www.infoglobe.sk » Letovice

Letovice

Publikované: 7.5.2010
Zámok Letovice sa nachádza na ostrohe nad Letovicami. Jedná sa o rozsiahly zámok s areálom budov a zámockou záhradou. Od roku 2004 je v súkromnom vlastníctve a v roku 2009 ešte prebiehali rekonštrukcie.

Vypusťte z hlavy obvyklé nablýskané zámocká zrkadlá, intarzované šperkovnice, hodváb a ružové tapety. Tu na nádvorí tróni hrdzavý tank. Vítajte v juhomoravskom zámku Letovice zámokLetovice, ktorého nekonvenčne zariadené interiéry vás iste milo prekvapia. Výrazná dominanta šľachtického sídla je ozdobou panorámy tohto mestečka už od dôb stredoveku. Počas historického vývoja prešla niekoľkými premenami, keď sa z gotického hradu stal renesančný a potom barokový zámok a neskôr ešte pribudli novogotické úpravy. Pred príchodom milénia však nechýbalo mnoho, aby sa zámok Letovice stal ruinou. Objekt teda držali pohromade snáď len jeho obvodové múry. Reštitučné spory o zámok mu tiež príliš neprospeli. Posledný majetkový transfer sa tu udial v roku 2004. S novým vlastníkom ale prišiel do Letovíc aj svieži impulz a zámok sa otvoril návštevníkom.

Letovice kláštorZ diaľky nič nesvedčí o tom, že by sa zámok nejako vymykal štandardu, má všetko, na čo sme zvyknutí u iných zámockých budov. Strecha aj omietky žiaria novotou a pekne upravený je i priľahlý trávnik. Zarazíte sa až na nádvorí, kam je zamierená hlaveň už zmieneného hrdzavého tanku. Potom míňate starostlivo obnovenú kaplnku a vínne pivnice s množstvom sudov. Ďalšia pivnica začína trošku vybočovať: z hlbín sa nesie stenanie mučených nešťastníkov, tlmené osvetlenie a drastický aranžmán navodzujúci priamo hororovú atmosféru. Pre menej citlivých návštevníkov je tu pripravená špeciálna ponuka, môžu stráviť noc na dne hladomorne. Sprievodca na rozhraní pekného nádvoria a vchodu do bývalých obytných priestorov ešte dodá posledné inštrukcie a potom začne prehliadka. Čo miestnosť, to zmes vyslúžených školských pomôcok, gýčovitých svätých obrázkov či obskúrnych historických predmetov. Všetko nainštalované do čo najabsurdnejších kombinácií.

Nábytok očividne priniesli zo zaprášených kôlní a s veľkou pravdepodobnosťou tiež smetísk. Za vŕzgajúcim krídlom klavíru zíza fotografia Gustáva Husáka, obklopená diplomami brigád socialistickej práce, o kus ďalej je možnosť zhliadnuť inštruktážny obraz vývoja pásavky zemiakovej s gýčovitou Letovice kostolalpskou krajinou. Zo stien povrchovo upravených náterom v štýle "valček" trčia zväzky drôtov, avšak prehliadka poškriabaných pianín dekorovaných vypchávkami operencov dáva chodbe punc uletenej vznešenosti.

Chaotická prehliadka deštrukcie, na ktorej sa podpísala veľká tvorivá energia. Všetko na pomedzí starožitníctva, skládky a surrealizmu. Pomyselný vrchol našej prehliadky sa dostaví v najvyššom poschodí zámku. Tu, v priestornej sále dominuje rozmerný Kristus, pri ktorého nohách nájdeme fľakaté kreslá. O zvukovú kulisu sa nám postarajú šuštiace igelitové výplne okien a krik vtáctva krúžiaceho okolo zámockej vežičky. A pokiaľ návštevník správne nasleduje smerovky, tak ho z tohto panoptika vyvedie točité schodisko priamo k výčapu zámockej reštaurácie. V priľahlom hospodárskom objekte je možné zhliadnuť expozíciu poľnohospodárskej techniky, ktorá je pojatá úplne identicky. Pred koncom prehliadky ale môžete vidieť ešte dve siene, ktoré sa môžu pochváliť čisto vymaľovanými stenami a vôňou dreva nových parkiet. Vedľa nich leží aj vyšperkovaná spálňa, kde môžu čerstvo oddané páry stráviť svadobnú noc. V romantickom duchu, podobnom ostatným zámkom. Novému majiteľovi zámku už okrem novomanželského apartmánu zrekonštruoval aj nádvorie, kaplnku a hladomorne a zámocké pivnice. Pokiaľ teda chcete zažiť originálnu atmosféru, ktorú inde na českých hradoch a zámkoch nenájdete, neváhajte a urobte si do Letovíc výlet.

Letovice panorama

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, che, č.2, č.3, č.4, č.5 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Svitávka - pod ochranou hradu
Publikované: 17.6.2011
Pri návšteve Svitávky budete prekvapení skvostnými architektonickými pamiatkami tejto obce, ktoré by ste tu nečakali.

ČR: Polička - medzi Čechami a Moravou
Publikované: 8.7.2011
Mesto Polička sa nachádza asi 17 kilometrov západne od Svitáv, v kotline pri Bielom potoku, na zemskej hranici medzi Čechami a Moravou. Polička je súčasťou Pardubického kraja a obýva ju okolo 9 000 obyvateľov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.9.2019
Jeseň je v znamení jarmokov, a preto si určite nechajte ujsť v poradí už 39. ročník tradičného Žitnoostrovského jarmoku, ktorý sa začne vo štvrtok 19. septembra a potrvá až do nedele.
14.9.2019
Z bývalej haly zlievarne v Kopřivnici vznikne po rekonštrukcii moderné Technické múzeum Tatra. Prvých návštevníkov by malo nové múzeum privítať za necelé dva roky.
13.9.2019
Pre malých i veľkých milovníkov tradícií, umenia a ľudových remesiel má zámok Schloss Hof pripravené úžasné podujatie – Festival umeleckých remesiel. Už 14. a 15. septembra v autentických dielňach malebného zámockého komplexu Schloss Hof „ožijú" tradičné remeslá.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 9. 2019
sviatok:Jolana
dnes:
nedeľa 15.9.
22 °C
zajtra:
pondelok 16.9.
24 °C