www.infoglobe.sk » ČR: Potulky po strašidelných miestach

ČR: Potulky po strašidelných miestach

Publikované: 19.11.2015
Prevažne v pochmúrnom jesennom počasí vyrážajú milovníci záhad, povestí a strašidelných historiek na tajomné miesta. Taktiež sa radi bojíte? Vydajte sa teda spolu s nami na výlet za príbehmi nielen o upíroch a čarodejniciach v Čechách.

Cintorín v Žďári nad Sázavou

Pokiaľ sa zaujímate o upírske legendy, tak by ste nemali Dolný cintorín v Žďári nad Sázavou vynechať. V 19. storočí postihla miestneho správcu veľkostatku Aloise Ulricha zvláštna choroba, na ktorú skoro zomrel. Jeho poddaným aj ľuďom v okolí sa uľavilo. Bol to naozaj zlý človek, ktorý zneužíval svoje postavenie. Bol veľmi krutý za života, ale aj po smrti... Už po niekoľkých dňoch bol videný v meste, na moste a v okolí cintorína. Dokonca mu bola pripisovaná vražda jeho pomocníka. Miestni obyvatelia teda povolali kata, ktorý nariadil otvorenie hrobu. Telo tam síce bolo, ale nenieslo žiadne známky rozkladu. Kat oslovil Ulricha menom, ten vraj otvoril oči a posadil sa. Zariekaniu sa „nemŕtvy“ vysmial, kat mu teda usekol hlavu, do úst nasypal mak a telo nechal zasypať nehaseným vápnom. Viackrát sa už Ulrich neobjavil.

Dolný cintorín v Žďári nad Sázavou

Niektorí záhadológovia pripisujú toto posmrtné vyvádzanie architektonickej koncepcii cintorína. Stavba je založená na trojuholníkovom pôdoryse – symbole najsvätejšej Trojice. Pôdorys kostola by mal predstavovať ľudskú lebku. Celkovo ide o kabalistický symbol úplnosti a víťazstva života nad smrťou.

Hrad Houska

Svoje temné tajomstvá skrýva aj hrad Houska v CHKO Kokořínsko. Traduje sa, že bol postavený skôr než Bezděz, ktorý patrí k najstarším dochovaným hradom v Čechách. Ale už nie je známe, prečo! Nájdeme ho totiž na naozaj nestrategickom mieste – v okolí nebola žiadna obchodná cesta, nebol ani kráľovským hradom alebo hraničným, dokonca nemal ani priamy prístup k vode. Podľa povestí sa vo vnútri skrýva brána do pekla alebo do iných časov (niečo ako stroj času tu vraj našiel K. H. Mácha, keď na hrade strávil noc). Hovorí sa teda, že bol postavený preto, aby chránil pred zlými silami okolitý svet. K hradu sa ale viaže viac povestí. Napríklad tiež tá o postave v čiernej kapucni, ktorá nemá tvár. Sleduje vraj odvážlivcov, ktorí by chceli hrad navštíviť v noci alebo tu prespať.

hrad Houska – freskahrad Houska

Jaskyňa Býčí skála

Jaskyňa Býčí skála sa nachádza v strednej časti Moravského krasu. Je opradená niekoľkými legendami, z ktorých až naskakuje husia koža. Už v dobe bronzovej a možno ešte skôr bola využívaná k pravekým rituálnym vraždám. V 19. storočí tu doktor Jindřich Wankel objavil tzv. Halštatský pohreb z 5. storočia pred n. l. Išlo o pohreb veľmoža, ktorého do podsvetia nasledovalo 40 dievčat, jeho pomocníci a kone. Veľmož bol upálený na hranici. Nikto ale neušiel krutému osudu – ženy boli umučené, kone rozsekané. K Býčí skále sa viažu povesti o tajomnom speve a výkrikoch, ktoré sa nesú jaskyňou, dokonca sa objavujú svetlá tam, kde nie sú ľudia. V tmavých nociach vraj z jaskyne vychádzajú procesie duší, ktoré sa za svitania vracajú späť. Jaskyňa je verejnosti prístupná len počas dní otvorených dverí, ale okolie si môžete pozrieť kedykoľvek. Na mieste pôsobí veľmi negatívna energia, ktorá pochádza z obetí. Z jaskyne je cítiť zúfalstvo a beznádej. Nič príjemného, ale na druhú stranu je to naozaj zaujímavé.

jaskyňa Býčí skálajaskyňa Býčí skála

Petrove kamene

Máte radi historky o nadprirodzených javoch a zároveň radi lyžujete? Tak to sa určite vydajte do Hrubého Jeseníku na východe Čiech. Nad zjazdovkami sa týči skalný útvar Petrove kamene (Petrovy kameny), ktoré sú súčasťou národnej prírodnej rezervácie Praděd. Nie sú prístupné verejnosti, ale môžete si ich pozrieť buď pri lyžovaní, alebo pri ceste po hrebeňovej trase. Sú jedny z najcennejších botanických lokalít v ČR (rastie tu veľa vzácnych druhov z doby ľadovej, napríklad lišajníky, machy a endemické kríky), ale taktiež sa k nim viaže povesť. V dobe čarodejníckych procesov v 17. storočí boli Petrove kamene označované ako miesto, kde čarodejnice organizovali sabaty, vyvolávali diabla a uskutočňovali čiernu mágiu.

Jeseníky (foto: Ladislav Renner, CzechTourism)Petrovy kameny

Jihlavské podzemie

Povesťami opradené sú aj podzemné chodby pod mestom Jihlava. Vznikli prepojením pivníc, ktoré slúžili pre uskladnenie potravín a remeselných výrobkov. Jihlavské „katakomby“ sú druhé najrozsiahlejšie v Česku. Temné chodby o rozlohe 50 000 m2 a dĺžke 25 km sa tiahnu pod celým mestom a pod väčšinou mestských pamiatok. V roku 1978 tu bola objavená tzv. svietiaca chodba (steny chodby sú pokryté bielym povlakom, ktorý po predchádzajúcom nasvietení svetielkuje). Podzemie už od dávna dráždilo predstavivosť miestnych ľudí, a tak vznikali rôzne legendy. Napríklad o zamurovanej mníške alebo o divnej postave so zvädnutou rukou, úzkym krkom a helmou. Taktiež sa tu vraj nachádza podzemné jazero alebo tajná miestnosť s 12 rakvami a zlatými krížami. Uvidíte, možno si pri prehliadke tiež všimnete niečoho nadpozemského. Podzemie je prístupné od apríla do októbra denne, ale nezúfajte, v ďalších mesiacoch si môžete dohodnúť individuálnu návštevu pre skupiny.

Jihlavské podzemie

Strašidelná Praha

V hlavnom meste sa nachádza hneď niekoľko tajomných miest. Pre viac zážitkov sa skúste vydať napríklad do Múzea pražských povestí a strašidiel. Dozviete sa tu napríklad to, ako prišiel na svet Golem, ktorý je vraj uložený na pôde Staronovej synagógy. V múzeu nájdete aj expozíciu venovanú príbehu alchymistu Fausta, ktorý uzavrel zmluvu s diablom. Súčasťou expozície je aj podzemná ulička duchov, ktorá evokuje atmosféru polnočnej Prahy pred mnohými storočiami. Stretnete v nej 25 najznámejších pražských strašidiel – niektoré priamo, iné vykúkajú pootvorenými dverami alebo letia pri strope. Múzeum je otvorené celoročne.

Praha (foto: Martin Mařík, CzechTourism)

Pokiaľ vám nestačí si o záhadách len čítať, tak sa choďte báť. Všetky tieto miesta vám odporúčame navštíviť.

 

Zdroj: CzechTourism

Úprava textu: Lenka Bauerová

Foto: CzechTourism, Wikimedia Commons: janina cz, Gampe,ŠJů, ŠJů (2), Lukáš Malý, Jiří BaisaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Bezděz - hradné ruiny nad Máchovým jazerom - VIDEO
Publikované: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeskej pahorkatiny, ten vyšší už pekne veľa rokov zdobí hrad Bezděz – presnejšie povedané - jeho zrúcanina.

Beskydy: cykloportál – dokonalý servis pre cyklistov
Publikované: 29.9.2016
Cyklistov inšpiruje cyklistov novo upravený cykloportál. Nájdu tu všetko potrebné, tento rok bude navyše dokonca vydaná aj nová cykloturistická mapa Těšínského Slezska. Všetko zaujímavé, čo sa týka cyklistiky v Beskydách, bude prezentované začiatkom novembra na veľtrhu Sportlife v Brne.

ČR: Tajomné miesta so silnou energiou
Publikované: 8.11.2015
V Českej republike je mnoho miest a starodávnych stavieb, ktoré na vás dýchnu tajuplnou až magickou atmosférou. O všetkých sa rozprávajú legendy, z ktorých niekedy až mrazí... Kto by rád nenahliadol pod rúšku tajomstva? V dnešnom článku vám niektoré mystické miesta priblížime.

ČR, Houska: zátka nad pekelnou bránou - VIDEO
Publikované: 29.10.2013
Zostáva v tieni blízkych hradov Kokořína a Bezdězu, no aj tak dokáže zaujať svojou originalitou a príbehmi, ktoré sa k tomuto miestu viažu – hrad Houska.

ČR, Moravský kras – Náučný chodník Macocha I.
Publikované: 21.10.2015
Putovaním za vápencovou nádherou Moravského krasu budeme pokračovať aj dnes. Po preskúmaní Kateřinskej jaskyne sme sa vrátili k Skalnímu mlýnu, odkiaľ sme sa vydali asfaltovou cestou smerom k spodnej stanici lanovky, ktorá by nás mala vyviesť k preslávenej a turisticky najvyhľadávanejšej priepasti Macocha.

ČR, Moravský kras – Náučný chodník Macocha II.
Publikované: 28.10.2015
Naša minulotýždňová prechádzka po Náučnom chodníku Macocha nás doviedla až k spodnej stanici lanovky, ktorá bola do prevádzky spustená v máji 1995. Nachádzali sme sa v nadmorskej výške približne 361 metrov a naším cieľom bol Horný mostík nad priepasťou Macocha, ktorý je o viac než 130 metrov vyššie.

ČR, Moravský kras – Náučný chodník Macocha III.
Publikované: 4.11.2015
Minulý týždeň sme sa priblížili k nášmu cieľu, ktorým bola úchvatná priepasť Macocha. Potom, ako sme ju mali možnosť pozorovať z Dolného mostíka, sme sa o jej monumentálnosti išli presvedčiť zhora, a to konkrétne z Horného mostíka.

ČR, Moravský kras – Kateřinská jaskyňa
Publikované: 14.10.2015
Potom ako sme dorazili do Skalního mlýnu, lokality neďaleko okresného mesta Blansko, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Moravského krasu, sme navštívili Dom prírody a následne sme si obzreli aj jeho blízke okolie. Hneď za touto novootvorenou expozíciou sa nachádzala cesta vedúca ku Kateřinskej jaskyni (Katarínskej jaskyni).


Súvisiace video

ČR, Houska: zátka nad pekelnou bránou
Vo východnej časti Kokořína sa ukrýva hrad, opradený mnohými záhadami – Houska. Podľa legendy bol...

ČR: Bezděz: záhadami opradený „kráľ hradov“  
Bezděz leží len pár kilometrov od Máchovho jazera. Dominantou malej dedinky je rovnomenná zrúcani...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
18.2.2020
Českobudějovické výstavisko hostí od 20. do 22. februára desiatky českých a moravských pivovarov aj minipivovarov. V poradí už 30. ročník pivného festivalu ale ponúkne aj fľaškové pivá, napríklad zo Švajčiarska.
17.2.2020
Počas 22. a 23. februára sa na zámku Schloss Hof môžete tešiť na veselý fašiangový program plný zábavy, hier i napätia. Najmenších návštevníkov nepochybne očarí maľovanie na tvár, kreatívne dielničky či workshop pečenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 19. 2. 2020
sviatok:Vlasta
dnes:
streda 19.2.
6 °C
zajtra:
štvrtok 20.2.
3 °C