www.infoglobe.sk » ČR, Kutná Hora – krásna v lete, božská na jeseň

ČR, Kutná Hora – krásna v lete, božská na jeseň

Publikované: 10.10.2019
Kutná Hora patrí medzi najpôvabnejšie mestá Českej republiky. Ešte než sa vydáte do presláveného historického centra, určite sa zastavte v štvrti Sedlec, kde sa nachádza kostnica a kostol Nanebovzatia Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa. Kostnica je vyzdobená takmer výhradne ľudskými kosťami. Ide o pozostatky morových epidémií a husitských vojen. Potom už môžete zamieriť do samotného centra Kutnej Hory. Začnite napríklad Vlašským dvorom.

Kutná Hora

Vlašský dvor je zachovalý hrad v susedstve kostola svätého Jakuba. Je bývalou kráľovskou mincovňou a kráľovským palácom. Ponúka dva prehliadkové okruhy, Kráľovskú mincovňu a Kráľovský palác. Vo Vlašskom dvore si môžete napríklad objednať aj svadobný obrad. Pod Vlašským dvorom sa nachádza rozľahlý park, ktorý je stále ešte čiastočne v rekonštrukcii (pravdepodobne do marca 2020), no z veľkej väčšiny sa ním dá už prechádzať. A teraz na jeseň? Nádhera!

nádvorie Vlašského dvora

Prechádzkou pod vinicami sa dostanete k preslávenej perle Kutnej Hory, a síce k chrámu svätej Barbory. Ide o neskorogotickú stavbu, ktorá je skutočným klenotom tohoto kráľovského mesta zapísaného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Konkrétne sa jedná o historické jadro Kutnej Hory s chrámom sv. Barbory a katedrálou Nanebovzatia Panny Márie v Sedlci.

chrám sv. Barbory   chrám sv. Barbory

Od chrámu sv. Barbory prejdete okolo jezuitských kláštorov a dostanete sa na Hrádek do Českého múzea striebra. Určite si nenechajte ujsť tunajšiu prehliadku baní, ktorú absolvujete v plášťoch a ochrannej prilbe.

Okrem vyhlásených kultúrnych pamiatok, ako je napríklad práve chrám svätej Barbory, sa môžete pokochať starobylými uličkami, nakúpiť si suveníry v malých obchodíkoch, ochutnať víno a v tomto krásnom období aj burčiak z miestnych viníc alebo posedieť si v niektorej z útulných kaviarničiek. S deťmi nezabudnite navštíviť ešte aj Múzeum kociek, či Múzeum čokolády. Vy, ktorí máte radi adrenalín, sa isto zatúlate až na bobovú dráhu. Tá v Kutnej Hore sa môže pýšiť prívlastkom druhá najdlhšia v Európe.

Kutná Hora

Jeseň má svoje kúzlo, prechádzka farebným mestom vás nabije energiou do zimných mesiacov. Ak však máte radi rôzne mestské slávnosti, dáme vám pár tipov aj na letné obdobie. V júni sa tu totiž koná Kráľovské striebrenie. Tieto gotické slávnosti pripomínajú slávu kráľovského banského mesta. Ide o pôsobivú udalosť s kráľovským sprievodom a bohatým programom prebiehajúcim vždy počas víkendu v druhej polovici júna. V auguste sa zas môžete pokochať pretekami historických vozidiel počas Veteran Rallye. Nádherné vozy, posádky v dobových kostýmoch, kultúrny program, skutočne sa môžete tešiť na veľmi vydarenú akciu.

Kráľovské striebrenie   veteráni

Sami vidíte, že vyraziť do Kutnej Hory len v jednom ročnom období asi nebude stačiť. Je to úžasné mesto, ktoré vás kedykoľvek okúzli. Trebárs chrám sv. Barbory teraz v jesennom šate... Úžasný pohľad. A už len samotná atmosféra mesta je na nezaplatenie.

jesenná Kutná Hora

GPS: 49°56'43.1"N 15°15'49.1"E

Text: Šárka Fofoňková

Foto: Šárka Fofoňková, Wikimedia Commons: Ondřej Kořínek 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svätovítskej katedrály – VIDEO
Publikované: 20.11.2018
V Česku nájdete len málo katedrál, ktoré môžu svojou krásou konkurovať tej pražskej. Gotický chrám svätej Barbory je jedným z nich, okolnosti vzniku sú navyše úplne unikátne. Poďme sa teraz spoločne pozrieť do katedrály prostredníctvom videa aj fotiek.

ČR, Kutná Hora: rodný dom Mikuláša Dačického
Publikované: 13.5.2017
Meštiansky dom z 15. storočia prešiel v roku 2015 rozsiahlou rekonštrukciou. Od februára 2016 slúži táto znovuobnovená kultúrna pamiatka ako vzdelávacie a kultúrne centrum. Historický dom je síce moderne vybavený, ale niekoľko dochovaných prvkov sa podarilo zreštaurovať a citlivo začleniť.

ČR, Kutná Hora: skvost stredných Čiech – VIDEO
Publikované: 13.11.2018
Len niečo vyše hodiny jazdy z Prahy smerom na východ nájdete nádherné mesto Kutná Hora, ktorého centrum je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nechajte sa v našom článku navnadiť na ideálny jednodenný výlet.

ČR, Kersko – po stopách filmu Slavnosti sněženek
Publikované: 30.5.2019
Máte radi film Slavnosti sněženek, ste fanúšikom spisovateľa Bohumila Hrabala alebo si len chcete urobiť peknú prechádzku Polabím? Tak práve pre vás je určená táto trasa. Po ceste, ktorá je lemovaná trinástimi náučnými tabuľami, sa dozviete niečo zo života spisovateľa Bohumila Hrabala, o Slávnostiach snežienok alebo o lese a živote v ňom. Kersko sa nachádza v stredných Čechách asi 9 km od mesta Nymburk.

ČR, Kolín – Pozvánka do kráľovského mesta
Publikované: 14.5.2015
Kolín nie je iba priemyselným centrom, ale tiež miestom s bohatou minulosťou a cennými pamiatkami. Miestom, kde si na svoje prídu milovníci kultúry aj priaznivci turistiky a športového vyžitia, malí i veľkí.

ČR, Kouřim – skanzen: o storočia späť - VIDEO
Publikované: 10.6.2014
V Kouřime, starobylom a pôvabnom mestečku ležiacom presne v astronomickom stredu Európy, sme zavítali do skanzenu – zrejme naposledy v jeho starej podobe. V blízkej budúcnosti sa totiž významne rozrastie o množstvo ďalších historických budov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C