www.infoglobe.sk » ČR, Krkonoše – výnimočný horský hotel

ČR, Krkonoše – výnimočný horský hotel

Publikované: 11.3.2020
Dnes sa vydáme do jednej z turisticky najnavštevovanejších oblastí Českej republiky, do majestátnych a zároveň najvyšších hôr krajiny - Krkonôš. Naším cieľom bude najväčšia a najstaršia krkonošská horská chata Luční bouda (1410 m n. m.).

Za východiskový bod si môžete zvoliť buď najnavštevovanejšie horské stredisko v Česku - Špidlerův Mlýn alebo mesto Pec pod Sněžkou. Keďže sa jedná o prihraničnú oblasť, výstup je možný aj z poľskej strany, a to z kúpeľného mestečka Karpacz.

KrkonošeTuristicky výborne značených chodníčkov vedúcich ku chate je neúrekom. Preto je na vás, ktorý si zvolíte. Horská chata, či skôr hotel, je situovaná pod vrcholmi Luční hory (1555 m n. m.) a Studniční hory (1554 m n. m.). V jej bezprostrednom okolí sa nachádzajú pramene Bílého labe či Úpy a obklopená je Krkonošským národným parkom. Od ikonického a zároveň najvyššieho vrcholu* Českej republiky – Sněžky (1603 m n. m.) je vzdialený necelé 4 kilometre (*keďže sa vrchol nachádza už v Poľsku, tak najvyšším horským bodom je Luční hora). Počas výstupu určite natrafíte i na vzácne rašeliniská, viaceré pamätníky, kaplnky, vodopády a iné prírodné pozoruhodnosti.

Luční boudaHistória Luční boudy siaha do 17. storočia (1623). Spočiatku jednoduchý úkryt pre pútnikov tzv. Sliezskej cesty, neskôr už chata slúžiaca ako ubytovňa pre pastierov, obchodníkov, hospodárov i turistov sa stala významný bodom celej oblasti. V priebehu časov viackrát vyhorela, následne bola obnovovaná aj rozširovaná. Svoje pomerne obrovské rozmery dosiahla už v roku 1914, no vplyvom vtedajších udalostí padla popolom. Jej vzkriesenie nastalo počas druhej svetovej vojny, kedy sa nemecký wehrmacht (ozbrojené sily Tretej ríše) postaral o obnovu. Nemcom chata slúžila nielen na ubytovanie, ale aj na rôzne školenia či výcviky. Po vojne ju využívala československá armáda, taktiež zväz telesnej výchovy a od roku 1990 bola daná pod správu Klubu českých turistov. V roku 1993 bola chata odkúpená do súkromného vlastníctva, v ktorom ostáva do súčasnosti. Musíme ale podotknúť, že stále prebiehajú snahy o zoštátnenie tejto významnej horskej stavby.

Luční boudaSúčasná podoba budovy s menšími rekonštrukciami pochádza z rokov 1939 až 1940. Na ploche viac než 5600 metrov štvorcových nájdete ubytovanie pre 150 ľudí od luxusného až po turistické. Ďalej je tu vybudovaný minipivovar aj s pivnými kúpeľmi a wellness službami, či reštauračnými službami s domácou pekárňou a vínotékou. Doprava je zabezpečovaná od záchytných parkovísk hotelovým automobilom i štvorkolkou v lete a rolbou či skútrom v zime. Okrem turistického prístupu sa na Luční boudu môžete dostať aj na bicykli, a to od nižšie položenej chaty Výrovka.    

Luční bouda - okolieZaujímavosťou horského hotela je aj to, že v priebehu časov tu sídlila peňazokazecká dielňa, výrobňa slávnych horských bylinkových syrov, Horská služba a svoje miesto si tu našla i muzeálna zbierka významného geológa, horolezca a prvého Čechoslováka, ktorý sa dostal na južný pól – Josefa Sekyru. Chata resp. hotel slúžil tiež ako meteorologická i prírodovedná pozorovateľňa a konávali sa tu dokonca aj kultúrne podujatia pomerne veľkých rozmerov, ktoré však poškodzovali okolitú prírodu. Medzi vzácnych návštevníkov chaty patrili i umelci, ako Karel Hynek Mácha či Quido Mánes.  

Luční bouda - okolieLuční bouda - okolie (panoráma)Návštevu Luční Boudy môžeme len odporučiť, nakoľko ponúka skvelé miesto k oddychu, mnoho možností pre nenáročné turistické vychádzky, jedny z najkrajších východov slnka, ako aj jedinečnú atmosféru hôľnej krajiny.

 

GPS: 50°44'05.4"N 15°41'48.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o. z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Krkonoše: Snežka - výstup na najvyššiu českú horu z Pece
Publikované: 3.2.2013
Po druhýkrát sa zastavíme v českých najvyšších horách – zavítame do pohoria Krkonoše, aby sme tu zdolali úplne najvyššiu českú horu. Odkiaľ vyraziť, ako sa pripraviť a čo očakávať od dlhého stúpania a následnej hrebeňovej túry, počas ktorej prekonáte hneď niekoľko z najvyšších českých vrcholov sa dočítate v dnešnom článku.

Vyhlásenie najobľúbenejších hotelov Czech Hotel Awards 2020
Publikované: 25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na najvyššiu českú horu z Pece II.  
Publikované: 10.2.2013
Výstup na najvyššiu českú horu, to je vec, ktorú by mal aspoň raz za život urobiť asi každý správny patriot. Sněžka sa stáva objektom záujmu predovšetkým v letných mesiacoch, ale snáď ešte väčšie kúzlo má tento malý český Everest v zime, čo myslíte...?

ČR, Krkonoše – na Vrbatovu boudu dvakrát inak
Publikované: 6.2.2020
Snehové podmienky síce momentálne nie sú v Čechách úplne ideálne, no na hory to väčšinu ľudí ťahá aj tak. A tak sa dnes nechajte nalákať do Špindlu.

ČR, Krkonoše: Vrchlabí
Publikované: 8.9.2016
Schádzate z kopca do údolia, ktoré dookola zvierajú zelené hory. Kontrastne vás oslní žiarivo biela farba budov výrobnej automobilky. Sú to haly Škodovky, kde sa od roku 2012 vyrábajú prevodovky. Naša cesta ale smeruje ďalej do centra. Dominantou Vrchlabí je miestny zámok a chrám sv. Vavrinca, ktorého veža sa mi len ťažko vojde do záberu fotoaparátu.

ČR: Špindlerův Mlýn – mestečko v samotnom srdci Krkonôš – VIDEO
Publikované: 31.7.2018
Ak sa chystáte na výlet do najvyšších českých hôr, tak v akomkoľvek ročnom období vám ako jedna z najlepších základní poslúži mestečko Špindlerův Mlýn. Leží na samom konci cesty, ktorá vedie z Vrchlabí údolím proti prúdu rieky Labe až k úpätiu Krkonôš.

ČR, Poniklá – ručná výroba vianočných ozdôb a Múzeum krkonošských remesiel
Publikované: 7.12.2017
Premýšľate, kam vyraziť počas adventného víkendu? Pokiaľ sa nachádzate v Krkonošiach alebo niekde poblíž, určite navštívte malebnú obec Poniklá. V podstate len pár metrov od seba nájdete hneď dva skvosty. V oboch na vás dýchne nádherná história a spôsob akým žili naši predkovia v drsných horských podmienkach. Čím sa živili, aké mali starosti, ale aj radosti. Dozviete sa, že tunajší život bol mnohokrát zložitý, ale miestni ľudia si ho dokázali aj náležite užiť.

Krkonoše známe aj neznáme
Publikované: 25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.

ČR, Jánské Lázně – Cesta korunami stromov Krkonoše
Publikované: 7.6.2018
Na západnom okraji Jánských Lázní, smerom na Černý Důl, bola ani nie pred rokom otvorená ďalšia cesta v korunách stromov. V Českej republike je to v poradí už tretia drevená rozhľadňa smerujúca do oblakov. Obdobné stavby sa tešia z návštevnosti aj u nemeckých susedov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krkonoše – Cesta korunami stromov
Bezbariérový prístup od parkoviska až na vrchol a bez jedného dňa celoročná prevádzka robia z toh...

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – mesto na Labe
Známe krkonošské mesto leží v nadmorskej výške 477 metrov pod najvyšším vrcholom Krkonôš – Sněžko...

Krkonoše
Rozkladajú sa v severovýchodných Čechách na hraniciach s Poľskom a sú najvyšším pohorím v Českej ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 9. 2020
sviatok:Edita
dnes:
sobota 26.9.
12 °C
zajtra:
nedeľa 27.9.
14 °C