www.infoglobe.sk » Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu

Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu

Publikované: 3.6.2015
Po návšteve lotyšskej Rigy sme sa vydali do poslednej z pomedzi Pobaltských krajín, do Estónska. Táto najsevernejšia krajina Pobaltia má bohatú históriu a úchvatné pamiatky. Za poznaním tejto krajiny sme sa vydali do jej hlavného mesta Tallinnu.

Cesta z Rigy z prevažnej časti kopírovala pobrežie Baltského mora. Po ceste sme mali možnosť pozorovať úchvatný západ slnka, zlatisté odlesky vody a všadeprítomný pokoj, ktorý  bol pre nás doslova balzamom na dušu. Niekoľko ráz sme aj zastavili a okúsili studenú či skôr až ľadovú vodu Baltiku. Bol to pre nás zážitok, lebo ešte nikdy sme neboli v tak chladnom mori. Nadránom sme sa dostali do hlavného mesta Tallinn.

 pobrežie Baltského morapobrežie Baltského mora

Mesto sa rozprestiera na severnom pobreží Estónska, necelých 80 kilometrov od fínskych Helsínk (delí ho Fínsky záliv). Je dôležitým prístavom nielen pre nákladnú, ale aj osobnú dopravu. Zaujímavosťou je, že susedné Fínsko plánuje postaviť podmorský tunel na prepojenie týchto dvoch severských metropol. No kým sa tak stane, turisti si musia vystačiť s výborným lodným, prípadne leteckým spojením. Z Tallinnu je aj priame železničné spojenie s ruským Petrohradom či lotyšskou Rigou. Aspoň tak píšu v bedekroch, no situácia sa neustále mení, preto vám odporúčame si dopredu zistiť tento druh spojenia. Pokiaľ by ste sa tu vydali na vlastnú päsť autom, ideálna je trasa po tzv. ceste Via Baltica, ktorá je obdobou našich diaľnic.    

Tallinn - gotická radnica  

Tallinn vďaka svojej bohatej histórii , ktorá siaha až do doby železnej a nevšedným pamiatkam je od roku 1997 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Mesto si prešlo krušnou dobyvateľskou minulosťou. Krajín, ktoré sa usilovali o jeho správu bolo niekoľko. Najskôr to bolo Dánsko, neskôr vtedajšie Nemecko striedané Švédskom, Poľskom až napokon Ruskom. Až v roku 1918 vyhlasuje Estónsko samostatnosť a s ním aj hlavné mesto. No tento vývoj trvá len krátko, Tallinn a celá krajina sa v roku 1940 dostáva do sovietskej okupácie, neskôr je obsadená fašistami, až napokon je opäť pod správou sovietskej moci. K oslobodeniu dochádza až v roku 1991 a od tých dôb mesto na sebe pracuje a stáva sa jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií.  Jeho historické centrum už z diaľky zdobia veže chrámov či starovekých hradieb.

Tallinn - gotická radnica, námestie

Po dorazení do centra sme ani na chvíľku neváhali a vydali sa do spoznávania jeho krás. Za návštevu určite stoja pamiatky ako hlavné námestie s historickou zástavbou budov z prevažne 13. a 17. storočia, gotickou radnicou, domom Bratstva čiernych hláv, ďalej božie chrámy sv. Alexandra Nevského, Mikuláša Divotvorcu, palác alebo zámok Kadriorg, modernistickú budovu Akademického divadla a viaceré zasvätené kostoly. Určite sa choďte pozrieť aj na hradný vrch Toompea, ktorý v sebe skrýva komplex hradných stavieb, opevnenie, katedrálu, administratívne a obytné budovy. Na hlavnom námestí nevynechajte návštevu najstaršej fungujúcej lekárne (Raeapteek) v Európe.  A takto by sme ešte mohli pokračovať dlho, no ako sa hovorí: „Dobré je raz vidieť, ako stokrát čítať“.

Fínsko, Helsinki - katedrála sv. Olafa

Ako sme už spomenuli, Tallinn má priame lodné spojenie s Helsinkami, o ktorých si viac môžete prečítať TU, a taktiež so Štokholmom, o ktorom si tiež môžete viac prečítať TU. Pri najbližšom pokračovaní našej severskej cesty vystriedame Pobaltie za nespútanú a vôbec nie chladnú Škandináviu.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia
Publikované: 27.5.2015
Naše putovanie Pobaltím sme začali v Litve, kde sme navštívili dve čarokrásne mestá Vilnius a Trakai. Dnes sa presunieme do susedného štátu Lotyšsko a navštívime jeho hlavné mesto Rigu, ktorá vás dozaista očarí.

Litva: jazerá a kríže
Publikované: 16.6.2014
Priemerný našinec asi vie, že Litva existuje, a možná aj to, kde sa približne nachádza, ale to bude zrejme všetko. Na rozdiel od tradičných turistických destinácii ako je Chorvátsko, Taliansko alebo Grécko sa Litva nachádza na okraji záujmu priemerného Západniara. Je tam síce Baltské more, na kúpanie je však chladné.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Litva, Vilnius – klenot krajiny
Publikované: 20.5.2015
Po krátkom čase sa opäť vrátime do Litvy. Ak si pamätáte, boli sme na návšteve mestečka Trakai s jeho očarujúcim Ostrovným hradom. Tento raz sa však ocitneme priamo v hlavnom, a zároveň najväčšom meste tejto Pobaltskej republiky – vo Vilniuse.

Litva, Trakai – mesto s Ostrovným hradom
Publikované: 22.4.2015
Dnes sa vydáme do najjužnejšej a zároveň najväčšej pobaltskej krajiny, do Litvy. Navštívime tu starobylé mesto Trakai, ktoré je vzdialené približne 28 kilometrov západne od hlavného mesta Vilnius.

Litva: Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok
Publikované: 3.4.2013
„Magica locus.“ Magické miesto alebo aj miesto nádejí a spomienok. Svedčia o tom tisíce krížov, ktoré sa týčia k nebesám. Zapôsobí na vás svojou silou a aurou, ktorú vyžaruje a napriek čudnému pocitu budete vedieť, že ste na správnom mieste. Mieste, kde nájdete pokoj.

Fínsko: Kokkola - malebný prístav v severnom Fínsku
Publikované: 1.9.2014
Dnes vás naše riadky zavedú do malého prístavného mestečka na pobreží Ostrobotnie (Pohjanmaa). Mesto Kokkola, ležiace medzi mestami Oulu a Vaasa, sa síce nedá odporúčať na samostatný výlet, ale ak budete mať cestu okolo, zastavte sa tu a preskúmajte jeho krásy.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikované: 11.8.2014
Do Rovaniemi sa rovnako ako do všetkých väčších fínskych miest môžete dostať pohodlne lietadlom. Z letiska situovaného neďaleko mesta vás do centra dovezú pravidelné autobusové linky. Ak vám nevadí dlhé cestovanie, môžete sa do Rovaniemi dopraviť aj vlakom.

Fínsko: Suomenlinna - ostrovná pevnosť s bohatou minulosťou
Publikované: 14.9.2014
Prostredníctvom dnešných riadkov sa prenesieme na jeden z ostrovov ležiacich na dosah od fínskeho hlavného mesta, Helsínk. Priľahlých ostrovčekov tu je požehnane, ale iba jeden ostrovný komplex je natoľko významný, aby bol spolu s ďalšími šiestimi fínskymi pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO.

Fínsko: Ochutnávame mliečne výrobky
Publikované: 16.12.2013
O fínskej kuchyni sa hovorí, že je jednoduchá, čerstvá, pripravovaná z miestnych zdrojov, a Fíni sú považovaní za majstrov kombinácií. Dnešná časť bude venovaná jednej z ďalších výživných zložiek - mliečnym výrobkom, ktoré spolu so zeleninou, rybami a tmavým pečivom patria k základným stavebným kameňom fínskeho stravovania.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 18.8.2014
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Fínsko: Ochutnávame národné špeciality
Publikované: 22.2.2014
Dnešným článkom, v ktorom sa zoznámime s fínskymi špecialitami, sa rozlúčime s cyklom o obľúbených fínskych jedlách a nápojoch.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier I.
Publikované: 28.7.2014
Prvý zo série článkov predstavujúcich známe i neznáme mesta krajiny tisícich jazier, Fínska, nás zavedie do malebného priemyselného mesta ležiaceho v jazernej oblasti, Tampere. Môže sa vám zdať, že spojenie malebný a priemyselný nejde dohromady. V Tampere sa to však naozaj podarilo skĺbiť dohromady.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
6 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
9 °C