www.infoglobe.sk » Holandsko, Haag – kráľovské srdce krajiny

Holandsko, Haag – kráľovské srdce krajiny

Publikované: 18.9.2021
Najatraktívnejším mestom Holandska je bezpochyby Haag. Svojou nezameniteľnou atmosférou zaručene konkuruje známemu hlavnému mestu tejto malej, no zato bohatej krajiny. Ak si myslíte, že nemá čím prekvapiť, mýlite sa.

Z omylu vás vyvedú hneď prvé chvíle strávené v tomto meste. Cesta zo stanice do historického centra je sprevádzaná pohľadmi na pomerne nové, moderné budovy, ktoré nenásilne dopĺňajú architektonické skvosty staršieho charakteru. Využiť môžete pohodlnú dopravu električkou, ktorá jazdí v pravidelných intervaloch, no oberiete sa tak o prvotnú možnosť zažiť atmosféru ktorú vám Haag (Den Haag) môže poskytnúť už hneď po opustení hlavnej stanice.

kráľovský palác

Haag je mesto, v ktorom sídli parlament krajiny, ako aj celá kráľovská rodina. Komplex v ktorom sa nachádzajú vládne budovy a rôzne múzeá je jedným z najkrajších miest, ktoré môžete v Haagu navštíviť. Binennhof (ako znie jeho oficiálne meno) v minulosti obývali významní štátni predstavitelia, a aj dnes je sídlom senátu, kancelárie premiéra a iných ďalších inštitúcií. Čo vás však bude zaujímať najviac, je vzhľad celého tohto komplexu, ktorý pochádza zo začiatku 13. storočia. Nájdete tam mnoho historických, ako aj architektonických skvostov. Prvá vám do oka dozaista padne Rytierska sála postavená v gotickom štýle, ktorá je dominantou nádvoria vládneho komplexu. Na tomto nádvorí sa nachádza aj nádherná fontána v neogotickom štýle. Vládny komplex je zaujímavý ako zvnútra, tak aj zvonku. Obkolesuje ho totiž jazero, okolo ktorého sa tiahne krásna stromová aleja. Môžete si tak do sýtosti vychutnať prechádzku s pohľadom na úžasnú panorámu historického vládneho komplexu. Okrem toho sa v meste nachádzajú kráľovské záhrady s palácmi a iné pamätihodnosti. Ak budete mať pri prechádzke týmito miestami šťastie, môžete naraziť na koč s kráľovnou Beatrix.

vládny komplex (vchod)

V mestských múzeách môžete naraziť na velikánov flámskej maľby či grafiky a okoreniť tak svoj cestovateľský zážitok o majstrovské diela z umeleckého súdka. Umelci ako Rubens, Vermeer či Escher už čakajú na vašu návštevu a zahliadnutie ich majstrovskej práce vo vás určite zanechá hlboký dojem.

nádvorie - Rytierska sála

Ak máte popri prezeraní mesta ochutnať niečo z holandských špecialít, v meste nájdete niekoľko stánkov s tradičnými rybími špecialitami. V týchto stánkoch vám pripravia miestne ryby vylovené zo Severného mora na tradičné spôsoby – najtradičnejšou pochúťkou je Haring, táto ryba sa podáva v celku spolu s nasekanou cibuľkou. Ďalšou z obľúbených pochúťok sú aj vyprážané kúsky. Milovníci rýb si tak určite prídu na svoje.

mólo

Keďže Haag je prístavné mesto, je veľmi jednoduché sa priamo z centra dostať na jeho okraj a vychutnať si výhľad na more z nádhernej pieskovej pláže. Stačí nasadnúť na električku, ktorá vás za niekoľko minút dopraví priamo k pláži. Či sa už prejdete len popri nej a vychutnáte si večeru či kávu s pohľadom na more alebo si to namierite priamo na pláž a zažijete pocit piesku na bosých nohách, je na vás. Túto pláž môžete navštíviť v každom ročnom období, v lete je jej atmosféra úžasná, no svoje čaro má aj na jeseň, kedy si môžete dožičiť pohľad na úžasné vlny, ktoré sa snažia zdolať surfoví nadšenci. Za zmienku stojí aj mólo, na ktoré je samozrejme voľný prístup. Nachádza sa tam reštaurácia, miesta na sedenie a pre milovníkov adrenalínu je potrebné spomenúť vežu, z ktorej si môžete pokojne skočiť bungee jumping. Málo? V žiadnom prípade, atmosféra tohto miesta sa síce dá popísať ako nezabudnuteľná, no je potrebné ju zažiť naživo. Ak sa v Haagu ocitnete, určite návštevu pláže Scheveningen, ako aj ďalších atraktivít mesta nevynechajte.

mólo - pohľad z plážepláž - pohľad z móla 

GPS: 52°04'44.5"N 4°18'50.6"E

Text a foto: Simona SvanováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Holandsko: Haag - najznámejšie haagske pamiatky
Publikované: 7.3.2014
Tretie najväčšie mesto Holandska nájdete na brehu Severného mora.

Holandsko: Maastricht – skrytý poklad juhu
Publikované: 25.9.2021
Poďme sa pozrieť na samotný juh Holandska. V jeho výbežku, ktorý sa nachádza medzi Belgickom a Nemeckom leží mesto Maastricht. Zo všetkých známejších miest krajiny si práve Maastricht zachoval svoju pravú historickú tvár. Už po pár minútach strávených v meste zistíte, že mesto dýcha históriou. Zachovalo sa tam najviac historických pamiatok a budov. Poďme sa teda spoločne pozrieť, kam sa oplatí zájsť.

Holandsko: Utrecht - mesto s úsmevom
Publikované: 14.7.2014
Do Holandska sa postupne zamilovávam stále viac a viac. Pri mojej tretej návšteve tejto krajiny v apríli 2014 mi asi najviac učaroval Utrecht, svojho času najvýznamnejšie holandské mesto juhozápadne od Amsterdamu. S počtom obyvateľov, ľahko presahujúcim 300 tisíc, sa dokonale hodí do skupiny miest, ktoré nie sú ani príliš malé, ale zároveň ani príliš veľké.

Holandsko: Den Bosch – Mesto (nielen) umelca Hieronyma Boscha
Publikované: 12.3.2017
Malé, celkom nenápadné mestečko nachádzajúce sa v časti Severné Brabantsko nie je len rodné mesto svetoznámeho umelca Hieronyma Boscha. Vo svojom pestrom repertoári ponúk má širokú škálu rôznych miest a zážitkov, ktoré denne ponúka svojim nadšeným návštevníkom.

Holandsko: Utrecht – Amsterdam v menšom
Publikované: 22.1.2017
Najslávnejšie mesto Holandska je všetkým známe. Amsterdam je hlavným turistickým mestom, preto sa častokrát stane, že je tak trochu preplnený. Aj napriek tomu, že je tam toho veľa čo môžete vidieť, mnohí preferujú menej známe mestá práve kvôli zvýšenému náporu turistov. Ak k nim patríte aj vy, máme pre vás veľmi príjemnú alternatívu, kam sa pozrieť.

Holandsko: Kinderdijk – dedinka veterných mlynov
Publikované: 11.9.2021
Keď sa povie Holandsko, každý si predstaví veterné mlyny. Sú symbolom tejto prosperujúcej krajiny už dlhý čas. Boli vystavané za účelom odčerpávania vody a vysušovania oblastí položených nižšie ako je hladina mora. Nájdete ich takmer na celkom území Holandska, väčšinou pri dedinách. Existuje však pár miest, kde môžete zazrieť viac ako jeden či dva.

Holandsko – kuchyňa, sviatky a kultúra
Publikované: 19.10.2020
Holandsko je veľmi často označované ako Nizozemsko, avšak tento názov je neoficiálny. Správne sa krajina nazýva Holandsko alebo Holandské kráľovstvo. Hlavným mestom je síce Amsterdam, ale kráľovská rodina aj vláda sídli v Haagu. Amsterdam je teda hlavne centrom kultúry a turizmu, ročne sem mieri množstvo cudzincov.

Holandsko – kvetinová záhrada Európy – VIDEO
Publikované: 30.8.2016
Veterné mlyny, tulipány, bicykle, vodné kanály, syr, dreváky a mestá s tisícročnou históriou. Čo sa pri zmienke o Holandsku vybaví vám? Táto malá krajina na západe Európy právom patrí k jedným z najvyhľadávanejších cieľov návštevníkov z celého sveta. Na svoje si tu prídu študenti, mladé páry, rodiny s deťmi aj tí, ktorí si cestovanie šetrili na koniec kariéry.

Holandsko, Amsterdam – najväčšie párty centrum Európy. Alebo nie? – VIDEO
Publikované: 6.9.2016
Väčšina historiek z hlavného mesta Holandska končí tak, že nie je úplne vhodné rozprávať ich niekomu inému než najbližším známym. Amsterdam pritom zďaleka nemusíte zažiť len ako bláznivé párty mesto – stačí aspoň na chvíľu nasadnúť na bicykel a vyraziť trochu ďalej od centra. Skutočný Amsterdam totiž začína až ďaleko za necudnými ulicami Red Light District.

Holandsko, Haarlem – zabudnutý braček Amsterdamu – VIDEO
Publikované: 13.9.2016
Podľa jedného z kedysi najdôležitejších miest v Holandsku bola pomenovaná dokonca aj jedna zo známych štvrtí v New Yorku – Harlem. Dnes v tomto krásnom historickom meste býva hlavne holandská vyššia stredná trieda, ktorá si chce užívať pokoj a zeleň, ale pritom to mať iba na skok do hlavného mesta. Cesta medzi Amsterdamom a Haarlemom totiž trvá len zhruba 15 minút. Návštevu Haarlemu vám môžem iba vrelo odporučiť.

Holandsko, Kaatsheuvel – zábavný park Efteling
Publikované: 22.7.2016
Minulý týždeň sme nejaký čas strávili v Dánsku – v druhom najstaršom a zároveň v jednom z najpopulárnejších európskych zábavných parkov – v Tivoli. Dnes sa presunieme do Holandska, ktoré je domovom rovnako obľúbeného zábavného parku Efteling.

Holandsko, Rotterdam – moderná metropola v strede sveta – VIDEO
Publikované: 27.9.2016
Erazmova univerzita, najväčší prístav v Európe aj mesto, ktoré bolo treba po 2. svetovej vojne vybudovať doslova od nuly, vďaka čomu v ňom dostalo mnoho významných architektov voľnú ruku pre svoju kreativitu. Rotterdam sa ani zďaleka nepodobá ostatným holandským mestám a aj v rámci Európy asi žiadne podobné nenájdete.

Holandsko: Amsterdam - raj pre lenivých cestovateľov III.
Publikované: 2.6.2014
Za mnou sediaci chlapík sa začína dostávať do „raušu“ (opojenie z drog alebo alkoholu). Síce nechápem z čoho, v autobuse vypil iba tretinkové pivo, ale príjemné to nie je. Chvíľu obťažuje Aňu, ktorá sedí vedľa neho, tej našťastie ponúkne výmenu miesta veľmi robustná srdečná černoška.

Holandsko: Haag – cesta k stanici
Publikované: 23.5.2014
Už je tomu niekoľko týždňov, čo sme boli spoločne naposled v Haagu. Dnes sa do tohoto mesta vrátime na poslednú prechádzku.

Holandsko: Haag – príjazd
Publikované: 25.4.2014
V minulej časti ste sa dozvedeli niečo o tom, kde môžete na trase Praha – Haag stráviť príjemnú zastávku.


Súvisiaca fotogaléria

Holandsko – krajina tulipánov a krásnych miest
Západná Európa ponúka k videniu viaceré zaujímavé štáty a jedným z nich je aj Holandsko. Táto kra...

Rotterdam: jesenná prechádzka mestom
Rotterdam leží na pobreží Severného mora a je druhým najväčším mestom Holandska. Žije tu okolo 60...


Súvisiace video

Holandsko, Rotterdam – moderná metropola
Ak idete do Holandska hlavne kvôli histórii a pamiatkam, tak Rotterdam nebude tou správnou voľbou...

Holandsko, Haarlem – zabudnutý braček Amsterdamu
V tomto krásnom historickom meste žije prevažne holandská vyššia stredná trieda – miestni si užív...

Holandsko, Amsterdam – najväčšie párty centrum Európy. Alebo nie?
Mesto nekončiacich párty a coffeshopov, aj tak sa často nazýva Amsterdam. Stačí ale vyraziť troch...

Holandsko – kvetinová záhrada Európy
Holandsko leží na západe Európy a právom patrí k najvyhľadávanejších cieľom návštevníkov z celého...

Holandsko: záhrada Keukenhof – kráľovstvo kvetín
Vydajte sa s nami do zeme tulipánov, na najvoňavejšie miesto sveta, do druhej najväčšej kvetinove...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

26.10.2021
K dlhým sychravým jesenným večerom jednoznačne patria knižky rovnako ako najväčší knižný veľtrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. novembra 2021 sa po pandemickej prestávke vracia do bratislavskej Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 bol Európskou úniou vymenovaný za Európsky rok železníc. Pri tejto príležitosti sa konali (jú) viaceré cezhraničné podujatia, workshopy i výstavy. Súčasťou roku železníc je aj možnosť získať bezplatnú železničnú permanentku.
20.10.2021
V poradí 16. ročník festivalu Horyzonty sa tento rok uskutoční v termíne od 11. do 13. novembra 2021. Trenčiansky festival divákom predstaví filmy v tradičnom šate, v podobe premietania v kinosále, no po pozitívnej skúsenosti a priaznivých diváckych ohlasoch z minulého roka, si budú môcť festivalový program pozrieť diváci aj online.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 10. 2021
sviatok:Demeter

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X