Izrael: Mŕtve more – soľ nad zlato

Jesenné čítanie vám prináša:
Mŕtve more a jeho soľ poznajú ľudia na celom svete. Aj v tunajších podmienkach si ju radi kupujeme pre jej blahodarné účinky, či už v podobe soli do kúpeľa alebo ako súčasť kozmetických prípravkov. My sa dnes spoločne vydáme na miesta odkiaľ táto soľ pochádza a nevynecháme ani pár zaujímavostí o tomto prírodnom fenoméne.
Vznik a pôvod Mŕtveho mora
Ako a kedy vlastne Mŕtve more vzniklo? Na to nám odpovedá veda zvaná geológia. Bolo to približne pred troma miliónmi rokov v dôsledku posunu tektonického zlomu, čím sa vytvorila panva, ktorú v priebehu rokov zaliala voda. V dôsledku nadmerného čerpania vody, slabšieho a zároveň jedného z mála prítokov vody – rieky Jordán dochádza už k dlhoročnému neustálemu vysýchaniu. Aj vďaka tomu je v súčasnosti Mŕtve more nerovnomerne rozdelené na dve časti pásom suchej pevniny. Nakoľko je jazero každým rokom menšie, miestne úrady sa snažia situáciu riešiť vybudovaním umelého prívodného kanála z Červeného mora. Samozrejme problémom je vzdialenosť, technická náročnosť a nezanedbateľný fakt, že voda z mora do jazera by sa musela vytlačiť do výšky 120 metrov a až potom by mohla stekala do hĺbky 530 metrov až do Mŕtveho mora. Napriek tomu všetci veria, že tento nevšedný prírodný úkaz sa podarí zachrániť.
Vysychanie so sebou prináša aj nadmernú slanosť. To, že sú moria slané, vie každý, no Mŕtve more je doslova jedným z najslanších miest na svete. Voda, či skôr soľanka tu dosahuje 10 x viac soli, ako v mori. To spôsobuje, že aj ľudia, ktorí nevedia plávať, sa nemusia báť o svoju bezpečnosť. Voda ich totiž nadnáša, a tak si môžu v pokoji trebárs prečítať obľúbenú knižku priamo na hladine jazera. Samozrejme vo vode sa nedá byť dlho. Koncentrácia soli je taká vysoká, že vás po chvíli vyženie osprchovať sa sladkou vodu, ktorá je zabezpečená pozdĺž všetkých pláži určených na kúpanie verejnosti. Snehobiele vyzrážané soli dotvárajú nevídanú pobrežnú atmosféru a sú v silnom kontraste s nánosmi čierneho bahna, ktoré obsahuje obrovské množstvá jódu a brómu. Tieto prvky liečivo pôsobia hlavne na nervový systém. Iné prvky, ako síra a horčík zas na kožné ochorenia. Niet divu, že liečebno-relaxačným turizmom to tu prekvitá.
Soľ ako zlato
No využitie soli sa tu stalo aj výborným obchodným artiklom. Hlavne na južnej strane jazera prebieha intenzívna ťažba soli a ďalších minerálov. Nachádza sa tu aj rozsiahly chemický komplex pre úpravu takto vyťažených nerastných zdrojov. Dá sa povedať, že celé blízke okolie žije z toho, čo im Mŕtve more ponúka. Pokiaľ ste videli alebo čítali rozprávku Soľ nad zlato, tak tu sa jej hlavná myšlienka naplnila do písmena.
Mŕtve more dostalo svoj názov vďaka vysokej salinite, no je naozaj mŕtve? Celkom nie! Žijú v ňom viaceré druhy baktérií a archaeí. Miestami aj riasy nazývané Dunaliella. V okolí jazera žijú ťavy, kozorožce, zajace, líšky, dokonca aj leopardy a stovky druhov vtákov.
Z historického hľadiska toto územie bolo osídlené už pred viac ako 2000 rokmi. Využívanie produktov Mŕtveho mora siaha až do starodávneho Egypta. Využívali sa totiž pri mumifikácií. Len v nedávnej minulosti boli objavené v oblasti Kumránu tzv. zvitky od Mŕtveho mora, ktoré sú považované za jedny z najstarších rukopisov biblie, písané starohebrejsky a aramejsky na svete. Ich vek sa datuje do 1. storočia pred Kristom.
Či už vás zaujíma príroda, história alebo radi cestujete, určite by vám nemalo Mŕtve more chýbať na vašej cestovateľskej či dovolenkovej mape. Miest, kde soľ víťazí nad zlatom je na našej planéte málo, preto toto jazero treba vidieť, zažiť a vychutnať.
GPS: 31°34'09.4"N 35°26'49.3"E
Text a foto: Oskár Mažgút
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok
Súvisiace články

Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta

Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto

Izrael – mesto Haifa a hora Karmel

Izrael – pevnosť Masada a kúpanie v Mŕtvom mori

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi

Jordánsko – za vzácnymi pamiatkami

Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov I.

Izrael: Kumrán – zvitky od Mŕtveho mora

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto

Izrael: Haifa – neuveriteľné Bahájské záhrady

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov

Egypt, časť 1.: Krajina nevšedných zážitkov

Palestína, Betlehem – na skok z Izraela
Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Lokácia:
