www.infoglobe.sk » ČR, Kutná Hora: rodný dom Mikuláša Dačického

ČR, Kutná Hora: rodný dom Mikuláša Dačického

Publikované: 13.5.2017
Meštiansky dom z 15. storočia prešiel v roku 2015 rozsiahlou rekonštrukciou. Od februára 2016 slúži táto znovuobnovená kultúrna pamiatka ako vzdelávacie a kultúrne centrum. Historický dom je síce moderne vybavený, ale niekoľko dochovaných prvkov sa podarilo zreštaurovať a citlivo začleniť.

Dačického dom

V dome s popisným číslom 41 na Komenského námestí bol kedysi obchod a dielňa knihárstva, prvé poschodie tvorili byty nájomníkov. Už vtedy boli historické interiéry, ktoré si pamätajú búrlivý život Mikuláša Dačického, znehodnotené prestavbou. On totižto tento dom zdedil po svojom otcovi. Okrem domu ho však po otcovi čakalo aj veľké dedičstvo, čo mu umožnilo viesť zhýralý život. Vďaka tomu ale dokonale poznal miestnych ľudí, ktorých život zachytil vo svojom najznámejšom diele – Pamäti Mikuláša Dačického z Heslova. Jeho kronika tak nadviazala na spísané pamäti jeho predkov.

Dačického dom

Dom však desiatky rokov chátral, než sa podarilo za podpory Ministerstva pre miestny rozvoj ČR a Nadácie Kutná Hora – pamiatka UNESCO projekt vzdelávacieho centra zrealizovať.

Dačického dom

Pri vstupe do vestibulu vás zaujme mohutný pilier, ktorý na prvý pohľad vyzerá, ako že sem nepatrí. K funkcii podpery ho priviedla zhoda náhod. Pri archeologickom prieskume sa asi meter pod zemou našiel zasypaný oporný stĺp. Pri podrobnejšom obhliadnutí sa zistilo, že sa jedná o gotický stĺp s pätkou aj hlavicou. Stĺp bol rozobratý, zreštaurovaný a dnes zdobí návštevnícke centrum ako autentická podpera múrov.   

Dačického dom  Dačického dom  Dačického dom

Hneď za pilierom si všimnite dvere umiestnené v gotickom oblúku, ktoré síce nikam nevedú, ale časovo pochádzajú z rovnakého obdobia ako nájdený stĺp. Dokladujú vtedajšiu precíznu prácu majstrov kováčov. Jednotlivé ručne vyklepané pláty sú medzi sebou previazané a pospájané v jeden estetický celok. V dokonalosti nás utvrdzuje aj to, že tieto viac ako 500 rokov staré dvere majú stále funkčné zámky.

Dačického dom – Biskupská kaplnka

Expozícia v dome Dačického je členená v niekoľkých úrovniach menších pôdorysov. Poschodia sú prepojené schodiskom aj výťahom. V podkrovných priestoroch je prednášková sála a miestnosti pre sezónne výstavy. Cestou do spodných poschodí prechádzate preskleným átriom, vybudovaným na pôvodnom dvore, okolo Biskupskej kaplnky a expozície obnovy domu až do suterénu, do IQ parku, ktorý obľubujú hlavne deti. V Biskupskej kaplnke je umiestnený ďalší unikátny exemplár. Jedná sa o časť tehlovej dlažby v tvare 6uholníku zdobenej ornamentmi. Nález gotickej dlažby bol natoľko inšpiratívny, že podľa pôvodnej dlaždice vytvorili jej kópie, ktoré nahradili dlažbu v kaplnke. Každá dlaždica je geometricky previazaná so svojou susednou, takže vás to isto uchváti.

Dačického dom - Biskupská kaplnka   Dačického dom - Biskupská kaplnka

Za zmienku stoja aj vydarené rekonštrukčné práce na uličnej fasáde, ktoré objektu dodali architektonickú a umeleckú kvalitu. Pokiaľ ich budete konfrontovať s fotografiami schátraného objektu, isto mi dáte za pravdu.

Dačického dom   Dačického dom

Dačického dom vyhlásili v roku 1958 za nehnuteľnú kultúrnu pamiatku. V Kutnej Hore ale existujú ďalšie tematicky zamerané expozície v pamiatkových objektoch, napríklad Vlašský dvor, České múzeum striebra alebo Galéria v bývalom Jezuitskom kláštore. Mesto Kutná Hora bolo v decembri 1995 zapísané na listinu UNESCO – ako historické centrum mesta s chrámom sv. Barbory a katedrálou v Sedlci. Vtedajšie stredoveké mesto získalo svoju prosperitu v strieborných baniach, ktorými je Kutná Hora preslávená.

GPS: 49°56'54.3"N 15°15'53.8"E

 

Zdroj: dacickehodum.cz

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Kutná Hora - mesto striebra - VIDEO
Publikované: 25.5.2010
Prechádzka Kutnou Horou sa premení na šprint, ak budete chcieť vidieť všetky jej pamiatky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí ani víkend.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svätovítskej katedrály – VIDEO
Publikované: 20.11.2018
V Česku nájdete len málo katedrál, ktoré môžu svojou krásou konkurovať tej pražskej. Gotický chrám svätej Barbory je jedným z nich, okolnosti vzniku sú navyše úplne unikátne. Poďme sa teraz spoločne pozrieť do katedrály prostredníctvom videa aj fotiek.

Nová Ves pri Kolíne: otvorenie Bedřichovej vyhliadky
Publikované: 12.1.2019
Na Kolínsku bola na prelomu roku slávnostne otvorená nová rozhľadňa s názvom Bedřichova vyhliadka. Umiestnená je na vrchole Bedřichova (279 m n. m.) juhozápadne od obce Nová Ves I.

ČR, Kersko – po stopách filmu Slavnosti sněženek
Publikované: 30.5.2019
Máte radi film Slavnosti sněženek, ste fanúšikom spisovateľa Bohumila Hrabala alebo si len chcete urobiť peknú prechádzku Polabím? Tak práve pre vás je určená táto trasa. Po ceste, ktorá je lemovaná trinástimi náučnými tabuľami, sa dozviete niečo zo života spisovateľa Bohumila Hrabala, o Slávnostiach snežienok alebo o lese a živote v ňom. Kersko sa nachádza v stredných Čechách asi 9 km od mesta Nymburk.

ČR, Národné poľnohospodárske múzeum: vstupy zdarma
Publikované: 24.3.2018
Na Veľký piatok zaháji Národné poľnohospodárske múzeum vo svojich objektoch novú sezónu. To so sebou pre návštevníkov prináša aj vstupy zdarma.

Kutná Hora: Svätomartinské trhy
Publikované: 2.11.2017
Palackého námestie v Kutnej Hore bude v sobotu 4. novembra od 10. hodiny patriť svatomartinským oslavám. Ten, kto plánuje navštíviť kostnicu alebo chrám sv. Barbory, bude príjemne prekvapený. Zabavíte sa pri hudobnom vystúpení a môžete si zakúpiť mladé víno či regionálne výrobky na remeselných trhoch.

ČR, Bečváry: domov punkera Kodyma - VIDEO
Publikované: 21.1.2014
Ako ide dohromady punker Kodym a zámok Bečváry? Jednoducho. Kúpil ho a vlastne zachránil. Kodymovo sídlo nájdete len pätnásť kilometrov od Kolína.

ČR, Kutná Hora – krásna v lete, božská na jeseň
Publikované: 10.10.2019
Kutná Hora patrí medzi najpôvabnejšie mestá Českej republiky. Ešte než sa vydáte do presláveného historického centra, určite sa zastavte v štvrti Sedlec, kde sa nachádza kostnica a kostol Nanebovzatia Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa. Kostnica je vyzdobená takmer výhradne ľudskými kosťami. Ide o pozostatky morových epidémií a husitských vojen. Potom už môžete zamieriť do samotného centra Kutnej Hory. Začnite napríklad Vlašským dvorom.

ČR: Kutná Hora – Sedlec
Publikované: 21.3.2017
Pokiaľ plánujete nejaký víkendový výlet, odporúčame vám návštevu kostnice a pohrebnej kaplnky Všetkých svätých v Sedlici.

Viete, že? Kutnohorská kostnica
Publikované: 26.6.2011
Dnes navštívime jedno z najpozoruhodnejších miest, ktoré sa dá u našich západných susedov nájsť – kutnohorskú kostnicu. Miesto, kde sa mŕtvy odkaz dávnych čias stretáva so živými z celého sveta.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - miesto, kde sa zastavil čas - VIDEO
Publikované: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – mestečko, ktorému dominuje zámok Kinských, ktorý sa hrdo týči nad riekou Cidlinou, ale tiež miesto, kde sa zdá, akoby sa zastavil čas. Bohužiaľ ale v dobe, na ktorú nemá český národ príliš príjemné spomienky.

ČR, Kouřim – skanzen: o storočia späť - VIDEO
Publikované: 10.6.2014
V Kouřime, starobylom a pôvabnom mestečku ležiacom presne v astronomickom stredu Európy, sme zavítali do skanzenu – zrejme naposledy v jeho starej podobe. V blízkej budúcnosti sa totiž významne rozrastie o množstvo ďalších historických budov.

Kouřim: astronomický stred Európy – VIDEO
Publikované: 12.4.2011
Neobyčajné mesto s neobyčajnou históriou, tak by sa dal charakterizovať Kouřim – mesto ležiace asi 40 kilometrov od Prahy, 18 kilometrov od Kolína a 30 od Kutnej Hory.

ČR: Čáslav - odkaz Jana Žižku – VIDEO
Publikované: 3.1.2012
Je rok 2012 a ľudia v Čechách sa pomaly nadychujú do nového roku a po sviatkoch sa snažia vrátiť do tempa, s ktorým sa na pár dní rozlúčili pred vianočnými sviatkami.

ČR: Přelouč - najstaršie a napriek tomu relatívne nové – VIDEO
Publikované: 16.8.2011
Keď prechádzate okolo Přelouča a máte možnosť vidieť ho z diaľky, zmocní sa vás pocit, že toto mesto stojí za zastávku.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, zámok Kačina – empírové sídlo rodu Chotekovcov
Počiatkom 19. storočia dal reprezentatívnu zámockú stavbu postaviť Ján Rudolf Chotek a tá sa násl...

ČR: Hrad Český Šternberk
Jeden z mála hradov v súkromnom vlastníctve, kde majiteľ s rodinou obýva prízemie a nad hlavou sa...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Mestečko Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy....


Súvisiace video

ČR, Kutná Hora: mesto striebra
Kutná Hora, ktorej historické jadro je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO,...

ČR, Lošany: po vojnových stopách
Ak sa chcete vydať po stopách bitky pri Kolíne, dedinku Lošany, kde žije len hŕstka obyvateľov, n...

ČR: Pardubice – atmosféra východných Čiech
Pardubice – takmer stotisícové mesto ležiace na sútoku Labe a Chrudimky, ktoré je preslávené hlav...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

12.12.2019
Mesto Kuřim vás pozýva na špeciálnu komentovanú prehliadku štôlne, ktorá bola vybudovaná vedením Zbrojovky na prelome rokov 1944 a 1945 a pre verejnosť nanovo sprístupnená v roku 2018. Prehliadky sa uskutočnia 14. decembra od 14., 15. a 16. hodine. Kvôli obmedzenému priestoru môže ísť na prehliadku so sprievodcom len 12 ľudí.
11.12.2019
V tomto roku sa do upratovania zapojilo až 157 163 dobrovoľníkov, ktorí počas 3 895 akcií upratali 2 613 ton odpadu, uviedli pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov organizátori akcie Upracme svet, upracme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 12. 12. 2019
sviatok:Otília
dnes:
štvrtok 12.12.
0 °C
zajtra:
piatok 13.12.
4 °C