www.infoglobe.sk » ČR, Klobouček: Na brdský kopec po novom náučnom chodníku

ČR, Klobouček: Na brdský kopec po novom náučnom chodníku

Publikované: 26.9.2019
Klobouček síce leží tak trochu v tieni Toku, Prahy, Třemošnej a ďalších známych vrcholov, ale rozhodne stojí za návštevu. Z blízkej Obecnice je Klobouček ľahko dosiahnuteľný, po novom naň vedie aj náučný lesnícky chodník.

Vrch sa nachádza v bezprostrednej blízkosti najznámejších brdských turistických cieľov priamo medzi Třemošnou a Tokom nad obcou Obecnice. Práve z Obecnice je dobre pozorovateľná aj jeho klobúková silueta, podľa ktorej dostal meno, kým zo smeru od Toku vyzerá vrch len ako zalesnená terénna vlna. Nenápadný kopec zakončuje vysoká a strmá skalná stena, ktorá v najvyššom bode dosahuje výšku 15 metrov. Tunajšie skalné steny s obľubou vyhľadávajú aj horolezci, niekoľko ciest rôznej obtiažnosti je na nich aj vyznačených.

Klobouček

Cesty na Klobouček

Najmenej náročné je vydať sa na Klobouček od nádrže Octárna. Tá sa nachádza kúsok za Obecnicou, za obcou k nej vedie asfaltová cesta. Priamo pri vjazde na hrádzu nádrže odbočuje doľava na Klobouček zelená turistická značka. Pri plytkom sedle medzi Tokom a Kloboučkom na rozcestí Schůdecká línia potom cesta zahýba na Klobouček. Z tejto strany je síce stúpanie tiahlejšie, ale aj o poznanie miernejšie. Výstup na Klobouček si navyše môžete rovno spojiť s návštevou najvyššieho brdského vrcholu – Toku. Z rozcestia je to na jeho vrchol len 3,5 kilometra. Pokiaľ sa vám nebude chcieť šliapať až na Tok, môžete sa aspoň pozrieť ku kamennému schodisku. Nachádza sa na východnom svahu tohoto kopca a dodnes sa nevie, za akým účelom ho tu vybudovali. Z rozcestia je to k nemu len kilometer.

kamenné schodisko pod Tokom

Náučný chodník Klobouček

Priamo z Obecnice vedie na vrch Lesnícky náučný chodník. Na jeho trase sa nachádza niekoľko studničiek a pekných odpočívadiel, panely návštevníkov upozorňujú na miestnu históriu a hlavne prírodu. Chodník začína na námestí v Obecnici, odkiaľ sa vydávame po lesnej ceste. Na prvej výraznejšej križovatke lesných ciest ďalej pokračujeme po ceste Zelená línia okolo Jedľovej studničky. Potom prechádzame cez lúku k miestam, kde bývali miliere na pálenie uhlia, potom už cesta začína prudko stúpať medzi zlepencovými skalami na vrchol. Späť do Obecnice sa vraciame vyššie zmienenou trasou cez rozcestie Schůdecká línia a okolo Octárne. Celá trasa meria 7,5 km, nachádza sa na nej 12 zastavení, ale informačných panelov je len 7.

plošina pre milier

studnička   tabuľa náučného chodníka

Ďalšie tipy

Náučný chodník Klobouček nie je vhodný pre cyklistov, jeho trasa vedie z veľkej časti po lesných cestách, záverečné stúpanie na vrchol navyše doslova medzi kameňmi. Zo skalnej terasy na vrchole je pekný výhľad na blízku Třemošnú, Oseč či obec známu ako Lhota u Příbramě, za pekného počasia vidieť dokonca aj šumavský masív. Pokiaľ sa necítite na výstup na Klobouček, môžete si trasu náučného chodníka skrátiť. Zo stanoviska Louka pod Kloboučkom sa dá po lesnej ceste vedúcej po vrstevnici vydať rovno k studničke.

skaly na vrchole   na vrchole

GPS: 49°42'17.3"N 13°54'54.2"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Karel Paukner

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: kam do prírody – Stredočeský kraj
Publikované: 28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka
Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR, Obecnice: Vodná nádrž a partizánske úkryty
Publikované: 11.4.2019
Vonku všetko kvitne, vtáky spievajú a všetko je akési veselšie. Po dlhej zime väčšina z nás túži len vyraziť do prírody a užívať si prvé jarné lúče. S nami sa môžete na jednu takúto prechádzku teraz vydať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 4. 6. 2020
sviatok:Lenka
dnes:
štvrtok 4.6.
25 °C
zajtra:
piatok 5.6.
17 °C