www.infoglobe.sk » ČR, Žatec: Pivo, wellness, bicykel v akomkoľvek poradí

ČR, Žatec: Pivo, wellness, bicykel v akomkoľvek poradí

Pokiaľ sa práve rozhliadate, limitovaní nemožnosťou cestovania do zahraničia, kde by bolo pekné stráviť pár dní dovolenky, máme pre vás dobrý tip – Žatec, mesto chmeľu a piva na rieke Ohře. Jedná sa o útulné malomesto s radom turistických lákadiel a zaujímavostí s jedným veľmi príťažlivým hotelom a luxusnou cyklotrasou pozdĺž Ohře.

Komíny a vyhliadky

Začneme na námestí Slobody. Podlubia okolo námestia a dvojpodlažné domy mu dodávajú malebnosť. Dominuje mu radnica so 47 metrov vysokou vežou z roku 1362. Na vrchol vedie 140 schodov a pokiaľ ich zdoláte, budete odmenení pekným výhľadom na mesto, jeho zachovalé pamiatky a tiež na pár zvláštností, na ktoré sú Žatečania pyšní. Najskôr vám asi „padne do oka“ les komínov, ktoré patria sušiarňam chmeľu. Je ich cez tridsať a vraj majú svoje mená – môžu sláviť meniny ;-). Raz za rok tu prebieha akcia „Hurá na komíny“, počas ktorej sa konajú hromadné výstupy pod vedením Zväzu českých kominárov. Nám, pohodlnejším turistom, samozrejme stačí radničná veža. Za pekného počasia si z nej pozriete celé České Stredohorie a traduje sa, že kto zahliadne charakteristickú siluetu hradu Hazmburk, môže si niečo priať! S veľkou pravdepodobnosťou bude jeho prianie vypočuté. Ak sa budete chcieť popozerať po kraji ešte pred dokončením rekonštrukcie radnice, je vám k dispozícii vyhliadková veža Chmeliarskeho múzea.

Žatec (Pixabay)

Minichmelnička a pivár Lupulín

V informačnom centre na námestí si môžete vyzdvihnúť mapky a prospekty k vychádzkam po miestnych pamiatkach a pozoruhodnostiach. Hneď za infocentrom je najmenšia chmelnička na svete a tiež hrob najstaršieho pivára. Lojzo Lupulín prezývaný Homo lupulus dostal meno podľa botanického názvu chmeľu Humulus lupulus. Jeho hrob bol archeológmi objavený pri rekonštrukcii námestia a nebola v ňom iba kostra! Ležal vedľa nej aj pohár o objeme 0,492 l a plochý kameň so siedmimi vrypmi. Z toho, že vrypy neboli preškrtnuté, historici usúdili, že Lupulín zomrel skôr, než stihol zaplatiť.

Na námestí neprehliadnete ani nápadný a dominantný morový stĺp a prechádzku najskorej zakončíte v pivovare alebo na druhom konci mesta v Chmeliarskom múzeu.

Žatec

Kde zložiť hlavu?

V centre všetkého diania, len za jedným rohom od námestia, stojí štvorhviezdičkový hotel Zlatý lev ****. Samotná budova hotela je stavebnou pamiatkou z obdobia prvej republiky, ale po rekonštrukcii sa z nej stal pohodlný hotel so skvelými službami pre unavených turistov. Hostia môžu relaxovať vo wellness, ktorého súčasťou je aj fínska sauna, parné kúpele, ochladzovňa, ľadová kaďa, whirlpool... Relatívne novou súčasťou hotela je tiež indická reštaurácia Jaipur, v ktorej indický personál pripravuje naozaj autentické pokrmy. Rezervujte si svoje miesta včas, nakoľko podnik sa rýchlo dostáva do povedomia.

Zlatý lev, izby Zlatý lev, bar Zlatý lev, wellness

Na výlety do okolia

Cyklisti si tu vychutnajú nosnú časť cyklotrasy č. 6, ktorá vedie pozdĺž Ohře z Litoměřic až do Saska. Zo Žatce teda na obe strany a v oboch smeroch vedie cyklochodník do pekných výletných miest. Medzi doposiaľ málo známe ciele patrí napríklad zámok Stekník.

Zámok Stekník

Romanticky ošumelá stavba s rokokovou fasádou leží v terasovito rozľahlej záhrade. V sezóne sa tu konajú prehliadky, ktorých zlatým klincom sú fresky a iluzívne nástenné maľby doplnené štukovým dekorom z obdobia baroka. Necelé dva kilometre odtiaľto stojí známy menhir (kultový piliér) - Zakliaty mních. Kto je citlivý na rôzne energetické prúdy, tak na tomto mieste ich dozaista silno pocíti.

medzi chmelnicami

Rezervujte si svoj pobyt v hoteli Zlatý lev****, Oblouková 228, Žatec.

GPS: 50°19'40.9"N 13°32'44.6"E

Webové stránky: zlaty-lev.cz

Telefón na recepciu: +420 776 348 000

Email: recepce@zlaty-lev.cz

Hotel Zlatý Lev Žatec

Text: Radka Snížková, hotel Zlatý lev****

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: archív hotela Zlatý lev****, PixabayDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Velké Březno: trpaslík medzi zámkami – VIDEO
Publikované: 11.2.2014
Ľudia si zámok vo Velkom Březne, ležiaci neďaleko Ústí nad Labem, spájajú hneď niekoľkými naj. Medzi českými zámky je úplným trpaslíkom – teda najmenším. Je ale tiež najmladší a podľa mnohých zároveň jeden z najkrajších.

ČR, Nižbor: Barokový zámok a skláreň v srdci křivoklátskych lesov – VIDEO
Publikované: 14.5.2019
Podľa mňa patrí Křivoklátsko k najkrajším kútom Českej republiky. Zďaleka však nejde len o samotný hrad Křivoklát, najväčšie kúzlo majú tunajšie listnaté lesy, údolie Berounky a pamätihodnosti, ktoré táto oblasť ukrýva. Jedným z miest, ktoré stoja za návštevu, je vďaka zámku a okoliu aj obec Nižbor. Poďme sa teraz do nej spoločne vypraviť.

ČR, Valeč - ten pravý barok
Publikované: 18.12.2014
Mestečko, zámok v správe NPÚ a prírodne krajinársky park, to všetko vám umožní zažiť pocit, že nebesá zostúpili na zem, presne tak, ako to zamýšľali barokoví projektanti. Architektúra, ktorá stopercentne využíva prírodné scenérie, je dotváraná monumentálnymi kulisami, umeleckými dielami a premyslenou výsadbou ušľachtilých drevín, navodzuje meditačné nálady a rozpoloženie.

Žatec: mesto chmeľu – VIDEO
Publikované: 9.11.2010
Príjazdová cesta smerom od Prahy dáva tušiť, že Žatec nie je len tak obyčajné mesto. Pokiaľ si človek, ktorý Žatec navštívi, predsa len neodvezie žiadne zvláštne dojmy, mestu neďaleko nemeckých hraníc zostává aspoň jedno faktické prvenstvo – je totiž najväčšie v celom lounskom okrese.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Žatec: mesto, kde je pivo doma
Žatec, mesto neďaleko nemeckých hraníc, dominanta Českého stredohoria má čo ponúknuť aj v zime. N...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C