www.infoglobe.sk » ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku

Publikované: 9.11.2017
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

zámok v Pardubiciach

Kochať sa tu môžete nielen krásnou stavbou, ale aj príjemným okolím a stálymi obyvateľmi zámku – pávmi. V súčasnosti je zámok sídlom Východočeského múzea v Pardubiciach. Po prehliadke zámku, kde si môžete vybrať z dvoch okruhov, zídete dole do Tyršových sadov, ktoré sú novo zrekonštruované a za priaznivého počasia ponúkajú príjemné posedenie na lavičke. Môžete využiť aj kaviareň Galéria Café, v ktorej sa môžete zastaviť nielen na dobrú kávu, ale čaká v nej na vás napríklad aj piknikový kôš a deka. 

pávy z pardubického zámku

Ak ste skutočným milovníkom kávy a príjemného posedenia v dobovom štýle, isto by ste nemali vynechať kaviareň a čokoládovňu U Bajera. Kaviareň nájdete na hlavnej triede – triede Mieru a čokoládovňu pod Zelenou bránou na samom okraji starého mesta. Zelená brána patrí spolu so zámkom medzi dominanty historickej časti Pardubíc. Z veže Zelenej brány je nádherný výhľad, takže na ňu nezabudnite vyliezť. Keďže sa blížia Vianoce, zabudnúť nesmiem ani na každoročné adventné trhy a rozsvietenie stromčeka, ktoré mám spätá so starým mestom.

        čokoládovňa U Bajera   trieda Mieru

Perštýnské námestie v rámci adventných trhov

Pokiaľ sa do Pardubíc a konkrétne do historického centra zatúlate v júni, naplánujte si návštevu na deň, kedy prebieha nielen na Pernštýnskom námestí, ale aj na zámku a Příhrádku každoročná Pernštýnská noc. Je to folkový festival spojený s jarmokom a historickými vystúpeniami.

Ak navštívite Pardubice s deťmi, môžete sa s nimi vydať do zábavného parku Na Špici. Ja som parkom Na Špici prechádzala iba v čase konania Olympijského parku, ale s malými deťmi isto oceníte ihrisko, športovisko, preliezačky.

park Na Špici

Rada by som vám odporučila aj návštevu Kunětickej hory. Hrad pochádza zo 14. storočia a prehliadnuť si ho môžete v dvoch okruhoch. Nachádza sa neďaleko mesta a práve v týchto jesenných dňoch vyzerá v obklopení farebných stromov skvostne. Na Kunětickej hore sa natáčala napríklad populárna Arabela. V podhradí sa môžete pokochať oborou so zvieratkami. A obed si môžete vychutnať v Reštaurácii pod Kunětickou horou.

Kunětická hora

A nakoniec by som vás ešte rada pozvala na plavbu loďou po rieke Labe. Výletná loď Arnošt ponúka rozmanité služby. Pokocháte sa okolím a na svoje si prídu aj gurmáni. Loď ponúka rôzne druhy plavieb – od školských cez pirátske až po plavby s remeslami, plavby seniorov, a dokonca sa na Arnoštovi môžete aj zosobášiť. Pokiaľ plánujete návštevu vyššie zmienenej Kunětickej hory, môžete sa na ňu dopraviť napríklad práve loďou.

výletná loď Arnošt

Pardubice toho ponúkajú naozaj neúrekom, preto toto pútavé východočeské mesto na svojich výletoch po Česku rozhodne nevynechajte.

GPS: 50°02'17.6"N 15°46'43.9"E

 

Text a foto: Šárka Fofoňková 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Pardubice – perníkové kráľovstvo
Publikované: 13.1.2021
Keď sa povie Pardubice, väčšine z nás sa vzápätí vybaví ďalšie slovo – perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicami späté tak nerozlučne, že sa prakticky stalo ich symbolom. Toto štatutárne mesto sme už viac ráz navštívili, no radi sa sem vraciame, lebo vždy nás niečím prekvapí.

ČR, Litomyšl – mesto slávnych osobností, kultúry i histórie – VIDEO
Publikované: 29.10.2019
Neďaleko bývalej hranice Čiech a Moravy leží mestečko Litomyšl, ktoré patrí k najmalebnejším v Česku. Aj vďaka tomu, že sa tu narodilo či pobývalo niekoľko významných osobností, nadväzuje na ich tradíciu množstvo kultúrnych akcií a festivalov. Poďme sa spoločne vypraviť do mesta Litomyšl.

ČR, Choceň – križovatka v údolí Tichej Orlice – VIDEO
Publikované: 5.11.2019
Neďaleko Ústí nad Orlicí leží nenápadné mestečko Choceň. Hneď na jeho okraji začína nádherné údolie Tichej Orlice, ktorého návšteva rozhodne stojí za to, obzvlášť na jeseň. Poďme sa do neho spoločne vypraviť.

ČR: Tipy na výlety za pamiatkami východných Čiech
Publikované: 10.10.2020
Pokiaľ sa chystáte na výlet do východných Čiech a radi navštevujete hrady a zámky, máme pre vás niekoľko lákavých tipov na pamiatky, ktoré by ste určite nemali minúť.

ČR, zámok Litomyšl – renesančná pýcha na zozname UNESCO – VIDEO
Publikované: 13.10.2020
Zámok v malebnej Litomyšli patrí medzi unikátne ukážky talianskej renesančnej architektúry v prostredí krajín za Alpami. Dnes patrí k obľúbeným turistickým cieľom a my sa k nemu spoločne vypravíme.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svätovítskej katedrály – VIDEO
Publikované: 20.11.2018
V Česku nájdete len málo katedrál, ktoré môžu svojou krásou konkurovať tej pražskej. Gotický chrám svätej Barbory je jedným z nich, okolnosti vzniku sú navyše úplne unikátne. Poďme sa teraz spoločne pozrieť do katedrály prostredníctvom videa aj fotiek.

ČR, Kutná Hora: skvost stredných Čiech – VIDEO
Publikované: 13.11.2018
Len niečo vyše hodiny jazdy z Prahy smerom na východ nájdete nádherné mesto Kutná Hora, ktorého centrum je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nechajte sa v našom článku navnadiť na ideálny jednodenný výlet.

ČR: Chrudim - farebný a pestrý - VIDEO
Publikované: 2.8.2011
Ďalšou "video zastávkou" pri putovaní Pardubickým krajom je okresné mesto Chrudim. Mesto plné pamiatok, na oko bohaté a farebné.

ČR: Přelouč - najstaršie a napriek tomu relatívne nové – VIDEO
Publikované: 16.8.2011
Keď prechádzate okolo Přelouča a máte možnosť vidieť ho z diaľky, zmocní sa vás pocit, že toto mesto stojí za zastávku.

ČR, Doudleby nad Orlicí – zámok plný sgrafitových vzorov
Publikované: 26.4.2018
Malá obec neďaleko Rychnova nad Kněžnou, ktorej názov vám nič nepovie len v prípade, že ste tu neboli. Územie pretkané Divokou Orlicou, ktoré si kedysi šľachta zvolila na stavbu zámkov. Aj mestečko Doudleby jeden ukrýva, a nie len tak hocaký. Jeho vnútorné aj vonkajšie fasády sú plné sgrafitových ornamentov.

ČR, Třebechovice pod Orebem – Prepoštov betlehem
Publikované: 4.10.2018
Neďaleko Hradca Králové leží mesto preslávené unikátnym rezbárskym dieľom – Prepoštovým mechanickým betlehemom. Túto národnú kultúrnu pamiatku nájdete v Třebechovickom múzeu betlehemov, v novšom dome postavenom v rohu námestia. V rokoch 2015–16 prešiel betlehem generálnou opravou, aby mesto naďalej šírilo Prepoštov odkaz a udržalo mechanický celok v chode. A tak sa aj deje, každý deň v týždni po celý rok vždy okrem pondelka.

ČR: Ústí nad Orlicí – mesto tkáčov a baroka – VIDEO
Publikované: 12.6.2018
Na sútoku Tichej Orlice a Třebovky, priamo na hlavnej železničnej trati z Prahy na východ, nájdete nenápadné, ale napriek tomu krásne mestečko Ústí nad Orlicí. V ňom vás čaká barokové námestie s podlubiami aj unikátna budova stanice.

Hrad Kunětická hora – opravy neobmedzia návštevnícku sezónu
Publikované: 21.8.2018
Hrad na rovnomennom vrchu čaká zásadná rekonštrukcia, ktorá sprístupní doposiaľ zatvorené miesta. Opravy sú plánované po etapách do štyroch rokov a nezasiahnu do návštevníckej sezóny. Kultúrna pamiatka tak ukáže časti, ktoré navrhol v 20. rokoch architekt Dušan Jurkovič.

ČR: Lanškroun - na výlet k Orlickým horám
Publikované: 4.1.2013
Mesto Lanškroun patrí k väčším obciam Pardubického kraja a je jedným z významných priemyselných centier.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámok rodu Kinských
Empírová stavba z prvej tretiny 19. storočia sa spolu s novo opraveným hospodárskym objektom, kde...


Súvisiace video

ČR, zámok Litomyšl – renesančná pýcha na zozname UNESCO
Litomyšlský zámok je unikátnou ukážkou talianskej renesančnej architektúry. Vnútorné nádvorie je ...

ČR, Choceň – križovatka v údolí Tichej Orlice
Hneď na okraji nenápadného mestečka známeho ako Choceň začína krásne údolie Tichej Orlice. Toto m...

ČR, Kutná Hora – chrám svätej Barbory
V Čechách je len málo katedrál, ktoré môžu konkurovať tej pražskej, kutnohorská je však jednou z ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 1. 2021
sviatok:Dobroslav
dnes:
piatok 15.1.
-2 °C
zajtra:
sobota 16.1.
-4 °C