www.infoglobe.sk » ČR, Ploučnice – na vodu v dobe karantény

ČR, Ploučnice – na vodu v dobe karantény

Publikované: 23.4.2020
Nešťastná doba klasickému a často veľmi spoločenskému vodáctvu veľmi nepraje, s partiou sa dnes na raft bohužiaľ vydať nemôžeme, režim sa ale postupne uvoľňuje, a tým pádom máme možnosť využiť viac zaujímavých vonkajších aktivít.

Koho už nebavia prechádzky, tenis či plážový volejbal, môže si požičať kánoe a vydať sa aspoň vo dvojici splaviť nejakú krásnu českú rieku. Voda je síce stále extrémne ľadová, no slniečko postupne získava na sile, tak aj nechcené vylodenie je nakoniec skôr zábavným osviežením. Pre istotu si ale so sebou pribaľte neoprény , ešte stále je len apríl.

Ďalšou aktivitou, ktorú môžete v karanténe robiť, je splavovanie rieky.

A na ktorú českú rieku sa teda vydať? Pokiaľ si chcete odpočinúť od preľudnených parkov a utiecť do takmer ľudoprázdnej prírody, vyskúšajte úzku rieku Ploučnice. Tá pramení pod Ještědom v okrese Liberec a preteká cez okresy Česká Lípa a Děčín, kde priamo v Děčíne potom ústí do Labe. Ploučnice je dlhá 106 kilometrov a v úvode má dva pramene. Táto rieka preteká krásnou prírodou, kde sa striedajú lúky, lesy aj občasné skalné prielomy, ktoré s ďalšími skalnými útvarmi lákajú aj na pešiu turistiku v širokom okolí rieky. Nachádza sa tu plno druhov rastlín a živočíchov, pričom niektoré z nich patria aj medzi ohrozené druhy (napr. rybárik riečny). Každý vodák tak spravidla stretne minimálne mnoho divokých kačíc a sem tam uzrie aj nádhernú volavku.

Ploučnice

Od klasických vodáckych riek sa Ploučnice odlišuje predovšetkým množstvom meandrov a najrôznejšími prírodnými prekážkami v toku, kedy je občas naozaj výzvou vymyslieť ideálnu cestu. V čase, kedy ešte rieka nie je pre vodákov prerezaná, počítajte so zvýšenou náročnosťou a občasným prenášaním lode cez spadnuté konáre.

Ploučnice   Ploučnice

Väčšinou sa vyráža od pieskovcovej tiesňavy pri obci Noviny pod Ralskem, ktorá prechádza do prielomu (Průrva Ploučnice). Cez meandre v lúkach sa pokračuje do Českej Lípy, ďalej cez Ralsko až do Mimoňu. Za ním sa nachádza kemp Boreček, ktorý slúži ako zastávka na prenocovanie aj nástupné miesto na ďalšiu časť plavby, ktorá prechádza pôvodným vojenským priestorom Ralsko. Odtiaľ sa plaví na Brennú – výstupné miesto, ktoré sa nachádza 15 kilometrov od Borečku. Ploučnice je pokojná rieka, kde sú len drobné pereje. Jej zradnosť však spočíva v početných meandroch, úzkom koryte a v obrovskom množstve prekážok na ceste (obzvlášť v období pred prerezaním). Počítajte s tým, že pokiaľ sa nenamočíte, rozhodne sa ušpiníte pri prekonávaní spadnutých stromov či počas preplávania cez najrôznejšie raždie. Odmenou vám však bude úplne nádherná rozmanitá krajina všade navôkol. Celkovo sa dá na Ploučnici splaviť až 90 kilometrov, záleží však na množstve vody.

Ploučnice – pred prielomom

Požičovňa lodí tu funguje, takže nemusíte mať svoju vlastnú loď.

GPS: 50°41'16.3"N 14°45'52.5"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Louny – južná brána Českého stredohoria – VIDEO
Publikované: 19.11.2019
Na dolnom toku rieky Ohře leží nenápadné mesto Louny. Nedajte ale na prvý pohľad, Louny si rozhodne zaslúžia pozornosť. Či už ako súčasť výletu do Českého stredohoria, alebo pri objavovaní českej histórie.

ČR – z Liberca na zasnežený Ještěd
Publikované: 31.1.2019
Štatutárne mesto Liberec so zhruba 104 000 obyvateľov leží na severe Čiech. Počas zimnej sezóny je toto mesto hojne navštevované. Po zvyšok roka sem ľudia jazdia hlavne do aquaparku či do science centra s planetáriom IQLANDIA Liberec.

ČR, Ještěd – pozdrav z budúcnosti
Publikované: 19.12.2019
Nezameniteľná a neprehliadnuteľná dominanta severočeskej krajiny je jedným z najnavštevovanejších miest v kraji, a to v každom ročnom období. Vrchol je dobre dostupný lanovkou, sieťou turistických ciest aj hojnými zákrutami asfaltovej cestičky. Hore vás ohromí výhľad na celú severnú polovicu Čiech a tiež unikátna multifunkčná budova v tvare rotačného hyperboloidu. To je Ještěd.

ČR, Kokořín: kultová záležitosť - VIDEO
Publikované: 13.8.2013
Kokořín je ďalší z hradov, ktorých návšteva je pre každého Čecha skoro povinnosťou. Kokořín obklopený krásou chránenej krajinnej oblasti láka do svojich komnát turistov už pekne veľa rokov.

Nemecko, Sasko – Mníška v Žitavských horách
Publikované: 14.9.2015
Hľadáte ferratu, kde si môžete vyskúšať všetky možné nástrahy? Na česko-nemeckých hraniciach je skala nazývaná Mníška, ktorá je obohnaná lanom, skobami, chytmi, rebríkmi, mostíkom, prevismi, priepasťami aj tiesňavami.

ČR: Sázava – najobľúbenejšia rieka
Publikované: 20.7.2017
Sázavu vyhľadáva skutočne veľa vodákov. Pokiaľ niekto vraví, že pôjde na Zlatú rieku, isto hovorí o Sázave. Tá sa tak prezýva kvôli svojej farbe, zafarbuje sa do hnedožltej v dôsledku odnášania ílovitých častíc. Sázava pramení ako Stružný potok, ktorý spolu s ďalšími potokmi napája najväčší rybník na Českomoravskej vrchovine, rybník Velké Dářko, ktorý je populárnou rekreačnou oblasťou a centrom windsurfingu a dračích lodí.

ČR: rieka Sázava – z kempu Horka II do Českého Šternberka
Publikované: 27.7.2017
Vodácke kúzlo rieky Sázavy sme vám predstavili v minulom článku. Teraz ale poďte nasadnúť na lode – pred sebou máme dvojdennú plavbu z kempu Horka II do Českého Šternberka. Tento úsek je pokojný s občasnou haťou. Denné úseky sú pomerne dlhé kvôli občerstveniu a kempom, ktoré sú miestami pomerne vzdialené. Úsek je zjazdný aj v prípade nižšieho vodného stavu, ale len pre kánoe.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C