www.infoglobe.sk » ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s deťmi

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s deťmi

Publikované: 18.8.2013
Malú zoologickú záhradu Chleby nájdeme v rovnomennej obci neďaleko mesta Nymburk v Stredočeskom kraji. Z Prahy a okolitých obcí je dobre dostupná predovšetkým autom vďaka neďaleko ležiacej diaľnici D11.

ZOO Chleby je jednou z najmenších zoologických záhrad v Českej republike a zároveň prvou súkromnou ZOO v Čechách. Popularitu získala, na rozdiel od veľkých zoologických záhrad, predovšetkým umožnením omnoho tesnejšieho kontaktu s chovanými zvieratami. Aj napriek naozaj malej rozlohe tu môžete s deťmi alebo bez nich stráviť celé odpoludnie. Vstupné je tiež pomerne priaznivé – 90 Kč za dospelého.

ZOO bola založená v roku 1997, pôvodne zo súkromnej zbierky exotického vtáctva, ktoré bolo postupne dopĺňané ďalšími a ďalšími zvieratami, vrátane sladkovodného akvária. Postupne pribúdali ďalšie a ďalšie zvieratá. Dnes ZOO chová približne 70 druhov zvierat.

Zoo Chleby

Čo tu teda môžete vidieť?

Najväčšia koncentrácia najmenších návštevníkov bola hneď za vchodom v ohrade s niekoľkými korytnačkami. Korytnačky boli úžasne krotké, deti ich hladkali a maznali sa s nimi. Hneď v susedstve korytnačiek bývali morčatá a im podobné malé živočíchy.

Asi najviac času sme strávili v kútiku s kozami, ovcami, lamami, byvolom a prasiatkami, kde mali návštevníci prístup aj do ich kútikov. My sme pre istotu zostali za plotom a pozorovali našu malú, ako cez plot s radosťou kŕmila všetky zvieratá s krmivom zakúpeným v pokladni. V oddelení exotického vtáctva sme videli rôzne druhy farebných papagájov. Jeden z nich všetkých, ktorí na neho prehovorili, zdravil pozdravom AHOJ.

Zoo Chleby

Zoo Chleby  Zoo Chleby  Zoo Chleby

Krátkodobo sú v ZOO deponované aj tri guerézy pláštikové – čiernobiele opičky, ďalej je tu možné vidieť skrotenú samicu geparda, rodinku gibonov žltolícich, unikátnu expozíciu rieky Labe s tuzemskými rybami aj vodníkom a nedávno tu bol otvorený unikátny pavilón pre surikaty a bušmenov. Práve o nich bol v dobe našej návštevy asi najväčší záujem zo strany návštevníkov, oni si ale pokojne spali v letnom počasí a o návštevníkov sa nezaujímali.

Zoo Chleby

Návštevníci sa môžu zúčastniť aj kŕmenia dravcov či dikobraza a tí odvážnejší sa môžu vyfotografovať s krotkým papagájom. Okrem živých zvierat tu nájdete aj sochy Zoo Chlebyniektorých už dávno vyhynutých druhov v životnej veľkosti. V ZOO je vysadené veľké množstvo vzácnych rastlín, menovite napríklad okolo 15 druhov bambusov.

Pre malých návštevníkov má ZOO pripravené aj zázemie na hranie (pieskovisko a malé detské ihrisko), pre malých aj veľkých hladošov je tu k dispozícii aj malá vonkajšia reštaurácia s pergolou, kde vám za Zoo Chlebykaždého počasia ochotne pripravia jednoduché jedlo. K odpočinku počas prehliadky slúži mnoho lavičiek a trávnatých plôch rozmiestnených po celom areáli, kde si návštevníci môžu urobiť napríklad aj piknik.

Počas víkendov usporadúva ZOO v rámci svojich možností aj komentované prehliadky. V pokladni si môžete zakúpiť klasické suveníry – pohľadnice a turistické známky, ale aj veľké množstvo plyšových zvieratiek v rôznych veľkostiach.

Určite do chlebskej ZOO opäť radi zavítame. Strávili sme tam krásne odpoludnie a naše malá dcérka bola nadšená. Chlebskú ZOO všetkým s radosťou odporúčam.

Text/foto: Pavlína Rouhová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poděbrady - polabská srdcová záležitosť - VIDEO
Publikované: 23.3.2010
Neveľké kúpeľné mesto, kde sa nevypláca štartovať auto, je spestrením inak monotónnej polabskej krajiny. Keď ale prechádzate, stojí za to sa tam zastaviť.

Kersko alebo príliš hlučná samota - VIDEO
Publikované: 20.4.2010
Chcete byť na dosah prírody? Máte radi vôňu a zvuky lesa? Vydajte sa do Kerska. Miesta, ktoré miloval aj spisovateľ Bohumil Hrabal.

Sadská: kopec nad polabskou rovinou - VIDEO
Publikované: 27.4.2010
Kúsok od Poděbrad, necelých 40 kilometrov od Prahy v okrese Nymburk nájdete obec Sadská – historicky veľmi zaujímavé miesto.

Nymburk: inšpirácia Bohumila Hrabala - VIDEO
Publikované: 3.8.2010
Nymburk – okresné mesto stredných Čiech je a zrejme vždy bude v tieni neďalekých kúpeľov Poděbrady. Nemá síce ani liečivé pramene, miest, ktoré ale človek môže obdivovať, má Nymburk dostatok. Napríklad stredoveké hradby alebo Postřižinské pivo.

ČR: Kopidlno - mesto historických rodov
Publikované: 1.9.2013
Mesto Kopidlno je vytvorené z bývalých samostatných obcí. Pozostáva z častí: Kopidlno, Drahoraz, Mlýnec, Ledkov a Pševes. V roku 1998 určil predseda poslaneckej snemovne obec Kopidlno za mesto.

ČR, Podebrady: hydroelektráreň ako z filmu – VIDEO
Publikované: 28.8.2012
Podebrady sa vracaj k svojej zašlej sláve z obdobia prvej republiky. Aspoň tomu všetko nasvedčuje. Oproti minulým rokom toto mesto výrazne ožilo. Je plné ľudí, plné zábavy a miest, kam je možné vypraviť sa. Nutné podotknúť, že mu to naozaj sluší. V samotnom meste sme už ale boli, tentoraz vás zavedieme na miesto, ktoré je nielen príjemné, ale tiež užitočné – k hydroelektrárni Podebrady.

ČR: Sadíme budúcnosť
Publikované: 7.11.2019
Nadácia „Partnerství“ sa za podpory Ministerstva životného prostredia rozhodla zmeniť krajinu k lepšiemu tým, že hodlá vysadiť 10 miliónov stromov mimo les, a to v priebehu piatich rokov. V sobotu 9. novembra máte jedinečnú možnosť pridať ruku k dielu v obci Vestec pri Prahe, kde vzniká výsadba Aleje slobody pri príležitosti osláv 30 rokov od nežnej revolúcie.


Súvisiaca fotogaléria

Česká republika: Poděbrady – krátke zastavenie
Mesto na Labe je známe najmä z dvoch pohľadov – ako preslávené kúpele a tiež typickou okrúhlou ve...

Nymburk - Hrabalove mesto
Foto: Klára Svobodová


Súvisiace video

ČR, Poděbrady: hydroelektráreň ako z filmu
Hydroelektráreň na rieke Labe v kúpeľnom meste Poděbrady začala fungovať v roku 1919. Spolu s poh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.6.2021
Kráľ Žigmund, krátko po nástupe na uhorský trón, musí zachrániť svoju manželku kráľovnú Máriu z chorvátskeho zajatia. Vyzbieraním výkupného poverí svojho verného vojvodu Stibora zo Stiboríc. Pomôžte aj vy Stiborovi. Vyrazte na štyri jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Žigmundove dukáty a osloboďte kráľovnú Máriu zo zajatia.

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa stala prvou osobnou lanovkou na Slovensku vybavenou špeciálnymi ochrannými prvkami, ktoré by mali zabrániť kolíziám s prelietajúcim vtáctvom.
12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 6. 2021
sviatok:Blanka
dnes:
streda 16.6.
28 °C
zajtra:
štvrtok 17.6.
30 °C