www.infoglobe.sk » ČR, Lidice – pamätník ľudskej tragédie

ČR, Lidice – pamätník ľudskej tragédie

Publikované: 13.5.2022
Ticho, pokoj a pokora... len vánok sa pohráva s korunami stromov v aleji. Miesto so zvláštnou energiou, ktorú očakáva každý, kto sa sem rozhodne vypraviť. Len pár kilometrov od Prahy smerom na Kladno.

Pamätník Lidice

Rozsiahly park v mieste pôvodnej vypálenej dedinky navštevujú ľudia všetkých generácií. Sú tu deti so svojimi rodičmi a prarodičmi a počúvajú príbeh pomsty a nenávisti z júna v roku 1942. Vtedy sa nacisti rozhodli obec Lidice vymazať z povrchu zemského.

Pamätník LidicePamätník Lidice

Domy boli vypálené, muži zastrelení, ženy prevezené do koncentračného tábora... a deti? Nevhodné k ponemčeniu otrávené plynom. V mieste tragédie vznikol Pamätník Lidice. Múzeum, kde sú zhromaždené dokumenty a fakty osudu jednej malej dedinky. Úryvky z dokumentárneho filmu natočené nacistami o samotnom zločine poskytujú mrazivú autentickosť.

Pamätník LidicePamätník Lidice

Po vojne bola na neďalekom území začatá výstavba nových Lidíc. S rodinnými domami, školou, kostolom a ďalšími objektmi, jednoducho so všetkým, čo patrí ku každej dedine. Z miesta pôvodnej obce sa stalo pietne miesto s pomníkmi, hromadným hrobom a dochovanými základmi pôvodných stavieb. Vznikol Ružový sad – predtým Sad mieru a priateľstva. ktorý zdobia tisíce kríkov s odrodami ruží z celého sveta. Jeho vôňa vás nenechá len tak prejsť. Aspoň na pár minút sa musíte posadiť na niektorej z lavičiek. Ruže sa stali inšpiráciou nielen pre samotný názov sadu, ale aj akýmsi symbolom Lidíc.

Pamätník Lidice

K najznámejším tunajším pomníkom patrí pomník lidických detí, ako ich zachytila sochárka Mária Uchytilová. Súsošie tvorí 82 ľudských sôch. Z ich výrazu v tvári mi dochádzajú slová. Súhlasím, že príbeh Lidíc nesmie byť nikdy zabudnutý. V tomto duchu taktiež pracujú organizácie, vznikajú nové projekty a šíri sa vzdelanie po celom svete. Lidická galéria je plná umeleckých diel zahraničných autorov venovaných práve Lidiciam. Pozornosť si zaslúži aj rovnomenný celovečerný film. A ako sa dočítate na stránkach Pamätníku Lidice, mnohé miesta po celom svete nesú názov jednej malej, kedysi vypálenej českej obce.

Pamätník Lidice

GPS: 50°08'35.2"N 14°11'21.3"E (Pamätník Lidice)

Text a foto: Monika Babická

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Okoř: smutná história, radostná budúcnosť
Publikované: 6.7.2010
"Na Okoř je cesta ako žiadna zo sta" ... .. Autor ľudovej pesničky napísal jej text tak šikovne, že sa perfektne hodí aj na dnešnú dobu. Zvlášť potom, keď sa niekto na zrúcaninu neďaleko Prahy vydá autom po južnej spojke. Akonáhle dorazí na miesto a zamieri k hradným troskám cestou rúbenú stromami, musí sa pousmiať.

ČR, Mladá Boleslav – mesto nielen známej automobilky II.
Publikované: 17.5.2017
Potom, čo sme minulý týždeň absolvovali výlet históriou a pamiatkami mesta Mladá Boleslav, dnes navštívime hlavný turistický magnet mesta, kde sa viac než sto rokov vyrábajú automobily. Pokiaľ už tušíte, že reč bude o závode a múzeu automobilky Škoda, tak váš predpoklad je správny.

ČR, Kladno: priemysel prevalcovaný hokejom - VIDEO
Publikované: 27.11.2012
Kladno – keď väčšina ľudí počuje názov tohto mesta, skoro automaticky si predstaví jadrného štyridsiatnika, ktorý si získal svet hokejkou v ruke a hlavne umením ju používať. My sme Kladno navštívili v čase, kedy mala NHL výluku, teda v dobe, kedy za Kladno hrá aj Jaromír Jágr. Toto mesto preto úplne logicky žilo hokejom.

ČR, Budeč: žijúce korene Českého národa - VIDEO
Publikované: 20.11.2012
Keby ste sa pýtali, kde nájsť úplne najstaršiu stavbu Českej republiky, tak naša odpoveď znie - Budeč. Toto miesto, pevne a neodmysliteľne spojené s históriou českého národa, leží v obci Zákolany – Kováry, niekoľko kilometrov od Kladna.

ČR, Po stopách slávneho Krtka
Publikované: 3.3.2021
Kto by nepoznal slávneho Krtka? Animovaná kreslená postava slávi úspechy po celom svete. Jeho autorom je Zdeněk Miler, ktorý sa narodil v najväčšom meste Stredočeského kraja v Kladne. Tento výtvarník, režisér animovaných filmov i ilustrátor detských knižiek stvoril azda najznámejšiu českú rozprávkovú postavičku, po ktorej stopách sa dnes vydáme.

ČR, Vinařice u Kladna: Banícky skanzen Mayrau
Publikované: 16.8.2015
V areáli bývalej bane, dnes kultúrnej pamiatky, sú prehliadkové trasy vedené povrchovo, iba jedna vás zavedie do bývalého bunkra v kopci Homola, v ktorej je situovaná podzemná šachta s ťažobnou technikou. Na výber sú dve trasy – dvojhodinová alebo skrátená hodinová. Začína autentický výklad, keďže sprievodcovia sú tu bývalí baníci, ktorí v bani Mayrau pracovali.

ČR, Červený Újezd: hrad a kláštor Hájek
Publikované: 22.6.2015
S historickou stavbou nemá hrad síce nič spoločné, napriek tomu sa teší početnej návštevnosti. Pár kilometrov západne od Prahy vyrástla v roku 2002 stavba v podobe hradu, kde nájdete hneď niekoľko stavebných slohov vedľa seba. Priľahlá záhrada s vidieckymi objektmi je príjemným spestrením. Naopak historickou stavbou je tunajší kláštor Hájek zo začiatku 17. storočia.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Vinařice: Baňa Mayrau
V Baníckom skanzene Mayrau sa dozviete o histórii ťažby čierneho uhlia na Kladensku a prejdete tr...

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokiaľ máte radi históriu, skúste navštíviť v okrese Praha – západ súkromnú stavbu nadšencov, kto...


Súvisiace video

ČR, Benešov: romantika kúsok od Prahy
Prvá písomná zmienka o meste pochádza už z roku 1219, Jan Žižka tu vypálil kláštor, sídlili tu Št...

ČR: Kralupy - mesto bez námestia a radnice
Dvadsaťtisícové mesto neďaleko od Prahy má smutnú históriu. Najväčšiu ujmu utrpelo koncom 2. svet...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X