www.infoglobe.sk » ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s deťmi

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s deťmi

Publikované: 18.8.2013
Malú zoologickú záhradu Chleby nájdeme v rovnomennej obci neďaleko mesta Nymburk v Stredočeskom kraji. Z Prahy a okolitých obcí je dobre dostupná predovšetkým autom vďaka neďaleko ležiacej diaľnici D11.

ZOO Chleby je jednou z najmenších zoologických záhrad v Českej republike a zároveň prvou súkromnou ZOO v Čechách. Popularitu získala, na rozdiel od veľkých zoologických záhrad, predovšetkým umožnením omnoho tesnejšieho kontaktu s chovanými zvieratami. Aj napriek naozaj malej rozlohe tu môžete s deťmi alebo bez nich stráviť celé odpoludnie. Vstupné je tiež pomerne priaznivé – 90 Kč za dospelého.

ZOO bola založená v roku 1997, pôvodne zo súkromnej zbierky exotického vtáctva, ktoré bolo postupne dopĺňané ďalšími a ďalšími zvieratami, vrátane sladkovodného akvária. Postupne pribúdali ďalšie a ďalšie zvieratá. Dnes ZOO chová približne 70 druhov zvierat.

Zoo Chleby

Čo tu teda môžete vidieť?

Najväčšia koncentrácia najmenších návštevníkov bola hneď za vchodom v ohrade s niekoľkými korytnačkami. Korytnačky boli úžasne krotké, deti ich hladkali a maznali sa s nimi. Hneď v susedstve korytnačiek bývali morčatá a im podobné malé živočíchy.

Asi najviac času sme strávili v kútiku s kozami, ovcami, lamami, byvolom a prasiatkami, kde mali návštevníci prístup aj do ich kútikov. My sme pre istotu zostali za plotom a pozorovali našu malú, ako cez plot s radosťou kŕmila všetky zvieratá s krmivom zakúpeným v pokladni. V oddelení exotického vtáctva sme videli rôzne druhy farebných papagájov. Jeden z nich všetkých, ktorí na neho prehovorili, zdravil pozdravom AHOJ.

Zoo Chleby

Zoo Chleby  Zoo Chleby  Zoo Chleby

Krátkodobo sú v ZOO deponované aj tri guerézy pláštikové – čiernobiele opičky, ďalej je tu možné vidieť skrotenú samicu geparda, rodinku gibonov žltolícich, unikátnu expozíciu rieky Labe s tuzemskými rybami aj vodníkom a nedávno tu bol otvorený unikátny pavilón pre surikaty a bušmenov. Práve o nich bol v dobe našej návštevy asi najväčší záujem zo strany návštevníkov, oni si ale pokojne spali v letnom počasí a o návštevníkov sa nezaujímali.

Zoo Chleby

Návštevníci sa môžu zúčastniť aj kŕmenia dravcov či dikobraza a tí odvážnejší sa môžu vyfotografovať s krotkým papagájom. Okrem živých zvierat tu nájdete aj sochy Zoo Chlebyniektorých už dávno vyhynutých druhov v životnej veľkosti. V ZOO je vysadené veľké množstvo vzácnych rastlín, menovite napríklad okolo 15 druhov bambusov.

Pre malých návštevníkov má ZOO pripravené aj zázemie na hranie (pieskovisko a malé detské ihrisko), pre malých aj veľkých hladošov je tu k dispozícii aj malá vonkajšia reštaurácia s pergolou, kde vám za Zoo Chlebykaždého počasia ochotne pripravia jednoduché jedlo. K odpočinku počas prehliadky slúži mnoho lavičiek a trávnatých plôch rozmiestnených po celom areáli, kde si návštevníci môžu urobiť napríklad aj piknik.

Počas víkendov usporadúva ZOO v rámci svojich možností aj komentované prehliadky. V pokladni si môžete zakúpiť klasické suveníry – pohľadnice a turistické známky, ale aj veľké množstvo plyšových zvieratiek v rôznych veľkostiach.

Určite do chlebskej ZOO opäť radi zavítame. Strávili sme tam krásne odpoludnie a naše malá dcérka bola nadšená. Chlebskú ZOO všetkým s radosťou odporúčam.

Text/foto: Pavlína Rouhová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poděbrady - polabská srdcová záležitosť - VIDEO
Publikované: 23.3.2010
Neveľké kúpeľné mesto, kde sa nevypláca štartovať auto, je spestrením inak monotónnej polabskej krajiny. Keď ale prechádzate, stojí za to sa tam zastaviť.

Kersko alebo príliš hlučná samota - VIDEO
Publikované: 20.4.2010
Chcete byť na dosah prírody? Máte radi vôňu a zvuky lesa? Vydajte sa do Kerska. Miesta, ktoré miloval aj spisovateľ Bohumil Hrabal.

Sadská: kopec nad polabskou rovinou - VIDEO
Publikované: 27.4.2010
Kúsok od Poděbrad, necelých 40 kilometrov od Prahy v okrese Nymburk nájdete obec Sadská – historicky veľmi zaujímavé miesto.

Nymburk: inšpirácia Bohumila Hrabala - VIDEO
Publikované: 3.8.2010
Nymburk – okresné mesto stredných Čiech je a zrejme vždy bude v tieni neďalekých kúpeľov Poděbrady. Nemá síce ani liečivé pramene, miest, ktoré ale človek môže obdivovať, má Nymburk dostatok. Napríklad stredoveké hradby alebo Postřižinské pivo.

ČR: Kopidlno - mesto historických rodov
Publikované: 1.9.2013
Mesto Kopidlno je vytvorené z bývalých samostatných obcí. Pozostáva z častí: Kopidlno, Drahoraz, Mlýnec, Ledkov a Pševes. V roku 1998 určil predseda poslaneckej snemovne obec Kopidlno za mesto.

ČR, Podebrady: hydroelektráreň ako z filmu – VIDEO
Publikované: 28.8.2012
Podebrady sa vracaj k svojej zašlej sláve z obdobia prvej republiky. Aspoň tomu všetko nasvedčuje. Oproti minulým rokom toto mesto výrazne ožilo. Je plné ľudí, plné zábavy a miest, kam je možné vypraviť sa. Nutné podotknúť, že mu to naozaj sluší. V samotnom meste sme už ale boli, tentoraz vás zavedieme na miesto, ktoré je nielen príjemné, ale tiež užitočné – k hydroelektrárni Podebrady.

ČR: Sadíme budúcnosť
Publikované: 7.11.2019
Nadácia „Partnerství“ sa za podpory Ministerstva životného prostredia rozhodla zmeniť krajinu k lepšiemu tým, že hodlá vysadiť 10 miliónov stromov mimo les, a to v priebehu piatich rokov. V sobotu 9. novembra máte jedinečnú možnosť pridať ruku k dielu v obci Vestec pri Prahe, kde vzniká výsadba Aleje slobody pri príležitosti osláv 30 rokov od nežnej revolúcie.


Súvisiaca fotogaléria

Česká republika: Poděbrady – krátke zastavenie
Mesto na Labe je známe najmä z dvoch pohľadov – ako preslávené kúpele a tiež typickou okrúhlou ve...

Nymburk - Hrabalove mesto
Foto: Klára Svobodová


Súvisiace video

ČR, Poděbrady: hydroelektráreň ako z filmu
Hydroelektráreň na rieke Labe v kúpeľnom meste Poděbrady začala fungovať v roku 1919. Spolu s poh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

16.10.2021
Najlepšie svetové zimné filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od októbra do decembra vo väčšine českých a slovenských regiónov. Tento rok vás čaká dovedna 6 skvelých filmových zážitkov, ktoré sa dostali na výslnie a ocenia ich nielen vyznávači extrémnych zážitkov.
13.10.2021
Tento rok si pripomíname rovných 150 rokov od narodenia najslávnejšieho moderného českého maliara 20. storočia Františka Kupku, ktorého diela vystavujú popredné svetové galérie, a keď sa náhodou niektorý z Kupkových obrazov dostane do predaja, jeho ceny atakujú rekordy. Vyberte sa po stopách grafika, ilustrátora a jedného zo zakladateľov abstraktného maliarstva.
12.10.2021
Prvý a jediný mapomat na Slovensku slúžil turistom vo Vysokých Tatrách už pár rokov, avšak len nedávno sa presťahoval na stredné Slovensko, presnejšie do obce Kynceľová, v ktorej vydavatelia legendárnych turistických máp VKÚ sídlia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 10. 2021
sviatok:Hedviga
dnes:
nedeľa 17.10.
9 °C
zajtra:
pondelok 18.10.
10 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X