www.infoglobe.sk » ČR: Michalovice – prechádzka na Michalovickú putnu

ČR: Michalovice – prechádzka na Michalovickú putnu

Publikované: 27.8.2020
V parnom letnom dni sa nie každému chce tráviť čas celodenným pochodom, ale čo robiť, pokiaľ nechcete ani preležať celý deň pri vode? Ak hľadáte kompromis, je dnešná prechádzka pre vás skvelým tipom. Zaujímavý výlet navyše ocenia aj deti, nudiť sa rozhodne nebudú. Celá cesta sa dá tiež absolvovať so psom či na bicykli.

Auto zaparkujte ideálne na kraji prírodnej rezervácie Radouč v Mladej Boleslavi. Bezplatných parkovísk je tu niekoľko a miesto sa určíte bez problémov nájde. Národná prírodná pamiatka Radouč je zaujímavá pre svoju unikátnu faunu a flóru. Park na pieskovcovom podlaží je skutočne pravdepodobne jediný svojho druhu v Čechách. Je domovom neuveriteľného množstva králikov a v jeho stepných plochách našiel domov aj chránený syseľ pasienkový. Darí sa mu tu natoľko, že je doslova premnožený a stal sa aj maskotom mesta. Na pozorovanie sysľov sa sem schádza plno návštevníkov, roztomilé zvieratká sú tunajším skutočne veľkým lákadlom. Je ich tu toľko, že nie je nutné sa báť, že by ste ich nestretli. Avšak sláva tunajších sysľov nesie aj isté úskalia. Väčšina návštevníkov úplne ignoruje veľké cedule hlásajúce „NEKŔMTE SYSLE“. Smutné je, že sa jedná predovšetkým o rodiny s deťmi a materské školy.

park Radouč park Radouč – pri vyhliadke

výstraha pred sysľou lúkou Syseľ pasienkový

Radouč má plno najrôznejších chodníkov a cestičiek, samotná prechádzka je veľmi pekná. V centre parku sa tiež nachádza pekné detské ihrisko a na okraji potom vyhliadka na cieľ našej dnešnej prechádzky – na Michalovickú Putnu. Než sa tam však dostaneme, musíme najskôr zostúpiť po drevenom chodníku k rieke Jizere. Michalovická Putna sa totiž nachádza na kopci oproti. To však ale nie je vôbec na škodu. V údolí sa rozkladá obec Podlázky a v nej je trávnatopiesočná pláž pri rieke Jizera, kde sa dá skvelo osviežiť. Po celé leto sa sem chodí kúpať plno ľudí, nachádza sa tu aj drobné občerstvenie, detské preliezačky a voľne prístupné ihrisko pre plážový volejbal.

rieka Jizera a protiľahlá pláž

Väčšina cesty k Michalovickej putni vedie pozdĺž Jizery záhradkárskou kolóniou až do obce Michalovice a je dobre značená. Zrúcanina hradu Michalovice je dnes kultúrnou pamiatkou a konajú sa tu najrôznejšie akcie. Počas letnej sezóny je za drobný poplatok prístupná návštevníkom spravidla od 10 hodiny ráno do 16–17 hodiny večer. Pri kase sa nachádza aj menšie občerstvenie. Pôvodný hrad bol postavený v polovici 13. storočia rodom Markvarticov. Neskôr ho vlastnili páni z Michalovíc. Po vymretí rodu bol hrad opustený a postupne chátral. Dnes je odtiaľ pekný výhľad ako na obec Podlázky, tak na vzdialenejšie štatutárne mesto Mladú Boleslav. Vystúpiť sa dá aj na zachovanú ikonickú vežu putnu.

Michalovická putna Michalovická putna

Michalovická putna Michalovická putna Michalovická Putna

Komu by sa už nechcelo späť na kúpačku do Jizery, môže vyraziť do Mladej Boleslavi. Slávna česká automobilka Škoda Auto tu má krásne moderné múzeum. Kto by však nemal dostatok histórie, môže navštíviť napríklad mladoboleslavský hrad, ktorého vznik sa tiež spája s rodom Markvarticov.

 

GPS: 50°26'00.8"N 14°54'07.5"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Mladá Boleslav – mesto nielen známej automobilky I.
Publikované: 10.5.2017
V rámci bližšieho spoznávania českých miest sa tentoraz vydáme do štatutárneho mesta Mladá Boleslav, ktoré sa nachádza v Stredočeskom kraji. Mesto vzdialené necelých 50 kilometrov severovýchodne od Prahy je známe predovšetkým sídlom svetovej automobilovej značky. Avšak návštevníkom ponúka oveľa viac, o čom sa presvedčíte v nasledujúcich riadkoch.

ČR, Kokořínsko – na bicykli Kokořínskymi chodníkmi
Publikované: 5.9.2020
Ďalším tipom na aktívne strávený víkend v Čechách je návšteva krásnej oblasti Kokořínsko. Sú tu ideálne podmienky pre peších turistov, avšak poslednú dobu sa Kokořínsko stále viac dostáva do povedomia cyklistov a predovšetkým bajkerov. Nachádzajú sa tu totiž tzv. Kokostezky (Kokořínske chodníky), čo sú lesné cesty, cestičky a traily v okolí hradu Kokořín, ale i Housky a čiastočne dosahujú až k Bezdězu.

ČR, Mladá Boleslav – mesto nielen známej automobilky II.
Publikované: 17.5.2017
Potom, čo sme minulý týždeň absolvovali výlet históriou a pamiatkami mesta Mladá Boleslav, dnes navštívime hlavný turistický magnet mesta, kde sa viac než sto rokov vyrábajú automobily. Pokiaľ už tušíte, že reč bude o závode a múzeu automobilky Škoda, tak váš predpoklad je správny.

ČR, Doksy – dovolenka pre celú rodinu
Publikované: 3.6.2017
Leto a prázdniny sa blížia, a tak je najvyšší čas vyberať, kam sa vydať na víkend či na dlhšiu dovolenku. Pobyt pri mori v zahraničí je síce lákavý, ale časovo a finančne trochu náročnejší. Čo ale robiť v prípade, že aj k nám prídu tropické teploty a treba uspokojiť celú rodinu? Aj v Čechách je skvelé prázdninové letovisko, ktorým sú Doksy pri slávnom Máchovom jazere. Aj ak máte deti vekovo od seba veľmi vzdialené, či rozdielne záujmy s partnerom, nebojte sa sem vyraziť.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.


Súvisiace video

ČR: Mladá Boleslav - mesto áut
Mladá Boleslav je starobylé, ale zároveň moderné stredočeské mesto, ktoré viac než čokoľvek iného...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

21.9.2020
Medzinárodný deň architektúry ponúkne cez tri stovky akcií v rôznych mestách v Čechách a tiež na Slovensku. V týždni od 1. do 7. októbra vás pozýva na miesta verejnosti bežne neprístupné. Hlavná téma tohtoročného ročníku je UDRŽATEĽNOSŤ a podtéma Sociálny aspekt.
18.9.2020
Počas víkendu 26. a 27. septembra 2020 sa uskutoční podujatie, ktoré deti doslova milujú – Šarkaniáda na zámku Schloss Hof.
16.9.2020
V osade Magurka (Partizánska Ľupča) sa vracajú ku svojim dávnym koreňom. Začiatkom októbra sa bude v najvyššie položenej osade na Slovensku ryžovať zlato. Zároveň sa slávnostne otvorí banský náučný chodník, ktorý opisuje bohatú históriu tejto lokality. Pri otvorení je pripravený aj pestrý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 9. 2020
sviatok:Matúš
dnes:
pondelok 21.9.
23 °C
zajtra:
utorok 22.9.
24 °C