www.infoglobe.sk » ČR: Praha - Vyšehradský cintorín a Slavín

ČR: Praha - Vyšehradský cintorín a Slavín

Publikované: 7.11.2021
Miesto odpočinku najvýznamnejších Čechov.

Vyšehrad

Cintorín na mieste súčasného Vyšehradského cintorína existoval už v roku 1260, v 17. storočí tu potom bol farský cintorín vyšehradskej kapituly. V sedemdesiatych rokoch 19. storočia z podnetu prepoštov vyšehradskej kapituly Václava Štulca a Mikuláša Karlacha vzniklo národné pohrebisko, ktoré má rozlohu 0,81 ha. Prvé mramorové náhrobky na južnej a východnej strane cintorína navrhol A. Barvitius a na jeho prácu v rokoch 1891 - 1908 nadviazal A.Wiehl, ktorý navrhol arkády okolo okraja cintorína. Novorenesančné arkády majú krížovú klenbu opierajúcu sa o toskánske stĺpy z pieskovca a sú zdobené maľbami. Hlavná cesta cez cintorín vedie k Slavínu, panteónu významných osobností českej národnej kultúry.

Vyšehrad

Myšlienka založiť spoločnú hrobku českých velikánov vznikla v roku 1862 v spolku Svatobor, v ktorého čele vtedy stál František Palacký. Petr Fischer, starosta Smíchova a obchodník s drevom, venoval potrebnú čiastku na jej vybudovanie. Slavín bol postavený v rokoch 1889 - 1893 podľa návrhu architekta Antonína Wiehla, žiaka J. Zítka, najväčšieho českého architekta 19. storočia.  

Vyšehrad

Krypta sa nachádza za kostolom sv. Petra a Pavla. Vedie k nej žulové schodisko s balustrádovým zábradlím. Samotná krypta je krytá plošinou a je v nej 44 pohrebných hrobiek. Uprostred plošiny stojí hlavný pomník, nad jeho vrcholom je sarkofág, nad ktorým sa skláňa alegorická okrídlená postava „Génia vlasti“.  Po oboch stranách pomníku sú rozmiestnené dve sochy: z ľavej strany „Vlasť trúchliaca“, z pravej „Vlasť víťazná“, dielo J. Maudra. Na prednej strane sú tri tabule, kde sú zvrčnené mená prvých 15 osobností pochovaných v Slavíne. Prvým bol básnik Julius Zeyer (1901), ktorého verše sú umiestnené na sokloch postranných sôch: „Svých synů prach vlast, truchlíc, zemi vrací“, „Jich skutky, jásajíc, po věky lidstvu hlásá“. Nad tabuľami je napísané motto Slavína, ktoré bolo vo venovacej listine, ktorou Petr Fišer odovzdal Slavín do večnej starostlivosti a užívania spolku Svatobor – „Ač zemřeli - ještě mluví“ (Aj keď zomreli – ešte hovoria).

Vyšehrad

Okolo plošiny je stena s ďalšími 36 menami, na oboch koncoch steny sú rozmiestnené piliere s kamennými vázami. Pri pohrebnom obrade, ešte pred uložením do krypty na katafalku, sa vystavovali rakvy alebo urny. Týči sa tu bronzový kríž s Ukrižovaným, podľa modelu sochára V. Levého. Steny krypty sú obložené mramorom a na strope je farebná mozaika. Počas rekonštrukcie krypty pod vedením J. Fanty boli pridané okná a dvere, lampy, skoby, háčiky na zavesovanie vencov atď., vyrobené z bronzu. Pod stropom sa nachádza epitaf od spisovateľa F. Táborského: „Svědomí ustlalo nám tu klidně, ač chtěli jsme víc, než jsme zmohli. Kéž tak i vám, co přijdete po nás a lidskosti chrám vystavíte výš!“

Vyšehrad

Pohreby sa na Slavíne väčšinou uskutočňovali na žiadosť významných vedeckých a kultúrnych inštitúcií, s ktorou sa obracali na spolok Svatobor, ktorý rozhodoval o prípadnom pohrebe na základe stanoviska vyšehradskej kapituly.

Vyšehrad

V súčasnosti je na cintoríne pochovaných 600 význačných osobností českej národnej kultúry. Náhrobky sú dielom J.V. Myslbeka, F. Bílka, B. Kafky, O. Španiela, K. Lidického, J. Wagnera a mnohých ďalších.

Vyšehrad

Z najvýznamnejších spisovateľov sú tu pochovaní: K.Čapek, K.H.Mácha, J.Neruda, B.Němcová, V.Nezval. Z najvýznačnejších českých maliarov tu odpočívajú v pokoji: M.Aleš, A.Chittussi, J.Mařák, K.Purkyně, M.Holý. Sochári: V. Levý, O.Španiel. Hudobní skladatelia: A.Dvořák, B.Smetana, Z.Fibich. Vedci: fyziológ J. Ev. Purkyně, J.Heyrovský. V Slavíne sú pochovaní napr. spisovatelia: J. Zeyer, J.Vrchlický, J. Hora. Maliari: V. Hynais, A.Mucha, V.Špála. Sochári: J. V. Myslbek, J.Štursa, B.Kafka, L. Šaloun, J. Louda. Architekti: K. Hilbert, J. Gočár, J. Fragner. Husľoví virtuózi: J. Kubelík, J. Kocián. Klaviristi: J.Heřman, F. Maxián. Operní speváci: E. Destinnová, V. Zítek, Z. Otava. Herci: Z. Štěpánek, E.Kohout. Vynálezca František Křižík.

 

GPS: 50°03'53.0"N 14°25'04.8"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com, Petr Franc

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave – VIDEO
Publikované: 6.11.2018
Kto pred veľkou povodňou v roku 2002 a ešte niekoľko rokov po nej tušil, že sa z Karlína stane jedna z najluxusnejších pražských štvrtí? Dnes tu stojí jedna skvelá kaviareň, bistro či reštaurácia vedľa druhej, domy sa podarilo krásne opraviť a ulice sú neustále plné života. Ľahko tu zabudnete, že nejdete po nejakej francúzskej avenue.

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova – VIDEO
Publikované: 19.8.2014
Židovské mesto by malo byť povinnou zastávkou nielen pre turistov, ale tiež pre domorodcov. Práve mnoho Pražanov chodí okolo neho so zatvorenými očami, akoby zaslepení všednými povinnosťami a pravdepodobne nevedomky prehliada historicky veľmi cennú časť svojho mesta.

ČR, Praha – čarovný morský svet
Publikované: 20.7.2014
Pred pár týždňami sme navštívili hlavné mesto Českej republiky – Prahu. Popri prechádzkach jej stovežatými uličkami, návštevách všakovakých múzeí a pamätihodností či ochutnávkach skvelého jedla sme sa rozhodli aj pre nakuknutie do morského sveta, ktorý je relatívne novootvorenou atrakciou tejto krásnej metropoly.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia II.
Publikované: 20.4.2012
V centre asi najvýznamnejšej pražskej štvrti Hradčany, sa nachádza Hradčanské námestie, ktoré nadväzuje na I. nádvorie Pražského hradu, do ktorého sa dá vojsť Matyášovou bránou. Námestie je okrem južnej časti, kde je ochodza s výhľadom na Prahu, lemované historickými budovami. Na námestie sa dá dostať niekoľkými vstupmi, ten najznámejší z nich vedie cez Nerudovu ulicu.

ČR: Praha - Vyšehrad - prechádzka Vyšehradom
Publikované: 23.3.2012
V záverečnej časti trilógie o Vyšehrade sa spolu nami prejdete po niekoľkých jeho významnejších pamiatkach.

ČR: Praha - Vyšehrad, základný kameň Prahy
Publikované: 9.9.2013
Vyšehrad je jednou z najznámejších a najstarších dominánt Prahy a je stálicou v programoch turistických návštev.

ČR: Praha - Vyšehradská kapitula - miesto posledného odpočinku prvého kráľa
Publikované: 9.3.2012
Pozrite sa s nami na jedno z najpamätnejších miest hlavného mesta Českej republiky.

ČR, Praha - Parížska ulica: zóna luxusu – VIDEO
Publikované: 14.1.2014
Bezpochyby najdrahšia ulica v Česku – už podľa toho, aké názvy značiek sa odrážajú vo výkladoch na spojnici medzi pražskou Letnou a večne živým Staromestským námestím.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého mesta – VIDEO
Publikované: 26.2.2013
Nech je akékoľvek počasie, okolo Karlovho mosta a na Kampe sa to stále hemží turistami. Deň, keď teplota klesla 3 stupne pod nulu a občas sneží, nevynímajúc. Toto miestečko schované pod Karlovým mostom ponúka tisíc pohľadov. Kampa sa neokuká, je krásna v každom ročnom období.

ČR, Praha – Milíčovský les a náučný chodník
Publikované: 20.8.2020
Lesopark na juhovýchodnom okraji Prahy, založený na začiatku 18. storočia ako súčasť Milíčovského dvora, je ako stvorený na vychádzku v horúcom letnom dni. Cesty vás zavedú k odpočinkovým zónam, detskému ihrisku alebo k rybníkom, kde sa ľudia kúpu. Kúpanie psov je však zakázané.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža I.
Publikované: 3.2.2016
V našom putovaní po tradičných aj menej tradičných miestach Českej republiky sa dnes zastavíme v stovežatej Prahe, nad ktorou bdie jedna z výrazných novodobých dominánt – žižkovská veža.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Praha - Vyšehrad
Poďme si, aspoň na fotografiách prehliadnuť kúzelnú atmosféru miesta, ktoré bolo sídlom českých p...

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvierací raj
Trojská zoologická záhrada je priam stvorená na prechádzku s deťmi. Nádherne vybudované zvieracie...

ČR, Praha – čarovný morský svet
Objavte spolu s nami čarovný morský svet, ktorý sa ukrýva na Výstavisku Holešovice v hlavnom mest...


Súvisiace video

ČR, Praha: Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa
Asi nieto slávnejšej pražskej a snáď ani českej pamiatky než je Karlov most, s ktorého výstavbou ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
23.11.2021
Oblastná organizácia cestovného ruchu ,,ŠARIŠ“- Bardejov, v spolupráci s miestnymi združeniami a aktivistami, dokončila obnovu turistickej infraštruktúry v lokalite Kláštorisko – Mníchovský potok. Na tomto zrevitalizovanom archeologickom nálezisku pribudol altánok a informačná tabuľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 30. 11. 2021
sviatok:Ondrej, Andrej

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X