www.infoglobe.sk » ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.

Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

Kde by ste mali začať poznávaciu prechádzku mesta je veľmi  ťažké povedať, nakoľko nádherných miest je v Olomouci mnoho. Tak pokiaľ sa nenahneváte pozveme vás po našich stopách. My sme výlet začali na azda turisticky najvyhľadávanejšom Hornom námestí, ktoré okrem veľkorysého priestoru ponúka k videniu hneď niekoľko unikátnych pamiatok.

Olomouc - Horné námestie

Prvou z nich je Olomoucký čestný stĺp Najsvätejšej Trojice, ktorý patrí medzi najväčšie zoskupenia barokových sôch v rámci jedného diela v strednej Európe. Výstavba tohto 32 metrového monumentu trvala 37 rokov. Pôvodne bol pieskovcový stĺp biely, a to vďaka náteru olovnatou bielobou. Okrem 18 sôch svätcov, 12 reliéfov apoštolov, súsošia Nanebovzatia Panny Márie a ďalších svetských postáv z vonka, vo svojom vnútri ukrýva malú kaplnku. Vďaka svojim rozmerom, náročnosti prevedenia i rozmanitosti bol v roku 2000 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Olomouc - čestný stĺp Najsvätejšej Trojice

Ďalšou dominantou námestia je olomoucká radnica, ktorá dodnes slúži svojmu pôvodnému určeniu. Je sídlom mestskej samosprávy a k nej prislúchajúcemu úradu. Taktiež je tu zriadené informačné centrum, obradná sieň a navštíviť môžete aj galériu, menšiu muzeálnu expozíciu či reštauráciu. Čo sa budovy týka, tak tá je štvorkrídla s vnútorným dvorom uprostred. Medzi zaujímavé architektonické prvky sa radia z južnej strany gotická kaplnka sv. Hieronyma (Jeronýma) a z východnej schodisko s renesančnou lóžou. Súčasťou radnice je aj 75 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorej strechu tvorí jedna stredová a štyri postranné vežičky. Veža je prístupná verejnosti a ponúka úžasný pohľad na mesto a okolie.

olomoucká radnica

Najväčším turistickým lákadlom je ale Olomoucký orloj, ktorý je súčasťou severnej steny radnice. Jeho počiatky siahajú do 15. storočia, no súčasná podoba v duchu socialistického realizmu pochádza z roku 1955 a jej autorom je Karel Svolinský, ktorý navrhol aj napr. vitráž rodovej kaplnky Schwarzenberkov v Chráme sv. Víta v Prahe. Zaujímavosťou je, že pôvodný vzhľad orloja sa viackrát menil, počas druhej svetovej vojny bol poškodený granátom, neskôr obnovený do pôvodnej podoby, až napokon opäť prebudovaný do terajšieho stavu. Najstaršou časťou dnešného astronomického stroja je heliocentrický ciferník z roku 1898, ktorým sa zaraďuje medzi svetové unikáty. Olomoucký orloj, radnica a vyhliadková veža

Olomoucký orlojOlomoucký orloj 

Nedá nám nespomenúť aj barokové kašne, ktoré sa na Hornom námestí nachádzajú. Herkulovu kašňu zdobí bájny hrdina a o kúsok ďalej Caesarovu slávny rímsky cisár. Druhá spomínaná kašňa patrí k najznámejším a umelecky najnáročnejším v celom Olomouci. V roku 2002 pribudla ešte novodobá Arionova kašňa, ktorá je inšpirovaná antickou mytológiou. Tu by sme prehliadku Horného námestia ukončili.   

Olomouc - Arionova kašňaOlomouc - Herkulova kašňaOlomouc - Horné námestie   

Ale ešte kým sa vydáme spoznávať ďalšie pekné zákutia mesta, spomenieme aj trošku z histórie. Olomouc je mestom, ktoré je obklopené úrodnou krajinou Hané, preteká ním rieka Morava a do súčasnosti tu žije približne stotisíc obyvateľov. Spolu s mestom Brno tvorili od nepamäti významné spoločenské, politické a vzdelanostné centrá Moravy. Svoje sídlo tu má arcibiskupstvo, Moravská filharmónia aj druhá najstaršia univerzita v Česku – Univerzita Palackého, kde na ôsmych fakultách študuje bezmála 20 000 študentov. Zaujímavé je aj pomenovanie mesta, hlavne čo sa týka rodu. V spisovnej češtine je to „tá Olomouc“ a teda pomenovanie je ženského rodu, zatiaľ čo v slovenčine či „moravčine“ je mužského rodu.

Olomouc

Pokiaľ sa pozrieme na dejinný vývoj, tak zistíme, že prvé osídlenie oblasti siaha do čias mladého paleolitu. Svoju stopu tu zanechali aj legendárni Rimania a od 6. storočia je zaznamenaný príchod  Slovanov. Pôvodne poľnohospodárska osada postupom času nadobúdala na význame, čoho dôkazom bolo vybudovanie opevneného slovanského hradiska, neskôr veľkomoravského a v 10. storočí sa hovorí už o olomouckom hradisku. V tom istom storočí sa stáva Olomouc vojensko-správnym centrom slávneho rodu Přemyslovcov. Zanedlho tu nachádza svoje sídlo biskupstvo (1063), o pár rokov na to je postavený olomoucky hrad a v roku 1306 sa stáva miestom vraždy kráľa Václava III., čím definitívne vymiera kráľovská vetva Přemyslovcov.

Olomouc - Horné námestie

V roku 1314 získava Olomouc privilégium prvého mesta na Morave, o ďalších sto rokov už môže raziť vlastné mince, v rokoch 1642 až 1650 je okupované švédskou armádou, o storočie neskôr pruskou a stáva sa súčasťou Habsburskej monarchie. V roku 1767 navštívil Olomouc W. A. Mozart, ktorý tu skomponoval 6. symfóniu F-dur. Rok 1841 prináša železničné prepojenie mesta s Viedňou a o 4 roky na to s Prahou. Do svetovej histórie sa zapísal aj rok 1905, kedy primár očného oddelenia olomouckej nemocnice – doktor Eduard Konrád Zirm uskutočnil prvú transplantáciu očnej rohovky na svete. Zoskupením mesta s okolitými obcami vzniká v roku 1919 tzv. Veľká Olomouc. Druhá svetová vojna prináša smutné pripojenie k Protektorátu Čechy a Morava.

Olomouc - čestný stĺp Najsvätejšej Trojice

Novodobá história sa spája s rozširovaním mesta o ďalšie obce, vyhlásením centra za pamiatkovú rezerváciu (druhá najväčšia v ČR po Prahe), s návštevou dnes už svätého Jána Pavla II., ktorý tu svätorečil blahoslavenú Zdislavu a Jána Sarkandera či s katastrofálnou povodňou z roku 1997, ktorej rozsah bol najničivejší v histórii.       

Napriek všetkým historickým strastiam je dnes Olomouc jedným z najvýznamnejších kráľovských miest v Českej republike a na jeho poznávanie vás pozývame aj o týždeň.

 

GPS: 49°35'38.2"N 17°15'03.2"E

Text a foto: Oskár Mažgút Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Jeseníky – dvojdenný prechod
Publikované: 7.5.2020
Stále viac slnečných dní, ale aj pretrvávajúce bezpečnostné opatrenia ohľadne situácie s Covid-19, ktorá nám bráni vycestovať za hranice, majú za následok zvyšujúci záujem o výlety do krásnej českej prírody. To však spôsobuje aj extrémny nárast počtu ľudí na najznámejších turistických miestach a cestách. Kam teda vyraziť a vymaniť sa z davu? Vydajte sa spolu s nami do Jeseníkov. Na trase dlhej 60 kilometrov si odpočiniete od mestských parkov, užijete si čerstvý vzduch bez rúška a väčšiu koncentráciu turistov stretnete prakticky len v okolí Králického Sněžníku.

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele – VIDEO
Publikované: 25.6.2019
Na okraji mesta Jeseník môžete navštíviť ďalšie z unikátnych miest krásnej Českej republiky. Lekár Vincenz Priessnitz tu v roku 1822 založil prvý vodoliečebný ústav na svete. Dodnes tu fungujú obľúbené kúpele, obklopené nádhernou horskou prírodou.

ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka II.
Publikované: 29.5.2019
Minulý týždeň sme vás zaviedli do Veľkej Ameriky pri Prahe, ku krasovej priepasti Macocha či k skalnému mestečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v spoznávaní krásnych prírodných miest Českej republiky pokračovať. Našou ďalšou zastávkou bude prírodná sopečná rarita Soos.

ČR, Karlova Studánka – horské kúpele pod Pradědom – VIDEO
Publikované: 9.7.2019
V srdci hlbokých lesov Hrubého Jeseníku navštívte malebnú kúpeľnú obec s krásnou architektúrou aj okolitou prírodou a pokojnou atmosférou. Nájdete tu aj vodopád, geologickú expozíciu či 600 metrov dlhú zjazdovku.

Olomouc: kostol sa zmení na kultúrne centrum
Publikované: 12.10.2019
Ešte tento rok začne Olomoucký kraj s rekonštrukciou červeného kostola v Olomouci, ktorý stojí na triede Slobody medzi Tylovou a Bezručovou ulicou. V roku 1957 bol odsvätený a teraz sa zmení na miesto určené pre koncerty, prednášky, výstavy a kaviareň.

Prvá VR prehliadka v Česku – katedrála sv. Václava
Publikované: 11.5.2020
Virtuálna realita mení svet. A ako využívame virtuálnu realitu v praxi? Ako teda môže vyzerať budúcnosť turistiky vo VR?

ČR, Bouzov – hrad z rozprávok
Publikované: 16.4.2020
Ste žena a ako malá ste chceli byť princeznou? Alebo muž, ktorý chcel byť rytierom na bielom koni? Ja osobne som to tak celé detstvo mala. Chcela som byť princezná so zlatou korunkou, v krásnych ružových šatách. A o zámku, v ktorom by som žila, som mala tiež jasnú predstavu. Mal niekoľko vežičiek a okenice boli červeno-biele. Vôbec mi vtedy nevadilo, že to nie je zámok, ale nádherný hrad. Hrad Bouzov…

ČR: Medzi Jeseníkom a nebom – Branná a Relax centrum Kolštejn
Publikované: 19.3.2020
Nekonečné turistické trasy v panenskej prírode, meditačný pokoj, útulná malá obec so zaujímavými stavebnými pamiatkami a v centre všetkého hotel s úžasným wellness, kde sa o hostí skvelo postarajú. Nevyzerá práve takto nebo turistu? My sme o tom presvedčení.

Olomouc: vozidlom Ološlap po meste
Publikované: 28.12.2019
Novou službou pre turistov aj miestnych je šliapacie vozidlo Ološlap II Žánek, ktoré vás zvezie po centre Olomouca. Je na vlastný pohon a do kopca si pomôžete elektromotorom.

ČR: Zima na hradoch a zámkoch
Publikované: 12.12.2019
Zas je pred nami zima a to je pre nás, turistov, tá smutnejšia polovica roku. Veľká väčšina turistických atrakcií, vrátane pamiatkových objektov, má totiž zatvorené. Medzi hradmi a zámkami sme ale našli zopár výnimiek, ktoré vás uvítajú celoročne. A ručíme za to, že zimná návšteva bude väčší zážitok než tá letná.

ČR, Přerov: LH Hotel Jana**** – venujte odpočinok ako vianočný darček!
Čo je pre turistu najlepší vianočný darček? Predsa voucher na dovolenku! Najlepšie do pekného hotela v zaujímavom mieste, kde nebude nuda ani počas škaredého počasia. Chcete tip? My jeden konkrétny máme!

ČR, Choceň – križovatka v údolí Tichej Orlice – VIDEO
Publikované: 5.11.2019
Neďaleko Ústí nad Orlicí leží nenápadné mestečko Choceň. Hneď na jeho okraji začína nádherné údolie Tichej Orlice, ktorého návšteva rozhodne stojí za to, obzvlášť na jeseň. Poďme sa do neho spoločne vypraviť.

ČR, Litomyšl – mesto slávnych osobností, kultúry i histórie – VIDEO
Publikované: 29.10.2019
Neďaleko bývalej hranice Čiech a Moravy leží mestečko Litomyšl, ktoré patrí k najmalebnejším v Česku. Aj vďaka tomu, že sa tu narodilo či pobývalo niekoľko významných osobností, nadväzuje na ich tradíciu množstvo kultúrnych akcií a festivalov. Poďme sa spoločne vypraviť do mesta Litomyšl.

ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu
Publikované: 12.2.2017
Pútnické miesta majú akúsi neopísateľnú atmosféru, ktorá láka tisícky z nás k ich návšteve. Nedávno sme sa pokochali krásami Svatého Hostýna, ktorý nám učaroval. Možno aj preto sme sa za krátko na to rozhodli vidieť ďalšie významné pútnické miesto v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.

Olomouc: Olomoucké barokové slávnosti
Publikované: 29.6.2017
Tohtoročné Olomoucké barokové slávnosti sa budú konať od 6. do 30. júla. Každý večer od pol siedmej sa v Umeleckom centre UP v jezuitskom konvikte uskutočnia predstavenia pôsobivých barokových opier v nádherných kostýmoch s dobovými kulisami.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave – VIDEO
Publikované: 4.9.2018
Vyrážate na výlet do Jeseníkov? Určite sa zastavte v národnej prírodnej rezervácii Rejvíz neďaleko mesta Jeseník. Čaká vás unikátne rašelinisko, mokrade a rovnomenná osada, kde sa môžete občerstviť.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jaskyne
Publikované: 19.2.2017
Pri našej poslednej návšteve obce Teplice nad Bečvou sme obdivovali krásy kúpeľného mestečka, vychutnávali si blahodarné účinky tunajšej liečivej vody, a zároveň absolvovali turistickú vychádzku k najhlbšej zatopenej priepasti na svete – Hranickej priepasti. Avšak vynechali sme návštevu ešte jedného Európskeho unikátu, ktorý je vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele obdarené prírodným bohatstvom
Publikované: 7.12.2016
Prednedávnom sme objavovali krásu mesta Hranice. Po niekoľkohodinovej prechádzke sme v našich potulkách pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a už sme opäť parkovali nášho štvorkolesového tátoša na pomerne veľkom parkovisku pri obci Teplice nad Bečvou, ktorá je jednou z najvýznamnejších prírodných aj kúpeľných oblastí v Českej republike.

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť
Publikované: 20.11.2016
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

ČR, Přerov – mesto opevnené históriou
Publikované: 30.10.2016
Dnes sa budeme túlať po Morave, presnejšie po Olomouckom kraji, kde navštívime mesto Přerov. Toto len niečo cez 20 kilometrov od Olomouca vzdialené mesto je dôležitou dopravnou križovatkou, a zároveň zaujímavým výletným tipom pre cestovateľov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Zoo Olomouc – zimná návšteva
Na Svatom Kopečku v Olomouci sa na ploche 42,5 hektára rozprestiera zoologická záhrada, ktorá pon...

ČR: Jeseníky
Rozľahlé a hlboké lesy Hrubého Jeseníku v severnej časti Moravy sú chráneným územím a zasahujú hn...

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Přerov – centrum strednej Moravy
Dnes sa vydáme do ulíc mesta Přerov, ktoré pretína rieka Bečva. Toto vyše 40-tisícové mesto je dô...

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

Jaskyne Na Pomezí
Jaskyne Na Pomezí boli objavené v roku 1949, neďaleko mesta Jeseník. Pri dlhoročnom skúmaní bola ...


Súvisiace video

ČR, Litomyšl – mesto slávnych osobností, kultúry i histórie
Neďaleko bývalej hranice Čiech a Moravy leží mestečko Litomyšl, ktoré patrí k najmalebnejším v Če...

ČR, Choceň – križovatka v údolí Tichej Orlice
Hneď na okraji nenápadného mestečka známeho ako Choceň začína krásne údolie Tichej Orlice. Toto m...

Karlova Studánka: Horské kúpele pod Pradědom
Karlova Studánka leží v srdci hlbokých lesov Hrubého Jeseníku a láka svojou architektúrou, okolit...

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele
Na okraji mesta Jeseník založil lekár Vincenz Priessnitz v roku 1822 prvý vodoliečebný ústav na s...

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave
Dnes sa spolu s nami pozriete do Jeseníkov, konkrétne do národnej prírodnej rezervácie Rejvíz. Pr...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
20 °C
zajtra:
utorok 2.6.
16 °C