www.infoglobe.sk » ČR: Podzemné unikáty Južnej Moravy

ČR: Podzemné unikáty Južnej Moravy

Publikované: 22.6.2017
Kto hľadá v horúcom lete na Južnej Morave – v kraji s najvyšším počtom hodín slnečného svitu v Českej republike – trochu ochladenia, zaručene by mal zavítať do podzemia. Čaká ho tam nejeden svetový unikát a na svoje si prídu ako milovníci adrenalínu, tak aj seniori či rodiny s deťmi.

Magické jaskyne

Zvláštne miesto medzi turistickými magnetmi Južnej Moravy má Moravský kras – najväčšia a najlepšie vyvinutá krasová oblasť v Českej republike, ležiaca len pár kilometrov severne od Brna. V jeho podzemí sa nachádza viac než 1 600 registrovaných jaskýň. Päť z nich je verejne prístupných: Balcarka, Kateřinská, Výpustek, Sloupsko-šošůvské jaskyne a predovšetkým podzemný labyrint Punkevních jaskýň v Pustom žľabe, ktorý patrí k najnavštevovanejším v Českej republike. Vynikajú mohutnými podzemnými sieňami s kvapľovou výzdobou, ponúkajú atraktívny pohľad z dna 138,5 m hlbokej priepasti Macocha a časť prehliadky strávia návštevníci plavbou po Punkve – najdlhšej podzemnej riečke ČR (vyše 10 km).

 Sloupsko-šošůvské jaskyne Macocha

 jaskyňa Balcarka

Medzi ďalšie unikáty Moravského krasu patrí aj Obrí dóm – najväčší doposiaľ objavený jaskynný podzemný priestor v ČR s úctyhodnými rozmermi 70 × 30 × 60 m, ktorý je súčasťou tzv. Rudického prepadania. To patrí spoločne s Býčou skalou k najhlbším a najdlhším v ČR. Tým úplne najdlhším jaskynným systémom je tunajšia sústava Amatérskej jaskyne (34,9 km), najdlhšiu podzemnú návštevnícku trasu ponúkajú Sloupsko-šošůvské jaskyne (1 230 m) a najväčším verejnosti sprístupneným podzemným priestorom je Hlavný dóm Kateřinskej jaskyne (97 × 44 × 20 m), v ktorom sa často konajú obľúbené koncertné akcie. V Punkevních jaskyniach sa na Horný mostík Macochy navyše zveziete najstrmšou kabínovou lanovou dráhou (priemerný sklon 63,41 %) v ČR.

 Kateřinská jaskyňa

Avšak do ďalších chladivých jaskýň sa dá vstúpiť aj v najjužnejších častiach Juhomoravského kraja – trebárs v Mikulove do jaskyne Na Turoldu. Jej prehliadka sa však z dôvodu fyzickej náročnosti neodporúča osobám s pohybovými problémami. A len kúsok od Vranova nad Dyjí nájdete v národnom parku Podyjí Ledové sluje – 14 jaskynných priestorov, ktorých dĺžka dosahuje vyše 400 m a hĺbka cca 30 m. Ochladenie v tunajšej mikroklíme máte zaručené v ktoromkoľvek ročnom období! Pre zmenu umelo vytvorenú umeleckú jaskyňu vytesanú v pieskovcovom masíve môžete navštíviť vo vnútri kopca Milenka v obci Rudka u Kunštátu. Pripravte sa tam na stretnutie s blanickými rytiermi či prezidentom T. G. Masarykom, samozrejme v podobe sôch.

 umelo vytvorená jaskyňa Rudka u Kunštátu

Dotyk histórie

Že sa v jaskyniach často nachádzajú pozostatky pravekého osídlenia, je všeobecne známa vec. Že sa môžete sami ocitnúť na skok v praveku – a opäť v chladivom podzemí – sa dozviete v Pavlove. Nedávno otvorený Archeopark tu ukrýva unikátne poklady z obdobia lovcov mamutov a je prakticky celý skrytý v teréne (stavba bola dokonca ocenená prestížnym titulom Stavba roku 2016!). Ocitnete sa tak priamo uprostred archeologických vykopávok, presne v mieste ich nálezu. Moderná expozícia predstavuje osídlenie regiónu v dobe pred 25–30 tisíc rokmi a je odkazom na mimoriadne praveké objavy pri Pavlove, Dolných Věstoniciach a Miloviciach. Toto územie drží ďalšie svetové prvenstvo – práve tunajšie nálezisko poskytlo najväčší a preukázateľne najstarší súbor kostných pozostatkov moderného človeka, ktorý má dnes svetová antropológia k dispozícii. Mimochodom aj známa Věstonická venuša je najstaršou známou keramickou soškou na svete!

moderný Archeopark Pavlov

Ďalšie podzemné archeologické skvosty neodmysliteľne späté s Južnou Moravou, aj keď o niečo mladšie (z obdobia 8.–10. stor.), predstavujú pamiatky na Veľkú Moravu, príchod Cyrila a Metoda a počiatky kresťanstva na našom území. Stretnúť sa s nimi môžete na slovanskom hradišti v Mikulčiciach, v Pohansku u Břeclavi či v Hradišti na okraji Znojma.

 slovanské pohrebisko v Mikulčiciach

Pod dláždením historických miest

znojemské adrenalinové podzemie

V Znojme na vás čaká podzemné schladenie dokonca aj v samotnom historickom srdci mesta. Znojemské podzemie je najväčším systémom podzemných chodieb a pivníc v ČR a zároveň jeden z najväčších bludiskových systémov v strednej Európe. Tento unikátny labyrint je dlhý takmer 27 km a miestami má až 4 poschodia – nie všetky sú však prístupné. Prejsť ho môžete buď v klasickom alebo v strašidelnom prehliadkovom okruhu, ale tiež v 3 špeciálnych adrenalínových trasách.

Svoje rozsiahle mestské podzemie má aj Brno – verejnosti prístupný je stredoveký labyrint pod Zelným trhom, Mincmistrovský sklep na Dominikánskom námestí alebo Kostnica u sv. Jakuba. V rámci projektu sprístupnenia brnianskeho podzemia verejnosti sa však môžete pozrieť aj do technických kolektorov alebo do jedného z najutajovanejších krytov pod Špilberkom. Vznikol v čase nacizmu ako úkryt Luftschutzu pred americkým a sovietskym bombardovaním Brna a v dobe komunizmu bol určený pre ochranu čelných predstaviteľov mesta a kraja. Na nočnú exkurziu do tohto bunkru s kódovým označením 10-Z si nezabudnite vziať baterky! Pri prieskume brnianskeho podzemia nesmieme zabudnúť ani na kazematy na Špilberku, ktoré najmä v období baroka slúžili ako obávané väzenie pre najťažších a najnebezpečnejších zločincov celej monarchie a neskôr aj pre politických väzňov. V tejto mohutnej vojenskej pevnosti veľmi ľahko prídete na pôvodný význam slovného spojenia „strčiť niekoho do chládku“…

 brnianske podzemie Mincmistrovský sklep

Pivnice s vôňou vína

 valtické podzemie plné vína

Svoje chladivé kúzlo má aj dvojposchodové podzemie zámku Slavkov–Austerlitz, ktoré slúži hlavne ako hospodárske zázemie. Avšak v zámockých pivniciach vo Valticiach sídli Národné vinárske centrum a na víno tu narazíte aj vo Valtickom Podzemí – unikátnom podzemnom labyrinte historických vínnych pivníc s celkovou dĺžkou 710 m. Ich existencia sa datuje už k roku 1289 v súvislosti so založením tunajšieho kláštora minoritov. Neobyčajný pôvab má aj Maľovaná pivnica v Šatove, vyzdobená plastickými maľbami ľudového umelca Maxmilliana Appeltauera. Tento šatovský rodák zasvätil výzdobe svojej pivnice celý svoj život – pracoval tu každú nedeľu celých 36 rokov a nezastavilo ho ani zranenie z druhej svetovej vojny, pri ktorom prišiel o ruku. A víno sa tu, čuduj sa svete, nikdy nevyrábalo, len konzumovalo…

 vínne pivnice Vrbice  Maľovaná pivnica v Šatove

Do zeme zahĺbených pivníc a pivničiek, v ktorých sa môžete v parnom lete príjemne schladiť a osviežiť lahodným vínom, nájdete na Južnej Morave nespočetne veľa . Hovoríme totiž o kraji s najväčším počtom vínnych pivníc na m2 v ČR!

Viac turistických tipov i kalendár akcií Južnej Moravy nájdete na www.jizni-morava.cz

Autor: Centrála cestovného ruchu – Jižní Morava, z.s.p.o.logo

FOTO: Archiv CCR-JM

+ LOGO Jižní Morava



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Tišnov: Brána Vysočiny – VIDEO
Publikované: 23.2.2021
Historické mestečko Tišnov pozná väčšina ľudí v spojení so slávnym kláštorom Porta Coeli v susednom Předklášteří. Aj samotný Tišnov ale určite stojí za návštevu, poďme sa do neho teraz spoločne vypraviť.

ČR, Južná Morava – aktívna a adrenalínová II. diel
Publikované: 15.6.2017
Kto na Južnej Morave hľadá aktívnejší spôsob trávenia dovolenky a koho láka vôňa adrenalínu, ten tu zaručene nájde mnohé príležitosti, ako si rozprúdiť krv v žilách. Ponúka sa tu celý rad aktivít na suchu, vo vode aj v povetrí – stačí si len vybrať. Minulý týždeň sme vám predstavili prvú časť z nich a teraz nasleduje tá druhá…

ČR, Južná Morava – aktívna a adrenalínová I. diel
Publikované: 8.6.2017
Kto na Južnej Morave hľadá aktívnejší spôsob trávenia dovolenky a koho láka vôňa adrenalínu, ten si tu príležitosť, ako rozprúdiť krv v žilách, určite nájde. Ponúka sa tu množstvo aktivít na suchu, vo vode aj v povetrí – stačí si len vybrať. Predstaviť vám ale všetky naraz nie je možné – tu je teda prvá časť…

ČR, Južná Morava – Barok na každom kroku
Publikované: 25.5.2017
Južná Morava je najčastejšie označovaná ako kraj vína a slnka. V Českej republike ale patrí aj medzi oblasti s najväčším počtom kultúrnych pamiatok zo všetkých historických období. Žiadny z umeleckých slohov sa však nezapísal do tváre južnej Moravy tak výrazne ako BAROK.

ČR: Znojmo – víno, uhorky a úctyhodná história – VIDEO
Publikované: 19.7.2023
Neďaleko hraníc s Rakúskom sa na juhu Moravy rozkladá krásne historické mesto Znojmo. Preslávilo sa hlavne vínom a uhorkami, málokto však vie, že v ňom nájdete napríklad aj relikviu svätého Bonifáca a mnoho stredovekých pamiatok alebo že sa v ňom koná jedna z veľmi obľúbených konferencií TEDx. Poďme sa teraz prostredníctvom videa a fotoreportáže spoločne pozrieť do Znojma.

ČR: Južná Morava – kraj slnka, vína a pohostinnosti
Publikované: 9.6.2016
Keď stvoriteľ rozdával, bol k Juhomoravanom skutočne štedrý. Aby mohli svojej zemi vravieť „kraj vína“, nadelil im najväčšiu dávku slnečného žiarenia v celom Česku. A tiež teplú klímu, svedčiacu nielen vínnej réve, ale tiež rekreácii – trebárs u Vranovskej či Brnenskej priehrady alebo pri jazerách pod Pálavou. A čo tu čaká návštevníkov? Pamiatky Veľkomoravskej ríše, hrady, zámky, cirkevné a technické pamiatky alebo vojenské pohraničné opevnenie a v neposlednom rade nevšedné krásy krajiny. Nie náhodou je južná Morava hneď po Prahe turisticky najvyhľadávanejším regiónom Českej republiky.

ČR: Podivín – zabudnuté mestečko neďaleko Ledníc – VIDEO
Publikované: 12.7.2016
Náš krátky seriál o Lednicko-valtickom areáli zakončíme v Podivíne, malom meste po ceste k diaľnici D2, ktoré síce k areálu už nepatrí, bola by však veľká škoda nezastaviť sa aj v ňom. Okrem iného sa v ňom nachádza unikátna židovská obradná sieň s cintorínom a Janův hrad – jedna z lichtenštajnských stavieb, ktorá imituje historické slohy. Naviac sme si istí, že už len názov Podivín vo vás prebudí zvedavosť...

ČR: Zámok Lednice – unikátny projekt rodu Lichtenštajnovcov – VIDEO
Publikované: 28.6.2016
Len málo miest sa môže svojou krásou vyrovnať Prahe. Lednicko-valtický areál – hlavne zámok Lednice a jeho záhrady – k nim určite patrí. Svoje miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO si viac než zaslúži. Rod Lichtenštajnovcov tu v priebehu času realizoval skutočne unikátny projekt, ktorý vo svete takmer nemá obdoby. Poďte sa s nami pozrieť aspoň na malú časť toho, čo vás v Lednici čaká.

ČR: Valtice – vinárske hlavné mesto Moravy – VIDEO
Publikované: 5.7.2016
Za minulého režimu zabudnuté pohraničné mesto, kam nikto nejazdil, dnes prekvitajúce vinárske centrum plné veľmi schopných ľudí. Mesto Valtice patrí spolu s Lednicami do svetového dedičstva UNESCO a nájdete tu nielen krásny renesančno-barokový zámok a park, ale aj preslávený Salón vín, dva krásne kostoly, mnoho zaujímavých domov a niekoľko stavieb v Lednicko-valtickom areáli. V rámci návštevy južnej Moravy vám odporúčame aspoň na pár hodín sa tu zastaviť, ideálne je, ak si môžete na návštevu Valtíc vyhradiť celý deň.


Súvisiaca fotogaléria

Česká republika: Lednice III. – zámocký park
Návštevu zámku v Ledniciach na južnej Morave si vychutná aj ten, koho veľmi nezaujímajú historick...

Česká republika: Lednice II. – zámocký skleník
Zámok v Ledniciach ponúka návštevníkovi niekoľko tematických okruhov na prehliadku. Nemenej príťa...

Znojmo: Poklad južnej Moravy
Historické mesto Znojmo na vysokom brehu nad údolím rieky Dyje patrí k najpozoruhodnejším pamiatk...


Súvisiace video

ČR: Znojmo – víno, uhorky a úctyhodná história
Znojmo sa preslávilo hlavne uhorkami a svojim vínom, ale nájdete v ňom aj mnoho krásnych pamiatok...

ČR: Podivín – mestečko neďaleko zámku Lednice
Toto malé mestečko už síce k Lednicko-valtickému areálu nepatrí, ale aj tak by ste ho mali navští...

ČR: Valtice – vinárske hlavné mesto Moravy
Valtice patria spolu s Lednicami do svetového dedičstva UNESCO, takže ich návštevu vám určite odp...

ČR: Zámok Lednice – letné sídlo Lichtenštajnovcov
Lednicko-valtický areál so zámkom Lednice strčí do vrecka kdejaké pamiatky. Nemôžeme sa teda divi...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcel
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X