www.infoglobe.sk » ČR, Zbečno – Hamousov statok: Nahliadnutie do časov dávno minulých

ČR, Zbečno – Hamousov statok: Nahliadnutie do časov dávno minulých

Publikované: 16.8.2018
Zbečno je malá obec ležiaca na meandri stredného toku Berounky v okrese Rakovník. Leží na železničnej trati Beroun–Rakovník, preto je vlakové spojenie jeden zo spôsobov dopravy. Berounka je ale tiež rieka vodákov, preto si môžete v Zbečne urobiť zastávku nielen v kiosku na brehu, ale zabehnúť si aj na prehliadku statku.

Obec ako taká toho okrem vodáctva veľa neponúka. Priamo v centre obce, naproti ružovobielemu kostolu sv. Martina, sa však nachádza pamiatka, ktorá stojí za zmienku. Má popisné číslo 22 a volá sa Hamousov statok (Hamousův statek). Tento statok je najstaršou verejnosti sprístupnenou pamiatku v stredných Čechách. Bývalo sa v ňom do roku 1992, potom statok odkúpil Pamiatkový ústav stredných Čiech. Sprístupnený je od roku 1995.

Hamousov statok

Na prevažne zrubovom statku nájdete dvor, chlievy a stodolu. Máte tak možnosť nahliadnuť do bohatšej usadlosti plnej dobových predmetov. Vstupné do statku je 70 Kč za dospelú osobu, 50 Kč stojí zľavnené vstupné a 190 Kč rodinné vstupné. Vstupenku vám predá dobovo oblečený pán, ktorý vám povie aj niečo o histórii tohto miesta. Cez prázdniny môžete plánovať návštevu medzi 9. a 17. hodinou, mimo letných prázdnin uzatvára správca statok už o 16. hodine. Ideálne je, ak sa vám v rámci prehliadky podarí trafiť do doby, kedy sa na statku predvádza pečenie chleba tradičnou technológiou v starej peci. Pokiaľ by ste to chceli vidieť, musíte doraziť na prehliadku buď v sobotu o 11.00 (od apríla do septembra), alebo v čase adventu.

veľká izba   malá izba

Vstup do statku je z hlavnej cesty. Dverami vojdete priamo do miestnosti uprostred domu. Najprv choďte vpravo, kde sa nachádza pôvodne obytný priestor – veľká a malá izba. Práve vo veľkej izbe si najprv kúpite vstupenky. Kedysi slúžila na bývanie hospodára, dnes sú v juhovýchodnej časti izby umiestnené veľké stoly, ktoré poukazujú na to, že istý čas (za hospodárenia Jana Hroudu, teda pred rokom 1763) slúžila aj ako krčma. V čase rychtárenia Dominika Hamousa sa pre zmenu tento priestor užíval ako služobná miestnosť rychtára. Na veľkú izbu nadväzuje malá izba, ktorá bola pristavaná. Slúžila ako kuchyňa či ako izbička pre rodičov hospodára. V súčasnosti je to krásna izbička s dvoma oknami.

kuchyňa v malej izbičke

Poďte sa vrátiť späť k vchodu (do prístupovej miestnosti) a poriadne sa porozhliadnuť. Priamo naproti vchodovým dverám stojí čierna kuchyňa. Vedľa nej vľavo je priechod do dvora. Po ľavej strane sa nad sebou nachádzajú dve komory a o kúsok ďalej, teda bližšie k dvoru, je izbička s kuchynkou a vchod do pivnice. Čierna kuchyňa je dnes murovaná, do roku 1716 však bola drevená a otvorená do vstupnej miestnosti. V kuchyni bývalo otvorené ohnisko, kde sa tradične varilo vo veľkých hrncoch. Taktiež sa z nej obsluhovala pec na chleba, ktorá sa aj teraz nachádza pod schodmi na pôjd z dvora (bola znovupostavená v rokoch 1997–1998), ale zároveň sa z nej prikladalo do kachlovej pece vo veľkej izbe.

Dolná komora v minulosti slúžila ako špajza, pivnica či priestor na skladovanie náradia, keramiky atď. Horná komora je najsuchšia časť domu, preto v minulosti slúžila ako obytný priestor, priestor na sušenie byliniek, na skladovanie obilia, múky a zodraného peria. V komorách sa momentálne nachádza expozícia dobových hospodárskych predmetov (hrnce, postroje atď.).

vchody do komôr   vchod do pivnice

Izbica je neveľká miestnosť. Vyzerá to, ako by tam ešte ráno býval starý hospodár s jeho ženou. Je to veľmi útulná izba s výhľadom do dvora. Súčasťou je malá kuchynka s kachlovou trúbou a klenutým stropom.

Z dvora si môžete prehliadnuť dobové stroje v stodole, ktoré stoja po boku dvoch slamených koní. Priamo za stodolou stojí najmladšia časť statku z roku 2009 – podpivničená sýpka. Vpravo od stodoly je veľký chliev plný ďalších strojov, vpravo nadväzujú malé chlievy, kde vám budú robiť spoločnosť králiky a kozy. Celá prehliadka vám zaberie tak 25 minút.

dvor   stodola

sýpka

V okolí môžete vyraziť na hrad Křivoklát, Žebrák a Točník alebo sa len tak prechádzať po Křivoklátsku, ktoré je samo o sebe krásne.

GPS: 50°02'29.8"N 13°55'14.1"E

 

Text a foto: Martina Kefurtová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: hrad Žebrák - dávne sídlo Luxemburgovcov - VIDEO
Publikované: 27.3.2012
Na úpätí křivoklátskych lesov, vo vlniacej sa krajine, stoja zvyšky jedného z najstarších hradov v Česku – zrúcanina Žebrák. Na rovnakom hrebeni len o kúsok vyššie sa slní hrad Točník, mladší z dvoch neoddeliteľných spojencov.

ČR: Hrad Točník - komfort a bezpečie Václava IV. - VIDEO
Publikované: 3.4.2012
Minule sme vás zaviedli na zrúcaninu hradu Žebrák, dnes sa posunieme o pár sto metrov ďalej - na hrad Točník, podstatne atraktívnejšiu časť najzachovalejšieho súhradia v Česku.

ČR, Beroun: historický, priemyselný - VIDEO
Publikované: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzne jednoducho dostupným miestom, a tak v dobe, kedy je moderné bývať skôr mimo veľkomesta, než priamo v ňom, sa Beroun stáva aj novým bydliskom Pražanov – "uprchlíkov". Od Prahy leží asi 30 kilometrov a je s ňou dobre prepojený – ako diaľnicou, tak aj železnicou. Do Plzne je to z Berouna asi 75 kilometrov.

ČR, hrad Křivoklát: 900 rokov stará tradícia - VIDEO
Publikované: 16.9.2014
Křivoklát – ďalšia skoro povinná zastávka každého správneho turistu. Hrad, ktorý už pekne veľa storočí zdobí chránenú prírodnú krajinnú oblasť Křivoklátsko, ponúka svojim návštevníkom mnohé, a to prosím celoročne. Tento rok oslavuje Křivoklát 900 rokov od prvej písomnej zmienky.

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou – VIDEO
Publikované: 22.5.2018
Chcete spojiť výlet do krásnej prírody s výletom do českej histórie? Vyrazte do obce Tetín neďaleko Berouna. Nielenže tu podľa povesti sídlila Krokova dcéra Teta, ale taktiež tu v tunajšom hradisku zavraždili kňažnú sv. Ľudmilu.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
5 °C
zajtra:
sobota 27.4.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X