www.infoglobe.sk » ČR, Valašské Klobouky: mestečko mnohých podôb – VIDEO

ČR, Valašské Klobouky: mestečko mnohých podôb – VIDEO

Publikované: 31.3.2015
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorou preteká riečka Klobučka (Brumovka) a obklopujú ju pohoria Bielych Karpát a Vízovických vrchov. Dopočuli sme sa, že obec ponúka viaceré zaujímavé zážitky, a tak sme sa rozhodli pre jej návštevu.

Hneď po príchode nás očarilo krásne objatie prírody v podobe údolia rieky, či okolitých hôr. Zo sprievodcu sme vyčítali, že v blízkosti obce sa nachádza hneď niekoľko významných prírodných území, kde možno nájsť napríklad bielokarpatskú orchideu či iné vzácne rastliny.

Valašské Klobouky a okolie

Trošku z histórie

No kým sme vyrazili do okolia, prešli sme sa obcou, ktorej názov bol že vraj odvodený od klobúka, ktorý brumovská vrchnosť použila na označenie svojej obľúbenej studničky stojacej na území, kde neskôr vznikla terajšia obec . Nech je tomu akokoľvek, mestečko je vskutku malebné. Z histórie vieme, že v 14. a 15. storočí získalo viaceré privilégiá, čo znamenalo rozmach, ktorý bol žiaľ pozastavený rozsiahlym požiarom v roku 1896, kedy ohňu podľahla viac než polovica mesta. Živlu za obeť padli dobové drevené domy, avšak niektoré sa dochovali dodnes. Neďaleko námestia možno vidieť tri drevenice, ktoré sú typickou ukážkou života v minulosti. Po roku 1960 bolo k obci Klobouky postupne pripojených ďalších sedem obcí, avšak začiatkom deväťdesiatych rokov došlo k opačnému procesu k osamostatneniu štyroch z nich.

Valašské Klobouky a okolie

Významné pamiatky

K najvýznamnejším pamiatkam mestečka patrí kostol Povýšenia svätého Kríža s cenným gotickým jadrom, renesančnou vežou a barokovým interiérom. Ďalej sme natrafili na Starú radnicu, kde v súčasnosti sídli múzeum a nechýba tu ani úchvatný mariánsky stĺp či renesančný pranier. Valašské Klobouky sa môžu pochváliť aj stavbami od slávnych architektov Bohuslava Fuchsa či Huberta Gessnera. Z každoročne organizovaných podujatí nám miestni obyvatelia odporučili návštevu v čase konania Mikulášskeho jarmoku, ktorý priláka tisíce návštevníkov. Ale keďže do Mikuláša je ešte ďaleko, vydali sme sa po prehliadke centra mesta do prírody.

Valašské Klobouky - okolie

Valašské Klobouky sú známe hlavne zimnými strediskami, no ani jarná či letná turistika tu nezaostáva. Poloha obce je ideálna pre turistické vychádzky napríklad po hrebeni  severných častí Bielych Karpát. My sme si zvolili trasu náučného chodníka Královec. Dovedna 7 kilometrový úsek nás previedol od železničnej stanice cez viadukt, rybníky, pramene, ovocné sady až po rozhľadňu. K nej mimochodom vedie aj červeno značený turistický chodník.

Biele Karpaty

Krásna drevená rozhľadňa

Drevená rozhľadňa na Královci (hovorovo aj na Finiši) ponúkala výhľad z 18 metrov, no predchádzal tomu výstup po 79 schodoch. Povieme vám, že ich absolvovanie dalo zabrať a aj výška bola pre niektorých z nás úctyhodná. Na vrchole rozhľadne sme mohli vidieť mesto Valašské Klobouky, Vizovické vrchy, Chránenú krajinnú oblasť Biele Karpaty, ale tiež krajinu Valašska či Javorníky. Celá konštrukcia rozhľadne je vysoká 21,5 metra a hrdo sa týči na vrchole Královec (655 m n. m.) . Zaujímavosťou  je, že veľmi podobnú stavbu by ste našli aj u nás na Slovensku na Tlstej hore nad Dohňanmi.

rozhľadňa na Královci

rozhľadňa na Královci rozhľadňa na Královci  

Mestečko Valašské Klobouky je späté aj so Slovenskom, a to v podobe slovenského prozaika, básnika a publicistu Ladislava Mňačka, ktorý sa tu narodil a preslávil sa napríklad románom Smrť sa volá Engelchen.  Okrem tohto významného rodáka má mesto družbu aj so slovenskou obcou Pruské. Preto sme sa ani moc nedivili, že sme sa tu cítili ako doma. Mestečko nás očarilo a určite sa sem ešte niekedy vrátime.

Text : Oskár Mažgút

Foto: Jozef DovičinDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Vsetín: Sklenené Vianoce na zámku
Publikované: 7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Zlín – unikátna zoologická záhrada
Publikované: 26.7.2017
Dnes vás zavedieme na jedno úžasné miesto, ktoré sa nachádza približne 10 kilometrov od centra Zlína. Miesto, ktoré v roku 1930 založil nepísaný kráľ obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že reč bude o Zoologickej záhrade Zlín, ktorú miestni nazývajú aj Zoo Lešná.

ČR, Mikulov – zámok: barok s vôňou vína - VIDEO
Publikované: 13.5.2014
Nielen Mikulov, ale aj jeho zámok, ktorý tvorí najvýznamnejšiu dominantu mesta, je pevne zviazaný s tradíciou vinárstva na Pálave. Mikulovský zámok stojaci na pomerne vysokej skale zvanej Zámocký vrch sa týči nad mestom a je vidieť snáď zo všetkých jeho kútov, ale tiež ešte ďaleko za ním.

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot  - VIDEO
Publikované: 4.2.2014
Horúca a rozpálená Pálava nie je len miestom, kde sa v dlhých radoch pestuje vinič hroznorodý so špecifickou chuťou a arómou, ale tiež miestom rozsiahlych archeologických nálezísk. Nie náhodou vás tentoraz zavedieme do Věstoníc.

ČR, Otrokovice – priemyselné mesto na rozmedzí troch regiónov
Publikované: 2.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Zlínskej zoologickej záhrady, dnes navštívime druhé najväčšie mesto v okrese Zlín, ktoré leží na sútoku riek Moravy a Dřevnice. Azda už tušíte, že hovoriť budeme o Otrokoviciach.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie II.
Publikované: 16.8.2017
Po minulotýždňovom predstavení Luhačovíc a ich svetoznámych kúpeľov sa dnes vydáme za krásnymi prírodnými, kultúrnymi i historickými pamiatkami okolia. Pohybovať sa budeme po oblasti svojrázneho Valašska, pohostinného Slovácka a úrodnej Hanej.

Zlín – topánky a veľké športové talenty
Publikované: 13.4.2010
Keď sa povie Zlín, každému sa najskôr vybaví silný príbeh klanu podnikateľov Baťových. Ten z útrob mesta dýcha ďalej. Odráža sa na múroch starých tovární, na menách ulíc alebo v názve miestnej univerzity.

Kroměříž: Kamélie v čajovej záhrade
Publikované: 27.2.2016
Kvetinovú záhradu v Kroměříži zaplnili pôvabné kvety kamélií, ktoré môžete obdivovať až do 28. marca 2016.

ČR, Pavlov: kde vinári držia spolu - VIDEO
Publikované: 28.1.2014
Pavlov sme s kamerou navštívili ešte v horúcom lete, aby sme za krásneho počasia zistili, čím je toto romantické zákutie južnej Moravy zaujímavé. Vinári z tejto malej dedinky zvanej Pavlov boli totiž prví v regióne, ktorí spojili svoje sily, aby víno z Pálavy preslávili široko ďaleko.

Hodonín
Publikované: 23.1.2008
Na rieke Morave, asi 50 km juhovýchodne od Brna, leží mesto Hodonín. V meste, na hranici medzi Moravou a Sliezskom, žije takmer 30 000 obyvateľov. Mesto bolo založené najskôr v 11. storočí Břetislavom I. a na jeho ďalšom rozvoji v 13. storočí sa podieľala manželka Přemysla Otakara I., kráľovná Konštancia.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé – kúpeľné
Publikované: 9.9.2011
Aj keď naše zastavenia v niekoľkých kúpeľných mestách vypovedali skôr o tom, že kúpeľníctvo v Česku upadá, Luhačovice sú v tomto ohľade výnimočné.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera
Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.

Javorníky: Horský hotel Portáš – romantika uprostred hôr
Publikované: 15.6.2012
Posledný májový víkend sme sa s manželom vybrali do turisticky mimoriadne atraktívnej lokality ležiacej na hranici Českej a Slovenskej republiky – do pohoria Javorníky. Našim útočiskom sa na niekoľko nocí stal útulný Horský hotel Portáš.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Kúpele Luhačovice – oddych pre telo aj dušu
Kúpele Luhačovice sú nielen tradičné kúpeľné a relaxačné mestečko, ktoré ponúka širokú škálu služ...

Javorníky: Horský hotel Portáš a malebné okolie
V obklopení čarokrásnej prírody, na hranici Českej a Slovenskej republiky, na hlavnom hrebeni poh...

Česká republika: Vizovice – múzeum s vôňou sliviek
Máloktorý podnikateľ si môže dovoliť otvoriť v rámci svojej prevádzky aj múzeum pre verejnosť. Ne...

ČR: Luhačovice
Luhačovice - najväčšie moravské kúpele a štvrté najväčšie v celej Českej republike. Mesto, v ktor...


Súvisiace video

ČR, Valašské Klobouky – mestečko z nadhľadu
Pri našich potulkách Českou republikou sme sa zastavili aj v malebnom mestečku Valašské Klobouky,...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

18.1.2020
V poradí už XXIV. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr sa koná v dňoch 21.–25. januára. Určený je nielen pre musherov a ich psov, ale tiež pre návštevníkov. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý od počasia.
17.1.2020
Nenechajte si ujsť Medzinárodné majstrovstvá v stavaní ľadových sôch - Tatry Ice Master, ktoré sa uskutočnia už 18. a 19. januára 2020 na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu.  Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 18. 1. 2020
sviatok:Bohdana
dnes:
sobota 18.1.
0 °C
zajtra:
nedeľa 19.1.
1 °C