www.infoglobe.sk » ČR, Orlická priehrada – pohľad z inej perspektívy

ČR, Orlická priehrada – pohľad z inej perspektívy

Publikované: 27.2.2020
Do konca marca tohto roku sa návštevníkom orlickej priehrady naskytne pohľad na miesta, ktoré sú bežne skryté pod vodou. Dá sa tu len tak vyraziť na vychádzku po obnažených brehoch alebo navštíviť niektoré známe historické pamiatky.

Vodné dielo Orlík bolo postavené medzi rokmi 1957 až 1962. Veľkosťou plochy ho síce predčí lipenská priehrada, no podľa objemu zadržovanej vody a ostatných parametrov je Orlík najväčším vodným dielom nielen na vltavskej kaskáde ale aj v celej Českej republike.

Otava tesne pred sútokom s Vltavou   sútok Otavy s Vltavou

Hladina vody je v súčasnosti znížená o zhruba 7 metrov kvôli prácam na lodnom výťahu. Tento stav by mal trvať do konca marca 2020, kedy dôjde s príchodom plavebnej sezóny k zvýšeniu hladiny. Podobný pohľad na Orlickú priehradu by sa mal znova naskytnúť v období od augusta 2020 do marca 2021, kedy bude hladina opäť znížená. Okrem stavebných prác využili túto situáciu aj na veľké upratovanie. V rámci akcie Upracme Česko zorganizovalo Povodie Vltavy v sobotu 15. 2. 2020 v spolupráci s Českým rybárskym zväzom a Českým zväzom ochrancov prírody upratovanie obnažených brehov.

Hrad Zvíkov

Miest, ktoré sú bežne pod vodou, je mnoho. Pokiaľ neviete, kam vyraziť, skúste napríklad hrad Zvíkov. Hradný areál sa rozkladá na ostrohu nad sútokom Vltavy s Otavou, ktorý je možné pozorovať buď z vyhliadkových terás v areáli, alebo zostúpiť k prístavisku, kde znížená hladina odkrýva zvyšky dláždenej cestičky, obrubníkov a tiež pne, ktoré jasne pripomínajú les, ktorý bol pred napustením priehrady vyrúbaný. Pri pohľadoch z diaľky sa výraznejšie uplatňuje skala, na ktorej hrad stojí.

letecký pohľad na hrad Zvíkov

Pri zatopení údolia zmizla pod vodou pôvodná dedina Zvíkovské Podhradie s kostolom sv. Mikuláša. Skala, na ktorej stojí Zvíkov, musela byť zabezpečená betónovými injektážami. Rovnaké úpravy sa dotkli aj neďalekého zámku Orlík. Areál hradu Zvíkov je otvorený aj v zimnom období od 8. do 18. hodiny a je voľne prechodný k zmieňovanému prístavisku. Ďalšie vyhliadky na priehradu sa otvárajú od britovej veže a zo vstupného mostu, niekoľko pekných miest s výhľadom na Otavu sa dá nájsť aj na prístupovej ceste k hradu.

obrubník pri zatopenej ceste (Zvíkov)

Orlík a zámocký park

Zo Zvíkova to k zámku Orlík nie je ďaleko. Zaujímavé pohľady sa otvárajú z niekoľkých miest v bezprostrednom okolí zámku, okrem priehrady uvidíte napríklad Makovu horu. Na samotný zámok sa zas otvárajú zaujímavé pohľady zo zámockého parku. Od pôvodnej podoby orlieho hniezda, ktoré sa týči na skale, má dnes zámok síce ďaleko, ale aj tak stojí za to. Najkrajší výhľad na zámok je z dvoch vyhliadok v zámockom parku. Spája ich chodník s červenou turistickou značkou. Prvá vyhliadka sa nachádza na skale pri kaplnke postavenej na pamiatku víťazstva Karla I. Filipa Schwarzenberga nad Napoleonom v bitke pri Lipsku, druhá je len o pár desiatok metrov ďalej. Na trase náučného chodníka sa nachádza aj novogotická Schwarzenberská hrobka. Orlík spája s hradom Zvíkov 30 kilometrov dlhý náučný chodník. Miestami vedie veľmi náročným terénom a zaberie vám celý deň, nič vám ale nebráni prejsť si iba krátky úsek z neho.

pohľad na Orlík z vyhliadky v zámockom parku   Schwarzenberská hrobka v zámockom parku Orlík

zámok Orlík a Orlická priehrada (plne napustená)

GPS: hrad Zvíkov 49°26'20.9"N 14°11'30.2"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Miluše Svátková, Wikimedia Commons: Karelj

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Zvíkov, kráľovský hrad nad Orlickou priehradou
Publikované: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden zo symbolov Juhočeského kraja, dôstojne strážil sútok Otavy s Vltavou už od počiatku 13. storočia. Vtedy hrad stával na vysokom skalnatom ostrohu nad divokou rieku tečúcou na dne hlbokého kaňonu. Posledných 60 rokov stojí trochu krotko na brehu Orlickej priehrady.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek – VIDEO
Publikované: 24.11.2015
Zhruba na polke cesty medzi Plzňou a Českými Budějovicami leží na sútoku rieky Otavy s Volyňkou mesto Strakonice. Mesto, ktoré sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy) a „Čezetami“ – motorkami z Českej zbrojovky. Okrem toho tu nájdeme aj rozľahlý a veľmi zachovalý stredoveký hrad, krásnu neorenesančnú radnicu, niekoľko pôvodných stredovekých domov alebo tiež repliku časti Stonehenge. Nesmieme zabudnúť ani na okolitú prírodu, kde z jednej strany začína predhorie Šumavy a z druhej rozsiahla oblasť juhočeských rybníkov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Vodná nádrž Orlík - Raj člnov a plachetníc
Vodná nádrž Orlík bola uvedená do prevádzky v roku 1961 a patrí do Vltavskej kaskády. Jazero tvor...


Súvisiace video

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek
Mesto Strakonice sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 9. 2020
sviatok:Edita
dnes:
sobota 26.9.
12 °C
zajtra:
nedeľa 27.9.
14 °C