www.infoglobe.sk » ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdca Českého krasu – VIDEO

ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdca Českého krasu – VIDEO

Publikované: 8.10.2019
Český kras ponúka nespočetne veľa možností na krásne výlety – či už pešky, na bicykli, alebo trebárs aj na lodi. Jedným z najobľúbenejších cieľov je obec v samotnom srdci chránenej krajinnej oblasti – Svatý Jan pod Skalou. Poďme sa do nej spoločne z neďalekej obce Srbsko vypraviť.

Do Svatého Jana môžete dôjsť autom aj autobusom, bola by ale škoda trochu sa neprejsť skrz nádherné listnaté lesy Českého krasu. Preto som vyrazil vlakom, vystúpil na zastávke Srbsko kúsok od Berouna a užil si pešiu túru po modrej a následne červenej turistickej značke.

Svatý Jan pod Skalou   Svatý Jan pod Skalou

Okrem iného vedie cesta aj okolo Bubovických vodopádov. Jedna z unikátnych krasových lúk už z diaľky voňala rozkvitnutými trezalkami, v lesoch na mnohých miestach zas voňali hríby a priamo pri ceste rástli obrovské bedle a doslova trsy plávok. Podľa vlhkosti sa striedali buky, duby, jedle a pri vode hraby, jelše alebo liesky.

V samotnej obci Svatý Jan pod Skalou zaujme hlavne kostol Narodenia sv. Jana Krstiteľa a k nemu priliehajúca jaskyňa svätého Ivana. Ten tu podľa legendy žil a bol pochovaný už v 9. storočí. Hneď pod oknom jaskyne navyše vyviera liečivý Prameň svätého Ivana.

kostol Narodenia sv. Jana Krstiteľa   jaskyňa

jaskyňa   jaskyňa

Len málokedy vynechám príležitosť vyšplhať sa na kopec s výhľadom. Vápencová skala, ktorá sa týči do výšky 150 metrov nad kostolom, nebola výnimka. Našťastie na ňu vedie relatívne upravená a okrem jednej prudkej pasáže nenáročná cesta. I tak ale počítajte s tým, že sa pri výstupe slušne zapotíte. Za odmenu sa vám potom otvorí krásny výhľad na celé údolie riečky Loděnice, ktorá preteká obcou, ako aj na okolité vápencové kopce.

Svatý Jan pod Skalou   Svatý Jan pod Skalou

Práve pozdĺž riečky Loděnice som sa veľmi príjemnou cestou vrátil k Berounke a po krátkom osviežení v Srbsku vyrazil domov. Celý Český kras ponúka mnoho tvárí a príležitostí na objavovanie, pritom je veľmi ľahko dostupný.

GPS: (vyhliadka) 49°58'08.1"N 14°07'41.1"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: KetsaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lomy Amerika - VIDEO
Publikované: 26.10.2010
Lomy Amerika na Karlštejnsku sú miestom, ktoré láka svojou krásou, romantikou, ale tiež istou dávkou nebezpečenstva. Na miesto, kde sa už od začiatku minulého storočia dobýval kameň, je kvôli hroziacemu nebezpečenstvu padajúcich skál vstup zakázaný. Okolo neho však existuje viacero vyhliadok, odkiaľ môže zvedavé ľudské oko nahliadnuť do jeho tajov i mierneho náznaku driny, ktorú museli tu pracujúc

ČR, Beroun: rozhľadňa Děd – cesta krajom, kde čerpal inšpiráciu Václav Talich
Publikované: 20.9.2018
Rozhľadňa Děd sa týči na zalesnenom kremencovom vrchu v oblasti Křivoklátskej vrchoviny, ktorá bola od nepamäti cieľom záujmu peších turistov.

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou – VIDEO
Publikované: 22.5.2018
Chcete spojiť výlet do krásnej prírody s výletom do českej histórie? Vyrazte do obce Tetín neďaleko Berouna. Nielenže tu podľa povesti sídlila Krokova dcéra Teta, ale taktiež tu v tunajšom hradisku zavraždili kňažnú sv. Ľudmilu.


Súvisiace video

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou
Obec Tetín neďaleko Berouna ponúka krásnu prírodu, ale tiež českú históriu. Podľa povesti tu sídl...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C