www.infoglobe.sk » Krušné hôry

Krušné hôry

Publikované: 16.2.2008
Pohorie, ktoré bolo až donedávna nesprávne zabúdať, má nepochybne zaujímavú históriu a predovšetkým význam, ktorý sa za posledných sto rokov postupne premieňal z priemyselného a ťažobného na rýdzo turistický.

Horské pásmo, ktoré vytvára prirodzenú severozápadnú hranicu s Nemeckom, sa tiahne v dĺžke 130 km. Svojou šírkou potom zďaleka prekonáva 20 km a svojou rozlohou 1607 m² sa rozkladá na území, ktorého podstatná časť zasahuje do susedného Saska. Geomorfologicky sa Krušné hory delia na Klínovecú a Loučenskú hornatinu. Celý systém je potom súčasťou tzv. Krušnohorskej sústavy, ku ktorej patrí okrem vlastných Krušných hôr aj  Smrčiny, na jz., Slavkovský les na jz., ďalej Podkrušnohorská panva na jv., rozdelená Doupovskými horami na časť západnú a východnú a lemovanú pri svojom jv. okraji sopečnými vrcholmi  Českého stredohoria a na východe pri Labi, Děčínským mezihorím. Samotnou hranicou  hôr je na severovýchode Nakléřovské sedlo u Tisej. Od Smrčín na juhozápade ich oddeľuje sedlo Lubsko. Svahy na českej strane sú relatívne strmé, padajúce do tektonickej depresie podkrušnohorských panví. Na nemeckej strane je horské úbočie oveľa pozvoľnejšie. Priemerná výška pohoria len mierne presahuje 700 m, s tým, že východná časť hôr je relatívne nižšia a jej vrcholky nedosahujú výšku ani 1000 m n.m. Západná časť je tvorená Klínoveckou (Jáchymovskou) hornatinou  s dominantou hory Klínovec (1244 m n.m.), ktorá je podstatne vyššia. Krušné hory svojim geopodložím patia k tzv. krušnohorskému kryštaliníku, ktorý je súčasťou  starého jadra Českého masívu. Základ tvoria veľmi bohaté rudné ložiská, a preto boli hory často nazývané Rudohorie.

Geológia

Geologická  história Krušných hôr začína v predprvohornom období, kedy podložie začali vytvárať najstaršie usadeniny a vyvreliny. Tie sa neskôr  vplyvom tlakov a tepla v hĺbke zemskej kôry pozvoľna  pretvorili na tzv. šedé a červené ruly – železnorudné horniny. Geomorfologický vývoj celej sústavy bol silne ovplyvnený až v období treťohornej zlomovej  tektoniky, ktorá spôsobila silné poklesy na juhovýchodnej strane pohoria a vznik jazerných  depresií, ako napr. Komořanské jazero na Mostecku. Pohyby na zlomových líniách, ktoré sa niekoľkokrát  opakovali, uľahčili aj prácu povrchovej vode, a prispeli tak k vzniku hlbokých priečnych dolín, ako je údolie Jáchymova a mocných kamenistých polí aj iných zvetralín na horských svahoch. Celé pohorie potom má ráz náhornej plošiny, a práve pre svoj zlomový charakter, ktorý sa oveľa viac prejavuje na českej strane hraníc.  Vplyv susednej bohatej  tektonickej oblasti Českého stredohoria len prispel k vyzdviženiu krušnohorskej kryhy na úkor východného predpolia, tak vznikli Sokolovská a Mostecká panva, ktoré sa o milióny rokov neskôr  stali bohatým zdrojom nerastných surovín, najmä rudy, uránu a hnedého uhlia, ktorého ťažba a spracovanie viedla k devastácii svojich  materských Krušných hôr.

Vodstvo

Podstatnú časť pohoria tvoria jej hydrologický význam. Celá oblasť Podkrušnohoria je bohatá na veľmi cennú vriedlovú aktivitu a liečivé vývery minerálných vôd. Územie Krušných hôr je odvodňované na južnom úbočí riekami Ohře a Bílina. Hlavnú vodnú os tvorí práve Ohře, ktor%



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Najväčší stroj ČR
Publikované: 5.12.2010
Po návšteve rýdzo technických múzeí budeme aj dnes pokračovať v technickom duchu. Aj keď má Česká republika nespočetne veľa prírodných krás, nájdeme aj tu unikáty, ktoré malebnej krajine celkom na kráse nepridajú, srdce milovníka ťažkých strojov však zaplesá. Severočeské podhorie Krušných hôr je už viac ako sto rokov známe svojou povrchovou ťažbou hnedého uhlia.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

ČR: Komáří vížka
Komáří hůrka alebo vížka, teda vežička sa nachádza v Krušných horách s vrcholom vo výške 807 m n....


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X