poprechádzali po historickom centre Liptovského Mikuláša sme sa vrátili späť k nášmu autu. Ešte kým sme vyrazili ďalej za našimi výletným cieľmi, nazreli sme do mapy, kde sme našli ešte dve zaujímavé miesta, ktoré by sa oplatilo navštíviť.

SR, Pribylina: Považská lesná železnica
Publikované: 3.1.2013
Neďaleko mesta Liptovský Hrádok sa nachádza najmladšie a zároveň najnavštevovanejšie múzeum v prírode na Slovensku – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V minulosti sme o tomto múzeu už čo to popísali. Tentoraz vám však chceme podrobnejšie predstaviť jeho statickú expozíciu technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železničky.

SR: Svätý Kríž – vzácny artikulárny kostol
Publikované: 23.8.2012
Neďaleko okresného mesta Liptovský Mikuláš sa nachádza dedinka Svätý Kríž, ktorá sa môže pochváliť vzácnou a jedinečnou drevenou stavbou, dokonca jednou z najväčších v strednej Európe, dreveným artikulárnym evanjelickým kostolom.

Liptov: Do múzeí sa vracajú návštevníci
Publikované: 19.7.2011
V prvom polroku 2011 zavítalo do múzeí v troch mestách Liptova a do vysunutých expozícií Liptovského múzea v Ružomberku vyše 50 tisíc návštevníkov, čo je približne o desatinu viac ako vlani.

Pribylina: Sviatok bryndze
Publikované: 27.5.2011
Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku s ďalšími partnermi pripravilo na nedeľu 29. mája v priestoroch Múzea liptovskej dediny v Pribyline Ovčiarsku nedeľu pod názvom Sviatok bryndze.

Liptovský Hrádok: Medzinárodný deň múzeí
Publikované: 17.5.2011
Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí organizuje Liptovské múzeum v Ružomberku s ďalšími partnermi prezentáciu úspešných cezhraničných projektov, zameraných na rozvoj spolupráce medzi múzejnými inštitúciami v Českej republike, Poľsku a na Slovensku.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

Región Liptov: cieľ oddychu a zábavy
Publikované: 23.9.2010
Vďaka prírodným podmienkam a kultúrno-historickým pamiatkam je oblasť medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami na severe Slovenska jednou z najkrajších a turisticky najvyhľadávanejších oblastí cestovného ruchu.

SR, Liptov: Kvačianska dolina a vodné mlyny Oblazy – VIDEO
Publikované: 23.10.2018
Kaňonovitá dolina zarezaná hlboko medzi masívy Čiernej hory a vrchu Ostrý v Chočských vrchoch bezpochyby patrí medzi najkrajšie slovenské doliny. V jej hornej časti navyše nájdete 2 unikátne vodné mlyny Oblazy.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
5 °C
zajtra:
sobota 20.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X