www.infoglobe.sk » Holandsko: Maastricht – skrytý poklad juhu

Holandsko: Maastricht – skrytý poklad juhu

Publikované: 25.9.2021
Poďme sa pozrieť na samotný juh Holandska. V jeho výbežku, ktorý sa nachádza medzi Belgickom a Nemeckom leží mesto Maastricht. Zo všetkých známejších miest krajiny si práve Maastricht zachoval svoju pravú historickú tvár. Už po pár minútach strávených v meste zistíte, že mesto dýcha históriou. Zachovalo sa tam najviac historických pamiatok a budov. Poďme sa teda spoločne pozrieť, kam sa oplatí zájsť.

Ak sa do Maastrichtu vyberiete vlakom, už samotná vlaková stanica, ktorá sa nachádza v pôvodnej neprerábanej budove s vežou, vás navnadí na to, aby ste si schuti pozreli aj zvyšok mesta. Do centra sa dostanete veľmi jednoducho. Vedie tam nádherná, dlhá ulica v strede s alejou, cestou narazíte aj na veľmi príjemné lokálne stánky s kvetmi, či domácimi špecialitami, ktoré vám zaženú hlad. Po doplnení energie stačí, ak prejdete niektorým z mostov ponad rieku a ocitnete sa priamo v centre mesta. Na nábreží je dostatok podnikov, ktoré majú otvorené terasy, takže dať si kávu a sledovať lode z brehu nie je žiadny problém.

Maastricht - pohľad na centrum

Poďme sa spolu ale poobzerať po centre tohto nádherného historického mesta. Nevyhnutnosť, ktorú nesmiete a ani nemôžete minúť je trh na hlavnom, rovnomennom námestí. Okrem krásneho námestia s nádhernou historickou radnicou v strede, ktoré je obkolesené dookola malými domami – kaviarničkami, čokoládovňami či pekárničkami, si zamilujete aj miestny trh. Holanďania sú známi svojimi domácimi trhmi, konajúcimi sa v každom väčšom meste raz za týždeň. Konkrétne v Maastrichte je to dokonca dvakrát do týždňa – v stredu a piatok. Takže ak sa tam vyberiete v niektorý z týchto dní, máte šťastie. Po návšteve tohto trhu si z neho budete chcieť odniesť aspoň pár kusov čerstvého pečiva, ovocia či zeleniny. Máte možnosť ochutnať miestne rybie špeciality, ktoré vám miestni pripravia priamo na trhu.

Maastricht - centrum

Okrem návštevy populárneho trhu si môžete obzrieť aj kostoly v centre mesta. Je ich hneď niekoľko, azda najznámejší je areál Vrijthof. Na prvý pohľad vás upúta červená veža kostola sv. Jána, ktorý je rozhodne dominantou najväčšieho námestia v Maastrichte. Je naozaj jedinečná a sprístupnená verejnosti, takže ak patríte medzi tých, ktorí si radi vychutnajú výhľad na mesto z výšky, tak neváhajte. Hneď vedľa sa nachádza bazilika sv. Servatiusa, do ktorej sa úplne bez problémov dostanete. Za poplatok vás ňou prevedie aj sprievodca a povie vám niečo o jej vzniku. Dostanete sa aj do priestorov, ktoré sú pre verejnosť inak neprístupné.

Maastricht - kostol sv. Jána a bazilika sv. Servatiusa

Maastricht - veža kostola sv. JánaMaastricht - ulica do centra

Pri kostoloch ešte chvíľu ostaneme. Mesto sa totiž môže pýšiť ešte jednou zvláštnosťou. V jednom z kostolov sa nachádza kníhkupectvo. Je to celkom netradičná predajňa, ktorá sa rozlieha po celkom kostole. Má aj poschodie a dokonca aj kaviareň, takže ak by ste si chceli prečítať nejakú knižku z anglickej sekcie pri dobrej káve, nie je to žiaden problém. Aspoň za prezretie tento unikátny priestor určite stojí.

Maastricht - mestská brána

Z centra mesta sa môžete dostať jeho nádhernou historickou bránou, o ktorej si miestni hovoria veľa príbehov. Samozrejme aj v nej je zriadené múzeum vzniku mesta a jeho opevnenia. Toto všetko a ešte omnoho viac Maastricht ponúka svojim návštevníkom.

 

GPS: 50°50'56.6"N 5°41'18.8"E

Text a foto: Simona SvanováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Holandsko: Utrecht - mesto s úsmevom
Publikované: 14.7.2014
Do Holandska sa postupne zamilovávam stále viac a viac. Pri mojej tretej návšteve tejto krajiny v apríli 2014 mi asi najviac učaroval Utrecht, svojho času najvýznamnejšie holandské mesto juhozápadne od Amsterdamu. S počtom obyvateľov, ľahko presahujúcim 300 tisíc, sa dokonale hodí do skupiny miest, ktoré nie sú ani príliš malé, ale zároveň ani príliš veľké.

Holandsko: Kinderdijk – dedinka veterných mlynov
Publikované: 11.9.2021
Keď sa povie Holandsko, každý si predstaví veterné mlyny. Sú symbolom tejto prosperujúcej krajiny už dlhý čas. Boli vystavané za účelom odčerpávania vody a vysušovania oblastí položených nižšie ako je hladina mora. Nájdete ich takmer na celkom území Holandska, väčšinou pri dedinách. Existuje však pár miest, kde môžete zazrieť viac ako jeden či dva.

Holandsko, Haag – kráľovské srdce krajiny
Publikované: 18.9.2021
Najatraktívnejším mestom Holandska je bezpochyby Haag. Svojou nezameniteľnou atmosférou zaručene konkuruje známemu hlavnému mestu tejto malej, no zato bohatej krajiny. Ak si myslíte, že nemá čím prekvapiť, mýlite sa.

Holandsko – kuchyňa, sviatky a kultúra
Publikované: 19.10.2020
Holandsko je veľmi často označované ako Nizozemsko, avšak tento názov je neoficiálny. Správne sa krajina nazýva Holandsko alebo Holandské kráľovstvo. Hlavným mestom je síce Amsterdam, ale kráľovská rodina aj vláda sídli v Haagu. Amsterdam je teda hlavne centrom kultúry a turizmu, ročne sem mieri množstvo cudzincov.

Holandsko, Rotterdam – Brána do Európy
Publikované: 8.5.2013
Nádherné holandské mesto Rotterdam nás chytilo za srdce. Snúbi sa v ňom obrovské priemyselné centrum s nádhernou mestskou zeleňou a nespočetným množstvom atrakcii pre domácich obyvateľov ale aj návštevníkov, ktorí sem prichádzajú zo všetkých kútov sveta.

Holandsko: Zaanse Schans - jedinečný skanzen veterných mlynov
Publikované: 20.3.2013
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna čarovná krajina. Krajina, kde vietor a vánok mali svoje trvalé bydlisko. A v tejto krajine sa nachádzal jedinečný skanzen veterných mlynov – Zaanse Schans.

Holandsko: Den Bosch – Mesto (nielen) umelca Hieronyma Boscha
Publikované: 12.3.2017
Malé, celkom nenápadné mestečko nachádzajúce sa v časti Severné Brabantsko nie je len rodné mesto svetoznámeho umelca Hieronyma Boscha. Vo svojom pestrom repertoári ponúk má širokú škálu rôznych miest a zážitkov, ktoré denne ponúka svojim nadšeným návštevníkom.

Holandsko, Amsterdam – najväčšie párty centrum Európy. Alebo nie? – VIDEO
Publikované: 6.9.2016
Väčšina historiek z hlavného mesta Holandska končí tak, že nie je úplne vhodné rozprávať ich niekomu inému než najbližším známym. Amsterdam pritom zďaleka nemusíte zažiť len ako bláznivé párty mesto – stačí aspoň na chvíľu nasadnúť na bicykel a vyraziť trochu ďalej od centra. Skutočný Amsterdam totiž začína až ďaleko za necudnými ulicami Red Light District.

Holandsko, Kaatsheuvel – zábavný park Efteling
Publikované: 22.7.2016
Minulý týždeň sme nejaký čas strávili v Dánsku – v druhom najstaršom a zároveň v jednom z najpopulárnejších európskych zábavných parkov – v Tivoli. Dnes sa presunieme do Holandska, ktoré je domovom rovnako obľúbeného zábavného parku Efteling.

Holandsko: Haag – cesta k stanici
Publikované: 23.5.2014
Už je tomu niekoľko týždňov, čo sme boli spoločne naposled v Haagu. Dnes sa do tohoto mesta vrátime na poslednú prechádzku.

Holandsko: záhrada Keukenhof - kráľovstvo miliónov kvetín - VIDEO
Publikované: 26.8.2014
Jedno z najväčších turistických lákadiel Európy, druhá najväčšia kvetinová záhrada na svete, najvoňavejšie miesto, ktoré som kedy navštívil, a hlavne zážitok na celý život - vitajte v nádhernej záhrade Keukenhof, ktorú nájdete niekoľko desiatok kilometrov juhozápadne od holandského hlavného mesta.


Súvisiaca fotogaléria

Holandsko – krajina tulipánov a krásnych miest
Západná Európa ponúka k videniu viaceré zaujímavé štáty a jedným z nich je aj Holandsko. Táto kra...


Súvisiace video

Holandsko, Rotterdam – moderná metropola
Ak idete do Holandska hlavne kvôli histórii a pamiatkam, tak Rotterdam nebude tou správnou voľbou...

Holandsko, Haarlem – zabudnutý braček Amsterdamu
V tomto krásnom historickom meste žije prevažne holandská vyššia stredná trieda – miestni si užív...

Holandsko, Amsterdam – najväčšie párty centrum Európy. Alebo nie?
Mesto nekončiacich párty a coffeshopov, aj tak sa často nazýva Amsterdam. Stačí ale vyraziť troch...

Holandsko – kvetinová záhrada Európy
Holandsko leží na západe Európy a právom patrí k najvyhľadávanejších cieľom návštevníkov z celého...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

26.10.2021
K dlhým sychravým jesenným večerom jednoznačne patria knižky rovnako ako najväčší knižný veľtrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. novembra 2021 sa po pandemickej prestávke vracia do bratislavskej Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 bol Európskou úniou vymenovaný za Európsky rok železníc. Pri tejto príležitosti sa konali (jú) viaceré cezhraničné podujatia, workshopy i výstavy. Súčasťou roku železníc je aj možnosť získať bezplatnú železničnú permanentku.
20.10.2021
V poradí 16. ročník festivalu Horyzonty sa tento rok uskutoční v termíne od 11. do 13. novembra 2021. Trenčiansky festival divákom predstaví filmy v tradičnom šate, v podobe premietania v kinosále, no po pozitívnej skúsenosti a priaznivých diváckych ohlasoch z minulého roka, si budú môcť festivalový program pozrieť diváci aj online.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 10. 2021
sviatok:Demeter

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X