www.infoglobe.sk » Cyprus, Protaras – kedysi rybárska dedinka, dnes obľúbené turistické letovisko

Cyprus, Protaras – kedysi rybárska dedinka, dnes obľúbené turistické letovisko

Publikované: 17.6.2022
Pár dní pred dovolenkou sme stále netušili kam pocestujeme. Peňazí sme nemali nazvyš, a tak sme naozaj starostlivo zvažovali, kde si budeme môcť dovoliť nielen primerané ubytovanie, ale tiež dáku zábavu a nočný život tak, aby nás to úplne nezruinovalo. Aj keď by sa mohlo zdať, že pomerne vzdialený Cyprus asi nebude tou najsprávnejšou voľbou, opak bol pravdou.

Ako je už pre nás zvykom, opäť sme necestovali so žiadnou cestovnou kanceláriou, ale na vlastnú päsť. Najlacnejšie letenky smerom na medzinárodné letisko v cyperskej Larnake sme našli až z Krakova. To nás však neodradilo, keďže tam máme kamarátku, u ktorej sme mohli na pár dní prespať. Stretávame sa pravidelne, niekedy príde ona na pár dní k nám do Bratislavy, inokedy my na pár dní do Krakova, alebo sa stretneme len tak na polceste, niekde v horách a spoločne zdoláme nejaký turistický výstup. Ihneď sme jej zavolali, či jej termín nášho výletu vyhovuje a o pár dní sme už balili kufre. 

Zastávka v prekrásnom Krakove

Tri dni v Krakove stáli za to. Veď Krakov patrí k najkrajším poľským mestám, dovolím si dokonca tvrdiť, že k najkrajším mestám v rámci celej Európy (fotogalériu Krakova si môžete pozrieť TU). Príjemné stretnutie s kamarátkou plné dlhých rozhovorov a posedení v útulných krakovských krčmičkách nám ubehlo ako voda a my sme opäť balili kufre.

Krakov

Na letisku v Krakove sme sa stretli s kamarátmi pochádzajúcimi z východného Slovenska. Počas roka sa kvôli vzdialenosti, ktorá nás delí, vídame len zriedkavo, a tak sme boli veľmi radi, že na dovolenku na Cyprus pocestujeme spoločne. 

Protaras – raj dovolenkárov

O niekoľko hodín sme už vystupovali z lietala na medzinárodnom letisku v Larnake. Ešte doma sme si cez internet zarezervovali pomerne veľký plne klimatizovaný apartmán pre 5 osôb s dvoma spálňami, kuchyňou, priestrannou kúpeľňou, slnečnou terasou a rozťahovacou pohovkou v obývačke za veľmi rozumnú cenu. Ten však na nás čakal v približne 45 km vzdialenom mestečku Protaras. Keďže sme boli piati, rozhodli sme sa na celé obdobie našej dovolenky zapožičať si menšie auto. A dobre sme urobili. Požičanie auta na zhruba týždeň nás pri rozpočítaní na piatich vôbec nevyšlo draho a navyše sme sa mohli pohybovať kedykoľvek a kamkoľvek.

výhľad z terasy apartmánu - Protaras

Protaras bol  podobne ako azda najznámejšie a najnavštevovanejšie letoviskom Ayia Napa, pôvodne len rybárskou dedinkou na juhovýchodnom výbežku ostrova. Privítal nás nádherným západom slnka a neuveriteľne teplým morom, do ktorého sme sa hodili hneď po prevzatí kľúčov od apartmánu a prezlečení sa do plaviek. Za posledných 35 rokov sa Protaras premenil na obľúbené turistické letovisko, ktoré ponúka naozaj komplexné služby všetkých cenových kategórii. V porovnaní s letoviskom Ayia Napa, tu nie je problém ani v hlavnej turistickej sezóne nájsť voľný útulný apartmán za rozumnú cenu. 

Protaras

Celú dovolenku sme si naozaj užili. Počasie sme mali ukážkové, veď Cyprus je známy tým, že dovolenkárov láka predovšetkým príjemnou ostrovnou klímou a v priemere až 300 slnečnými dňami v roku, a tak turistická sezóna na Cypre patrí k najdlhším v rámci celej oblasti Stredozemného mora.

šantenie na vodnom skútri

Celú oblasť Protarasu zdobia prekrásne pláže so zlatistým pieskom, priezračné azúrové more a nádherné prírodné scenérie. Aj tu je samozrejmosťou široká ponuka fakultatívnych výletov, či rôznych vodných športov a atrakcií, ktoré si môžete zakúpiť priamo na pláži. My sme sa autom vydali do neďalekého aquaparku, kde sme strávili celý deň šantením na toboganoch a iných vodných atrakciách. Taktiež sme absolvovali príjemnú poldňovú plavbu loďou spojenú s kúpaním a spúšťaním sa na šmykľavke do otvoreného mora  priamo z paluby. A nenechali sme si ujsť ani dvojhodinovú plavbu loďou, ktorá má presklené otvory v podpalubí, a tak sme sa aspoň na chvíľu mohli cítiť ako v ponorke. Protaras sa môže pýšiť aj jednou z najkrajších pláží na Cypre, známou ako Fig Tree Beach, z ktorej je nádherný výhľad na záliv Fig Tree Bay (po slov. Zátoka figovníka). Ďalším poznávacím znamením Protarasu je  obrovské množstvo veterných mlynov, ktoré lemujú jeho okolie. Asi desať minút jazdy autom je mys Cape Greco, ktorý patrí k najkrajším miestam na ostrove.

Protaras - kúpanie na odľahlej plážineďaleký aquapark

Protaras - pláž

Ani po večeroch sa tu človek nenudí. Krásne bary priamo na pláži, večne plná promenáda v centre mestečka, príjemné reštaurácie, ktoré ponúkajú predovšetkým jedlá vychádzajúce z tradícií gréckej a tureckej kuchyne, doplnené vplyvom talianskej sú zárukou či už skvelého gurmánskeho zážitku, alebo príjemného posedenia pri poháriku vynikajúceho cyperského vínka. K najobľúbenejším miestnym pochúťkam patrí grilovaný syr halloumi, ktorý sa tradične podáva s čerstvou zeleninou, bylinkami a chlebom. Určite ho musíte ochutnať. Je znamenitý! Pokiaľ by vás lákal skôr nočný život, odporúčam vám navštíviť neďaleké letovisko Ayia Napa. Tu sú diskotéky a bary otvorené takmer nonstop.

Protaras - cestou ku kostolíku na kopcikostolík na kopci je otvorený nonstop

Z Cypru sme sa vrátili naozaj dobre oddýchnutí a krásne opálení. Keďže sa nám podarilo zohnať útulný apartmán neďaleko od pláže s vlastnou kuchynkou a skvelou terasou s grilom, väčšinu peňazí, čo sme mali na letnú dovolenku vyhradené, sme mohli investovať do zábavy a výletov. Dovolenka na Cypre naozaj nemusí vyjsť draho. Pokiaľ ešte stále neviete, kde strávite tu svoju vysnenú letnú rekreáciu, Cyprus vám môžem vrelo odporučiť. 

 

GPS: 35°00'42.6"N 34°03'32.6"E

 Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II - Kyrenia
Publikované: 25.3.2017
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I - Nikózia
Publikované: 18.3.2017
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III – Famagusta
Publikované: 1.4.2017
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím, ktoré je funkčné len od minulého roku. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.


Súvisiaca fotogaléria

Cyprus: od dávnoveku po súčasnosť
Cyprus je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori a je rozdelený na tureckú a grécku časť t...

Cyprus: turistické letovisko Protaras
Mestečko Protaras, vzdialené asi 45 kilometrov od medzinárodného letiska v Larnake, bolo kedysi m...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
23.6.2022
V dňoch 25. a 26. júna 2022 sa v priestoroch starého rušňového depa Bratislava východ uskutoční v poradí už 22. ročník celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel - Rendez 2022. Návštevníkov čaká nielen vyše tridsať prevádzkyschopných historických hnacích vozidiel, ale aj bohatý sprievodný program.
22.6.2022
Všetci pretekári, nadšenci a priaznivci automobilizmu sa už dozaista nemôžu dočkať unikátneho podujatia a pretekov 500km slovenských, ktoré sa uskutočnia od 29. júna do 2. júla 2022. Súčasťou pretekov bude aj skvost na koľajniciach, vlak Slovenská strela.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 6. 2022
sviatok:Tadeáš

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X