www.infoglobe.sk » ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámok

ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámok

Publikované: 12.4.2018
Keď sa mladému grófovi Ervínovi Kinskému nezdal pôvodný zámok, dnes nazývaný Starý zámok, dostatočne reprezentatívny pre sídlo rodu, nechal v rokoch 1829–1833 postaviť nový. Starý, dvojposchodový a nesymetrický barokový zámok, navyše oddelený od záhrad cisárskou cestou, zostal sídlom správy panstva. A tak je to dodnes.

Kostelec nad Orlicí, Nový zámok

Nový zámok je jednoposchodový objekt, čiastočne zapustený pod terénom, ktorý zakrývajú nízke sedlové strechy. Elegantnému priečeliu s minimálnou výzdobou dominuje predstupujúca časť so stĺpmi, rovnako tak symetricky vystupuje časť so stĺpmi aj na opačnej strane. Vďaka výške terénu je východná časť riešená ako terasa, z ktorej schody opäť vedú symetricky na dve strany. V trojuholníkovom západnom štíte nájdete erb manželov Ervína a Márie. Technickou vymoženosťou tej doby bolo teplovzdušné vykurovanie, ktoré bolo neskôr z ekonomických dôvodov nahradené kachlovou pecou, a kúpeľne s tečúcou vodou. Podobnosť stavby so zámkom Kačina nie je náhodná. Pre viedenského architekta Kocha sa stala Kačina od drážďanského architekta Schurichta inšpiráciou.

Kostelec nad Orlicí, Nový zámok   Kostelec nad Orlicí, Nový zámok

Zámok je zariadený v biedermeierovom a empírovom slohu, stoly sú prestreté dobovým porcelánom a najväčšou pýchou je knižnica. Zväzky kníh sú starostlivo zrovnané od zeme až po strop. A pretože stropy sú dosť vysoké, za časťou steny je ukryté točité schodisko vedúce na galériu. Dochovali sa aj vzácne zväzky, z ktorých je zrejmé, kedy a aká urodzená návšteva zavítala na tunajší zámok. V záznamoch je vykreslený erb a popísaný dôvod návštevy. Taká dnešná kniha hostí. Zrkadlová sála je vhodná na koncertovanie, zároveň slúži na svadobné obrady.

Kostelec nad Orlicí, Nový zámok – knižnica

Kostelec nad Orlicí, Nový zámok   Kostelec nad Orlicí, Nový zámok

Biedermeierový nábytok v knižnici zaujme svojou vymoženosťou, napríklad rohové čitateľské kreslo so sklopným odkladacím pultom predstihlo svoju dobu. Dochoval sa aj štýlový nočník, zabudovaný v drevenej, pohodlne vysokej stoličke. Umelecký smer sa vyskytuje aj v názve prehliadkového okruhu, ktorý sa nazýva Život v biedermeieri. Steny miestností zdobia okrem iného aj rodové portréty rôznych generácií a historické fotografie stavby vrátane interiérov. Pri výklade podloženom fotografiami zistíte, aká bola šľachta medzi sebou previazaná a kto s kým sa priatelil.

Kostelec nad Orlicí, Nový zámok  Kostelec nad Orlicí, Nový zámok

Do areálu patrí aj rozľahlý hospodársky objekt, ktorého krídla lemujú dvor. V jednej jeho časti je dnes umiestnená kaviareň s terasou a detským ihriskom. Park s okrasnou záhradou, alpinom a tenisovými kurtmi má rozlohu okolo 30 ha. Navyše bol vyhlásený za prírodnú rezerváciu. Vyskytujú sa tu významné druhy rastlín aj živočíchov, ktorým sa v tejto lokalite dobre darí. V minulosti k stavbám patrila napríklad vrátnica, búdka pre strážnika, strelnica a iné, tie sa však nezachovali. V zámku mala, bohužiaľ, jeden čas sídlo aj živočíšna výroba prasiat, čo stavbe veľmi neprospelo. Spodnú časť parku, ktorá smeruje k toku Divokej Orlice, preťala železničná trať.

Kostelec nad Orlicí, hospodársky objekt pri Novom zámku

Kostelec nad Orlicí, Nový zámok – detský kútik   Kostelec nad Orlicí, Nový zámok

Na zámok sa môžete vydať nielen autom, parkovisko je v dosahu, ale aj po cyklotrase zo susedných Doudleb nad Orlicí, kde je tiež jedno z panských sídiel – známe pre svoju sgrafitovú výzdobu. Nový zámok Kostelec nad Orlicí je počas zimnej sezóny zatvorený. Najobľúbenejšie sú prehliadky s majiteľom Františkom Kinským alebo komentované prehliadky zámockého parku.

Kostelec nad Orlicí, Nový zámok

Text a foto: Monika Babická

GPS: 50°07'20.9"N 16°11'59.4"E

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Hradec Králové: Uprostred Koruny českej
Publikované: 22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.

Vamberk: čipkárstvo na zozname ľudovej kultúry ČR
Publikované: 25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).

ČR: Vamberk – mesto paličkovaných čipiek – VIDEO
Publikované: 19.6.2018
V podhorí Orlických hôr navštívte nenápadné mestečko Vamberk, ktoré sa preslávilo hlavne vďaka svojím paličkovaným čipkám. Možno vás pobaví, že jedna jeho časť sa volá Peklo. A práve odtiaľ pochádza múmia, ktorú dnes nájdete v Broumovskom kláštore.

ČR: Ústí nad Orlicí – mesto tkáčov a baroka – VIDEO
Publikované: 12.6.2018
Na sútoku Tichej Orlice a Třebovky, priamo na hlavnej železničnej trati z Prahy na východ, nájdete nenápadné, ale napriek tomu krásne mestečko Ústí nad Orlicí. V ňom vás čaká barokové námestie s podlubiami aj unikátna budova stanice.

ČR, Vamberk – mesto čipky
Publikované: 2.5.2019
Nenápadné mesto na úpätí Orlických hôr preslávené čipkárskou technikou a zručnými ženami, ktorých počet od obdobia najväčšej slávy rapídne klesol. Klesol aj záujem o čipku. Tunajšie múzeá čipky vás prevedú stáročnou tradíciou čipkárstva, a keď budete mať šťastie, budú sa tu práve konať čipkárske slávnosti alebo Medzinárodné stretnutie čipkárok. Áno, vo Vamberku sú vzhľadom k spoločenským zmenám múzeá hneď dve. Návštevu Vamberku zakončíme v chate Na Vyhliadke, na rázcestí turistických trás.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné mestečko obklopené panenskou prírodou hôr – VIDEO
Publikované: 5.6.2018
Pokiaľ sa chystáte na výlet do východnej časti Orlických hôr, určite sa zastavte v krásnom mestečku na ich úpätí, kde vás čaká tradičná vidiecka architektúra aj nádherná príroda v okolí.

Rychnov nad Kněžnou: začala sa rozsiahla oprava zámku
Publikované: 29.5.2018
Rekonštrukcie rychnovskej pamiatky, ktorej majiteľom je Jan Egon Kolowrat Krakowský Liebsteinský, potrvá až do roku 2020. Dotkne sa prakticky všetkých častí areálu vrátane interiérov a kostola Najsvätejšej Trojice. Návštevníkov čakajú obmedzenia, nie však úplne uzavretie zámku.

ČR, zámok Častolovice – kus histórie v oáze pohody
Publikované: 17.5.2018
V malebnom mestečku neďaleko sútoku Bělej a Divokej Orlice sa nachádza objekt nedozernej historickej a umeleckej hodnoty. Je ním častolovický zámok s rozsiahlym anglickým parkom, ružovou záhradou, zámockým zverincom a oborou s bielymi danielmi. Návšteva panstva rodu Šternberkovcov vám zaberie celý deň.

ČR, Hradec Králové: Salón republiky - VIDEO
Publikované: 24.12.2013
Tak toto krajské mesto robí svojmu regiónu česť. Je to naozajstný výstavný kúsok medzi mestami, aspoň tak na prvý pohľad vyzerá.

ČR, Jaroměř: mesto kniežaťa Jaromíra - VIDEO
Publikované: 17.9.2013
Necelých dvadsať kilometrov od krajského mesta Hradce Králové leží Jaroměř, miesto plné histórie.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikované: 21.10.2014
V Hradci som sa po prvý raz ocitol počas cesty z fotenia v Orlických horách a hneď od prvej chvíle som si mesto zamiloval. Vystúpil som z auta, rozhliadol sa po priečelí honosných prvorepublikových domov, pozrel niekoľkým ľuďom do tváre a vedel som, že tu určite nie som naposledy.

Turisti môžu v Královohradeckom kraji nasledovať kroky bratov Čapkovcov
Publikované: 8.3.2018
Královohradecký kraj patrí medzi turisticky veľmi vyhľadávané regióny. V tomto roku sa jeho vedenie zameriava na pripomienku „osmičkových“ výročí a prvú republiku. Nezabúda však ani na milovníkov zlatistého moku.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Vamberk – Múzeum čipky Vamberk
Historická budova múzea má niekoľko poschodí plných čipkárskych výrobkov a umeleckých diel. Len o...

ČR, Častolovice – zámok s anglickým parkom a oborou s danielmi
Zámocký park v anglickom štýle, ktorý bol založený v 19. storočí, spolu s renesančným zámkom zo 1...

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámok rodu Kinských
Empírová stavba z prvej tretiny 19. storočia sa spolu s novo opraveným hospodárskym objektom, kde...


Súvisiace video

ČR: Vamberk – mesto paličkovaných čipiek
Nenápadné mestečko Vamberk nájdete v podhorí Orlických hôr. Že ste to už niekedy počuli, ale nemô...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:Richard
dnes:
piatok 3.4.
13 °C
zajtra:
sobota 4.4.
12 °C