www.infoglobe.sk » Cyprus: Ostrov dvoch svetov III. – Famagusta

Cyprus: Ostrov dvoch svetov III. – Famagusta

Publikované: 29.5.2023
Famagusta alebo Gazimagusa sa kedysi dávno nazývala Ammochostos, čo znamená „pochovaný v piesku“. Tunajšia krajina je celkom rovinatá, ale s úrodnými poliami, kde sú vidieť zelené potrubia. Tie privádzajú vodu z Turecka podmorským potrubím. Tu na Cypre je totiž nedostato vody.

Jarné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Keď vchádzam do modernej časti Famagusty, míňam kruhový objazd s mešitou, ktorej postavili príliš vysoké minarety, čo by sa architektovi M. Sinanovi vôbec nepáčilo. Podľa neho by nemali byť minarety vyššie než tretina stavby. Ale mne sa celkom páčia. A teraz sú už vidieť obrovské hradby starého mesta. Tie sú v obklopení vodnej priekopy, ktorá určite pomohla odolávať celých 10 mesiacov Osmanom, ktorí na mesto vypálili 100 000 delových gúľ. Bolo tu 360 kostolov, ktoré potom zostali bez striech a poničené, ale napriek tomu je mesto skutočne nádherné.

Famagusta

V stredoveku a zároveň vo svojom najväčšom rozkvete bolo pôvabnejšie než mnohé európske mestá. Žiarilo tu viac zlata a diamantov než na európskych kráľovských dvoroch. Mesto bohatlo vďaka svojmu prístavu, kde bola aj zóna voľného obchodu. Všetky prestížne európske firmy tu mali svoje zastúpenie. Vraví sa, že tu boli aj tie najkrajšie kurtizány. A v období lusignanských kráľov sa tu usadilo mnoho Benátčanov a Janovčanov. Raz sa medzi sebou krvavo pohádali o výsadu, kto povedie z pravej strany uzdu koňa, na ktorom sedel panovník. Malo to totiž symbolický význam a odhalilo, kto má hlavné postavenie v tomto okázalom meste. Tak sa strhla bitka na život a na smrť a mnoho ľudí zomrelo.

mešita Lala Mustafa paša

Uprostred mesta je krásny kostol sv. Mikuláša, ktorý bol premenený na mešitu Lala Mustafu pašu. Ten totiž nakoniec mesto dobyl. Priečelie mi pripomína katedrálu v Remeši vo Francúzsku. Tiež tu je koruna jeruzalemských kráľov ako v Nikózii pri mešite Selimiye. Minaret postavený hneď vedľa mi vôbec nekazí dojem. Dokonca mi to pripomína kombináciu architektúry v Andalúzii.

mešita Lala Mustafa paša

Tam to mali zase naopak – z mešít a arabských palácov robili kostoly a kresťanské paláce. Vchádzam dovnútra a páči sa mi jednoduchý interiér, kde vyniká celá stavba. Zase tu Osmani nenechali žiadne sochy ani výzdobu, tak sa človek môže naozaj ponoriť do skromného rozjímania.

mešita Lala Mustafa paša mešita Lala Mustafa paša

Počas prechádzky mestom navštívim mnoho poničených kostolov, ale tiež väzenie básnika Kemala, ktorého sultán potrestal za písanie veršov zameraných na jeho osobu. Prechádzam okolo Benátskeho paláca s troma oblúkmi a medzi nimi sú stĺpy z historickej Salamíny. Vedľa stojí kostol templárov. Tým totiž Cyprus venoval Richard Levie srdce, ale keďže obyvateľov drali z kože a veľmi ich utláčali, tak sa to ľuďom nepáčilo a templárov vyhnali. A až potom Richard venoval ostrov Lusignanom, ktorí boli vyhnaní z Jeruzalema.

Benátsky palác

Jedna bašta hradieb je nazvaná Morská brána, pretože tade vchádzali všetci, ktorí priplávali do mesta po mori. Pri nej stojí mohutný lev sv. Marka, o ktorom koluje povesť, že raz za čas ožije a otvorí tlamu. Ten kto do nej bez zaváhania strčí ruku, vytiahne obrovský poklad. Stačí byť „len“ v správny čas na správnom mieste…

Famagusta

Už ma čaká iba Othellova veža, podľa ktorej sa inšpiroval Shakespeare so svojim Othellom. Tu sa benátsky černoch zamiloval do krásnej Desdemony. Tú rodina kvôli nemu zapudila a ona tu s ním žila. On bol ale neskutočne žiarlivý a jedného dňa úbohu Desdemonu zabil. Je tu tiež malý dvor kde vidím, aké hrubé boli tie hradby. Na ich stavbe sa vraj podieľal aj geniálny Leonardo da Vinci, ktorý navštívil Cyprus. Na nádvorí je bývalé divadlo a v koniarni s krížovou klenbou je vystavené delo aj delová gule. Skúšam ich zdvihnúť, každá má aspoň 30 kg. Tak si predstavím 100 000 takých gúľ, čo boli vystrieľané na mesto…

 

GPS: 35°07'40.1"N 33°56'10.3"E

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: A.Savin

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cyprus, Protaras – kedysi rybárska dedinka, dnes obľúbené turistické letovisko
Publikované: 26.6.2023
Pár dní pred dovolenkou sme stále netušili kam pocestujeme. Peňazí sme nemali nazvyš, a tak sme naozaj starostlivo zvažovali, kde si budeme môcť dovoliť nielen primerané ubytovanie, ale tiež dáku zábavu a nočný život tak, aby nás to úplne nezruinovalo. Aj keď by sa mohlo zdať, že pomerne vzdialený Cyprus asi nebude tou najsprávnejšou voľbou, opak bol pravdou.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov IV. – Salamína
Publikované: 5.6.2023
Z Famagusty sa tentokrát vydávam do asi 10 kilometrov vzdialenej Salamíny (Salamis). Jedná sa o zvyšky starovekého mesta. Už od hlavnej brány vidím krásne antické stĺpy a budovy. Po ľavej strane obmýva ruiny mesta more a ja sa prechádzam okolo krásnej fontány so sochami až na agoru. Na druhej strane je zachovalý bazénik a vedľa luxusné kúpele s mozaikami a freskami.

Cyprus: 4 hlavné dôvody, prečo by ste ho mali navštíviť
Publikované: 17.5.2021
Aj vy plánujete tohtoročnú dovolenku tak, aby ste nemuseli ďaleko a dlho cestovať? Aby ste pritom neboli ohrození na zdraví a zvládli všetko bez zbytočne komplikovaných potvrdení a karantény? V tom prípade si môžete začať plánovať dovolenku na Cypre, ktorý je turistami vyhľadávaný z mnohých ďalších zaujímavých dôvodov.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov VI. – Pafos a krátky výlet do hôr
Publikované: 19.6.2023
Cestou do mesta Pafos ešte odbočím z diaľnice na panoramatickú vyhliadku Petra tou Romiou – rímsky kameň… Tu vraj Afrodita po prvý raz vystúpila na pevninu. Vo vode je obria skala, ktorá je pozoruhodná tým, že je z rovnakého materiálu ako pohorie Bes Parmak, ktoré je odtiaľ vzdialené 3 hodiny cesty. Legenda vraví, že byzantský vojak Dienis Arkitas, čo tu strážil pobrežie pred nájazdmi Arabov, odišiel na sever k Bes Parmak a z diaľky uvidel, ako sem mieria arabské lode. A tak vzal kus skaly a tresol ňou až sem, aby ich odohnal…

Cyprus: Ostrov dvoch svetov V. – polostrov Karpaz
Publikované: 12.6.2023
Karpaz je odpočinkovou zastávkou sťahovavých vtákov a nachádza sa tu viac než 40 druhov orchideí. Vyskytuje sa tu tiež sedem druhov hadov, ale len 3 z nich sú jedovaté. Karpaz je tiež vyhlásené miesto korytnačiek a divokých somárov.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov II. - Kyrenia
Publikované: 22.5.2023
Z hlavného mesta Nikózie vyrážam smer Kyrenia (Girne). Mierime do hôr, ktoré prejdeme a už je vidieť more a severné pobrežie Cypru. Pod nami je prívetivé mesto Kyrenia s malebným prístavom a pôsobivým hradom.

Cyprus: Ostrov dvoch svetov I. - Nikózia
Publikované: 15.5.2023
Ak ste ešte neboli na Cypre, mali by ste sa sem vydať, zaručene vás okúzli – možno svojimi horami, starobylosťami či pôvabom miest. Nech je to ako chce, takú rozmanitosť zážitkov hneď tak všade nezískate.

Cyprus, Ayia Napa – vychytené letovisko
Publikované: 3.7.2023
Naše cestovanie po Cypre zavŕšime návštevou obľúbeného turistického letoviska v regióne Famagusta, ktoré v preklade nesie názov sväté zalesnené údolie - Ayia Napa. Situované je na juhovýchodnom pobreží ostrova v oblasti Kokkinochoria.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite I.
Publikované: 13.3.2016
Cyprus je po talianskych ostrovoch tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa južne od Turecka. Od roku 1974 je rozdelený na dve časti, a to tzv. Zelenou líniou. Na severnej časti ostrova sa rozkladá Severocyperská turecká republika a na juhozápade Cyperská republika, ktorá je členom EU.

Cyprus – Zem zasvätená bohyni Afrodite II.
Publikované: 20.3.2016
Na pláži zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite sme si dokonale odpočinuli, a tak môžeme pokračovať v objavovaní pamiatok a prírodných krás Cyperskej republiky.


Súvisiaca fotogaléria

Cyprus, Ayia Napa – najväčšie turistické letovisko
Navštívte spolu s nami najväčšie turistické letovisko na Cypre, ponúkajúce viac než tri desiatky ...

Cyprus: od dávnoveku po súčasnosť
Cyprus je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori a je rozdelený na tureckú a grécku časť t...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcel
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X