www.infoglobe.sk » ČR, Vamberk – mesto čipky

ČR, Vamberk – mesto čipky

Publikované: 2.5.2019
Nenápadné mesto na úpätí Orlických hôr preslávené čipkárskou technikou a zručnými ženami, ktorých počet od obdobia najväčšej slávy rapídne klesol. Klesol aj záujem o čipku. Tunajšie múzeá čipky vás prevedú stáročnou tradíciou čipkárstva, a keď budete mať šťastie, budú sa tu práve konať čipkárske slávnosti alebo Medzinárodné stretnutie čipkárok. Áno, vo Vamberku sú vzhľadom k spoločenským zmenám múzeá hneď dve. Návštevu Vamberku zakončíme v chate Na Vyhliadke, na rázcestí turistických trás.

Vamberk

Uprostred Husovho námestia, ktoré predstavuje centrum mesta, sa nachádza funkčná kamenná fontána a pomník majstra Jana Husa – mučeníka a veľkého kazateľa pravdy – ako bolo vytesané do kameňa v roku 1904.

Vamberk   Vamberk

Dominantou spodnej časti námestia je kostol sv. Prokopa z počiatku 18. storočia. V tunajšej krypte boli v 80. rokoch minulého storočia nájdené múmie tunajších mešťanov a kniežat, ktoré boli kvôli nevhodným klimatickým podmienkam prevezené do broumovského kláštora. Väčšiu časť sa podarilo zachrániť a 15 z nich sa dá v Broumove dokonca aj vidieť.

Vamberk, kostol sv. Prokopa

Hotel v hornom rohu námestia nesie príznačné meno Krajka (alebo slovensky Čipka) a šikmo v rohu naproti stojí Múzeum čipky Vamberk. Budova múzea je národnou kultúrnou pamiatkou a v roku 2013 bola po celkovej rekonštrukcii opäť otvorená. Spolu s rozšírením a modernizáciou expozícií vzniklo aj Centrum štúdií a prezentácie čipkárskeho remesla a umenia čipky v Čechách. Nové vitríny, audiovizuálna technika, interaktívna dielňa, bezbariérový prístup… to všetko spĺňa nároky turistov, ktorí do Vamberku mieria za čipkou. 

Vamberk   Múzeum čipky Vamberk

Druhé múzeum čipky s galériou a podnikovou predajňou nájdete nad námestím na Žamberskej ulici. Miestne čipkárky svoj boj nevzdali a svojím umením sa snažia uživiť.

Vamberk, Žamberská ulica   Vamberk - čipkárske umenie

Expozícia v Múzeu čipky Vamberk nadväzuje na stáročnú tradíciu čipkárstva a prevedie vás vývojom čipky od 18. storočia po súčasnosť. Na prízemí si môžete vyskúšať unikátny paličkovací stroj, na ktorom pracuje spolu až 36 paličiek, a vytvoriť si tak pomocou kľuky čipkový vzor na pamiatku.

Vamberk   Na Vyhliadke

Čipka je fenomén kultúrneho vývoja v Európe už od obdobia renesancie. Keby sme šli do omnoho staršej minulosti, pôvod techniky čipky síce nie je známy, ale stopy smerujú na územie vtečdajšej byzantskej ríše. Od 16. storočia sa krajka objavuje v odievaní aj výzdobe interiéru. Šitá a paličkovaná čipka sa v Taliansku zmieňuje už v 2. polovici 15. storočia. Výrobou šitej čipky sa preslávili Benátky a najstarším typom je „grécka čipka“ reticella.

múzeum – paličkovací stroj

Počiatky čipkárskeho školstva v Čechách spadajú do polovice 18. storočia, kedy výroba čipiek živila tisíce ľudí a stala sa žiadaným tovarom aj v cudzine. Prvú čipkársku školu zriadila v Prahe v roku 1767 Mária Terézia. Prvá česká odborná škola čipkárska vo Vamberku bola otvorená v septembri 1889.

rázcestie Na Vyhliadke   chata Na Vyhliadke

Orlické hory a okolie uvidíte ako na dlani z turistickej chaty Na Vyhliadke. Nielen, že tu panuje priateľská atmosféra a dobrá kuchyňa, ale taktiež sa tu nachádza východiskové miesto turistických trás. Rázcestie je od centra Vamberku vzdialené necelé 3 km. A pretože vyhliadky bývajú väčšinou na kopci, aj tu počítajte s miernym stúpaním.

Vamberk

GPS: 50°07'05.8"N 16°17'20.2"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Orlické hory: otvorenie rozhľadne na Veľkej Deštnej
Publikované: 10.9.2019
Na území Královéhradeckého kraja sa momentálne budujú štyri nové rozhľadne. Jednou z nich je rozhľadňa na najvyššom vrchole Orlických hôr – Veľkej Deštnej, ktorú slávnostne otvoria na prelome septembra a októbra tohoto roku. Výstavba rozhľadne spadá do projektu Česko-poľská Hrebeňovka, ktorý obnovuje turistické trasy v česko-poľskom pohraničí.

ČR: Rokytnice nad Jizerou - z dluhov k prosperite - VIDEO
Publikované: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou sa ešte pred pár rokmi hovorilo ako o najzadĺženejšom meste Českej republiky. Dnes je toto mestečko, zatienené Lysou Horou, jedno z najnavštevovanejších miest v Krkonošiach.

ČR: titul najlepšie Miesto pre život 2019
Publikované: 22.6.2019
Porovnávací výskum „Miesto pre život“ hodnotí dáta v jednotlivých krajoch Českej republiky získané z nezávislých zdrojov, údajov z prieskumu medzi obyvateľmi a starostami všetkých regiónov. Tohtoročným výhercom sa stal Královéhradecký kraj, druhé miesto obsadil Juhočeský kraj a tretie Zlínsky kraj.

ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámok
Publikované: 12.4.2018
Keď sa mladému grófovi Ervínovi Kinskému nezdal pôvodný zámok, dnes nazývaný Starý zámok, dostatočne reprezentatívny pre sídlo rodu, nechal v rokoch 1829–1833 postaviť nový. Starý, dvojposchodový a nesymetrický barokový zámok, navyše oddelený od záhrad cisárskou cestou, zostal sídlom správy panstva. A tak je to dodnes.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné mestečko obklopené panenskou prírodou hôr – VIDEO
Publikované: 5.6.2018
Pokiaľ sa chystáte na výlet do východnej časti Orlických hôr, určite sa zastavte v krásnom mestečku na ich úpätí, kde vás čaká tradičná vidiecka architektúra aj nádherná príroda v okolí.

ČR, zámok Častolovice – kus histórie v oáze pohody
Publikované: 17.5.2018
V malebnom mestečku neďaleko sútoku Bělej a Divokej Orlice sa nachádza objekt nedozernej historickej a umeleckej hodnoty. Je ním častolovický zámok s rozsiahlym anglickým parkom, ružovou záhradou, zámockým zverincom a oborou s bielymi danielmi. Návšteva panstva rodu Šternberkovcov vám zaberie celý deň.

ČR: Častolovice - mestečko v podhorí Orlických hôr
Publikované: 12.8.2011
Častolovice, malebné východočeské mestečko, ležiace v tesnej blízkosti Orlických hôr v nadmorskej výške 268 m n. m. - 30 km východne od Hradca Králové, 35 km severovýchodne od Pardubíc. Vďaka svojej polohe, bohatému kultúrnemu, spoločenskému životu a pamätihodnostiam sú Častolovice častým cieľom návštevníkov.

ČR: Orlické hory – Julinčino údolie a osada Hamernice – VIDEO
Publikované: 29.5.2018
Pokiaľ sa chcete pozrieť, ako sa žije v rozprávke, zájdite do Julinčinho údolia a osady Hamernice v Orlických horách, neďaleko mestečka Rokytnice. Čaká vás nezabudnuteľná prechádzka pozdĺž horského potoka Říčka v nádhernej prírode a pomedzi zrubovými domčekmi.

ČR: Nový Hradec Králové – za prírodou
Publikované: 21.7.2016
Ešte predtým, než sa Hradečania rozhodnú odísť za prírodou mimo mesto, mnoho prejdených kilometrov im ušetrí poznanie okrajových častí Hradca Králové. Nový Hradec Králové totiž poskytuje všetko, čo ľudia z miest hľadajú v neďalekých Orlických horách alebo v Krkonošiach – čistú prírodu, lesy a rybníky alebo cestičky určené pre cyklistov. Zaujímavosťou sú aj trasy upravené špeciálne pre vozičkárov.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikované: 21.10.2014
V Hradci som sa po prvý raz ocitol počas cesty z fotenia v Orlických horách a hneď od prvej chvíle som si mesto zamiloval. Vystúpil som z auta, rozhliadol sa po priečelí honosných prvorepublikových domov, pozrel niekoľkým ľuďom do tváre a vedel som, že tu určite nie som naposledy.

ČR, Hradec Králové: Salón republiky - VIDEO
Publikované: 24.12.2013
Tak toto krajské mesto robí svojmu regiónu česť. Je to naozajstný výstavný kúsok medzi mestami, aspoň tak na prvý pohľad vyzerá.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Častolovice – zámok s anglickým parkom a oborou s danielmi
Zámocký park v anglickom štýle, ktorý bol založený v 19. storočí, spolu s renesančným zámkom zo 1...

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámok rodu Kinských
Empírová stavba z prvej tretiny 19. storočia sa spolu s novo opraveným hospodárskym objektom, kde...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
14 °C