www.infoglobe.sk » Francúzsko, Paríž XXIV. : Montaigne a Plameň slobody

Francúzsko, Paríž XXIV. : Montaigne a Plameň slobody

Publikované: 5.11.2014
Nadšení prechádzkou po Champs-Elysées sme sa rozhodli poobzerať si aj jej okolie. Natrafili sme pri tom na ulicu Montaigne, kde na nás spoza plota vykúkala legendárna komixová postavička Tintin a o kúsok ďalej nespočetné množstvo luxusných butikov.

ulica Montaigne

Ani na chvíľku sme nezaváhali a vošli sme do zóny luxusu a Mekky módy. Samozrejme o nakupovaní v tejto časti Paríža sme ani len neuvažovali, nakoľko už samotné značky obchodov napovedali, že sa nejedná o ulicu, kde bežný turista utráca svoje peniažky. Napriek tomu vkusne, no úplne odlišne zariadené obchody, ako napríklad Chanel, Gucci, Armani, Prada, Versace, Valentino, Dolce&Gabbana, Nina Ricci či Bvlgari stáli za návštevu.  No azda najviac nás zaujal módny dom Christiana Diora. Práve Dior bol jeden z najvplyvnejších francúzskych i svetových módnych návrhárov a my sme mali možnosť stáť pred jeho domom, kde boli vo výkladoch, skôr ako niekde inde na svete, vystavené módne novinky na nadchádzajúcu sezónu. Ani si neviete predstaviť, ako náročné bolo dostať spred výkladov naše priateľky. Keď sa nám to už podarilo, natrafili sme v druhej polovici ulice na módny dom Louisa Vuittona. Jedna jeho časť bola v rekonštrukcii. To by nebolo až tak zvláštne, však o historické budovy sa treba starať, avšak samotné zakrytie rekonštruovanej časti bolo viac než nezvyčajné. Jednalo sa totiž o obrovskú bielu železnú „oponu“  v strede s nápisom módnej spoločnosti, ktorá zvlnená obopínala budovu od hora nadol. Tak s takýmto niečím sme sa ešte nestretli. Neuveriteľné, že aj zakrytie budovy má tu v Paríži, osobitý štýl a vkus.

ulica Montaigne - módny dom Louisa Vuittona

ulica Montaigne ulica Montaigne - módny dom Dior

Z poľnej cesty luxusná ulica

Uchvátení módnymi značkami a ich produktmi sme sa pomaly presunuli na koniec ulice, kde bol malý parčík s lavičkami. Urobili sme si tu malú občerstvovaciu prestávku a nahliadli sme aj do bedekra.  Dozvedeli sme sa, že ulica Montaigne bola kedysi len poľnou cestou spájajúcou zeleninové záhrady. Nazývala sa aj ako „Zelená cesta“. Zmena nastala v roku 1770, kedy riaditeľ kráľovských stavieb Abel-François Poisson de Vandières dal príkaz na vysadenie aleje brestov, čím sa zmenila bežná ulica na promenádu. O čosi neskôr sa ulica premenovala na ulicu „Aleja vdov“. K takémuto nezvyčajnému pomenovaniu došla vďaka obľube prechádzok osamelých žien. V roku 1850 došlo k poslednej zmene názvu, a to podľa významného francúzskeho spisovateľa Michela de Montaigne, ktorý je považovaný za zakladateľa literárneho žánru – esej. O päť rokov neskôr tu bol vystavaný palác umenia a postupne pribudli aj ďalšie elegantné domy, ktoré navždy zmenili chudobný charakter ulice. Príchodom už spomínaného Diora po druhej svetovej vojne, sa začal pomerne jej rozsiahly rozvoj, smerujúci k vytvoreniu najluxusnejšej triedy sveta.  Za zmienku ešte popri nóbl butikoch stojí divadlo Champs-Elysées, či mnoho štýlových reštaurácií.  

ulica Montaigne - módny dom Dolce&Gabbanaulica Montaigne

ulica Montaigne - módny dom Diordivadlo Champs-Elysées

Pamätník slobody aj žiaľu

Po týchto vyčerpávajúcich informáciách sme sa vydali cez križovatky a „námestie“ Place de lʹAlma  k ďalšej pozoruhodnosti Paríža. Bol ňou tzv. Plameň slobody (Flamme de la Liberté), ktorý je vernou replikou pochodne, ktorú drží známa americká Socha slobody. Jedná sa o pamätník nachádzajúci sa na ulici New York (Avenue de New York), nad vchodom do tunela, pri moste de lʹAlma, ktorý znázorňuje názorovú otvorenosť a oslavu plameňa slobody. Tento zaujímavý symbol venoval Parížu  v roku 1989 newyorský denník Herald Tribune.

Plameň slobody (Flamme de la Liberté)

V okolí pamätníka bola popísaná betónová stena s odkazmi a vyznaniami k princeznej Diane. Práve most pri vjazde do tunela sa stal 31. augusta 1997 miestom tragédie, kde pri vážnej autonehode anglická princezná podľahla následkom zranení.  Od tých čias je pamätník pre miestnych obyvateľov, ale aj zahraničných návštevníkov, považovaný za neoficiálnu pripomienku tejto nešťastnej udalosti. 

pri Plameni slobody (Flamme de la Liberté) - odkazy pre princeznú Dianu

Po chvíľke ticha venovanej na pamiatku princeznej sme sa vydali nábrežím Seiny smerom k parížskej Invalidovni (Les Invalides).  Po celý čas nás za chrbtom sprevádzala Eiffelova veža. Čo všetko sme zažili, videli, a čo sme sa dozvedeli, si ale povieme až o týždeň.

nábrežie Seiny - v pozadí Eiffelova veža

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste II.
Publikované: 19.7.2015
Po Luxemburských záhradách pokračujeme k svetoznámej univerzite Sorbonna, o ktorej rozvoj sa postaral sám kardinál Richelieu. Financoval jej rekonštrukciu a zmenil predtým obyčajné internáty pre chudobných študentov teológie na významné centrum vzdelanosti.

Francúzsko, Paríž XII. – Versailles, miesto francúzskej pýchy I.
Publikované: 13.8.2014
Ráno, po absolvovaní hotelových raňajok, sme sa vydali kúsok za Paríž - do jeho predmestia, ktoré nesie rovnomenný názov ako slávny zámocky komplex Versailles. Spoznávanie tohto bývalého sídla kráľov si vyžadovalo veľkú dávku trpezlivosti a aj určitú kondičku. Pýtate sa prečo? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Francúzsko, Paríž XIX.: Eiffelova veža a jej okolie I.
Publikované: 1.10.2014
Dozaista najväčšou dominantou, symbolom a pýchou nielen Paríža, ale aj celého Francúzska je svetoznáma Eiffelova veža, ktorú dnes navštívime.

Francúzsko, Paríž VII. – námestia v okolí Centre Pompidou
Publikované: 9.7.2014
Minulý týždeň sme navštívili mestskú radnicu a presunuli sme sa aj k Pompidouovému centru moderného umenia. Dnes sa pozrieme do okolia tejto budovy postavenej naruby, ktorá nesie meno po francúzskom prezidentovi Georgeovi Pompidouovi, ktorý stál za jej zrodom.

Francúzsko, Paríž XXVII.: Námestie Svornosti a gilotín
Publikované: 26.11.2014
Po zastávke pri ohromujúcom Veľkom a Malom paláci sme pokračovali na bulvár Champs-Élysées, po ktorom sme sa vydali smerom k Louvru. Zakrátko sme sa ocitli na obrovskom Námestí Svornosti (Place de la Concorde), ktoré je miestnymi obyvateľmi nazývané aj námestím gilotín.

Francúzsko, Paríž XXIX.: Opera Garnier a galéria Lafayette
Publikované: 10.12.2014
Na križovatke pred kostolom La Madeleine sme sa rozhodli ísť smerom k prestížnej opere Garnier. Zakrátko sme už stáli pred nádhernou pompéznou novobarokovou budovou, ktorá sa vďaka svojej rozlohe vyše neuveriteľných 11 000 m² radí na prvé miesto vo veľkosti divadla na svete.

Francúzsko, Paríž III. – história obkolesená zeleňou
Publikované: 11.6.2014
V našich potulkách po Paríži budeme pokračovať aj dnes. Zvoľníme tempo poznávania histórie a viac dáme priestor krásam prírody. Tá je v Paríži zastúpená v mnohých podobách. Azda tie najkrajšie ukážky sme sa rozhodli hľadať v nádherných parkoch či záhradách.

Francúzsko, Paríž II. – mesto slávnych a múdrych
Publikované: 4.6.2014
Po minulotýždňovom letmom predstavení Paríža sa dnes vydáme na jeho konkrétnejšie miesta. Náš výlet začneme v Latinskej štvrti, prejdeme si dva nádherné bulváre a navštívime aj azda najznámejšiu hrobku v meste.

Francúzsko, Paríž XIII. – Versailles, miesto francúzskej pýchy II.
Publikované: 20.8.2014
Napriek dlhým radom dodnes neľutujeme, že sme čakali na vstup do jedného z najkrajších zámkov sveta – do Versailles vyše dve hodiny. Treba hlavne vydržať a zámok sa vám odmení nielen svojou bohatou prepychovou vnútornou krásou, ale aj svojím zovňajškom a záhradami, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Francúzsko, Paríž XVI. – Montmartre: miesto svätých i hriechu
Publikované: 10.9.2014
Dnes sa do mestskej štvrte Montmartre opäť vrátime. Vydáme sa do uličiek preplnených umelcami, obchodníkmi so suvenírmi a samozrejme nevynecháme ani nejaké tie kabarety pre dospelých.

Francúzsko, Paríž XXI.: Eiffelová veža a jej okolie III.
Publikované: 15.10.2014
Prechádzkou po parku pri Eiffelovke sme ukončili minulotýždňové rozprávanie o zážitkoch počas našej návštevy Paríža. Povedali sme si o tzv. Múre pre mier a dnes budeme pokračovať v predstavovaní pamiatok v okolí azda najznámejšej veže sveta.

Francúzsko, Paríž VIII. – Rivoli, ulica významných stavieb
Publikované: 16.7.2014
Po prechádzke námestiami v okolí Centre Pompidou sme sa presunuli k Veži sv. Jakuba (Tour Saint-Jacques). Táto 52 metrov vysoká pamiatka nám pripomínala vežu, z dnes už legendárnej trilógie Pán prsteňov. Neváhali sme a išli sme si ju pozrieť z blízka.

Francúzsko, Paríž XVII.: Tour Montparnasse - zážitok na celý život
Publikované: 17.9.2014
Chcete mať celý Paríž pod sebou a kochať sa nádherným výhľadom na toto fascinujúce mesto? A pritom vidieť aj Eiffelovku?

Francúzsko, Paríž IV. – cestou ku katedrále Notre Dame
Publikované: 18.6.2014
V minulej časti nášho seriálu sme sa na Paríž pozreli z pohľadu milovníkov prírody a zelene, ktorá je v meste zastúpená v podobe parkov a záhrad. Dnes sa z jednej takejto oázy pokoja a oddychu vydáme k azda najznámejšiemu ostrovu tejto metropoly, kde sa nachádza preslávená dominanta – katedrála Notre Dame.

Francúzsko, Paríž VI. – milovaná aj zatracovaná architektúra
Publikované: 2.7.2014
V dnešnej, v poradí už šiestej časti nášho seriálu o Paríži sa vydáme od katedrály Notre Dame ku krásnej mestskej radnici, odkiaľ naše kroky povedú ku jednej z najkontroverznejších stavieb mesta, ktorú samotní Parížania buď milujú alebo zatracujú.

Francúzsko, Paríž XXII.: Víťazný oblúk a večná pocta
Publikované: 22.10.2014
Opäť sme sa prebudili do krásneho slnkom zaliateho parížskeho rána a hneď po hotelových raňajkách sa vydali na jeden z najznámejších bulvárov Paríža, ba možno aj sveta, na Champs – Élysées. Cieľ bol jasný – nákupy!

Francúzsko, Paríž IX. – kráľovská prechádzka k rieke
Publikované: 23.7.2014
Rušná ulica Rue de Rivoli v nás zanechala hneď viacero zaujímavých zážitkov. Či už to bol dotyk s históriou v podobe Veže sv. Jakuba alebo nádherné pohladenie zraku architektúrou obchodného centra v slohovom štýle art deco. Plný elánu sme si to nasmerovali k ďalšej z nespočetných pamiatok Paríža, ktorou bol tento raz kostol Saint-Germain-l'Auxerrois.

Francúzsko, Paríž XVIII.: Parížske podzemie - Métropolitain
Publikované: 24.9.2014
Vitajte v hlavnom meste Francúzska - meste umelcov, kaviarní a gurmánskych zážitko! O tom, čo sa tam deje na povrchu sa píše v jednom kuse, o množstve filmov ani nehovoriac. Lenže často sa zabúda na jednu veľkú zaujímavosť, ktorá leží z veľkej časti pod zemou. Áno, ide o Métropolitain, skrátene Métro.

Francúzsko, Paríž V. – vznešená katedrála Notre Dame
Publikované: 25.6.2014
V dnešnej časti nášho putovania po Paríži navštívime jednu z najväčších, najnavštevovanejších a najkrajších pamiatok v meste. Áno, je to katedrála Notre Dame na ostrove Cité. Opradená mnohými príbehmi už po stáročia dominuje tomuto mestu a podnecuje spisovateľov a nielen ich, k opisovaniu tajuplných príbehov s nenapodobiteľnou francúzskou rafinovanosťou.

Francúzsko, Paríž XIV. - La Défense: klenot moderny
Publikované: 27.8.2014
Po prechádzke historickým zámockým komplexom Versailles sme sa presunuli do úplne opačného sveta, ktorý je charakteristický budovami siahajúcimi až po nebesá, s materiálovým a vizuálnym stvárnením pripomínajúcim futuristickú budúcnosť ľudstva, tak známu zo sci-fi filmov.

Francúzsko, Paríž I. – mesto večnej krásy
Publikované: 28.5.2014
Dnes začína náš nový seriál o meste, ktoré sa radí medzi najznámejšie, najnavštevovanejšie a najkrajšie metropoly sveta. Áno, je to francúzske hlavné mesto Paríž. Spoločne sa vydáme na prechádzku po tých najvychytenejších miestach a rozpovieme si jeho tajuplné príbehy.

Francúzsko, Paríž XXIII.: Elyzejské polia – svetová prestíž
Publikované: 29.10.2014
Po tom, ako sme minulý týždeň začali deň návštevou druhého najzobrazovanejšieho monumentu Paríža – Víťazného oblúka (Arc de Triomphe), sme sa podchodom presunuli na začiatok azda najznámejšieho bulváru Paríža, ktorý sa stal symbolom prestíže, slávy a luxusu.

Francúzsko, Paríž  XV. – Montmartre: mesto, ako na dlani
Publikované: 3.9.2014
Po minulotýždňovej prechádzke ulicami a námestiami modernej štvrte La Défense sa dnes vydáme na najvyšší prirodzený bod Paríža, na Vrch mučeníkov po francúzsky nazývaný Montmartre. Navštívime azda jeho najvýznamnejšiu dominantu baziliku Sacré-Cœur a nevynecháme ani miesta kde tvorili tí najznámejší umelci.

Francúzsko, Paríž X. – múzeum dOrsay, domov impresionizmu
Publikované: 30.7.2014
Kráľovská prehliadka, o ktorej sme písali minulý týždeň, bola nádhernou bodkou dňa. Unavení, ale za to plní zážitkov sme sa presunuli do hotela. Po vskutku tvrdom spánku sme sa prebudili do nového „parížskeho“ dňa a znovu sme boli pripravení na výlety za poznaním tohto mesta miest.

Francúzsko, Paríž XI. – Seina, rieka života
Publikované: 6.8.2014
V našom putovaní po Paríži budeme pokračovať aj dnes. Tento raz sa vydáme obdivovať krásy veľkomesta z pohľadu rieky, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou života Parížanov a dejiskom mnohých historických medzníkov. Tou riekou je perla Paríža – Seina.

Francúzsko, Paríž XX.: Eiffelova veža a jej okolie II.
Publikované: 8.10.2014
Minulý týždeň sme navštívili azda najznámejší symbol Paríža – Eiffelovu vežu. Povedali sme si čo-to o jej vzniku, preskúmali sme jednotlivé poschodia a obdivovali jedinečné výhľady na mesto. Dnes ešte chvíľku na tejto pýche Francúzska zostaneme.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
6 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
9 °C