www.infoglobe.sk » Izrael: Mŕtve more – soľ nad zlato

Izrael: Mŕtve more – soľ nad zlato

Publikované: 10.9.2022
Na hraniciach Jordánska a Izraela sa rozprestiera najnižšie položená vodná plocha na svete, ktorú všetci poznajú pod názvom Mŕtve more. Toto bezodtokové slané jazero je nielen turistickým lákadlom pre cestovateľov, zlatou baňou pre firmy tu ťažiace liečivú soľ, ale aj klenotnicou bohatej a pútavej histórie.

Jesenné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Mŕtve more a jeho soľ poznajú ľudia na celom svete. Aj v tunajších podmienkach si ju radi kupujeme pre jej blahodarné účinky, či už v podobe soli do kúpeľa alebo ako súčasť kozmetických prípravkov. My sa dnes spoločne vydáme na miesta odkiaľ táto soľ pochádza a nevynecháme ani pár zaujímavostí o tomto prírodnom fenoméne.

Vznik a pôvod Mŕtveho mora

Mŕtve moreAko a kedy vlastne Mŕtve more vzniklo? Na to nám odpovedá veda zvaná geológia. Bolo to približne pred troma miliónmi rokov v dôsledku posunu tektonického zlomu, čím sa vytvorila panva, ktorú v priebehu rokov zaliala voda. V dôsledku nadmerného čerpania vody, slabšieho a zároveň jedného z mála prítokov vody – rieky Jordán dochádza už k dlhoročnému neustálemu vysýchaniu. Aj vďaka tomu je v súčasnosti Mŕtve more nerovnomerne rozdelené na dve časti pásom suchej pevniny. Nakoľko je jazero každým rokom menšie, miestne úrady sa snažia situáciu riešiť vybudovaním umelého prívodného kanála z Červeného mora. Samozrejme problémom je vzdialenosť, technická náročnosť a nezanedbateľný fakt, že voda z mora do jazera by sa musela vytlačiť do výšky 120 metrov a až potom by mohla stekala do hĺbky 530 metrov až do Mŕtveho mora. Napriek tomu všetci veria, že tento nevšedný prírodný úkaz sa podarí zachrániť.

Mŕtve more

Vysychanie so sebou prináša aj nadmernú slanosť. To, že sú moria slané, vie každý, no Mŕtve more je doslova jedným z  najslanších miest na svete. Voda, či skôr soľanka tu dosahuje 10 x viac soli, ako v mori. To spôsobuje, že aj ľudia, ktorí nevedia plávať, sa nemusia báť o svoju bezpečnosť. Voda ich totiž nadnáša, a tak si môžu v pokoji trebárs prečítať obľúbenú knižku priamo na hladine jazera. Samozrejme vo vode sa nedá byť dlho. Koncentrácia soli je taká vysoká, že vás po chvíli vyženie osprchovať sa sladkou vodu, ktorá je zabezpečená pozdĺž všetkých pláži určených na kúpanie verejnosti. Snehobiele vyzrážané soli dotvárajú nevídanú pobrežnú atmosféru a sú v silnom kontraste s nánosmi čierneho bahna, ktoré obsahuje obrovské množstvá jódu a brómu. Tieto prvky liečivo pôsobia hlavne na nervový systém. Iné prvky, ako síra a horčík zas na kožné ochorenia. Niet divu, že liečebno-relaxačným turizmom to tu prekvitá.

Mŕtve more (sprchy)

Soľ ako zlato

No využitie soli sa tu stalo aj výborným obchodným artiklom. Hlavne na južnej strane jazera prebieha intenzívna ťažba soli a ďalších minerálov. Nachádza sa tu aj rozsiahly chemický komplex pre úpravu takto vyťažených nerastných zdrojov.  Dá sa povedať, že celé blízke okolie žije z toho, čo im Mŕtve more ponúka. Pokiaľ ste videli alebo čítali rozprávku Soľ nad zlato, tak tu sa jej hlavná myšlienka naplnila do písmena.

 

Mŕtve more (vyzrážaná soľ)Mŕtve more dostalo svoj názov vďaka vysokej salinite, no je naozaj mŕtve? Celkom nie! Žijú v ňom viaceré druhy baktérií a archaeí. Miestami aj riasy nazývané Dunaliella. V okolí jazera žijú ťavy, kozorožce, zajace, líšky, dokonca aj leopardy a stovky druhov vtákov.

 

Z historického hľadiska toto územie bolo osídlené už pred viac ako 2000 rokmi. Využívanie produktov Mŕtveho mora siaha až do starodávneho Egypta. Využívali sa totiž pri mumifikácií. Len v nedávnej minulosti boli objavené v oblasti Kumránu tzv. zvitky od Mŕtveho mora, ktoré sú považované za jedny z najstarších rukopisov biblie, písané starohebrejsky a aramejsky na svete. Ich vek sa datuje do 1. storočia pred Kristom.

Mŕtve moreMŕtve more

Či už vás zaujíma príroda, história alebo radi cestujete, určite by vám nemalo Mŕtve more chýbať na vašej cestovateľskej či dovolenkovej mape. Miest, kde soľ víťazí nad zlatom je na našej planéte málo, preto toto jazero treba vidieť, zažiť a vychutnať.

 

GPS: 31°34'09.4"N 35°26'49.3"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta
Publikované: 5.11.2022
Nielen jeruzalemské Staré Mesto ukrýva skutočné turistické poklady, preto sa dnes vydávame na prechádzku, ktorá vedie priamo za jeho hradby. Začíname na hore Sion, ktorej meno je pre židov len iným výrazom pre štát Izrael. Táto hora sa nachádza za juhozápadnou hradbou Starého Mesta. Práve tu je vraj pochovaný biblický kráľ Dávid a taktiež práve tu mala prebiehať veľmi známa posledná večera Pána.

Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto
Publikované: 29.10.2022
Skoro ráno vyrážame autobusom z Haify do Jeruzalema, historicky presláveného mesta. Tu plánujeme stráviť nadchádzajúce dve noci. Bývame len pár krokov od Damašskej brány, ktorá je jedným zo vstupov do slávneho Starého Mesta.

Izrael – mesto Haifa a hora Karmel
Publikované: 7.5.2018
Z Tel Avivu sa vlakom ráno vydávame smerom na sever, aby sme navštívili krásne mesto Haifa a urobili si prechádzku v tunajšom národnom parku. Cesta vlakom je skutočne pohodlná, ideme presne na čas a na staniciach je dostupná aj wi-fi.

Izrael – pevnosť Masada a kúpanie v Mŕtvom mori
Publikované: 22.10.2022
Z prekrásnej oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavnej ceste pozdĺž Mŕtveho mora, aby sme navštívili slávnu starovekú pevnosť Masada. Táto historická pamiatka je súčasťou svetového dedičstva UNESCO už od roku 2001 a patrí k hlavným turistickým atrakciám celého Izraela.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikované: 15.10.2022
Dnes nás čaká návšteva slávneho územia Qasr al-Yahud, ktoré leží na východnom brehu rieky Jordán, a potom výlet v oáze Ein Gedi.

Jordánsko – za vzácnymi pamiatkami
Publikované: 22.3.2023
Dnes opustíme Ammán, aby sme preskúmali ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste nemali pri návšteve Jordánska minúť.

Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov I.
Publikované: 8.3.2023
V prvej časti venovanej mestu Ammán vám najprv prezradíme niečo o Jordánsku a jeho kultúre, potom sa na krátku chvíľu pozrieme do samotného mesta a nakoniec sa niečo dozviete aj o moslimskej etikete stolovania.

Izrael: Kumrán – zvitky od Mŕtveho mora
Publikované: 8.10.2022
Dnes sa vydáme na jednu z najznámejších archeologických lokalít sveta do Kumránu, ktorý sa nachádza na severozápadnom brehu Mŕtveho mora, v blízkosti mesta Jericho. Toto miesto sa preslávilo nálezom vzácnych tzv. zvitkov od Mŕtveho mora nazývaných aj Kumránske rukopisy.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 1.10.2022
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.

Izrael: Haifa – neuveriteľné Bahájské záhrady
Publikované: 24.9.2022
V dnešnom článku budeme na potulkách Izraelom pokračovať. Tentoraz sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Izraela, do mesta Haifa. Toto prístavné mesto ponúka nielen úchvatný pohľad na Stredozemné more, ale aj tolerantnú atmosféru a krásnu prírodu.

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov
Publikované: 17.9.2022
V najväčšom izraelskom meste Jeruzalem sa nachádza mnoho pamätihodností, posvätných miest a symbolov rôznych náboženstiev. Jednou z takýchto pamiatok je aj Múr nárekov alebo Západný múr, ktorý láka milióny pútnikov z celého sveta, aby práve pri ňom vyslovili svoje modlitby.

Egypt, časť 1.: Krajina nevšedných zážitkov
Publikované: 24.5.2012
Egypt je veľmi zaujímavá severoafrická prímorská krajina, obklopujúca sa Stredozemným a Červeným morom, hlavne vtedy, keď ani neviete, že tam vycestujete. Jej história je neodmysliteľne spojená s legendami opradenou riekou Níl, ktorá ovládala náboženský, hospodársky aj spoločenský život už za čias starovekých Egypťanov.

Palestína, Betlehem – na skok z Izraela
Publikované: 12.11.2022
Ešte než sa vydáme späť na juh Izraela do mesta Eilat, čaká nás krátky výlet za hranice do susedného štátu. Jedná sa o Palestínu. Prevažná väčšina z necelých 4,8 miliónov obyvateľov, ktorí tu žijú, sú moslimovia a hovorí sa tu arabsky. Medzi Izraelom a Palestínou prebiehajú neustále konflikty prameniace zo sporov o územie a vymedzenie hraníc.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
24.5.2023
Nenechajte si ujsť tradičný nočný výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. mája od 19-tej hodiny. Čaká na vás bohatý sprievodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 30. 5. 2023
sviatok:Ferdinand
dnes:
utorok 30.5.
15 °C
zajtra:
streda 31.5.
16 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X