www.infoglobe.sk » Dolinou Veľkého Sokola

Dolinou Veľkého Sokola

Publikované: 17.9.2010
Aktívna dovolenka II. Ako sme už v prvej časti nášho putovania naznačili, kemp v Podlesku je ideálnym východiskovým bodom pri návšteve tých najpôsobivejších dolín, ako je Suchá Belá či 4 km západne položené Piecky, resp. 6 km vzdialený Veľký Sokol. A práve ten bude cieľom našej dnešnej výpravy.

  • Slovenský raj je svojim profilom regulárnym pohorím a tak aj tu musíme počítať s nevyspytateľnosťou počasia a predovšetkým potom zrážok, ktoré môžu za pár hodín premeniť relatívne schodné vodné cesty, rebríky a drevené lávky na vcelku dobrodružný survival, kde suchou nohou len tak neprejdete. Útechou vám však môže byť, že často preplnené rokliny za nepriazne počasia osirejú od davov natešených turistov, ktorí predovšetkým zdržujú, nadšene híkajú nad krásami prírody a nekontrolovateľne skáču do záberu presne vo chvíli, keď vyberiete fotoaparát. Samozrejme, kempovanie v daždi nepatrí medzi naše obľúbené koníčky, ale o to viac radím vydať sa na cestu vo chvíli, kedy ostatní návštevníci „raja“ mrzuto vykukujú z prevlhnutých stanov, kde donekonečna odpovedajú na otázky svojich ratolestí: „Kedy už pôjdeme na výlet?“

 

My však vyrazíme hneď! Náš cieľ, Veľký Sokol, sa nachádza necelých 6 km proti prúdu a čiastočne aj korytom bystriny Biela voda. Po zelenej turistickej značke, ktorá vás dovedie najprv k nie menej pôsobivej doline Piecky pri osade Hrabušická píla, kde sa môžete okrem iného aj občerstviť, ale predovšetkým tu zaplatíte vstupný poplatok (1,5 €) za vstup do priľahlých dolín. K ústiu Veľkého Sokola však musíme pokračovať o ďalšie dva kilometre ďalej, kde narazíme na ľavostranný prítok riečky Sokol, ktorej vody, ktoré dali meno aj ráz celému kaňonu, nám budú zanedlho dôverne známe! Spočiatku je táto roklina široká a značne plochá, v takmer nebadateľnom stúpaní prechádzame okolo spevneného koryta riečky a veľkej nádrže - Tajchu. Asi po polhodine chôdze pohodlnou lesnou cestou sa dostávame do miesta, kde sa roklina konečne zužuje, prúd silnie. Až doteraz bola väčšina brodov schodná takmer suchou nohou, čo platí predovšetkým za „suchého“ počasia, počas mojej návštevy som sa tu už brodil, pretože sa mi nechcelo riešiť dilemu, či ísť s jednou topánkou „durch“ alebo čvachtať oboma. Zvolil som druhú variantu a vyplatilo sa. Na rázcestí pokračujeme vľavo pomerne strmým úsekom, kde je výstup podporený radou umelých istiacich pomôcok. Romantika začína!

  

Po niekoľkých kilometroch (kilometráž je tu naozaj zavádzajúci údaj) hopsania po viac či menej stabilných kameňoch a balansovaní na slizkých drevených brvnách sa dostávame do Kamenných vrát, úzkeho kaňonu, v ktorom sa nachádza najviac exponovaných úsekov tejto rokliny s radou vodopádov a kaskád, ktoré sú navyše blokované mnohými popadanými kmeňmi, ktoré dodávajú miestu aj výstupu na dramatickosti. Mnoho rokov trúchnivejúce torzá stromov sú sem tam premostené stúpadlami a niektoré už samé o sebe poslúžia ako lávky, ktoré sú však počas veľkej vody často zaplavené, kĺžu a vôbec dávajú ceste ráz skutočného dobrodružstva. Ale čo je hlavné, vytrvalý dážď pod hustým príkrovom stromov sa prakticky nedá poznať a ak predsa, tak len to dotvára atmosféru neopakovateľného survivalu. Navyše ste tu úplne opustený a to je v Slovenskom raji jav takmer nevídaný! Okolité príkre zrázy, porastené hebkým machom a papraďou, sa ostro zarezávajú bezmála 300 metrovým zrázom do planiny Glac. Bystrina Sokola stále slabne a to priamo úmerne našim silám. Stúpame, lávky a klady nás postupne dovedú k niekoľkým vodopádom, z ktorých najpôsobivejšie sú Malý a Veľký a k nim priliehajúce Kaskádové vodopády, ktorých prevýšenie prekonáme za pomoci kovových rebríkov pevne fixovaných do skalného masívu. Zdolávame aj posledné prekážky a pozvoľna prechádzame do Rothovej rokliny, ktorá je aj záverom doliny Veľkého Sokola.

Menšia riečka zo začiatku našej cesty tu pripomína skôr väčší horský prameň, ktorým skutočne taktiež neďaleko je a nám nezostáva nič iné, než z posledných zvyškov síl vystúpiť po žltej značke príkrym lesným svahom, ktorý nás dovedie na Glackou cestu (899m) – spádový koridor pre väčšinu miestnych dolín, vedúci späť do kempu Podlesok. Z rázcestia pôjdeme vľavo cca pol hodiny po červenej značke smer horská lúka, nesúca názov Glac - bývalá horáreň (990 m). Bohužiaľ aj na nej budeme mierne stúpať, ale aj tak vám bude lesná cesta po predchádzajúcom kaňone pripomínať skôr kúpeľnú kolonádu. V prípade, že ste neodolali a vstúpili do chladných vôd Sokola, nastala teraz tá pravá chvíľa na prezutie, či výmenu ponožiek, ak však nechcete, aby vás vaši spolucestovatelia častovali poznámkami ako „nekvákaj“ a podobne… Za dobrej viditeľnosti sú z horských lúk a v priesekoch lesa krásne výhľady na Nízke Tatry s dominantniu Kráľovou hoľou. Príliš si ich však neužijete, pretože takýchto miest je tu pomenej. Od vrcholu Glac sa už magistrála zvažuje až do nepríjemného klesania v serpentínach nad Podleskom, kde dostanú zabrať predovšetkým vaše kolená a členky, takže okrem obväzu tu oceníte aj trekkingové paličky.    

Po kilometrovom zostupe príkrym svahom vychádzate len niekoľko desiatok metrov od vstupu do kempu, ale predovšetkým nemôžete minúť útulne zrekonštruovanú reštauráciu, kde isto oceníte kvalitu miestnej kuchyne a v rozumnej miere aj liečivosť lokálnych likérov, z ktorých dominuje Tatranský čaj, ktorého 52% postačí k hrejivému zakončeniu náročného dňa.

•  Obtiažnosť túry: stredne náročná až ťažká a dlhá túra – podľa počasia (výšky vody)

•  Dĺžka túry: 4 a ½ až 5 a ½ h

•  Celková dĺžka túry: 6 až 7 h

•  Celkové prevýšenie: výstup 450 m, zostup 450 m

•  Základná trasa: Podlesok – Hrabušická Píla - Veľký Sokol - Glac - Podlesok

 

V ďalšom pokračovaní prejdeme Prielom Hornádu, Kláštorskú roklinu a vystúpime na Kláštorisko.

Text/foto: Jan Chaloupka

Preklad: O. Kubáčkova



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Turistické NAJ Slovenského raja
Publikované: 14.5.2009
Jedinečnej prírodnej lokalite Slovenského raja sme sa v našom článku venovali nedávno. Dnes sa zameriame na jeho konkrétne a zároveň najzaujímavejšie časti, kde sa nachádzajú a ako sa k nim najlepšie dostať.

Cesta do Slovenského raja
Publikované: 9.9.2010
Pokiaľ vás už omrzelo cestovanie do ďalekých destinácií za morom, palmovým a nekonečným slnením na často preľudnených plážach, máme pre vás tip na zaujímavú a predovšetkým aktívnu dovolenku, počas ktorej navštívime a prejdeme mnohé zo zaujímavých aj romantických miest Slovenska a neskôr aj Českej republiky.

Dobšinskou ľadovou jaskyňou
Publikované: 1.10.2010
Všetko sa raz končí, rovnako aj náš pobyt v raji. Trochu zvláštna veta na úvod seriálu o aktívnej dovolenke, no, žiaľ, je to tak. Aby naša dovolenka bola skutočne aktívna, musíme sa teraz presunúť za ďalším dobrodružstvom po trase, na ktorej navštívime Dobšinskú ľadovú jaskyňu, prejdeme tajomnú Muránsku planinu, aby sme v podvečer dorazili do Nízkych Tatier.

Muránskou planinou
Publikované: 8.10.2010
Definitívne opúšťame malebný kraj Slovenského raja a po návšteve ľadovej jaskyne nás čaká presun do Nízkych Tatier, kde bude naša aktívna dovolenka pokračovať. Medzi Nízkymi Tatrami a našou východiskovou pozíciou sa však nachádza kraj, ktorého krásu sa nedá len tak obísť a keďže sa na našej vytýčenej trase až tak neponáhľame, dovolíme si dnes urobiť malú odbočku.

Z Chopku na Ďumbier
Publikované: 22.10.2010
Mierna odbočka cez Muránsku planinu nijak nenarušila plán našej aktívnej dovolenky, ktorá dnešným dielom pokračuje v predhorí Nízkych Tatier. Od mesta Brezno je to pod vrcholok masívu, ktorému dominuje vrchol Ďumbier, už len kúsok.

Prechádzka Banskou Bystricou
Publikované: 29.10.2010
Naša aktívna časť dovolenky pomaly končí, ale stále nám zostáva viac ako polovica cesty, na ktorej dnes navštívime historickú i modernú Banskú Bystricu.

SR, Krásnohorské Podhradie - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov
Publikované: 27.4.2014
Naše malebné Slovensko v sebe ukrýva mnoho prírodných krás, za ktorými sa oplatí vycestovať aj na druhý koniec republiky. Rovnako je pretkané hustou sieťou historických pamiatok, ktoré každoročne prilákajú nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Dnes spoločne navštívime východ Slovenska, kde sa ukýva aj jedna unikátna pamiatka - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov.


Súvisiaca fotogaléria

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X