www.infoglobe.sk » ČR, Svojkov – tipy na výlety v okolí

ČR, Svojkov – tipy na výlety v okolí

Publikované: 2.8.2018
Svojkov je malá obec v okrese Česká Lípa, na trase medzi Novým Borom a Zákupmi. Na severe obce nájdete dva vrcholy – Tisový vrch (540 m n. m.) a Slavíček (535 m n. m.). A taktiež zo severu obec obklopujú Svojkovské skaly (pieskovcové skaly), ktoré pretínajú dve turistické trasy: červená (diaľková) trasa a zelená (miestna) turistická.

Pokiaľ pôjdete od obce Sloup v Čechách, po príjazde do Svojkova na vás po pravej strane čaká neplatené parkovisko. To je ideálnym východiskovým bodom k najvýznamnejšiemu turistickému bodu v okolí – Modlivému dolu. Od parkoviska sa vydajte juhovýchodne, kde po pár metroch narazíte na zrubový stánok u Modlivého dolu, kde začína lesná cesta po červenej a zelenej turistickej značke. Tá vás dovedie do zalesnenej rokliny pieskovcových skál, kde už dlhé roky hľadá každý pútnik pokoj na modlitbu. Je to zaujímavé miesto v duchovných dejinách tejto oblasti. Údolie pôvodne nieslo názov Smolný důl (Smolná baňa), a to podľa uhliarov, ktorí pálili v tomto mieste drevené uhlie a mali tu smoliarne a dechtárske pece. K miestu sa viaže mnoho historiek. Jedna z nich rozpráva o náleze mŕtveho tela zabitého mladíka. Na mieste nešťastia bol v roku 1750 na strom zavesený prvý obrázok Panny Márie.

skalná kaplnka Panny Márie Lurdskej

Neskôr postavili hlboko v lese drevenú kaplnku. Už od roku 1772 smerovala do Modlivého dolu procesia. Ľudia sa modlili za odvrátenie hladomoru a epidémie cholery. V roku 1836 bola drevená kaplnka nahradená prírodnou kaplnkou, ktorú do skaly vytesal sloupský sochár Antonín Wagner. Zdobia ju gotické oblúky. Oltár teraz zdobí socha Panny Márie, vysvätená v roku 2001. Pred kaplnkou sa nachádza niekoľko radov lavičiek, takže sa môžete posadiť a rozjímať. Od roku 1996 sa tu každoročne 1. mája koná omša, ktorou sa zahajuje mariánsky mesiac. Skalná kaplnka je chránená ako kultúrna pamiatka Českej Republiky.

prameň U Strážcu   krížová cesta Modlivý důl

V minulosti sem viedla krížová cesta, pozdĺž ktorej bolo mnoho svätých obrázkov. Tá bola v druhej polovici 20. storočia premiestnená do neďalekej svojkovskej kaplnky sv. Václava. Dnešná krížová cesta, ktorá turistu dovedie ku kaplnke, je kópiou pôvodných obrazov, ktoré boli pozdĺž cesty osadené v roku 2016. Krížovú cestu lemujú aj lavičky a nachádza sa tu prameň U Strážcu.

jaskyňa Poustevna

Cesta pokračuje severovýchodne smerom hore po turistickej ceste, pozdĺž Hliadkovej jaskyne. Pokiaľ pôjdete ďalej po ceste, dôjdete k sedlu pod horou Slavíček, kde sa turistické cesty rozdeľujú. Kúsok za Hliadkovou jaskyňou je však odbočka vpravo na dobrodružnú cestičku, ktoré vás vráti po cca 35 minútach chôdze späť na začiatok krížovej cesty. Vedie cez vyhliadkový bod Tisový vrch, ktorý je označený popisnou tabuľou, avšak toto miesto je dosť zarastené. Cesta pokračuje skrz paprade pozdĺž malej jaskyne s dverami a okienkom – jaskyňa Poustevna (jaskyňa Pustovňa). Určite zájdite aj na veľmi peknú slepú cestičku pozdĺž vysokých skál, ktorá ponúka krásne výhľady na okolité skaly, obec Svojkov a okolie. 

jedna ze troch skalných vyhliadok na obec Svojkov   vyhliadka Dedove kamene

Pokiaľ sa od parkoviska pri stánku u Modlivého dolu pozriete na druhú stranu, teda doprava, uvidíte oplotenú svojkovskú záhradu, do ktorej môžete vojsť na vlastné nebezpečenstvo. V nej sa na skalnom masíve nachádza zrúcanina hradu Svojkov, ktorý bol postavený zrejme počiatkom 14. storočia. Pri stavbe hradu sa využito skalné podložie a niektoré časti boli vytesané priamo do skaly. Hrad bol vystavaný v troch poschodiach, pričom schody viedli po vonkajších stenách. V hustom lese neďaleko pod zrúcaninou nájdete dve prírodné kaplnky. Záhrada je tiež dobrým miestom na relax.

skalná kaplnka pod zrúcaninou hradu Svojkov   zrúcanina hradu Svojkov

Pokiaľ máte radi prechádzky prírodou, tak okolie Svojkova je ideálnym miestom. 

GPS: 50°43'37.0"N 14°36'09.2"E

 

Text a foto: Martina Kefurtová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Česká Lípa: ideálne stanovisko pri potulkách po českom severe - VIDEO
Publikované: 16.7.2013
Ďalším zo skoro povinných zastavení pri putovaní Máchovým krajom je Česká Lípa. Jej historické jadro leží na pravom brehu rieky Ploučnice, ktorá preteká mestom.

ČR – skalný hrad Sloup
Publikované: 19.7.2018
Česká republika ponúka mnoho krásnych zrúcanín, hradov a zámkov. Jednou z pamiatok je aj hrad Sloup, ktorým vás dnes prevediem. Nachádza sa na severe Čiech, neďaleko Nového Boru. Okolie dediny je pretkané mnohými turistickými chodníkmi, ktoré vás prevedú predovšetkým okolo skalných masívov a veží, ktoré sú pre túto oblasť veľmi typické. Z tohoto dôvodu asi nikoho neprekvapí, že hrad Sloup sa nachádza na skale. Ak prechádzate z Nového Boru do Zákup po hlavnej ceste, v obci Sloup v Čechách si nemôžete nevšimnúť skalný blok po pravej strane. Práve na tomto pieskovcovom bloku so strmými stenami sa nachádza hrad.

ČR, České Švajčiarsko: Jetřichovice a Máriina vyhliadka – VIDEO
Publikované: 17.7.2018
Nenápadná obec na Děčínsku má o návštevníkov postarané. Jetřichovice totiž patria medzi jedno z centier národného parku České Švajčiarsko a neďaleké Jetřichovickej steny lákajú výletníkov všetkých typov. Od rodín s malými deťmi až po milovníkov lezenia.

ČR, České Švajčiarsko: Výlet do tiesňav Kamenice – VIDEO
Publikované: 3.7.2018
Pokiaľ vyrazíte na výlet do národného parku České Švajčiarsko, rozhodne by ste nemali minúť jednu z najobľúbenejších častí – tiesňavy rieky Kamenice neďaleko Hřenska, kde vás okrem iného čaká plavba na lodičkách a mnoho majestátnych skalných útvarov.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 26.6.2018
S rozpätím 26,5 m a výškou 16 m ide o najväčšiu pieskovcovú skalnú bránu v celej Európe. Práve jej majestátnosť preslávila České Švajčiarsko nielen doma, ale aj vo svete. Keď vyrazíte na výlet do najmladšieho národného parku v Českej republike, určite by ste návštevu Pravčickej brány nemali vynechať.

ČR, Tiské steny – pieskovcové skalné mesto z Letopisov Narnie – VIDEO
Publikované: 10.7.2018
Neďaleko Děčína nájdete rozľahlé skalné mesto Tiské steny, ktoré patrí k najzápadnejšej časti oblasti Labských pieskovcov. Desiatky majestátnych pieskovcových veží sa tu týčia do výšky až 70 metrov, a pokiaľ poznáte filmové spracovanie Letopisov Narnie, práve tu sa natáčali niektoré scény na začiatku filmu Lev, čarodejnica a skriňa.


Súvisiace video

ČR, České Švajčiarsko: Jetřichovice a Máriina vyhliadka
Nenápadná obec na Děčínsku je jedným z centier národného parku České Švajčiarsko. Dedina vznikla...

ČR, České Švajčiarsko: Výlet do tiesňav Kamenice
Ak navštívite národný park České Švajčiarsko, tiesňavy rieky Kamenice nesmiete minúť. Čaká vás tu...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 4. 2020
sviatok:Albert
dnes:
streda 8.4.
18 °C
zajtra:
štvrtok 9.4.
15 °C