www.infoglobe.sk » ČR, Lomnice nad Lužnicí: Mesto obklopené rybníkmi

ČR, Lomnice nad Lužnicí: Mesto obklopené rybníkmi

Publikované: 29.9.2020
Malebné mestečko ležiace na juhu Čiech neďaleko Třebone láka predovšetkým milovníkov turistiky. Obklopuje ho hneď niekoľko významných prírodných rezervácií a území, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.

Mesto vzniklo okolo hradu, ktorý tu založili Vítkovci už v 13. storočí. Do dnešných dní sa z neho zachovala len hradná kaplnka sv. Václava, ktorá je prebudovaná na kostol. Ten sa v súčasnosti nachádza priamo pri autobusovej zastávke a slúži ako výstavná a koncertná sieň. Po husitských vojnách sa mesto dostalo do rúk Rožmberkom, ktorí dali vybudovať nielen známu „Zlatú stoku“, pretekajúcu okolo mesta, ale začali tiež so zakladaním rybníkov. Najväčší z nich je Dvořište. So svojou plochou 337 hektárov je štvrtý najväčší v celej Českej republike. Známy je tiež Koclířov alebo rybníky Veľký a Malý Tisý.

kostol sv. Václava fontána pred infocentrom

Turistické zaujímavosti

V Lomnici si môžete oddýchnuť na priestrannom námestí, ktoré zdobí budova novorenesančnej radnice. Sídli tu aj miestne infocentrum. Okrem zmieneného kostola sv. Václava sa v meste nachádza ešte kostol sv. Jána Krstiteľa. Pokiaľ sa od neho vydáte po ceste smerom k obci Záblatí, dostanete sa k prvému panelu Náučného chodníka Veľký Lomnický. Nachádza sa pri odbočke na lúčny chodníček po pravej strane cesty.

kostol sv. Jána Krstiteľa

Veľký Lomnický rybník ostrovček vo Veľkom Lomnickom rybníku

Prvý úsek chodníka vedie okolo „Zlatej stoky“ a rybníka Vydymač. Následne obchádza Veľký Lomnický rybník, kus cesty vedie po okraji poľa a záverečný úsek prechádza hrádzou oddeľujúcou Veľký a Malý Lomnický rybník. Chodník je dlhý 6,5 km a vedie rovinatou rybníkovou krajinou. Je zameraný hlavne na miestnu prírodu a vodné vtáctvo. Na trase chodníka sa nachádza posed, veža a kryt k pozorovaniu vtákov, ktoré na rybníku hniezdia. Informácie o miestnej prírode poskytuje dovedna 15 panelov.

Zlatá stoka

Ďalšia veľmi významná prírodná rezervácia nielen z ornitologického hľadiska sa rozprestiera okolo rybníkov Malý a Veľký Tisý (kilometer od mesta). Veľký Tisý patrí k najvýznamnejším hniezdiskám a zhromaždiskám vtáctva u nás. Okrem volaviek či husí sa tu zastavuje tiež orliak morský. Dochovali sa tu tiež zbytky ostrico-machových rašelinísk s typickými zástupcami tohto biotopu, ako napríklad brusnica barinná alebo rosička okrúhlolistá.

Nadějská rybničná sústava

Aby tých rybníkov nebolo málo, neďaleko Lomnice nad Lužnicí leží obľúbená Nadějská rybničná sústava. Je tvorená rybníkmi s poetickými názvami, ako Láska, Nádej, Viera, Skutok, Blaník, Mäkký, Strakatý, Rod či Potešil. Jednotlivé vodné plochy sú od seba často oddelené len hrádzami. Sústavu začal budovať Jakub Krčín, ktorý vystaval tri rybníky – Nádej, Potešil a Skutok. Ostatné sú dielom Jozefa Šusty a vznikli až v 19. storočí.

na hrádzi rybníka Nádej

K sústave sa najlepšie dostanete z obce Klec, ležiacej 3 kilometre od Lomnice na Lužnicí s Českými Velenicemi. Zo železničnej zastávky je to na hrádzu Nádej bezmála pol kilometra chôdze. Vedie sem zelená turistická značka prechádzajúca zachovalými pozostatkami lužného lesa.

 

GPS: 49°04'53.4"N 14°43'09.0"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Bechyně – za históriou aj technickými zaujímavosťami
Publikované: 31.10.2020
Juhočeská Bechyně bývala kedysi mocným krajským mestom, dnes je to príjemné kúpeľné letovisko na rieke Lužnice pýšiace sa zachovalým historickým jadrom a mnohými ďalšími pamiatkami.

ČR: Dunajovická hora: Najvyšší vrchol Třeboňskej panvy
Publikované: 29.10.2020
Dunajovickú horu a jej bezprostredné okolie preslávilo pútnické miesto, ľudové piesne i krásne výhľady na Třeboňsko.

ČR: Tipy na výlety za pamiatkami južných Čiech
Publikované: 3.10.2020
Na stromoch sa farbí lístie, ale slniečko sa ešte nevzdáva. Babie leto k výletom len nabáda. Viete, kam vyraziť v južných Čechách?

ČR, Třeboň – Mesto kaprov, kúpeľov a renesančnej architektúry – VIDEO
Publikované: 21.7.2020
Třeboň právom patrí medzi najnavštevovanejšie miesta južných Čiech. Snúbi totiž bohatú históriu a zachovalé historické centrum, nádhernú okolitú krajinu, ktorá je rajom pre cyklistov, aj skvelú rybiu gastronómiu. Poďme sa do Třebone spoločne vypraviť vo videu.

ČR, Třeboň - Historické mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 10.8.2017
Malebné mesto so zachovalým historickým jadrom leží v juhočeskej krajine plnej rybníkov, no nielen tie ho preslávili.

ČR, Český Krumlov – za históriou do južných Čiech
Publikované: 23.7.2020
Za normálnych okolností je mesto preplnené turistami, v dôsledku boja s koronavírusom teraz ale môžete vidieť Krumlov poloprázdny. Takže neváhajte a choďte, pretože zachovalejší historický celok v Českej republike totiž reprezentuje už len Praha.

ČR, Suchdol nad Lužnicí – výlety nielen pre vodákov
Publikované: 13.8.2020
Hoci je Suchdol nad Lužnicí známy predovšetkým vodákom, na svoje si tu prídu aj rybári, milovníci histórie, cyklisti a peší turisti.

ČR, Třeboň: Náučné chodníky pre každého
Publikované: 9.8.2018
Okolie Třebone ponúka hneď niekoľko náučných chodníkov, väčšina je vhodná ako pre peších, tak aj pre cyklistov.

ČR, Červené blato – prechádzka unikátnym rašelinovým lesom
Publikované: 14.5.2020
Rašelinisko Červené blato ležiace v melancholickej krajine Třeboňskej panvy je ideálnym miestom na jarný výlet do prírody. Chvíľami si tu budete pripadať, ako by ste sa ocitli v severskej tajge. Toto miesto má navyše aj zaujímavú históriu spojenú s neďalekou sklárňou v Jiříkovom údolí.


Súvisiace video

ČR, Třeboň – Mesto kaprov, kúpeľov a renesančnej architektúry
Třeboň je veľmi vyhľadávaným mestom v južných Čechách, kde sa snúbi bohatá história s krásnou prí...

ČR: České Budějovice – neprávom opomínané
Kráľovské mesto na sútoku Vltavy a Malše je známe skôr ako turistické predmestie Českého Krumlova...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálne zívajú prázdnotou a dostať sa do nich je vplyvom aktuálnych opatrení viac menej nemožné. Avšak vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality tam môžete ísť aj hneď.
28.10.2020
Jubilejný 15. ročník festivalu dobrodružných filmov Horyzonty sa uskutoční 5. až 7. novembra 2020 prostredníctvom internetu. Okrem skvelých outdoorových filmov uvidíte aj tzv. dokrútky, v ktorých sa vám prihovoria tvorcovia a protagonisti niektorých premietnutých filmov.
26.10.2020
Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla celú Európu sa nevyhla ani organizácii Európskej noci výskumníkov. V dôsledku toho sa po prvýkrát od svojho vzniku namiesto posledného septembrového piatku festival vedy v celej Európe uskutoční 27. novembra 2020 a v zmenenom formáte.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 31. 10. 2020
sviatok:Aurélia
dnes:
sobota 31.10.
10 °C
zajtra:
nedeľa 1.11.
12 °C