www.infoglobe.sk » ČR: vyhliadka Máj alebo jedno z instagramových miest

ČR: vyhliadka Máj alebo jedno z instagramových miest

Publikované: 19.9.2019
Miesto, ktoré je obľúbené nielen pre krásny výhľad, spadá do škatuľky miest „výlety okolo Prahy“. Pokiaľ ste trošku „instafriendly“, isto ste práve vyhliadku Máj videli u mnohých užívateľov. Jedná sa o jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších miest, väčšinou sem ľudia jazdia v lete, ale na jeseň je to tu krásne farebné a v zime je tu tiež pekne, len pozor na pošmyknutie.

Vyhliadka leží kilometer od dediny Teletín a zhruba 45 km od Prahy. Priamo v obci sa nachádza autobusová zastávka – Krňany, Teletín, kam sa môžete z Prahy dostať autobusom zhruba za hodinu. Pokiaľ vyrazíte autom, tak pred dedinou nájdete priamo pri ceste menšie parkovisko, kde zadarmo necháte zaparkované auto a potom vás už čaká len krátka prechádzka (necelý 1 km) cez lúku a les k vyhliadke. Pokiaľ radšej cestujete vlakom, najbližšia vlaková stanica sa volá Jílové u Prahy a od vyhliadky je vzdialená 12 km. Takže vlak je vhodnejší skôr pre ľudí, ktorí si chcú urobiť poriadnu prechádzku, či dokonca menšiu túru. Ďalšou možnosťou je samozrejme aj výlet na bicykli. Stačí vychytať vhodné počasie a môžete si užiť krásny výlet okolo brehu Vltavy.

vyhliadka Máj

Z vyhliadky uvidíte na Vltavu. Kedysi tu boli Svätojánske prúdy, ktoré sú ale v súčasnosti zatopené vodou zo Štěchovickej priehrady. Svätojánske prúdy označovali úsek rieky Vltavy medzi Štěchovicami a Slapmi. Jednalo sa o pomerne náročnú trasu pre všetkých, ktorí chceli zdolať tunajší úsek na loďke, v kanoe či na rafte, a to predovšetkým kvôli perejám. Výstavba Štěchovickej priehrady začala v roku 1938 a jej stavba trvala 6 rokov. Bola postavená z dôvodu regulácie odtoku vody vo Vltave.

vyhliadka Máj   vyhliadka Máj

Jedná sa o jednu z najkrajších vyhliadok na Vltavu a rozhodne stojí za návštevu. Návštevníci však musia byť veľmi opatrní. Vyhliadka je na skale a ľahko sa tu dá zakopnúť či pošmyknúť sa. Na mieste sa nenachádza žiadne zábradlie či iné bezpečnostné opatrenia. Mnoho návštevníkov schádza kvôli lepšiemu výhľadu zo skaly o niekoľko stupňov nižšie. Síce si odtiaľ urobia nádherné fotky a užijú si nezabudnuteľný výhľad, ale veľmi tým riskujú.

vyhliadka Máj

Pokiaľ by vám jedna vyhliadka nestačila, môžete si urobiť prechádzku dlhú zhruba 1,5 km a dôjsť k vyhliadke Bednář, odkiaľ tiež krásne uvidíte na Vltavu a pravdepodobne tam ani nikoho nestretnete. Ak vás láka ešte ďalšia prechádzka, môžete prejsť zhruba 2 km ďalej a nájsť Teletínské vodopády. Ale pozor, určite neočakávajte žiadne veľké vodopády, jedná se skôr o rieku, ktorá preteká cez kamene.

GPS: (odstavné parkovisko k vyhliadke) 49°49'44.4"N 14°28'03.9"E

 

Text: Jitka Kratochvílová

Foto: Wikimedia Commons: Petr1888, Jitka Kratochvílová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Jílové pri Prahe – Borek: štôlňa Halíře
Publikované: 18.11.2014
V okolí Jílového sa nachádza jedna z najmladších z troch sprístupnených štôlní. Vedie pod rovnomenným kopcom a jej najkrajší úsek z obdobia stredoveku vás čaká až na konci.

Stredné Čechy: nová mapa kempov
Publikované: 16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu. Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.

ČR: Svätojánske prúdy – krásny jesenný výlet kúsok od Prahy
Publikované: 19.10.2017
Keďže sa počasie v Čechách na nás ešte na posledných pár dní usmialo, nehodlali sme túto príležitosť premárniť a rozhodli sme sa vyraziť na príjemný výlet. Zo Smíchovskej stanice v Prahe sme vyrazili autobusom číslo 390 do Štěchovíc, ktoré sa dajú využiť ako štartové miesto pre približne 10kilometrový náučný chodník Svätojánske prúdy (Svatojánské proudy).

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikované: 1.9.2019
Minulý týždeň sme navštívili krásne mestečko Velké Popovice, vzdialené len pár kilometrov juhovýchodne od Prahy, kde sme spoznávali nielen históriu, ale aj tunajšie pamiatky či prírodné scenérie. Avšak jednu pamätihodnosť, ktorá je neoddeliteľne spätá s mestečkom, sme zámerne vynechali. Azda už tušíte, že reč je o miestnom preslávenom pivovare, ktorého prehliadku absolvujeme v nasledujúcich riadkoch.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovské mestečko
Publikované: 25.8.2019
Súčasťou Ladovho kraja je aj mestečko Velké Popovice. Nájdete tu idylickú krajinku plnú krásnej architektúry, rybníkov, lesov, kveteny, zručných majstrov a v neposlednom rade zaujímavej histórie.

ČR, Ladov kraj – rozprávkový región
Publikované: 11.8.2019
Najbližšie týždne vás povodíme po mikroregióne rozprestierajúcom sa medzi hlavným mestom Českej republiky – Prahou a riekou Sázava. Dovedna 24 obcí sa v roku 2000 spojilo a vytvorilo tak rozprávkovú oblasť, ktorej pomenovanie nesie meno po jednej z najväčších osobností českej kultúry - po maliarovi a spisovateľovi Jozefovi Ladovi.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Jílové u Prahy: Regionálne múzeum
Jílovské múzeum nájdete v pamiatkovo chránenom objekte v dolnej časti námestia. V historickej bud...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
24.2.2020
V poradí už 21. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva sa uskutoční od 25. do 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 2. 2020
sviatok:Viktor
dnes:
streda 26.2.
6 °C
zajtra:
štvrtok 27.2.
4 °C