www.infoglobe.sk » ČR: Tipy na výlety za pamiatkami východných Čiech

ČR: Tipy na výlety za pamiatkami východných Čiech

Publikované: 10.10.2020
Pokiaľ sa chystáte na výlet do východných Čiech a radi navštevujete hrady a zámky, máme pre vás niekoľko lákavých tipov na pamiatky, ktoré by ste určite nemali minúť.

Zámok Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou patrí medzi najvýznamnejšie barokové stavby u nás. Pri prehliadke sa zoznámite s dejinami rodu Kinských. Okolie zámku je veľmi rozľahlé a trúfnem si tvrdiť, že práve na jeseň bude v priľahlom parku úplne nádherne. Na zámku je možné si objednať svadobné obrady a počas roku tu prebieha množstvo akcií aj pre deti.

zámok Karlova Koruna

Pardubický zámok je renesančná stavba, ktorú nájdete v blízkosti historického centra Pardubíc. Na zámku sídli Východočeské múzeum, ponúkajúce možnosť návštevy rôznych tematických výstav. Okolie zámku je veľmi príjemné a pokiaľ vyrazíte do podhradia prejdite si Tyršove sady, kde sa môžete občerstviť v krásnej modernej kaviarni.

zámok Pardubice

Kunětická hora je zrúcanina hradu z počiatku 15. storočia a nachádza sa v obci Ráby neďaleko Pardubíc. So svojimi deťmi sa môžete zastaviť v podhradí na detskom ihrisku, kde nájdete tiež výbehy s menšími zvieratami. Kunětická hora ponúka tri prehliadkové okruhy. V júli prebieha pod Kunětickou horou každoročný dvojdenný hudobný festival České hrady. Aj počas jesenných hmiel, keď sa krajina zahaľuje do hrejivých zlatých tónov, má svoje kúzlo. Neďaleko nájdete tiež perníkovú chalúpku. Na jej návštevu by ste s deťmi určite nemali zabudnúť.

Kunětická Hora

Zámok Hrádek u Nechanic nájdete neďaleko Hradca Králové. Ide o novogotickú stavbu s jasno oranžovou fasádou, takže ho iste neprehliadnete. Zámok svojim návštevníkom umožňuje vianočné prehliadky aj koncerty, veľkonočné prehliadky a v lete si môžete v blízkom okolí zahrať golf.

Hrádek u Nechanic

Zámok Častolovice sa nachádza v okrese Rychnov nad Kněžnou. Pre jeho návštevu by som vám odporučila leto, pretože zámok sa pýši nádhernou ružovou záhradou a kedy inokedy sa nechať opájať vôňou ruží než v ich plnom kvete. Deti isto ocenia zámockú minizoo, kde môžu pobehovať napríklad medzi voľne pustenými králikmi. Prehliadnuť si samozrejme môžu mnoho ďalších zvierat vrátane lám a jeleňov. Zámok Častolovice je pre rodinu s deťmi úplne úžasná záležitosť.

zámok Častolovice

Nemusíte jazdiť ďaleko a objavíte ďalšie zámocké zastavenie, a síce zámok Doudleby nad Orlicí. Ide o renesančno-barokovú stavbu a zámok si isto zapamätáte aj vďaka kobercovému sgrafitu, ktorý pokrýva nielen vonkajšie múry zámku, ale tiež múry nádvoria i komíny. Na zámku sa konajú tradičné farmárske trhy a natáčal sa tu napríklad film Bathory.

Doudleby nad Orlicí

Nový zámok v Kostelci nad Orlicí pochádza z prvej polovice 19. storočia a je chránený ako kultúrna pamiatka Českej republiky. Nachádza sa v prírodnej rezervácii Kostelecký zámocký park a je postavený v empírovom štýle. K zámku prilieha nádherný zámocký park s množstvom kvetinových zákutí a nabáda k príjemným prechádzkam. Zámok ponúka veľa kultúrneho vyžitia – od výstav, koncertov a festivalov po pokojné posedenie v Toniovej zámockej kaviarni.

zámok v Kostelci nad Orlicí

Kam sa určite musíte pozrieť, tak to je Smetanova Litomyšl. Teraz nemáme na mysli populárny národný festival, ale zámok v Litomyšli. Ide o renesančnú stavbu a nájdeme ju tiež na zozname svetového dedičstva UNESCO. K zámku priliehajú krásne záhrady, do ktorých je zákaz vstupu so psíkmi. Okrem prehliadky zámku, ktorú vrelo odporúčam, keďže interiéry zámku sú nádherné, navštívte takisto obrazáreň a zámocké pivnice.Pokiaľ vám zostane čas, určite si prejdite aj kláštorné záhrady, ktoré nájdete neďaleko litomyšlského zámku.

zámok Litomyšl kláštorné záhrady

Neďaleko Litomyšle sa nachádza ďalší zámok a ten bude mojím posledným tipom. Ide o rokokový zámok Nové Hrady. Je to úchvatná stavba s ešte krajšími záhradami. Nájdete tu napríklad francúzsku záhradu, bielu záhradu, rozárium, taliansku záhradu, parkánovú záhradu a ďalšie prekrásne zákutia vrátane zeleného labyrintu. V zámockom areáli môžete tiež zájsť do Múzea cyklistiky alebo Galérie klobúkov.

Nové Hrady

Ako vidíte, východné Čechy sú na interesantné pamiatky veľmi bohaté. Ale pozor, na návštevu vám tento rok zostáva už len pár týždňov. Hrady a zámky sú cez zimu väčšinou zatvorené.

 

GPS: 49°52'23.5"N 16°18'45.4"E

Text a foto: Šárka Fofoňková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolie a panenská príroda
Publikované: 28.4.2016
Príroda Novohradských hôr mala šťastie, ľudia ju v minulom storočí nemali šancu veľmi ovplyvňovať. Odľahlé pohorie s nadmorskou výškou okolo 1 000 m bolo osídlené nemeckým obyvateľstvom, ktoré bolo po vojne vysťahované, a celé územie v pohraničnom pásme sa stalo neprístupným. Ak si odmyslíme krivdu na pôvodnom obyvateľstve, efekt je pozitívny – hlboké lesy, čistý vzduch, nedotknutá príroda a napodiv ani 25 rokov po sprístupnení sem neprúdia davy turistov ako na neďalekú Šumavu.

ČR, Pardubice – perníkové kráľovstvo
Publikované: 13.1.2021
Keď sa povie Pardubice, väčšine z nás sa vzápätí vybaví ďalšie slovo – perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicami späté tak nerozlučne, že sa prakticky stalo ich symbolom. Toto štatutárne mesto sme už viac ráz navštívili, no radi sa sem vraciame, lebo vždy nás niečím prekvapí.

ČR, Litomyšl – mesto slávnych osobností, kultúry i histórie – VIDEO
Publikované: 29.10.2019
Neďaleko bývalej hranice Čiech a Moravy leží mestečko Litomyšl, ktoré patrí k najmalebnejším v Česku. Aj vďaka tomu, že sa tu narodilo či pobývalo niekoľko významných osobností, nadväzuje na ich tradíciu množstvo kultúrnych akcií a festivalov. Poďme sa spoločne vypraviť do mesta Litomyšl.

ČR, Doudleby nad Orlicí – zámok plný sgrafitových vzorov
Publikované: 26.4.2018
Malá obec neďaleko Rychnova nad Kněžnou, ktorej názov vám nič nepovie len v prípade, že ste tu neboli. Územie pretkané Divokou Orlicou, ktoré si kedysi šľachta zvolila na stavbu zámkov. Aj mestečko Doudleby jeden ukrýva, a nie len tak hocaký. Jeho vnútorné aj vonkajšie fasády sú plné sgrafitových ornamentov.

ČR, zámok Častolovice – kus histórie v oáze pohody
Publikované: 17.5.2018
V malebnom mestečku neďaleko sútoku Bělej a Divokej Orlice sa nachádza objekt nedozernej historickej a umeleckej hodnoty. Je ním častolovický zámok s rozsiahlym anglickým parkom, ružovou záhradou, zámockým zverincom a oborou s bielymi danielmi. Návšteva panstva rodu Šternberkovcov vám zaberie celý deň.

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku
Publikované: 9.11.2017
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

ČR, Rychnov nad Kněžnou – spätý s rodom Kolowratov
Publikované: 3.9.2020
Mesto ležiace v Královohradeckom kraji na rieke Kněžnej je spájané s niekoľkými historicky významnými menami. Pochádza odtiaľ autor románu Bolo nás päť – spisovateľ Karel Poláček, hudobný skladateľ Jiří Rychnovský, Magdalena Dobromila Rettigová tu napísala známu Domácu kuchárku a rod Kolowratov tu vlastní a spravuje jeden z najväčších barokových celkov v Čechách – kolowratský zámok.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

27.1.2021
Letecký tím fotografov a pilotov zo skupiny Slovensko z neba pripravuje doteraz najväčšie letecké snímkovanie Slovenska. Snímky plánujú bezplatne sprístupniť aj verejnosti.
25.1.2021
Momentálna situácia u nás doma, ale aj vo svete, stále neumožňuje voľne cestovať, zažívať dobrodružstvá či spoznávať rôzne kúty našej planéty. A preto je ideálnym riešením posadiť sa v pohodlí domova k počítaču a pozrieť si online cestovateľské besedy v podaní úžasných prednášateľov.
22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 1. 2021
sviatok:Bohuš
dnes:
streda 27.1.
-1 °C
zajtra:
štvrtok 28.1.
1 °C