www.infoglobe.sk » ČR, Mladá Boleslav – mesto nielen známej automobilky I.

ČR, Mladá Boleslav – mesto nielen známej automobilky I.

Publikované: 10.5.2017
V rámci bližšieho spoznávania českých miest sa tentoraz vydáme do štatutárneho mesta Mladá Boleslav, ktoré sa nachádza v Stredočeskom kraji. Mesto vzdialené necelých 50 kilometrov severovýchodne od Prahy je známe predovšetkým sídlom svetovej automobilovej značky. Avšak návštevníkom ponúka oveľa viac, o čom sa presvedčíte v nasledujúcich riadkoch.

Bezmála 40-tisícové mesto bolo založené v druhej polovici 10. storočia a okrem kráľovskej histórie počnúc od zakladateľa mesta Boleslava II. cez rody Michalovicou, Tovačovských a Krajířov bola aj významným centrom Jednoty bratskej, čo sa prejavilo nielen v náboženskom živote obyvateľstva, ale aj v architektúre. V roku 1600 bola Mladá Boleslav povýšená cisárom Rudolfom II. na kráľovské mesto. Zakrátko nato ju však zasiahla tridsaťročná vojna, ktorá do značnej miery spustošila vtedajšiu zástavbu. Opätovný rozvoj nastal od 18. storočia vďaka vzrastajúcemu priemyslu, následnej výstavbe železnice a neskôr vzniku továrne na motocykle (Slavia) a od roku 1905 na autá značky Laurin & Klement, ktoré dnes poznáme pod svetovou značkou Škoda Auto.

Mladá Boleslav - centrum

Moderné priemyselné mesto sa razom stalo administratívnym, kultúrnym a spoločenským centrom regiónu. Na konci druhej svetovej vojny bola Mladá Boleslav posledným bombardovaným európskym mestom, a to paradoxne pár hodín po oficiálnej abdikácií Nemecka. V 50-tych rokoch nastala rozsiahla panelová výstavba a boli prebudované aj mnohé námestia.

Mladá Boleslav - panoráma

V súčasnosti tu sídlia viaceré stredné školy, jedna vysoká, od roku 1909 pôsobiace Mestské divadlo Mladá Boleslav, hvezdáreň, tanečné školy, múzeá a nedá nám nespomenúť aj spoločenské centrum - Dom kultúry.

Mladá Boleslav - kostol

Mladá Boleslav sa môže popýšiť aj významnými rodákmi, z ktorých spomenieme aspoň básnika a karikaturistu Františka Gellnera, herečku považovanú za „Sex symbol“ 30. rokov Adinu Mandlovú či najlepšieho oštepára všetkých čias Jána Železného.

Avšak po značne skrátenom súhrne dejín mesta sa pomaly presunieme k pamätihodnostiam, ktoré určite stoja za návštevu. Určite medzi tie najdominantnejšie patrí Mladoboleslavský hrad. Toto bývalé přemyslovské hradisko prestavané najskôr na gotický neskôr na renesančný zámok sa hrdí mohutnými vežami. Kedysi jeho interiér slúžil ako kasárne, neskôr väznica, ale od roku 1970 tu je zriadené múzeum dokumentujúce dejiny mesta i celého regiónu.

Mladá Boleslav - hrad

Medzi ďalšie pozoruhodnosti patrí Staromestské námestie s renesančnou radnicou z polovice 16. storočia, domami s nádhernými fasádami a podlubiami či fontánami a vodnými kaskádami , ktoré sa vínu stredom a sú doplnené umeleckými plastikami. Radničná veža je prístupná verejnosti a ponúka úžasný pohľad na mesto a jeho okolie. Za zmienku stoja aj sakrálne pamiatky v podobe kostola Nanebovzatia Panny Márie, baroková stavba Arcidekanstva, Mariánsky stĺp z roku 1681, historický areál Karmel, ako aj palác Jána Císaře nazývaný Templ. Trochu ďalej od centra je zaujímavý židovský cintorín a zrúcanina hradu tzv. Michalovická putna.

Mladá Boleslav - Staromestské námestie

Mladá Boleslav - Staromestské námestie (detail)Mladá Boleslav - podhradie

Pokiaľ by ste sa chceli vydať po menej známych miestach Mladej Boleslavy, tak vám odporúčame absolvovať prechádzku po náučnom chodníku nazývanom Metalová cesta, ktorý vás prevedie historickými zákutiami. Celková dĺžka trasy je 7 kilometrov, má dovedna 16 zastavení s informačnými tabuľami a východiskovým bodom je infocentrum v centre mesta.

Mladá Boleslav - Metalová cesta

Našu návštevu Mladej Boleslavy ešte nekončíme. Zavedieme vás do Škoda múzea, ktoré je viac než späté s históriou tohto mesta. No samotnú prehliadku absolvujeme až o týždeň.

 

GPS: 50°24'39.3"N 14°54'09.7"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: Mladá Boleslav – nie len mesto automobilov - VIDEO
Publikované: 13.12.2011
Miesto, ktoré si každý správny Čech nespojí s ničím iným než s automobilkou Škoda. Okrídlený šíp a stovky rôznofarebných áut, ktoré práve zišli z výrobnej linky, sú vidieť už z diaľnice smerom na Liberec.

ČR, Spoznajte Liberecký kraj – miesto aktívnej dovolenky
Publikované: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severe Českej republiky, na hranici so Spolkovou republikou Nemecko a Poľskou republikou. Krajským mestom a súčasne prirodzeným centrom kraja je mesto Liberec. Rozlohou je síce druhým najmenším krajom Českej republiky, avšak v českej histórii zohral veľkú úlohu, najmä pri vytváraní obchodných ciest.

ČR, Velký Rečkov – zimná prechádzka národnou prírodnou pamiatkou Klokočka
Publikované: 28.2.2019
Na tento výlet môžete vyraziť v každom ročnom období, limitujúci nie je ani sneh. Z diaľnice D10 schádzame na Bakov nad Jizerou a pokračujeme až na koniec dediny Malá Bělá. Hneď za dedinou sa nachádza osada Velký Rečkov, kde zaparkujeme a vydávame sa na krátku prechádzku národnou prírodnou pamiatkou menom Klokočka. Z dôvodu výskytu vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov je toto územie chránené už od roku 1956.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR, Doksy – dovolenka pre celú rodinu
Publikované: 3.6.2017
Leto a prázdniny sa blížia, a tak je najvyšší čas vyberať, kam sa vydať na víkend či na dlhšiu dovolenku. Pobyt pri mori v zahraničí je síce lákavý, ale časovo a finančne trochu náročnejší. Čo ale robiť v prípade, že aj k nám prídu tropické teploty a treba uspokojiť celú rodinu? Aj v Čechách je skvelé prázdninové letovisko, ktorým sú Doksy pri slávnom Máchovom jazere. Aj ak máte deti vekovo od seba veľmi vzdialené, či rozdielne záujmy s partnerom, nebojte sa sem vyraziť.

ČR, Mladá Boleslav – mesto nielen známej automobilky II.
Publikované: 17.5.2017
Potom, čo sme minulý týždeň absolvovali výlet históriou a pamiatkami mesta Mladá Boleslav, dnes navštívime hlavný turistický magnet mesta, kde sa viac než sto rokov vyrábajú automobily. Pokiaľ už tušíte, že reč bude o závode a múzeu automobilky Škoda, tak váš predpoklad je správny.

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.

ČR, Vidovice – zámok Berchtold
Publikované: 19.5.2016
HOTEL zámok BERCHTOLD leží v malebnom Ladovom kraji neďaleko Prahy a svoje meno dostal po šľachtickom rode Berchtoldovcov. Tí zámok vlastnili na začiatku 20. storočia. Celý zámok (vrátane okolia) postupne prešiel od roku 2005 celkovou revitalizáciou a rekonštrukciou. Tá celý areál premenila na miesto, kde sa konajú rôzne zaujímavé akcie pre rodiny s deťmi, ktoré si zámok obľúbili najmä pre jeho rodinnú atmosféru a dobré jedlo.

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky - VIDEO
Publikované: 25.3.2014
Malý, ale dokonale romantický zámoček Berchtold nájdete v obci Kunice, v miestnej časti Vidovice, asi 25 kilometrov východne od Prahy.

ČR: Krakovec
Publikované: 26.5.2016
Čo sa deje na tomto hrade tak nenormálneho? Nenormálneho nič, normálne tam straší. Už viete? Hrad Krakovec je v našich časoch asi najviac preslávený vďaka filmovej postave rytiera Brtníka z Brtníku, hoci stojí v hlbokých lesoch pri Rakovníku už viac než 600 rokov a jeho meno nájdete aj v životopise tak významnej historickej postavy, ako je Jan Hus.

ČR, Mělník: pamiatky historického jadra
Publikované: 27.3.2016
Centrum Mělníka predstavuje námestie Mieru, odkiaľ máte pamiatky rozmiestnené pekne dokola, len pár krokov od seba. V turistickom informačnom stredisku za rohom vám so všetkým ochotne poradia sedem dní v týždni po celý rok. Taktiež tu je vstup do podzemných priestorov, kde sa chodbou dostanete k najširšej studni v Českej republike.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR: Votice – sv. Martin klope na dvere
Publikované: 9.11.2015
Vôňa jesenného viniča, pečené zemiaky, svätomartinská hus, staročeské remeslá, sladký trdelník, strieľanie prakom, chlieb so škvarkami a pohárik prvého vína je každoročnou tradíciou v stredočeských Voticiach.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Mladá Boleslav – pýcha automobilizmu
Poďte spolu s nami nazrieť do mesta Mladá Boleslav, ktoré je vzdialené necelých 50 kilometrov sev...

ČR: Hrad Český Šternberk
Jeden z mála hradov v súkromnom vlastníctve, kde majiteľ s rodinou obýva prízemie a nad hlavou sa...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Mestečko Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy....

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokiaľ máte radi históriu, skúste navštíviť v okrese Praha – západ súkromnú stavbu nadšencov, kto...

ČR: Komorní Hrádek
Pre verejnosť neprístupný zámok Komorní Hrádek v súčasnej dobe slúži ako Školiace stredisko Minis...

ČR: Brandýs nad Labem
Foto: Klára Svobodová

Nymburk - Hrabalove mesto
Foto: Klára Svobodová

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

16.12.2019
Pred pár dňami sa podarilo Slovenskej republike na 14. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO konajúceho sa v kolumbijskej metropole – Bogote zapísať Drotárstvo do zoznamu svetového dedičstva.
15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 16. 12. 2019
sviatok:Albína
dnes:
pondelok 16.12.
9 °C
zajtra:
utorok 17.12.
12 °C