www.infoglobe.sk » ČR, Praha – návšteva Botanickej záhrady

ČR, Praha – návšteva Botanickej záhrady

Publikované: 24.2.2016
Potom ako sme si povedali o krásnej prechádzke Prokopským a Dalejským údolím, vás zavedieme do ďalšej zelenej oázy hlavného mesta Českej republiky. Tentoraz sa vydáme do mestskej časti Trója, kde možno obdivovať hneď viacero turistických atrakcií.

Trojský zámok

Mestská časť na pravom brehu Vltavy ponúka návštevníkmi obľúbené a vyhľadávané miesta ako napríklad barokový Trojský zámok s malým bludiskom, zámockou záhradou, oranžériou či fontánami alebo zoologickú záhradu, ktorá sa radí medzi najnavštevovanejšie atrakcie v Čechách a zároveň je zaraďovaná aj medzi najkrajšie zoologické záhrady vo svete. My však zamierime do oproti sa nachádzajúcej Botanickej záhrady hlavného mesta Prahy.

skleník Fata Morgana

skleník Fata Morganaskleník Fata Morgana

Po zakúpení vstupeniek sa nám pred očami otvára doslova rastlinný raj. Botanická záhrada je delená na štyri časti. Úplne samostatný vstup aj areál má tropický skleník Fata Morgana, ktorý sa nachádza na slnečnom južnom svahu trojskej stráne. Táto modernistická presklená „esíčkovitá“ stavba bola vybudovaná v rokoch 1996 až 2003 a jej cena sa vyšplhala na neuveriteľných 200 miliónov českých korún.

skleník Fata Morgana (okolie)skleník Fata Morgana

Po vstúpení do jej vnútra nás čakala samostatná pokladňa, predajňa suvenírov, oddychová zóna s toaletami a kávomatmi a nechýbala ani úschovňa batožiny a oblečenia. Za turniketom sme vstúpili  do 1750 m2 tropického sveta, teplotne a vlhkosťou rozdeleného na tri časti. Postupne sme prechádzali rastlinstvom tropického, subtropického či dokonca horského klimatického pásma a obdivovali krásu nepreberného množstva kvetov, tráv, paliem atď. pochádzajúcich z ďalekých krajín ako Madagaskar, Mexiko, Vietnam, Filipín, Venezuely či svetadielov Austrálie a Oceánie, Afriky, Južnej Ameriky a ďalších. Dovedna sa tu nachádza cez 5000 taxónov. Atmosféru dotváral tropický vodopád, jazierko s rybami a žabami, ktoré bolo možné pozorovať ako z hladiny, tak aj pod ňou, či expozícia imitácií koreňov stromov po zemou, ktoré nemožno v prírode len tak vidieť. Prechádzku pralesom spestrovali aj voľne lietajúce obrovské motýle. Bola to skutočná pastva pre oči.

Botanická záhrada hl. mesta Prahy (vstup)

Zaujímavosťou je, že skleník je celoročne verejnosti prístupný (okrem pondelkov s výnimkou sviatkov)  a v celej svojej 130 metrovej dĺžke je bezbariérový a dokonca vo vstupnej časti je možnosť bezplatného internetového pripojenia. Jeho návštevou si môžete spestriť  ľubovoľný deň a aspoň na chvíľu sa preniesť do skutočnej exotiky, ako sme to urobili aj my.

Botanická záhrada hl. mesta Prahy

Botanická záhrada hl. mesta PrahyBotanická záhrada hl. mesta Prahy

Nadšení z úvodnej návštevy sme sa presunuli k vonkajším expozíciám botanickej záhrady. Tie boli verejnosti sprístupnené v roku 1992 a každoročne sú upravované a rozširované. Cez množstvo cestičiek sme si prešli Orientálnou a Japonskou záhradou, flórou Turecka a Stredomoria, lesnými biotopmi východnej Ázie a Severnej Ameriky, Pivóniovou lúkou, jazierkom aj mokraďami. Zaujala nás aj veľká centrálna lúka, kde miestni obyvatelia chodia relaxovať a piknikovať. V jej blízkosti sa nachádzajú aj predajné stánky so suvenírmi a občerstvením. V čase našej návštevy sa tu konala výstava tekvíc a povieme vám, bolo sa načo pozerať. Nevšedné boli aj ukážky skamenených pňov či trojprstý odliatok stopy dinosaura z lomu U Devíti Křižů na chodníčku pri kaplnke sv. Kláry.    

kaplnka sv. Kláry

Botanická záhrada hl. mesta Prahyvinice sv. Kláry

Keď už spomíname kaplnku sv. Kláry, ktorú dal postaviť Václav Vojtěch zo Šternberka niekedy v období rokov 1678 až 1685 spolu s Trojským zámkom pre svoju manželku, tak tá sa hrdo týči nad ďalšou súčasťou botanickej záhrady, a to tzv. Vinicami sv. Kláry. Okrem toho, že sa jedná o pamiatkovo chránenú vinicu pripomínajúcu zašlú slávu pražského vinárstva, môžete si tu prejsť vinárskym náučným chodníkom, ktorého súčasťou sú aj popisy a ukážky rôznych odrôd viniča, histórie jeho pestovania a starostlivosti oň. Tu máte možnosť nielen vidieť, ale aj ochutnať. Nachádza sa tu totiž malá pivnička, kde si môžete zakúpiť vínko spracované priamo z Viníc sv. Kláry. Neodolali sme a túto ponuku sme využili. S pohárikom v ruke a pohľadom na Prahu sme po chvíľke relaxu pokračovali ďalej.

výstava tekvícvýstava tekvíc

Botanická záhrada hl. mesta PrahyBotanická záhrada hl. mesta Prahy

Cez jednotlivé záhrady sme prešli do zalesnenej expozície Stráň, ktorá bola akýmsi lesoparkom. Nachádzal sa tu náučný chodník Havránka, naklonená železná rozhľadňa aj obrovské železné sochy, či panoramatický vyhliadkový bod. V tejto časti botanická záhrada pripravuje aj novú expozíciu Medonosných rastlín a včelárstva, no na tú si ešte musíme počkať.

expozícia Stráň

Po približne päť hodinovej prechádzke na čerstvom vzduchu sme očarení krásou prírody opustili jednu z najkrajších botanických záhrad akú sme kedy videli. Pokiaľ máte radi rastlinnú ríšu, tak návštevu tejto prírodnej atrakcie určite nevynechajte.

 Botanická záhrada hl. mesta Prahy

GPS: 50°07'09.6"N 14°24'46.4"E

Text a foto: Oskár Mažgút

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: Sadíme budúcnosť
Publikované: 7.11.2019
Nadácia „Partnerství“ sa za podpory Ministerstva životného prostredia rozhodla zmeniť krajinu k lepšiemu tým, že hodlá vysadiť 10 miliónov stromov mimo les, a to v priebehu piatich rokov. V sobotu 9. novembra máte jedinečnú možnosť pridať ruku k dielu v obci Vestec pri Prahe, kde vzniká výsadba Aleje slobody pri príležitosti osláv 30 rokov od nežnej revolúcie.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža I.
Publikované: 3.2.2016
V našom putovaní po tradičných aj menej tradičných miestach Českej republiky sa dnes zastavíme v stovežatej Prahe, nad ktorou bdie jedna z výrazných novodobých dominánt – žižkovská veža.

ČR, Praha – Kunratický les
Publikované: 4.10.2017
Hlavné mesto Českej republiky - Praha ponúka okrem úchvatných pamiatok, výbornej kuchyne a ešte lepšieho piva, aj výlety do prírody. Jedno jej malebné prírodné zákutie dnes navštívime. Bude ním Kunratický les.

ČR, Praha – Valdštejnská záhrada a iné malebné zákutia
Publikované: 5.11.2017
Po týždni sa opäť vraciame do Prahy, aby sme vás pozvali na prechádzku jej uličkami. Tentoraz sa vyhneme hlavným atrakciám mesta a navštívime skôr miesta so svojskou atmosférou, ktorú si dozaista zamilujete.

Praha: veľtrh Holiday World 2018
Publikované: 13.2.2018
V dňoch 15. až 18. februára sa v areáli holešovického Výstaviska koná už 27. medzinárodný veľtrh cestovného ruchu a spolu sním aj 12. ročník gastronomického veľtrhu.

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova – VIDEO
Publikované: 19.8.2014
Židovské mesto by malo byť povinnou zastávkou nielen pre turistov, ale tiež pre domorodcov. Práve mnoho Pražanov chodí okolo neho so zatvorenými očami, akoby zaslepení všednými povinnosťami a pravdepodobne nevedomky prehliada historicky veľmi cennú časť svojho mesta.

ČR, Praha: Drahaňské údolie – VIDEO
Publikované: 12.8.2014
Draháňské údolie spája mestskú časť Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským brehom. Peším ponúka kúzelnú prechádzku plnú krásnych miest na pokochanie, bikerom zas zaujímavú a pomerne náročnú trasu.

Praha: Horné Počernice majú nový lesopark
Publikované: 24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.

ČR, Praha, Dolní Chabry: mystéria kostola Sťatia Jána Krstiteľa - VIDEO
Publikované: 1.1.2013
Kostol stojací na Bíleneckom námestí v Prahe Dolních Chabroch si nemôžete nevšimnúť. Táto menšia románska stavba má akési zvláštne kúzlo a všetkých, ktorí o ňom niečo málo vedia, priťahuje k sebe ako magnet.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého mesta – VIDEO
Publikované: 26.2.2013
Nech je akékoľvek počasie, okolo Karlovho mosta a na Kampe sa to stále hemží turistami. Deň, keď teplota klesla 3 stupne pod nulu a občas sneží, nevynímajúc. Toto miestečko schované pod Karlovým mostom ponúka tisíc pohľadov. Kampa sa neokuká, je krásna v každom ročnom období.

ČR, Praha - Parížska ulica: zóna luxusu – VIDEO
Publikované: 14.1.2014
Bezpochyby najdrahšia ulica v Česku – už podľa toho, aké názvy značiek sa odrážajú vo výkladoch na spojnici medzi pražskou Letnou a večne živým Staromestským námestím.

ČR, Praha - Troja: ZOO, ktorá plní zvieracie sny - VIDEO
Publikované: 24.6.2014
V trojskej zoologickej záhrade bol snáď každý a každý, kto tam bol, sa tam rád vracia. Nielen Česi, ale aj zahraniční turisti sú týmto rajom zvierat na vltavskom brehu doslova okúzlení.

ČR, Praha: Staré Mesto – tisíce príbehov mnohých stáročí – VIDEO
Publikované: 30.10.2018
Spolu s Hradčanmi, Karlovým mostom a Malou Stranou patrí pražské Staré Mesto medzi ikonické miesta, ktoré aspoň z fotiek poznajú skoro po celom svete. História mestskej časti siaha do 9. storočia, tunajšia svetoznáma radnica vznikla už v roku 1338 ako prvá v Čechách. Poďme sa spoločne vypraviť na najznámejšie miesta aj do skrytých zákutí.

ČR, Praha – Letná: oko nad Prahou - VIDEO
Publikované: 19.11.2013
Miesto ľudských stretnutí – priateľských, pracovných. Miesto, kde sa dá športovať a predovšetkým miesto, ktoré ponúka luxusný výhľad na Prahu – pražská Letná.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.

ČR, Praha: Hvezdáreň Ďáblice – bližšie k hviezdam - VIDEO
Publikované: 26.3.2013
Napadol, dúfajme, posledný tohtoročný sneh a vytvoril tak kúzelnú atmosféru okolo ďáblickej hvezdárne, ktorá stojí na kopci zvanom Na vyhliadke v Ďáblickom háji. Je malá, ale kúzelná v tom, že všetko vo vnútri je krásne staré – napríklad ďalekohľady z obdobia prvej republiky.

ČR, Praha: Jeruzalemská synagóga znovu na výslní – VIDEO
Publikované: 15.7.2014
V nenápadnej Jeruzalemskej ulici kúsok od Jindřišskej veže v Prahe sa schováva skvost medzi pražskými stavbami – Jeruzalemská alebo tiež Jubilejná synagóga. Pamätníci ju môžu poznať aj ako Veľkú synagógu.

ČR, Praha: Petřínska rozhľadňa – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikované: 19.6.2012
Petřínska rozhľadňa. Pražskú kópiu parížskej Eiffelovej veže pozná každý poriadny Čech. Francúzi z nej majú srandu, pre mnohých Pražanov je Petřínska veža čistokrvnou stavbou so svojim vlastným príbehom, žiadnou napodobeninou.

ČR, Praha: štyri roky Svätováclavskej vinice - VIDEO
Publikované: 26.6.2012
Česi, ktorí sú schopní kvôli „Dňu Kozla“ vo Veľkých Popoviciach, z Prahy vypraviť niekoľko zvláštnych vlakov, a navyše zdarma, by len ťažko vyvracali tvrdenie, že sú národom pivárov. Lenže nie len pivu holdujú naši ľudia. Od pradávna je česká myseľ ovplyvnená tiež vínom. Práve tento rok je to 1104 rokov , od čias, kedy tu vyrastal knieža Václav, patrón českej zeme, ale tiež vášnivý vinár.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – náučná prechádzka Botanickou záhradou
Hlavné mesto Českej republiky má mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj trojská botanická záhr...

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...

ČR: Praha - Vyšehrad
Poďme si, aspoň na fotografiách prehliadnuť kúzelnú atmosféru miesta, ktoré bolo sídlom českých p...

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvierací raj
Trojská zoologická záhrada je priam stvorená na prechádzku s deťmi. Nádherne vybudované zvieracie...

ČR, Praha – čarovný morský svet
Objavte spolu s nami čarovný morský svet, ktorý sa ukrýva na Výstavisku Holešovice v hlavnom mest...

ČR: Praha v zimnom šate  
Keď Prahu zasype poprašok snehu a ožiari ju poludňajšie slnko. Foto: Daniel Babický

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...


Súvisiace video

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave
Pražskú štvrť Karlín zasiahla v r. 2002 silná povodeň, dnes patrí k tým najluxusnejším. Kto by t...

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova
Staronová synagóga stojaca na pražskom Josefove je najstaršou židovskou pamiatkou v strednej Euró...

ČR, Praha - Troja: ZOO, ktorá plní zvieracie sny
Zoologická záhrada v Prahe – Troji patrí k najkrajším na svete. Denne privíta tisícky návštevníko...

ČR, Praha - Malostranské námestie: cestou na Hrad
Pražské Malostranské námestie je súčasťou kráľovskej cesty, ktorá viedla od Prašnej brány až na P...

ČR, Praha - Parížska ulica: zóna luxusu
Najdrahšia pražská, ale aj európska ulica – Parížska. Úplne prvý butik Hermés otvorili za osobnej...

ČR, Praha: Trmalova vila – dielo architekta Kotěru
Trmalova vila, jedno z raných diel zakladateľa českej modernej architektúry Jana Kotěru, nájdete ...

ČR: Praha -Trojský zámok - skvostný barok
Pražská Troja zostáva jednou z najžiadanejších rezidenčných oblastí. Trojský zámoček, obklopený v...

ČR: Praha - život na Václavskom námestí
Václavák je významné spoločenské a obchodné centrum Prahy. Jeho dominantami sú Národné múzeum a s...

ČR: Praha - relax na zámku Ctěnice
Ctěnický zámok by ste našli na samotnom okraji Prahy, v mestskej časti Praha 9 – Vinoř. Ctěnice s...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 20. 11. 2019
sviatok:Félix
dnes:
streda 20.11.
10 °C
zajtra:
štvrtok 21.11.
11 °C